Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 18 sierpnia 2019 r. Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
 Wiadomości lokalne
» DW-872: Pijani Ukraińcy dachowali w Bojanowie. 1 osoba ranna
» DW-871: kolizja przy wyjeździe z Miejskiej Stacji Paliw
» Listy PiS do Sejmu i Senatu. Kto ze Stalowej Woli?
» Wjechał w tył samochodu osoby niepełnosprawnej
» Wypadek na Kwiatkowskiego. 1 osoba ranna
» DK77: kobieta w ciąży ranna w wypadku
» Minister MON Mariusz Błaszczak w HSW
» Kłótnia o półmilionowe poręczenie dla PKS-u. Starosta: to tratwa ratunkowa
» Pożar Chryslera pod wiaduktem przy Hali Targowej
» Rośnie popularność Rupieciarni
» Parking przed MOSiR w Stalowej Woli będzie przebudowany
» Miejski Dom Kultury w nowym świetle
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Rozwadowski Targ Staroci
» Letnia scena w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
» XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2019
» Bo radość jest w nas po raz szósty
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»30 Wyścig Kolarski Solidarności
»Piknik rodzinny na "OZECIE"
»80 lat poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli
»V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Niedziela, 19 maja 2013 r. godz. 13:36     /Magdalena Rodecka/
Pieśni klasyki radzieckiego i rosyjskiego kina w MDK

W Miejskim Domu Kultury odbył się drugi dzień w ramach Weekendu z kulturą rosyjską. W sali widowiskowej rozbrzmiały pieśni rosyjskiego filmu w wykonaniu Evgena Malinovskiyego i Kameralnej Orkiestry Romantica.
W Miejskim Domu Kultury odbył się drugi dzień w ramach "Weekendu z kulturą rosyjską". W sali widowiskowej rozbrzmiały pieśni rosyjskiego filmu w wykonaniu Evgena Malinovskiyego i Kameralnej Orkiestry Romantica.
Fot. Magdalena Rodecka
W minioną sobotę, 18 maja bieżącego roku w Miejskim Domu Kultury odbył się drugi dzień "Weekendu z kulturą rosyjską". W sali widowiskowej rozbrzmiały pieśni rosyjskiego filmu w wykonaniu Evgena Malinovskiyego i Kameralnej Orkiestry Romantica.

Zgromadzona publiczność bardzo dobrze znała prezentowany przez artystów repertuar, dając upust emocjom gromkimi brawami. Usłyszeliśmy między innymi utwory z filmu "Lecą żurawie", "Wybaczcie piechocie", "Na wzgórzach Mandżurii", czy muzykę z "Doktora Żywago".

Po koncercie przyszedł czas na spotkanie z rosyjskim artystą i ulanowskimi flisakami, którzy wystąpili w polskim dramacie historycznym "Syberiada polska", opowiadającym o losach zesłanych w latach 40. XX wieku na Syberię. Opowieść prowadzona jest z perspektywy młodego Staszka Doliny, który trafił do obozu z całą rodziną.

Malinovskiy w "Syberiadzie" wcielił się w rolę NKWDzisty. Jak mówił była to jedna z wielu ról, choć sam przyznał, że mało chlubna. - "Aktor zawodowy gra różne postacie, najczęściej takie, którymi się nigdy nie było i nie będzie. Zagrałem tę postać na tyle na ile potrafiłem prawdziwie i nie czuję z tego powodu wstydu".

Aktor i pieśniarz urodził się w Biełowie w ZSRR (obecnie Rosja). Jest potomkiem polskich poszukiwaczy złota przybyłych na Syberię. Będąc w Rosji dorastał w trudnych czasach. O swoim pochodzeniu dowiedział się, gdy skończył 16 lat. - "Wiedziałem, że nie będę mógł mieszkać w kraju, w którym wszystkiego się zabrania. Nawet słuchania Led Zeppelin i AC/DC. Marzyłem wówczas, aby wyjechać i osiedlić się tam, gdzie mieszkają moi idole. Postanowiłem zatrzymać się jednak tam, skąd pochodził mój dziadek, w Polsce. I tak od 1992 roku to właśnie Polska stała się moim domem" - zdradził nam artysta.

