Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 30 maja 2023 r. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
 Wiadomości lokalne
» Jaka jest Polska waszych marzeń? - pytał Sylwester Korycki z Polski 2050
» Jest nas coraz mniej
» Naprawiają sygnalizator. Uległ awarii po burzy
» Nietrzeźwi kierowcy jednośladów
» Miasto nabędzie kolejne działki na zamianę z Lasami Państwowymi
» Niedzielne imprezy za nami. Jak się bawiliście?
» Eko-Świat. Twoja praca. Twój sukces!
» Pożar mieszkania na Siedlanowskiego
» Kosmicznie na Politechnice
» Wodny Park otwarty w Dzień Dziecka!
» Kwiatowe nasadzenia w Rozwadowie
» Dachowanie w Brandwicy. 1 osoba ranna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Miejski Dzień Dziecka
» Podkarpacki Rajd Rowerowy 2023
» Kosmiczny Dzień Dziecka w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
» Nowe wystawy w Muzeum
» My, Stalowa Lova
» Nie tylko męski świat zabawek mechanicznych
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Wysokie miejsce Krzysztofa Farasia w Korczynie
»Wysokie miejsce Krzysztofa Farasia w Korczynie
»Piknik Rodzinny w Rozwadowie
»Majówka 2023: Fiesta Amigos i Poniedzielski
»Majówka 2023: Róże Europy, Zaczarowany Ołówek, Laboratorium
»Majówka 2023: ŁJK, Breakout Symfonicznie, Another Pink Floyd
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Środa, 18 sierpnia 2004 r. godz. 21:49     /Piotr Jackowski, muzykolog/
Pokazała klasę

Carol Williams w Przystani rozdaje autografy
Carol Williams w "Przystani" rozdaje autografy
Fot. Wertka
Carol Williams, brytyjska organistka zamieszkała w USA, wystąpiła we wtorek w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Był to jeden z ciekawszych koncertów XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów 2004. Artystka ujęła słuchaczy znakomitą grą i ciekawym repertuarem.

Bohaterką wieczoru była osoba niezwykła. Carol Williams jest zarówno świetną instrumentalistką, jak i znakomitą znawczynią muzyki organowej. - Choć mam doktorat z tego zakresu, nie poświęcam się pracy pedagogicznej, ponieważ sporo koncertuję. Liczba moich recitali w ciągu roku sięga stu - podkreśla. Miejscem, w którym często występuje, jest słynny kalifornijski Balboa Park w San Diego. Można tam uczestniczyć w bogatym życiu kulturalnym oraz... podziwiać atrakcje zoologiczne. Polscy melomani mieli okazję posłuchać artystki pierwszy raz, ponieważ wcześniej nie koncertowała w Polsce. Na jej trasie znalazły się cztery ośrodki - Jędrzejów, Radom, Stalowa Wola i Lublin.

Występując przed stalowowolską publicznością, Carol Williams wykonała dzieła barokowe, romantyczne i współczesne. Sięgnęła do twórczości kompozytorów pochodzących z Niemiec, Anglii, Włoch, Austrii, Japonii, Francji i Danii. Kompozycje charakteryzowała różnorodność stylistyczna, podkreślona wrażliwością kolorystyczną artystki. Organistka zwróciła szczególną uwagę na barwę dźwięku, co uwidoczniło się w interesującym doborze głosów organowych (tak zwanej rejestracji).

Ciekawie zabrzmiała popularna Fantazja G-dur Jana Sebastiana Bacha. Kompozycję charakteryzuje kontrast poszczególnych części, z których środkowa wykazuje wpływy... techniki wokalnej. Innym akcentem barokowym był utwór zwany voluntary. Jest to forma występująca w muzyce angielskiej, wykazująca podobieństwo do toccaty czy preludium. Takie kompozycje wykonywano zwykle przed nabożeństwami lub po ich zakończeniu. Jedną z nich, autorstwa Henry Purcella (twórcy stylu narodowego w muzyce angielskiej), zaprezentowała Carol Williams. Z tej samej epoki pochodziła Toccata chromatyczna Girolamo Frescobaldiego. Włoski mistrz zwraca tutaj uwagę eksperymentami harmonicznymi, śmiałymi jak na wczesny barok.

W kolejnych utworach istotnym elementem okazała się barwa. Tak było w przypadku Toccatiny na flet Pietro Yona, kompozytora włoskiego pierwszej połowy dwudziestego wieku. Utwór nie tylko oddawał kolorystykę fletu, lecz również posiadał zwroty melodyczne charakterystyczne dla tego instrumentu. Barwa była też atutem Medytacji Camille’a Saint-Saensa, wielkiego kompozytora francuskiego przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

Ponadto recital obfitował w ciekawostki. Można do nich zaliczyć kontemplacyjny utwór pt. Przybądź Ty, który jesteś źródłem błogosławieństwa. Napisał go Włoch urodzony w 1972 roku, Eugenio Fagiani. Autor zadedykował kompozycję... wykonawczyni festiwalowego recitalu. Warto też podkreślić inne dzieła doby współczesnej - toccaty Japończyka Kiyo Watanabe (ur. 1966) i Duńczyka Einara Sarka (ur. 1921). Na bis zabrzmiała brawurowa Toccata Karola Marii Widora, zachwycająca motorycznym rytmem, szybkim tempem oraz dynamiką.

- Zwykle jestem bardzo krytyczny, lecz tym razem Carol Williams wprawiła mnie w zachwyt - powiedział po koncercie muzyk Stanisław Król, projektant dyspozycji rozwadowskich organów. - Moim marzeniem jest, by artystka zagrała w klasztorze jeszcze raz. Może nadarzy się ku temu okazja? W innych komentarzach podkreślano muzykalność i klasę brytyjskiej organistki, która zaskarbiła sobie życzliwość melomanów.

W najbliższy wtorek (godz. 19) wykonawcą organowego recitalu festiwalowego będzie włoski wirtuoz Bruno Bergamini. Wykona dzieła Liszta, Krzanowskiego, Bossiego, Yona i Boellmanna. Serdecznie zapraszamy na koncert oraz pokoncertowe spotkanie z artystą w kawiarence "Przystań".

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.