Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 maja 2024 r. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
 Wiadomości lokalne
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» W Dniu świętego Floriana
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
» Donice i ławki na Wojska Polskiego do przeglądu
» Zaśpiewali koncertowo
» Społeczny ogródek przy "Siódemce" już zachwyca
» Z Sejmiku do Brukseli? Renata Butryn z 10 miejsca ubiega się o mandat
» Mieszkańcy mają głos. Ruszają konsultacje w sprawie powstania Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
» Kochany: myśliwi upamiętnili 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Armii Krajowej
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. godz. 09:31     /Magdalena Rodecka/
W teorii i praktyce. Studenci Inżynierii Środowiska będą badać stalowowolskie powietrze

Nad jakością powietrza w Stalowej Woli mają czuwać oprócz wykwalifikowanej kadry naukowej studenci Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Nad jakością powietrza w Stalowej Woli mają czuwać oprócz wykwalifikowanej kadry naukowej studenci Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Fot. Jacek Rodecki
Niebawem w Stalowej Woli rozpoczną się badania jakości powietrza. Uczestniczyć w nich będą pracownicy Laboratorium Międzyuczelnianego w Inkubatorze Technologicznym ale i studenci Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W czerwcu władze miasta ujawniły, że przeprowadzono badania igieł sosny rosnących na obszarze strefy przemysłowej i osiedli mieszkalnych. Pięć próbek porównano do innych miejscowości. Wyniki nie były zadowalające. Na igłach znaleziono dużą liczbę pierwiastków metali ciężkich. Występowały duże przekroczenia żelaza, glinu, siarki, cynku, chromu, ołowiu i baru, a w jednym przypadku na terenie strefy nawet niklu.

W związku z tym Rada Miejska przychyliła się do przekazania 180 tysięcy złotych na powstanie w Stalowej Woli stacji monitoringu jakości powietrza i poziomu hałasu. Urządzenie zostało zainstalowane na gmachu budynku inżynierii materiałowej KUL lub Inkubatora Technologicznego. Dodatkowo dostępne będą urządzenia mobilne, które pozwolą reagować na zgłoszenia i pobierać próbki.

Nad jakością powietrza w Stalowej Woli mają czuwać oprócz wykwalifikowanej kadry naukowej studenci Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Studenci systematycznie będą opracowywać wyniki badań, wykorzystywać je w swoich pracach magisterskich, porównywać z innymi parametrami jak chociażby kierunek wiatru. Będą pracować na tzw. żywym organizmie, zdobywając niezbędne doświadczenie a przy okazji przyczyniać się do poprawy jakości Stalowej Woli. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, laboratoriami na światowym poziomie. Przy pomocy tejże aparatury ustalimy rodzaje zanieczyszczenia i ich emitenta - mówi w rozmowie z Stalowka.NET prof. dr hab. Andrzej Kuczumow dziekan Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli.

Oprócz badań jakości powietrza studenci w uczelnianych laboratoriach badają jakość wody, sposoby jej uzdatniania czy ewentualne zagrożenia epidemiologiczne. - Aparatura jest uniwersalna. Jeżeli wyłonią się nowe zagadnienia natychmiast będziemy do nich przystępować - zapewnia dziekan.

Inżynieria środowiska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jest stosunkowo młodym kierunkiem ale już nabiera rozmachu. Powodem jest koniunktura oraz rynek pracy. - Ludzie zaczęli zwracać uwagę na środowisko bo zdali sobie sprawę, że od jego jakości zależy nasz poziom życia i zdrowie - dodaje prof. dr. hab. Andrzej Kuczumow.

KUL aktualnie prowadzi rekrutację zimową na studia II stopnia Inżynierii Środowiska. Rejestracja osób ubiegających się o tytuł magistra potrwa do 15 lutego 2016 roku. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie jest ukończenie studiów I stopnia na kierunku inżynieria środowiska lub ochrona środowiska, nie tylko na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - W lutym inżynierowie kończą studia I stopnia. Stąd terminarz rekrutacji na II stopień będzie się odbywał w sezonie zimowym - wyjaśnia dziekan. Liczba miejsc jest ograniczenia ze względu na projektowo - badawczy charakter studiów.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 22 grudnia 2015 r. godz. 09:25
~zxcv
Eee dwa dni strzelali i juz in się skończyły rakietki ;P
+0-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. godz. 18:52
~do młynarz
Dla PISu przy korycie hałas i twoje zrujnowane zdrowie juz nie są problemem. PIS się naje przy korycie mimo hałasu i z błogosławieństwem hałasujących.
+0-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. godz. 17:48
~młynarz
A badania hałasu co tak chuczy wieczorami i nad ranem a moze i całą noc? Czyzby to nie młyny na biomasie? Może wybudować mur ochronny który wytłumi hałas ?
+0-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. godz. 10:37
~am
A czy zakłady nie posiadają pozwolenia środowiskowego wydanego przez urząd województwa w którym jest zawarte co mogą i w jakich ilościach, a po zatem nakaz monitorowania zanieczyszczeń leży po stronie zakładu i to on powinien zainstalować aparaturę pomiaru i rejestracji emisji. jeśli jest inaczej to dla czego. Jeśli nie spełnia norm pozwolenia to płaci karę i ma to poprawić lub zaprzestaje produkcji. Dlaczego urzędnicy z odpowiedniej komórki się tym nie zajmują tylko na łamach prasy bije się piane. Ustawa o ochronie środowiska wyraźnie mówi co leży w obowiązkach zakładu i kto ma to kontrolować.
+0-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. godz. 10:29
~Login
To zobaczymy , czym oddychamy, nie będzie wesoło. Z ziemi truje nas siarka , z powietrza spaliny i to ,czym ludzie palą w piecach.., bo zanim włożą do pieca drewno na opał, to wrzucają stare meble i co tam w szpargałach....
+0-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. godz. 10:03
~ST MIESZKANIEC
Zgoda z powietrzem A co z Hałasem prawie codziennie Kanonada Armat na Hucie tak jakby nie było poligonu w Nowej Dębie . tego już nie można wytrzymać .
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.