Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 maja 2024 r. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
 Wiadomości lokalne
» Renata Knap wiceprzewodniczącą w Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Bez zaskoczenia? Zarzeczny starostą, Sobieraj wicestarostą
» Ryszard Andres przewodniczącym Rady Powiatu siódmej kadencji
» Escape van w Stalowej Woli
» Majówka w powiecie stalowowolskim. Kolizje i nietrzeźwi kierowcy
» Noc Muzeów 2024
» Niebawem remont mostu na Czarnieckiego. Będą utrudnienia
» Przy PSP nr 5 powstał ogród społeczny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» W Dniu świętego Floriana
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 6 sierpnia 2015 r. godz. 17:36     /Magdalena Rodecka/
Konserwator ostrzega: to ostatni dzwonek aby uratować dworzec PKP w Rozwadowie

Wraz z początkiem kwietnia 2015 roku pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonali oględzin rozwadowskiego dworca PKP przy ulicy Dąbrowskiego. Wniosek jest jeden: to ostatni dzwonek aby obiekt uratować przed ruiną.
Wraz z początkiem kwietnia 2015 roku pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonali oględzin rozwadowskiego dworca PKP przy ulicy Dąbrowskiego. Wniosek jest jeden: to ostatni dzwonek aby obiekt uratować przed ruiną.
Fot. Anna Tomczyk - Anioł
Wraz z początkiem kwietnia 2015 roku pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonali oględzin rozwadowskiego dworca PKP przy ulicy Dąbrowskiego. Wniosek jest jeden: to ostatni dzwonek aby obiekt uratować przed ruiną.

Budynek rozwadowskiego dworca został wybudowany w 1887 roku. Obiekt jest dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony. Ściany zbudowano z cegły, stropy, okna i drzwi z drewna. Dwuspadowy dach pokryto płytami eternitowymi.

- Pod koniec lat 90-tych XX wieku nastąpił powolny upadek znaczenia rozwadowskiego węzła kolejowego. Ruch pasażerski i towarowy uległ zmniejszeniu W wyniku czego budynek dworca stał się obiektem nieużytkowanym. Ze względu na brak bieżących remontów zaczął ulegać pogorszeniu jego stan techniczny - wyjaśnia Dominik Komada, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Dworzec od 2012 roku jest nieużytkowany ponieważ zamknięto w nim kasy. Nieczynna jest także zdewastowana poczekalnia. Z budynku korzystają w niewielkiej części tylko służby PKP. Ponadto obiekt widnieje w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Stalowa Wola.

- Właściciel obiektu zobowiązał się do przeprowadzenia kapitalnego remontu budynku historycznie starszego, czyli segmentu południowo. Będzie to jedyna szansa na uratowanie tego obiektu. Ze względu na ograniczone środki finansowe właściciela obiekt, nie ma możliwości przeprowadzenia prac remontowych przy młodszym z budynków oraz łączniku - wyjaśnia Dominik Komada.

Kierownik tarnobrzeskiej delegatury przytacza też historię dworca, który został wzniesiony na potrzeby obsługi pasażerskiej w związku z otwarciem 30 października 1887 roku linii kolejowej na trasie z Dębicy do Rozwadowa o długości 99,7 km. W listopadzie 1899 roku Rozwadów połączono linią kolejową z Przeworskiem. - Zapewne w tym czasie budynek dworca został rozbduowany w kierunku północno - zachodnim. Drugi segment dworca połączony został ze starszym budynkiem parterowym łącznikiem a całość utrzymano w jednolitej stylistyce architektonicznej. Teren, na którym później stanął dworzec był mocno zabagniony. Według tradycji, północna część dworca została wzniesiona na fundamencie wspartym na palach głęboko wbitych w bagno.

