Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 24 listopada 2017 r. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
 Wiadomości lokalne
» Uchronieni przed wychłodzeniem
» Dlaczego ta lampa nie świeci?
» Rozrachunek HSW S.A.
» Prokuratura zawiesza śledztwo bo czeka na opinię
» Mostostal i Metalowiec na sprzedaż
» Dzień Pracownika Socjalnego
» Ogłoszono przetarg na nową halę na miejskim targowisku
» Maria Rehorowska otrzyma tytuł Zasłużony dla miasta Stalowa Wola
» Jubileuszowa moneta dla mieszkańców Stalowej Woli
» Rewolucja drogowa w Stalowej Woli
» Policjanci uchronili przed wychłodzeniem dwóch mężczyzn
» Policjanci odzyskali skradziony rower
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Wasze dyplomy poświadczają wiedzę, umiejętności, to że obcowaliście z ekspertami aby sami stać się nimi w przyszłości"
Dr hab. Marcin Tkaczyk, prof. KUL.
 Imprezy w mieście
» Wielki Finał Międzymiastowego Turnieju Wiedzy o COP
» Piotr Bałtroczyk - Mężczyzna z kijowym peselem
» Koncert Zakopower
» Wyspiański w Muzeum Regionalnym
» Walczyli o Polskę, w którą wierzyli - żołnierze "Tarzana"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Wyspiański w Muzuem Regionalnym
»Wyspiański w Muzuem Regionalnym
»W straży otwarto zmodernizowane stanowisko kierowania
»Uwaga TVN w Stalowej Woli
»Nożownik w galerii handlowej VIVO!
»KUL: Inauguracja roku akademickiego 2017/2018
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 17:41     /Magdalena Rodecka/
Ostatnie dni kładki

To ostatnie dni kładki, wybudowanej w latach 70-tych. Na początku marca zniknie z krajobrazu miasta.
To ostatnie dni kładki, wybudowanej w latach 70-tych. Na początku marca zniknie z krajobrazu miasta.
Fot. Jacek Rodecki
1 marca 2017 roku rozpoczną się prace rozbiórkowe kładki między ulicą Okulickiego a 1-go Sierpnia w Stalowej Woli. Do końca maja zastąpi ją poziome przejście przez tory.

Na realizację tej inwestycji mieszkańcy czekają od lat. W 2010 roku ówczesne władze informowały, że starą wysłużoną kładkę ma zastąpić nowoczesny tunel podziemny. Plany wzięły w łeb bo okazało się, że magistrat nie ma wystarczającej ilości środków na jego budowę. Mówiono wówczas o 4 mln. zł. i porozumieniu z PKP.

W 2011 roku kładkę obejrzał rzeczoznawca. Za jego wytycznymi zdecydowano się na jej remont. Przejście było całkowicie zamknięte dla ruchu pieszych. Obiekt wyczyszczono, a ubytki w betonowej konstrukcji wypełniono. Części stalowe odtłuszczono i pomalowano. Odnowiono balustrady i siatki a teren odwodniono. Na ten cel magistrat wydał 146 tys. zł. Nowe przejście miało się pojawić w 2014. Przez trzy kolejne lata rozmawiano z PKP. Magistrat narzekał na "rozdrobnienie dyrektorów, którzy zmieniają się jak w kalejdoskopie" przez co trudno było się dogadać. W końcu gdy było "bliżej niż dalej" do realizacji inwestycji w 2014 roku władze miasta zdecydowały się przesunąć inwestycje o kolejne lata. Chodziło "o odpowiedzialne podejście do budżetu". Wówczas wraz z kładką usunięto budowę dwóch rond i stadionu.

Temat powrócił w połowie 2015 roku. Już niebawem kładka, którą wybudowano w latach 70-tych zostanie zastąpiona poziomym przejściem dla pieszych, zabezpieczonym obustronnymi zaporami z sygnalizacją świetlną i oddzielone dodatkową zaporą od peronu. Przejście będzie oświetlone i monitorowane przez dwie kamery. Zainstalowany zostanie też system nagłaśniający połączony z dyżurką kolejową przy przejeździe na ul. Popiełuszki. Ponadto dyżurka zostanie wyposażona w monitoring i nagrywarkę obrazu z kamer. Przy okazji tory na odcinku od przejazdu na ul. Popiełuszki do budowanego przejścia zostaną wygrodzone.

