Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
 Wiadomości lokalne
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
» W piwnicy w bloku na Śródmieściu zapaliła się instalacja elektryczna
» Pożar w opuszczonym budynku przy dworcu PKS
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Środa, 11 sierpnia 2004 r. godz. 12:23     /Piotr Jackowski, muzykolog/
Dźwiękiem malowane

Małgorzata Klorek podczas spotkania w Przystani
Małgorzata Klorek podczas spotkania w "Przystani"
Fot. Piotr Jackowski
Piąty koncert XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów 2004 za nami. Bohaterką wtorkowego wieczoru była szczecinianka Małgorzata Klorek, która wystąpiła z recitalem organowym. Wykonując utwory barokowe, klasyczne i romantyczne, artystka ukazała różnorodność brzmień króla instrumentów.

Wykonawca recitalu organowego stoi zawsze przed niełatwym zadaniem. Pewną trudność (albo zaletę) stanowi fakt, iż każdy instrument jest inny. Organy różnią się liczbą posiadanych głosów (barw), inny jest także ich dobór zwany dyspozycją. Ten czynnik sprawia, że przed koncertem wirtuoz musi dokonać rejestracji poszczególnych utworów. Owa czynność polega na doborze barw do każdej kompozycji. Artysta może się tu wykazać inwencją, lecz musi uwzględnić kanony stylistyczne danej epoki i twórcy.

Rejestracja odegrała niezwykle istotną rolę w recitalu Małgorzaty Klorek, która dała recital organowy w klasztornej świątyni. Już sam początek koncertu zwiastował prawdziwą ucztę. Usłyszeliśmy bowiem Preludium i fugę Es-dur Jana Sebastiana Bacha - monumentalny dyptyk ku czci Trójcy Świętej. Symboliczny jest tutaj podział zarówno preludium jak i fugi na trzy części, w których powracają podobne motywy muzyczne. Takim zabiegiem kompozytor zilustrował jedność Ojca, Syna i Ducha Świętego. Bachowskim akcentem był również chorał, zatytułowane Ożyw się, mój nastroju. Surowa, majestatyczna, dostojna melodia chorałowa zabrzmiała w głosie środkowym - tenorze. Bach oplótł ją misterną konstrukcją dźwiękową, co w całości dało niezwykle ciekawy efekt. Chcąc wyeksponować linię melodyczną chorału, Małgorzata Klorek posłużyła się barwą trąbki. Jest to jeden z tak zwanych głosów językowych, odznaczających się ostrym, donośnym brzmieniem.

Kolejny utwór przyniósł zmianę nastroju, przenosząc słuchaczy w świat muzyki doby klasycznej. Artystka zaprezentowała pełną kontrastów Fantazję g-moll Jana Krztitela Kucharza, kompozytora czeskiego. W skrajnych fragmentach dzieła na plan pierwszy wysuwały się potężne struktury akordowe, a w środkowych widać było mozartowską misterność i eksponowanie czynnika melodycznego.

Dalsza część koncertu upłynęła pod znakiem akcentów romantycznych. Muzyka tej epoki kładzie duży nacisk na barwę dźwięku, co w szczególny sposób wyeksponowała wykonawczyni festiwalowego recitalu. Niezwykle barwnym dziełem okazały się Wspomnienia z Kaplicy Sykstyńskiej Franciszka Lista - jednego z największych kompozytorów węgierskich. Był on mistrzem tak zwanej muzyki programowej, inspirowanej treściami pozamuzycznymi. W tym przypadku do głosu doszła fascynacja wspomnianą kaplicą, oddana przy pomocy języka muzycznego. Charakterystycznym elementem dzieła jest prześliczna melodia, zapożyczona ze słynnej kompozycji Ave verum corpus Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ów zabieg wnosi pierwiastki sakralne, splatające się z malowniczym opisem dźwiękowym.

Spore wrażenie wywarło zakończenie recitalu. Zabrzmiał wówczas rzadko wykonywany Finał Cesara Francka - wielkiego odnowiciela francuskiej muzyki instrumentalnej. Uwagę zwracały potężne brzmienia, wykonywane solo na organowej klawiaturze nożnej. Na ich kanwie kompozytor rozwija poszczególne wątki muzyczne, co jest charakterystyczne dla tak zwanej formy wariacyjnej.

Po koncercie odbyło się tradycyjne spotkanie w kawiarence "Przystań". Małgorzata Klorek opowiadała o swej działalności artystycznej i organizatorskiej, interesowała się również życiem kulturalnym naszego miasta. Podobnie jak poprzedni goście festiwalu, artystka wpisała się do pamiątkowej kroniki i rozdawała autografy.

Przed nami kolejny wieczór muzyczny. W najbliższy wtorek o godz. 19 będzie koncertować w klasztorze Carol Williams z USA. Artystka należy do średniego pokolenia najwybitniejszych amerykańskich organistów. Wśród jej propozycji znajdą się utwory Bacha, Purcella, Frescobaldiego, Saint-Saensa i Bizeta. Serdecznie zapraszamy.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 15 sierpnia 2004 r. godz. 11:04
~DeLam
...a koncert był super!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.