Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 17 czerwca 2024 r. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
 Wiadomości lokalne
» Stojak na rowery na ulicy Poniatowskiego
» Komunikat MZK
» Barierki na Alejach Jana Pawła II. Od sznurka czy od poziomicy?
» Przedszkole nr 5 będzie mieć nowy dach
» 22-latek pobity na płycie rozwadowskiego Rynku. Z urazem głowy trafił do szpitala
» Nauczyciele z PSP 11 w Stalowej Woli na szkoleniu w Granadzie - Nowe Perspektywy Edukacyjne dzięki Mobilności zagranicznej kadry pedagogicznej w ramach projektu FERS finansowanego z Funduszy Europejskich
» "Zielony stół" w sprawie Euro Parku Stalowa Wola
» Kiedy otwarcie hospicjum?
» "Mobilne Płuca" przyjadą do Stalowej Woli?
» Osiedle Piaski z problemami. Jakimi?
» Noc w Stalowej Woli. Czy sygnalizacja świetlna powinna być wyłączona?
» II miejsce w konkursie "Patrol Roku"
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Ach podróże, te małe i te duże - koncert zespołów artystycznych
» Zapraszamy do udziału w IX edycji RELACJI
» AMATOPASJA 23
» XI Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli
» Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej
» Wakacyjne Warsztaty Muzyczne w MDK
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
»Poseł Rafał Weber zbierał podpisy przeciwko podwyżkom cen energii
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Ciekawostki

Czwartek, 19 sierpnia 2004 r. godz. 23:51     /Piotr Jackowski/
Kto jeździ po Stalowej Woli 50 km/h?

Od maja maksymalna prędkość samochodu w terenie zabudowanym wynosi 50 km na godzinę. - Generalnie przepis jest łamany - wynika z obserwacji stalowowolskiej drogówki. Kierowcy ściągają nogę z gazu dopiero na widok policyjnego patrolu.

Kiedy w terenie zabudowanym można było rozwijać prędkość 60 km na godz., kierowcy jeździli w granicach 70 - 75. Teraz średnio jeżdżą sześćdziesiątką lub nieznacznie szybciej, licząc na pobłażliwość policjantów w przypadku niewielkiego przekroczenia pięćdziesiątki. Można jednak zauważyć, że nowy przepis zaowocował wolniejszą jazdą.

Najszybciej jeździ się po arteriach przelotowych i prostych odcinkach dróg. Tutaj kierujący jadą tak prędko, jak tylko się da w konkretnej sytuacji. Tak dzieje się na Alejach Jana Pawła II, ulicach Staszica, Energetyków, Solidarności i trasie Podskarpowej. Problem nasila się po południu, ponieważ wcześniej zwiększony ruch nie pozwala na szarżowanie. Najczęściej dozwoloną prędkość przekraczają młodzi kierowcy.

- Kierowcy powinni być przygotowani na to, że zawsze i w każdym miejscu może być mierzona prędkość - przestrzega sierżant sztabowy Bogdan Krysa, inspektor ruchu drogowego ze stalowowolskiej KPP. Przytacza opinie przyjezdnych, którzy przejeżdżali pół Polski łamiąc przepisy, a w naszym mieście musieli zapłacić mandat. Stalowowolanie znają dobrze miejsca usytuowania stałych radarów, przed którymi z reguły zwalniają, choć na wielu nie robią one wrażenia. Nikt nie przewidzi jednak miejsca doraźnych kontroli, kiedy to robione są zdjęcia z urządzenia przenośnego, dokonywane są także pomiary prędkości miernikiem ręcznym.

- Nie jesteśmy w stanie stanąć na każdej drodze, dlatego patrole przemieszczają się - informuje inspektor Krysa. Zauważa, iż efektem działań kontrolnych jest wolniejsza jazda kierowców. Na przykład na trasie Podskarpowej patrol jest widoczny z daleka, co powoduje momentalne zmniejszanie prędkości przez kierujących. Są jednak miejsca, gdzie samochodu policyjnego ani funkcjonariuszy nie widać. Tam wielu czuje się na szosie bezkarnie, lecz... kara ich nie mija. Świadczy o tym przykładowo 307 zdjęć, wykonanych w okresie od 7 do 22 lipca.

Rozwijanie nadmiernej prędkości w Stalowej Woli jest wielce nierozważne i nieodpowiedzialne. Wszak na szerokich Alejach Jana Pawła II znajduje się wiele przejść dla pieszych. Natomiast na ulicach Staszica i Energetyków aż roi się od tak zwanych lewoskrętów. Na środkowym pasie pojazdy zatrzymują się, by skręcić do CPN-u, "Prefabetu" czy Elektrowni Stalowa Wola. W takich sytuacjach nietrudno o stłuczkę, gdy jadący z tyłu przekroczy dozwoloną pięćdziesiątkę.

Niekiedy na niektórych głównych arteriach miast podwyższa się maksymalną prędkość, by upłynnić ruch. Muszą jednak istnieć ku temu odpowiednie warunki. W Stalowej Woli taka ewentualność nie wchodzi aktualnie w rachubę. W przyszłości można będzie jeździć szybciej po trasie Podskarpowej (prawdopodobnie 80 km na godz.), lecz stanie się tak dopiero z chwilą ukończenia inwestycji.

Czasami kierowcy mówią, że jeżdżą szybko, lecz bezpiecznie. Jednakże przepisy są po to, aby ich przestrzegać. Wszak w mieście w najbardziej nieoczekiwanym momencie na szosę może wybiec dziecko. Jazda pięćdziesiątką zmniejsza wtedy znacząco ryzyko wypadku.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 9 września 2004 r. godz. 14:02
~erg samowzbudnik
Nie wiem jak inni ale ja mam problemy z jazda 50km/h trzeba jechac na 3-cim biegu a to czasami za duże obroty ,czwórka tez nie bardzo.Myśle ze zmiana była chora i aktualnie powoduje jedynie wieksze stężenie spalin.
+0-0
Niedziela, 5 września 2004 r. godz. 19:51
~speede
Witam Jazda z predkosciami okolo 70 75 km/h po miescie to nie tylko przypadlosc Stalowej Woli. W duzych miastach jak Wrszawa Krakow Katowice czy Wroclaw ten przepis jest rowniez lamany a na kierowcow dzila jedynie patrol policyjny. Pozdrawiam
+0-0
Poniedziałek, 23 sierpnia 2004 r. godz. 10:32
~disturbed
28 sierpnia na Mosirze wystąpi DŻEM 29 sierpnia w Pysznicy o 19.00 ODDZIAŁ ZAMKNIETY !
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.