W związku z budową przejścia, peron zostanie skrócony o około 50 m i przestawiona zostanie wiata przystankowa. Przejście przez tory umożliwi dojazd karetki pogotowia na teren peronu i zostanie połączone z istniejącymi ciągami pieszymi.

Prace budowlane zakończą się w 30 maja 2017 roku i będą kosztować 1,5 mln. zł.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 6 marca 2017 r. godz. 10:54
ew
dzisiaj 6 marzec a przy kładce cisza... nic sie nie robi

Poniedziałek, 6 marca 2017 r. godz. 10:48
ew
dzisiaj 06.03.2017r. a przy rozbiórce nic się nierobi

Wtorek, 21 lutego 2017 r. godz. 12:19
STW
Cieszą się szczególnie starsi mieszkańcy ,że nie musza pokonywać tylu schodków.Rewelacja również dla matek z dziećmi na wózkach i niepełnosprawnych.Dziękujemy.

Poniedziałek, 20 lutego 2017 r. godz. 09:40
zlosliwy
problem się niedługo rozwiąże, bo ta linia jest do zaorania, nie pojedzie nią nic dalekobieżnego

Poniedziałek, 20 lutego 2017 r. godz. 08:58
Mig
Wreszcie ktoś wysłuchał głosu ludu. Żeby tylko stało sie to faktem.

Poniedziałek, 20 lutego 2017 r. godz. 08:56
Jolcia
Do - kędzioł. Popieram. Możemy tylko jeszcze bardziej zaszaleć i nazwać przejście im. MISIEREWICZA

Poniedziałek, 20 lutego 2017 r. godz. 08:34
kierowca
jezeli ludzie beda tak przechodzic jak przez pasy to pociagi beda staly w korku az do debicy. objazdu sie nie da zrobic.

Niedziela, 19 lutego 2017 r. godz. 15:54
BĘDZIE DOBRZE :)
Przy METALOWCU, między nim, a planowanymi do wyburzenia budami stoi billboard i przedstawia projekt studentów Politechniki Lubelskiej i Krakowskiej, według którego byłyby 3 przejścia podziemnie z odnowionego Placu Piłsudskiego do planowanej galerii, w której będzie dworzec PKS, a która będzie JEDNAK i na szczęście kilkupiętrowa. Tak więc bardzo możliwe, że oprócz PRZEJŚCIA POZIOMEGO W MIEJSCU obecnej kładki będą też przejścia podziemne z galerii na plac Piłsudskiego.

Niedziela, 19 lutego 2017 r. godz. 15:12
Ropuch
@kanji W Europie zachodniej przejścia poziome, zamykane szlabanami też są robione, nie mówię, że ich nie ma wcale, pewnie w tej Japonii też. Ale ogólna tendencja jest by tego unikać, bo są po prostu niewygodne w centrach miast, gdzie prawie cały czas są piesi chętni do sforsowania torów, a do tego często się śpieszą, oraz gdy co chwila jadą pociągi. A z tymi żulami, to pewnie masz sporo racji, ale nie powinno się tylko w taki sposób takich spraw rozwiązywać, bo wtedy nic nie można by lub nie powinno się robić, budować itp. Tunele nie, bo żulernia, kosze na śmieci nie, bo wandale, piwo na stadionie nie, bo ochlajmordy i bandyci, a nawet noże w sklepach nie, bo nożownik może się trafić i zadźga klienta przy kasie... :-)

Niedziela, 19 lutego 2017 r. godz. 11:37
kanji
@Ropuch Hmm w Japonii przejścia ze szlabanami sa standardem więc mam rozumieć ze Japonia zatrzymała się w latach 50? Druga sprawa, o tak walnijmy przejście podziemne żeby cała okoliczna żulernia miała gdzie koczować, super pomysł. Co do wiaty na dworcu, to przyznaję rację ale nie jest jedyna wiekowa rzecz na okolicznej kolei, swego czasu na bocznicy w Rozwadowie stały wagony bydlęce wykonane przed pierwszą wojną światową.

