Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 2 lipca 2020 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
 Wiadomości lokalne
» Nowy przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim
» Nie żyje Zbigniew Paszkiewicz, wieloletni radny i działacz Solidarności
» Potrącenie rowerzysty przy Patriocie
» Baseny odkryte nieczynne. Mieszkańcy skarżą się na brak informacji
» Ruszyły policyjne kontrole w autobusach. Za brak maseczki mogą posypać się kary
» ProFacial - oczyszczona, nawilżona i promienna cera!
» W lipcu niektóre poradnie przy szpitalu będą pracować dłużej
» Ruszyło odkomarzanie. Mieszkańcy apelują też o walkę z kleszczami
» Niebawem nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy - trwają prace w parlamencie
» Pan Tomasz i wynik marzenie -42kg!
» Nawałnica przeszła nad miastem
» Wieczorne poszukiwania dziecka w Parku Lubomirskich w Charzewicach
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Koronawirus zabija ludzi a my pracowaliśmy na ich rzecz. Mamy wielki wkład w rozwój małych ojczyzn. Dziś przyrównuje się nas do... pandemii".
Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej.
 Imprezy w mieście
» TARAS DLA WAS - Aktywne poranki
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» TARAS DLA WAS czyli Wakacyjna Strefa Spotkań
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Poniedziałek, 12 maja 2014 r. godz. 11:52     /Magdalena Rodecka/
Stalowa Wola jako ośrodek naukowo - badawczy. Fakt czy wizja? Przyjdź podyskutować!

W Stalowej Woli funkcjonują trzy uczelnie wyższe. Dzięki unijnym dofinansowań udało się zbudować nowoczesne zaplecze badawczo - naukowe.
W Stalowej Woli funkcjonują trzy uczelnie wyższe. Dzięki unijnym dofinansowań udało się zbudować nowoczesne zaplecze badawczo - naukowe.
Fot. Jacek Rodecki
Na to pytanie już w najbliższą środę, 14 maja będą starali się odpowiedzieć przedstawiciele władz miasta, lokalnych uczelni wyższych oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. A to wszystko za sprawą konferencji naukowej "Stalowa Wola jako ośrodek naukowo-badawczy. Fakt czy wizja?", która odbędzie się w Bibliotece Międzyuczelnianej.

Spotkanie o godzinie 16:00 otworzy prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak. Następnie dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie zapozna uczestników z nową perspektywą finansową w kontekście szkolnictwa wyższego i rynku pracy. Podejmowane będą także tematy związane z demografią, infrastrukturą szkolnictwa wyższego w regionie oraz potrzebami społeczeństwa i gospodarki. Tym ostatnim zagadnieniem zajmą się dziekani KUL-u, Politechniki Rzeszowskiej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

O 17:45 rozpocznie się panel dyskusyjny, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni, którzy chcieliby zabrać głos w tym temacie. Organizatorem konferencji jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Stalowej Woli oraz Urząd Miasta.

W Stalowej Woli funkcjonują trzy uczelnie wyższe. Dzięki unijnym dofinansowań udało się zbudować nowoczesne zaplecze badawczo - naukowe. Czy warto iść w tym kierunku i czy wizja "miasta akademickiego" jest możliwa do zrealizowania, dowiemy się już za kilka dni.

BAZA I KLIMAT DO STUDIOWANIA JEST. CO WIĘCEJ?

Co by nie powiedzieć Stalowa Wola jak na tak "młode" miasto może się pochwalić dobrym klimatem dla rozwoju uczelni. Jako pierwsza bo w 1989 roku powstała filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która dziś kształci studentów na dwóch wydziałach: Nauk o Społeczeństwie i Prawa i Nauk o Gospodarce oferując studia I-go i II-go stopnia oraz jednolite magisterskie w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym na kierunkach: pedagogika, praca socjalna, socjologia, prawo, ekonomia, inżyniera środowiska i mająca być uruchamiana od nowego roku akademickiego inżynieria materiałowa. To nie koniec, gdyż władze KUL chcąc wykorzystać istniejące zaplecze będą systematycznie poszerzać swoją ofertę idąc w kierunki techniczne. Budowa obiektu na potrzeby inżynierii środowiska w Parku Jordanowskim kosztowała ponad 22 mln zł, nie wspominając o oddanym niedawno do użytku budynku administracyjno - dydaktyczno - socjalnym przy ulicy Kwiatkowskiego, którego właśnie trwa doposażanie.