Miłość do muzyki w "syberyjskim bardzie" zaszczepili rodzice. Matka do śpiewu, a ojciec do Wysockiego i "wolności". - "Na dziesiąte urodziny mój tato podarował mi gitarę. W tamtych czasach to była wręcz fantastyka. To on mi pokazał pierwsze akordy. Jako młody chłopak śpiewałem pieśni Wysockiego, który ukształtował w moim życiu zasady i poglądy na otaczający mnie świat" - mówił aktor i pieśniarz.

DLA FLISAKÓW BYŁA TO PRZYGODA ICH ŻYCIA

W polskiej produkcji Janusza Zaorskiego epizody zagrali również członkowie Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem Świętej Barbary. Niespełna trzy lata temu, kiedy flisacy robili tratwę na potrzeby Flisu Odrzańskiego i pokazali filmowcom jak drewno spławia się rzeką nie przypuszczali, że zostaną zaproszeni na plan. Mieczysław Łabęcki i jego dwaj synowie: Mariusz i Grzegorz zagrali flisaków, mieszkańców Czerwonego Jaru.

- "To było dla nas wielkie przeżycie i ogromna przygoda. Dla wszystkich flisaków biorących w tym udział, tymbardziej, ze jest to pierwszy film powstały po wojnie o Syberii, gdzie występuje epizod flisacki. Na planie spotkaliśmy wielu fantastycznych ludzi i znanych aktorów" - usłyszeliśmy od Mieczysława Łabędzkiego.

Po spotkaniu z pieśniarzem i ulanowskimi flisakami publiczność udała się na projekcję filmu "Syberiada polska", superprodukcji opartej na motywach powieści Zbigniewa Domino w reżyserii Janusza Zaorskiego.

Dziś w ramach trzeciego dnia "Weekendu z kulturą rosyjską" o godzinie 16:00 odbędzie się koncert "Melodie z czterech stron świata" z repertuaru Anny German, które wykona Milena Siembida.

Zobacz więcej:
- Syberyjski bard w hołdzie poecie gitary
- Przy samowarze i rosyjskiej nucie
- MDK: weekend z kulturą rosyjską

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 20 maja 2013 r. godz. 22:33
~ania
No, przykre jest, że pierwszy polski film fabularny o zesłaniach Polaków na Sybir, zrealizowany jest na podstawie książki stalinowskiego prokuratora. Nie wiadomo, czym kierował się reżyser wybierając tę właśnie powieść jako podstawę scenariusza filmu. W jednym z wywiadów z aktorem Adamem Woronowiczem wynika, że dowiedział się o tym dopiero w trakcie realizacji zdjęć. Większość widzów również dowiaduje się o tym fakcie dopiero po obejrzeniu filmu...
+0-0
Poniedziałek, 20 maja 2013 r. godz. 20:07
~stalowowolanin
Scenariusz napisano na podstawie powieści UBeka zbigniewa domino.Nic dodać nic ująć.
+0-0
Poniedziałek, 20 maja 2013 r. godz. 16:45
~ania
Do "stalowowolanin": "Syberiada polska", to film, fikcja, nie rzeczywistość. Jeśli ktoś zagrał rolę enkawudzisty, to nie znaczy, że się z kimś takim utożsamia. Sobotni koncert w wykonaniu Evgena Malinowskiego i Kameralnej Orkiestry Romantica był wspaniały, szkoda że tak krótko i że może się już nie powtórzyć ;)
+0-0
Poniedziałek, 20 maja 2013 r. godz. 09:29
~dwukropek
.."Wiedziałem, że nie będę mógł mieszkać w kraju, w którym wszystkiego się zabrania. Nawet słuchania Led Zeppelin i AC/DC"..
+0-0
Poniedziałek, 20 maja 2013 r. godz. 08:29
~stalowowolanin
Występowanie w roli NKWDzisty jest pluciem Polakom w twarz.Co za rynsztok za tym stoi.Hańba.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.