Niedziela, 19 lutego 2017 r. godz. 11:04
Nacht
@ Luiza Dobry pomysł :)

Niedziela, 19 lutego 2017 r. godz. 02:27
Bodek
Kładka została oddana do użytku w 1979 roku.

Niedziela, 19 lutego 2017 r. godz. 00:30
Ropuch
Mam jeszcze jedną myśl, nie tyczącą konkretnie kładki, ale bardzo pokrewną... Burzą kładkę... Już pomijając to, że robienie zwykłego przejścia ze szlabanami, w centrum miasta to jest cywilizacyjny powrót w lata 50-60 te. W normalniejszych krajach w środku Europy w takich sytuacjach robi się tunele, łagodne przejścia podziemne, nawet bez schodów i dla rowerów, wózków itp. Jeżeli przejścia poziomie, to obok owych przejść podziemnych, czyli używa się ich gdy nic nie jedzie. Co do burzenia... Boję się, że kiedyś komuś przyjdzie do głowy burzyć też wiatę na "dworcu centrum", czyli przy Biesiadzie. A nie wszyscy wiedzą pewnie, że to ciekawa konstrukcja jest. Podpory są zrobione z szyn. A szyny zabytkowe... Z różnych zakładów, nie tylko z Polski, są z hut Śląska, Częstochowy, ale też z Zagłębia Ruhry, z Drezna, a nawet z carskiej Rosji... Niektóre mają ponad sto lat, a nawet zdarzają się z XIX wieku! Te z Rosji mają wytłoczenia oczywiście cyrylicą! Kto ciekawy, niech sobie pójdzie i obejrzy. Moim zdaniem szkoda byłoby aby kiedykolwiek tę wiatę tak po prostu rozebrać. W tej chwili niby to nie grozi, ale żyjemy w takich czasach, że nikt nie zna dnia ani godziny...

Sobota, 18 lutego 2017 r. godz. 19:58
Karola
To przejście jednak będzie w miejscu kładki?? Miało być najpierw przejście kilkanaście metrów dalej, a dopiero później wyburzenie kładki. To jak to w końcu jest?

Sobota, 18 lutego 2017 r. godz. 17:55
księdzol
czy to prawda ze ma to być przejscie im. misiewicza???

Sobota, 18 lutego 2017 r. godz. 13:20
ZBYCH
POWINIEN BYC SZAMPAN ZA DARMO,JAK BEDZIE LECIEC NA DOL!

Sobota, 18 lutego 2017 r. godz. 13:05
antymikol
@bedzie dobrze. Za górami, za lasami żyli sobie mikole w błogiej nieświadomości. Wierzyli w moc swojego obiektu szczęścia. Ta ogromna moc miała sprawić, że pracujący lud miast i WSI (i niepracujący także) rychło miał porzucić swoje dotychczasowe zwyczaje by razem z mikolami stanąć w równym szeregu uwielbiających żelaznego smoka. Na nic nie zdały się argumenty, że nie ma wehikułu czasu i dawnych lat świetności smoka nic nie przywróci... A tak na poważnie, nie będzie 4 par a będzie 1 a może 0. Nie da się zmusić ludzi do porzucenia auta, tak by ci zaczęli ubóstwiać kolej. Jeśli nawet z jakichś niewiadomych względów korzystanie z własnego samochodu będzie utrudnione, to zyska transport busowy / autobusowy a nie kolej. Pora się przebudzić z błogiego snu o potędze kolei żelaznej. To co politycy dziś mówią jest nierealne. To tylko PR. Życie i przede wszystkim kasa, której brak, bardzo szybko sprowadzi na ziemię tych śnią. A mieszkańcom okolic rozbieranej kładki współczuję większego narażenia na sygnały Rp1 pociągów, czyli bezsensownego trąbienia, jakie nie występuje w takiej częstotliwości i natężeniu w żadnym innym kraju. "Myśliciele" z ministerstwa umyślili, że to tak dla bezpieczeństwa. Może lepiej gdy przed pociągiem pobiegnie facet z czerwoną chorągiewką?