PKP, które ogłosiło przetarg i niebawem wyłoni wykonawcę na opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej dla remontu budynku dworca, chce aby wykonawca wziął pod uwagę zaprojektowanie parkingu dla samochodów osobowych, ustawienie stojaków dla rowerów, ławek dla podróżnych oraz koszy na śmieci. Obiekt ma być także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: niedowidzących, niewidzących i osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Miasto ma w planach na korzystnych warunkach przejąć od PKP budynek dworca, najlepiej "za przysłowiową złotówkę", który stałby się centrum biznesu dla osób zakładających firmy. - Ta idea jest do zrealizowania. Nie obejdzie się bez współpracy z PKP, która jest narazie dla nas satysfakcjonująca - usłyszeliśmy od prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 24 sierpnia 2015 r. godz. 20:24
~ziomal
do "rrobmax1" racje mają panowie Andrzej Ledder i Jan Sowa, że zabory i okupacje to było dobrodziejstwo dlatego kraju.
+0-0
Niedziela, 9 sierpnia 2015 r. godz. 09:59
~Maciek z Lublina
Oby plan przejęcia i remontu dworca wypalił ! Konieczne jest też by działać na rzecz wzmocnienia ruchu pasażerskiego koleją przez Stalową Wolę .
+0-0
Sobota, 8 sierpnia 2015 r. godz. 02:14
~rrobmax1
Niemcy zbudowali Polacy zrojnowali . Bez komentarza. A wszystkim za wypociny co" by nie bylo gdyby " dziekujemy
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2015 r. godz. 22:37
~kolejarz
stan dworca to wina urzednikow kolejowych,przekazali by dawno miastu ten dworzec to bylby odmalowany i zadbany,moze nawet urzadzone bylo by muzeum.Glupi ci urzednicy,chca zysku ze sprzedazy,zamiast oddac go miastu.
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2015 r. godz. 20:26
~ROZWADOW W ZGLISZCZACH
uratowac dworzec w rozwadowie to historia a zarazem przystanek nie wyglada i odstrasza niema rynku w stalowej woli wiec chociaz o zabytki w rozwadowie zadbajmy budynek sokola budynki na stacji przeciez mozna je odremontowac i cos w nich zrobic NASZE WLADZE MUSZA WYKAZAC SIE I SZYBKO ZACZAC DZIALAC JAK MOWI KONSERWATOR
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2015 r. godz. 13:28
~jabar
Stalówek!!! co ty z tym długiem Gierka wyskoczyłeś? Kiedyś to byli gospodarze a teraz to fornale, którym nic nie trzeba byle micha pełna była. Ci straszni "Komuniści" potrafili zadbać o interes Polski a teraz interesów pilnują pejsaci ale swoich
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2015 r. godz. 11:08
~STop
Niech lepiej doprowadzi miasto do przekazania obiektu a samo niech później otworzy w nim muzeum kolejnictwa i niech się dogada z pkp wsprawie skansenu kolejarza do okola dworca.. Lucek z rozb Rozwadow stolicą kolejarswa. Sam kiedys jak bylem maly czyli kiwdy dworzec jeszcze nie straszyl podziwialem jak to wszystko wygląda. Ha!!!
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2015 r. godz. 08:59
~Wikary Madeja
A w mieście zamiast właśnie chronić kolejarską przeszłość Rozwadowa, to powstają jakieś genialne pomysły z podziemiami na rynku...
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2015 r. godz. 07:42
~Stalówek
Tereska to ''opłacalne'' to był dług Gierka który spłaciliśmy niedawno.przynajnmniej coś zostało,Port Północny,huta Katowice,gierkówka,całe osiedla w wielu miastach.a po obecnym długu co zostanie.z drugiej strony ile było aut 30 lat temu?drogi nie czarujmy się coraz lepsze.ludzie podróżują samochodami.nie rozumiem tylko jak takiej sieci,olbrzymiej nie można wykorzystywać do przewozu towarów.tiry na tory!
+0-0
Piątek, 7 sierpnia 2015 r. godz. 02:14
~Powolutku
Kiedys mialo sie oplacac obywatelom potem zmienili na kolesiow. Powoli zmienimy na obywateli.
+0-0
Czwartek, 6 sierpnia 2015 r. godz. 21:01
~antykolej
konserwator ostrzega ,ale kto dal zgode na rozbiorke dworca?przeciez to on daje zgode .Wina to glupi urzednicy na kolei,nie chca oddac dworca za darmo miasto ,tylko chca kasy ktora nie nalezy sie im.
+0-0
Czwartek, 6 sierpnia 2015 r. godz. 18:33
~Tereska
Jak to jest że kiedyś wszystko było opłacalne a dziś prawie nic?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.