Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
 Wiadomości lokalne
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 11:01     /MZK/
Stalowa Wola znów będzie miastem rowerów?

Stalowa Wola wraca do korzeni, gdzie rower był najpopularniejszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu!
Stalowa Wola wraca do korzeni, gdzie rower był najpopularniejszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu!
Fot. Jacek Rodecki
Miejski Zakład Komunalny chce sięgnąć po unijne pieniądze i wybudować w Stalowej Woli system roweru miejskiego. Każdy mieszkaniec będzie mógł ze specjalnej stacji rowerowej wypożyczyć jednoślad, dojechać w wybrane miejsce i zwrócić pojazd w innej stacji. Takie punkty do wypożyczania i oddawania jednośladów powstać mogą przy instytucjach, marketach, zakładach pracy.

Rowery miejskie funkcjonują już w Polskich miastach: w Bydgoszczy, Wrocławiu, Toruniu… Dlaczego takiej sieci nie stworzyć w Stalowej Woli, nazywanej przez wielu "miastem rowerów"? Minęły już lata, kiedy całe peletony pracowników wracały z Huty do domu lub jechały do pracy, ale wśród wielu mieszkańców miasta, to wciąż popularny środek lokomocji. Bez względu na wiek i płeć. Mamy także całkiem dobrze rozwinięta sieć szlaków rowerowych. Warto to wykorzystać.

Na takiej przesiadce z auta na rower zyskuje przede wszystkim mieszkaniec. Kierowcy, którzy zamienią 5 minut jazdy samochodem na 5 minut rowerem każdego dnia zmniejszają zauważalnie ryzyko chorób serca, cukrzycy i udarów - mówi raport z badań uniwersytetu Cambridge. Są i inne korzyści.

- Każdy, kto przesiądzie się na rower miejski i zrezygnuje tym samym z samochodu, sprawi że w Stalowej Woli choć o odrobinę zmniejszy się poziom zanieczyszczenia. A kiedy z aut na rzecz roweru zrezygnuje 100 osób, to jest to o 100 aut mniej na stalowowolskich drogach. To nie do przecenienia w godzinach szczytu - Anna Pasztaleniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego, nie ukrywa, że zależy jej bardzo na tym by firma, której przewodzi, miała swój wpływ na ekologię w Stalowej Woli. Rower miejski to jeden z wielu proekologicznych elementów. Chociażby, jako uzupełnienie transportu miejskiego.

Ile za rower miejski trzeba zapłacić? Cenniki w różnych miastach są różne, ale przyjęło się, że pierwsze 20 minut jazdy jest za darmo, zaś za pierwszą godzinę trzeba zapłacić tylko złotówkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Stalowej Woli rozmieścić stacje rowerowe w takich miejscach, aby bez przeszkód każdy cyklista przemieścił się z jednej do drugiej w czasie darmowych 20 minut. Tak zrobiono choćby w Bydgoszczy, gdzie właściwa lokalizacja stacji była jednym z priorytetów, a dopilnowali tego sami mieszkańcy. Ile takich stacji powstanie w Stalowej Woli? W chwili obecnej trudno szacować, bo gdyby chcieć umiejscowić je przy największych marketach, przy instytucjach publicznych i największych zakładach pracy, to z grubsza licząc około 20. We Wrocławiu jest 73 stacje i 730 rowerów, ale to o wiele większe miasto i zdecydowanie liczniejsza populacja. Jasne jest jednak, że kiedy tam system startował, nie był tak rozbudowany. Ponadto, w wielu miastach dobrą zasadą jest to, że część stacji wznosi gminach, a część zakłady pracy, którym zależy na tym, aby mieszkańcy korzystali z roweru miejskiego. Tam, gdzie takie systemy funkcjonują już od kilku lat, dla wielu pracodawców, w dobie mody na ruch i zdrowy tryb życia, postawienie takiego urządzenia przed zakładowa bramą, to wręcz nobilitacja.

Wróćmy jednak do Stalowej Woli. Kiedy pierwsi mieszkańcy przejadą się rowerem "z wypożyczalni"? Mimo, że programów unijnych, z których można dofinansować takie przedsięwzięcia należy się spodziewać w 2016 roku, to już teraz, przez okres jesienno- zimowy, Miejski Zakład Komunalny chce dobrze przygotować się do nadchodzącej inwestycji.