Dobry klimat w Stalowej Woli stworzyła także Politechnika Rzeszowska, która niebawem będzie mieć u nas swój wydział. Po wielu latach uczelnia doczekała się potężnego gmachu u zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Hutniczej. Wartą niespełna 20 milionów złotych inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu unijnemu. Budynek Politechniki Rzeszowskiej powstał na potrzeby Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Obiekt ma przede wszystkim charakter dydaktyczny, choć znajdują się w nim również pomieszczenia administracyjne. Zdecydowaną większość powierzchni zajmują sale wykładowe, laboratoria, wielofunkcyjna aula, która może pomieścić 300 osób oraz specjalistyczna biblioteka z czytelnią. W podziemiach ulokowano parking z możliwością piętrowego parkowania pojazdów.

Na studiowaniu w Stalowej Woli można także nieźle zarobić. Każdy student stacjonarnych kierunków inżynieryjnych w Stalowej Woli otrzymuje co miesiąc 300 zł stypendium ufundowanego przez Prezydenta Stalowej Woli. Ciekawostką jest, że żadne inne polskie miasto nie oferuje tego typu finansowego wsparcia.

W 1997 roku zawitała do Stalowej Woli Wyższa Szkoła Ekonomiczna, która przez lata działalności wykształciła ponad 5 tysięcy absolwentów. Uczelnia od kilku dni ma nową lokalizację po dawnym budynku sądu grodzkiego przy ulicy Energetyków. W swojej ofercie ma studia I stopnia na kierunku ekonomia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne oraz studia podyplomowe i kursy.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 14 maja 2014 r. godz. 06:07
~Jun
W WSE dobrze podkarmiają
+0-0
Wtorek, 13 maja 2014 r. godz. 19:51
~Karmel
Przydalyby sie studia gastronomiczne w Stalowej.
+0-0
Wtorek, 13 maja 2014 r. godz. 16:15
~stalex
Według spisu śmieciowego mamy niewiele ponad 52 tyś mieszkańców, to oznacza że pod obecnymi rządami nieomylnego Szlęzaka miasto wyludnia się w zastraszającym tempie!!!! Dlaczego mnie to nie dziwi? Tylko PR prezydencika twierdzą że wszystko jest cacy, miasto się rozwija, bezrobocie maleje....śmiech na sali Polecam artykuł ten i wiele innych w temacie niszczenia naszego miasta przez Szlęzaka!
+0-0
Poniedziałek, 12 maja 2014 r. godz. 22:19
~student
Wiec powiedzcie jak planowaliście to osiągnąć. Czy taki był pierwotny cel założenia uczelni, czy szukacie tematu zastępczego?
+0-0
Poniedziałek, 12 maja 2014 r. godz. 16:28
~Lipstick
Trzeba postawić na kierunki niszowe, inaczej zawsze będziemy przegrywać z większymi ośrodkami
+0-0
Poniedziałek, 12 maja 2014 r. godz. 13:33
~KULawy
Ciekawe czy przyjdą pyskacze psioczący na forach. Zdaje się że oni mają najwięcej do powiedzenia...
+0-0
Poniedziałek, 12 maja 2014 r. godz. 13:22
~kozak
czas zeby wladze uczelni zrozumialy ze teraz mlodzi ludzie moga przebierac w ofertach, oprocz jakosci ksztalcenia wymagaja takze jakosci w obiektach i dziekanatach..
+0-0
Poniedziałek, 12 maja 2014 r. godz. 12:59
~Kaja
Może to być fakt ale potrzeba mądrej polityki, władz i dwóch pokoleń...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.