Sobota, 18 lutego 2017 r. godz. 12:05
Ropuch
@luiza Coś w tym jest, co napisałaś. Z tymi wycieczkami, to akurat nie wiem... Jakąś wielką atrakcją to ta kładka nie jest. Ale mam do niej jakiś taki dziwny do określenia sentyment... I nie chodzi mi o to, że nie będzie już jak pluć z góry do komina.:-) I mimo tego, że nieraz, gdy się dokądś śpieszyłem, a tory sforsować musiałem, pojawiała się myśl " o cholera, jeszcze ta kładka..." Będzie mi jej brakować. Oczywiście do czasu, gdy o niej zapomnę...;-)

Sobota, 18 lutego 2017 r. godz. 10:04
luiza
proponuję pozostawić kładkę w stanie nienaruszonym jako obiekt minionej epoki socjalizmu, dokąd będą organizowane wycieczki. zarobimy na tym i zwróci się za przejście poziome.

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 23:22
Ropuch
@Dzidek z czarnieckiego A ja z kolei, jak byłem mały, to próbowałem pluć z kładki do komina przejeżdżających parowozów, a i elektrowozów później też. Gdy byłem w połowie drogi na schodach, a widziałem zbliżającą się lokomotywę, to goniłem jak głupi, żeby tylko zdążyć... I na górze, zasapany, ledwo nad balustradę zdolny swą ropuszą głowę wystawić, pluuu.... :-)

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 23:11
skandal8
Urzedasy to idioci.A gdzie ludzie maja przechodzic,trzeba najpierw zrobic przejscie przez tory,jest kawalek tego przejscia na pierwszy peron,a dalej płot.Płot trzeba zburzyc i bedzie przejscie.

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 20:53
Nacht
Teraz już rozumiecie dlaczego w Stalowej Woli wszystko trwa tak długo i z problemami. Od taka stara kładka nad torami. Trzeba 7 lat i 1,5 miliona złotych żeby ją zlikwidować. A obwodnica Stalowej Woli i Niska, będzie gotowa najszybciej w 2030 roku.

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 20:24
Będzie dobrze :)
Wyburzenie kładki i poziome przejście przez tory, a do tego za parę lat kilkupiętrowa, a nie parterowa galeria w połączeniu z dworcem PKS po to, żeby ożywić też transport publiczny m.in. kolejowy. To da impuls do zwiększenia np. z 4 par do minimum 8 par dziennie a najlepiej do 12 par dziennie kolejowych połączeń regionalnych z Rozwadowa do Przeworska. W bogatych krajach i nawet w polskich większych miastach, które mają linię kolejową przecinającą miasto na pół buduje się dworce PKS i PKP w połączeniu z galeriami handlowymi. Całe osiedla buduje się na terenach przy torach kolejowych w celu pobudzenia ekologicznego pasażerskiego transportu kolejowego. Firmy lokują swoją działalność przy liniach kolejowych. Tak to wygląda w mądrze zarządzanych krajach. Gdyby do tego zrewitalizowany Plac Piłsudskiego był połączony z tą galerią jak na billboardzie, który stoi przy Metalowcu i przedstawia projekt studentów Politechniki Lubelskiej i Krakowskiej, według którego bylyby 3 przejścia podziemnie z Placu Piłsudskiego do tej galerii, to byłoby super...:)

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 19:21
Moher49
Szkoda, lubiłem przez nią chodzić. 51 schodków, trochę kalorii się straciło.

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 18:48
Dzidek z czarnieckiego
Pamiętam za małolata jak na tej kładę żeśmy kamyki rzucali na towarowe wagony hehe he

Piątek, 17 lutego 2017 r. godz. 18:08
duzy
Peron od strony kladki czy od skaremu zostanie skrocony?

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2017 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.