- Spotkamy się zarówno z firmami, które zajmują się tworzeniem systemu rowerów miejskich, ale również z przedstawicielami choć części gmin, gdzie rower miejski już funkcjonuje. Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej, nim przystąpimy do realizacji takiego projektu w Stalowej Woli. Tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia trudności i niedogodności już w trakcie eksploatacji, a przede wszystkim, by rower miejski był jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców miasta - mówi Mariusz Piasecki dyrektor ds. rozwoju i organizacji w MZK.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 10 listopada 2015 r. godz. 19:36
~Merida
Wypada zacząć od tego, że w Stalowej nie ma dróg dla rowerów z prawdziwego zdarzenia - tych bubli z kostki downa z 10 centymetrowymi krawężnikami na przejazdach zastawianych permanentnie przez kierowców samochodów oraz chodnikami obok nie można nazwać drogami dla rowerów. I tu jest pierwsza rzecz do zrobienia: korekta lub zaprojektowanie od nowa i wyasfaltowanie (!). Panie Prezydencie, proszę wsiąść na zwykły rower (bez pełnej amortyzacji) i przejechać pierwszą lepszą tzw. ścieżką rowerową, ot chociażby przy Al. JP II między Bazyliką MBKP a Centrum 4, przy Popiełuszki od Policji do Ofiar Katynia, przy Okulickiego obok Galerii Stal czy gdziekolwiek indziej i ocenić samemu jak tragicznie i bezmyślnie zostały poprowadzone i skonstruowane owe ścieżki.
+0-0
Wtorek, 10 listopada 2015 r. godz. 12:38
~Zenon Jaskóła
super pomysł tylko najpierw trzeba przygotowac ścieżki i poprawić śluzy na skrzyżowaniach panie prezesie. Zawsze sie będę do tego przypierdzielać. Ktoś wydał publiczną kasę i narobił bubli.
+0-0
Wtorek, 10 listopada 2015 r. godz. 11:04
~cyklofan
Urzędniki na rowery!
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 21:10
~lala
Czekamy aby władza samorządowa dała przykład i przesiadła się z limuzyn służbowych na rowery.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 20:43
~Miasto Rowerów
Lepiej, aby pomysł wdrożyła zewnętrzna firma. Jeśli nie będzie się jej opłacać, to zwinie interes bez zadłużenia miasta.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 20:41
~Miasto Rowerów
Pracownicy chętnie jeździliby rowerem do pracy, ale mało zakładów umożliwia bezpieczne pozostawienie dwóch kółek. Pracuję w dużej firmie i w lecie połowa osób przyjeżdża rowerem. Mamy rowerownię, ale i tak większość woli wnieść rower po schodach i postawić w pokoju. Tak bezpieczniej. W zimie też część osób nie wyobraża sobie, by nie jeździć rowerem. To kwestia odpowiedniego ubioru. W galeriach są sklepy sportowe i możecie sobie kupić niezbędne akcesoria. Zacznijmy od tego, że większość boi się przypiąć rower do stojaka nawet u-lockiem, szczególnie gdy kosztował więcej niż tani szrot. Kradną na potęgę. Rowery miejskie to idealny pomysł, aby zachęcić tych, którzy swój rower wykorzystują tylko do rekreacji.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 20:28
~Metoda Na Smroda
Stalowowolscy a tym bardziej z okolicznych wioch smrodziarze, w życiu nie skorzystają z rowerów miejskich. Chociaż wiadomo, że dużo szybciej, zdrowiej i bez nerwów, ale co to by sąsiad pomyślał gdyby smrodziarz zamiast smrodzić własnym smrodem ... jechał rowerem? Więc dalej będą jeździć smrodami 1 km, stojąc w korkach i narzekając na wysyp smrodziarzy tarasujących przejazd.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 20:13
~Waldek
Może przed decyzją należało spytać mieszkańców /w formie wywiadu/ co o tym myślą. Szkoda by było i pracy i pieniędzy na coś co nie będzie funkcjonować.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 19:37
~ABC
U nas wiekszosc ma uczulenie na rower, taka alergie.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 19:27
~Joa
Bardzo fajny pomysł! Powinniśmy jeździć do pracy rowerami dla zdrowia tylko trzeba jeszcze zachęcić pracodawców do montowania pryszniców w miejscach pracy a pracowników nauczyć nawyku z nich korzystania przed rozpoczęciem pracy. Tak jest w dużych miastach, ale u nas też pomału miasto się korkuje, więc czas na rower!
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 19:20
~AS
Miałem przyjemność korzystać z tego typu rozwiązania we Wrocławiu. Zrobiłem to pierwszy i ostatni raz. Zacznijmy od tego, ze takich stacji we Wrocławiu jest kilka no i trzeba wiedzieć, gdzie jechać, aby ostawić taki rower. W stalowej pewnie to byłoby gdzieś w okolicach hali i centrum 4. Cały cyrk zaczyna się wtedy, gdy nie zapamiętamy cyferek podanych nam na wyświetlaczu (cyferki do odpięcia/zapięcia kłódki roweru). Czas leci a tu okazuje się, że wypożyczany rower jest zepsuty. Biorę kolejny - również zepsuty (a czas płynie) czwarty rower okazuje się sprawny. Pomijam fakt, że najlepiej tą czynność robić w dwie osoby. Generalnie uważam, że ktoś wykazał się nadgorliwością z tym pomysłem. W dużych miastach może i to miałoby sens, ale nie w takim mieście jak Stalowa Wola, gdzie wszędzie można dojść na piechotę w max. 30 minut.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 18:55
~baenaba
Świetny pomysł,tylko że do tego wszystkiego trzeba by jeszcze monitoring zamontować aby chronić jednoślady przed amatorami cudzej własności!
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 18:42
~Spokojny
Jak mowa w tym temacie kiedyś wszyscy dojezdzali do huty itd... Rowerami .... Czyli co zamiast iść do przodu np(darmowe autobusy) to wracamy do czasów PRLu ? Wystarczy zrobić więcej punktów do parkowania rowerów bo kto ma jeździć to będzie jeździł swoim bo reszta niestety będzie się wstydzila, taka jest prawda jesteśmy małym miasteczkiem i to nie przejdzie. Chyba że ten pomysł bedzie realizowany pod obcokrajowców np. Chińczycy bardzo się ucieszą. oficjalnie jestem za, przynajmniej ktoś na tym skorzysta.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 18:36
~analiza
Rower można mieć -za np. 100zł. lub za darmo jak ktoś komu da. Takie pytanie?? PO CO KOMU TEN POMYSŁ?? Chyba, że nie ma się ochoty wyciągnąć roweru z piwnicy.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 15:47
~Hans
co myśleć ? czy jak myśleć?
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 14:07
~Pasta
Dobry pomysł, bo jak pomyślę ile musze wprowadzać swój rower z piwnicy to się odechciewa jazdy, a tak Pozycze i oddam tachania swojego roweru. I wszystko za free. Lub za zeta. Zakładam ze w takim limicie się wyrobie
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 13:59
~att
Może i w niektórych miastach się sprawdziły, ale np. w Rzeszowie nie. Widziałem pojedyncze osoby jeżdżące na początku funkcjonowania systemu, a teraz już tylko rowery stoją i rdzewieją.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 13:05
~jasio
zamienie sie miastem daje moj rower jestem zainteresowany ziemia pod galerie gdzie zatrudnie 500 osob
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 13:02
~4 sposoby
Są tylko 4 sposoby wydawania pieniędzy...1. swoje pieniądze na siebie 2 swoje pieniądze na kogoś 3. cudze pieniądze na siebie 4. cudze pieniądze na kogoś ... NA KTÓRY Z NICH CHCE WYDAĆ PIENIĄDZE MZK?
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 12:40
~ignac
lepiej zainwestować w bezpieczne parkingi dla rowerów. Każdy w mieście praktycznie rower już ma, ale co z tego jak nie ma go gdzie bezpiecznie zostawić.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 12:40
~rozalka
Super pomysł. Popieram w 100%
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 12:27
~Lilia
To zapowiedź, że nie będzie nas stać na samochody. Trzeba będzie płacić to 500 zł.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 12:26
~floks
Stalowa Wola to nie metropolia ,gdzie tłok w komunikacji miejskiej.Kto lubi rower to takowy posiada i to dobrej marki.
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 11:15
~buznesmen
zamienie moje auto za rower tak jak zamieniłem z miastem teren pod obecne viovio
+0-0
Poniedziałek, 9 listopada 2015 r. godz. 11:10
~ABC
Bardzo dobry pomysł
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.