Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 15 maja 2024 r. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Koniec marzeń mieszkańców o zielonej ulicy Popiełuszki? Nie będzie drzew i róż?
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
» Monodram o Rotmistrzu Pileckim
» Program Profilaktyka 40 Plus tylko do końca czerwca 2024!
» 40-latek nielegalnie sprzedawał alkohol
» Obok Berlina, Paryża i Amsterdamu... Stalowowolska Noc Muzeów
» Cenzura na Facebooku Nadleśnictwa?
» Dwie osoby topiły się w zalewie w Zaklikowie. Na miejsce wezwano służby ratunkowe
» 10 autobusów dla powiatowego przewoźnika
» Kolejny krok do przebudowy ulicy Posanie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kafejka Historyczna: Stalowa Wola na morzu
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 12:49     /Anna Tomczyk/
Architekci dyskutowali o estetyce miasta

W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. architekci z warszawskiej Fundacji Centrum Architektury Jolanta Starzak i Dawid Strębicki.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. architekci z warszawskiej Fundacji Centrum Architektury Jolanta Starzak i Dawid Strębicki.
Fot. Anna Tomczyk
W ramach pierwszych Dni Dizajnu w Stalowej Woli odbył się panel dyskusyjny na temat estetyki przestrzeni miejskiej m.in. na przykładzie naszego miasta. Uczestniczyli w nim architekci z warszawskiej Fundacji Centrum Architektury oraz studenci szkół projektowych.

Prowadząca panel Agnieszka Rasmus-Zgorzelska z warszawskiej Fundacji podkreśliła, że od dawna chciała przyjechać do Stalowej Woli.

- "Przyjechaliśmy tu, aby popatrzeć na to miasto świeżym okiem ludzi, którzy nie znają Stalowej Woli i podjąć dyskusję na ten temat" - podkreśliła. - "Wszczynanie dyskusji, rozmowy o architekturze jest niezwykle ważne, bo wszystko wokół nas powinno być dokładnie zaprojektowane, nawet układ krawężników" - dodała Zgorzelska.

Architekci z Fundacji, którzy wygłosili swoje wykłady pokazali uczestnikom panelu przykłady osiedli m.in. w Niemczech, Belgii, Rosji, Włoszech i Francji, które są podobne do osiedli w Stalowej Woli. Wskazali też kierunki rewitalizacji tych miejsc, aby były bardziej zielone i przyjazne otoczeniu.

- "Zmiany w mieście wymagają czasu. Nie trwają tak krótko jak budowa budynku, ale są efektem długotrwałego procesu, który stopniowo wprowadza mieszkańców w nową rzeczywistość" - mówiła Jolanta Starzak.

STALOWA WOLA BLISKA IDEAŁU?

Starzak podkreśliła, że w procesie zmian przestrzeni miejskiej niezwykle ważna jest współpraca architektów i projektantów krajobrazu oraz konsultacje z ludźmi. Efektem takiej współpracy jest m.in. 10-tysięczne osiedle w kształcie podkowy w Berlinie z lat 20. XX wieku, którego architektura przypomina stare bloki w Stalowej Woli.

Starzak pokazała również osiedle we Frankfurcie, które początkowo wyglądało bardzo surowo i było typową betonową okolicą, ale dzięki współpracy architektów, projektantów krajobrazu i mieszkańców stało się oazą pełną zieleni i ogródków, o które dbają mieszkańcy.

- "Dzięki temu udało się tam stworzyć fantastyczne warunki do mieszkania. Podobne miejsca można spotkać w Stalowej Woli" - stwierdziła architekt. - "Nie spodziewaliśmy się, że Stalowa Wola jest aż tak bardzo podobna do tych dwóch osiedli w Niemczech. Wszędzie jest tu urocza zieleń i niewiele trzeba pracy, aby stworzyć z tego fantastyczną przestrzeń " - dodała.

DOBRE ZMIANY NISKIM KOSZTEM

O tym jak poprawić estetykę budownictwa mieszkaniowo-usługowego mówił Dawid Strębicki. Jak zaznaczył architekt, ważne jest to, aby rewitalizacja przestrzeni przebiegała według współczesnych trendów, ale jednocześnie zachowała charakter budynków.

Strębicki pokazał przykłady poprawy funkcjonowania i estetyki osiedli w Brukseli m.in. dzięki wybudowaniu dodatkowej ulicy, która ułatwiła dostęp do instytucji takich jak biblioteka, szkoła i kościół; czy postawieniu dodatkowych budynków, które zrównoważyły wysokie mieszkaniowe wieżowce i niskie budynki użyteczności publicznej.

Inne, znacznie tańsze rozwiązanie, które zdaniem architekta doskonale sprawdziłoby się w Stalowej Woli to przykład z Mediolanu, gdzie architekci postanowili pójść za wskazówkami społeczeństwa. Dzięki temu zlikwidowano wydeptane ścieżki na trawnikach, regulując według nich alejki. Przy okazji postawiono przy nich długie ławki, aby ludzie mogli na nich odpocząć. Ta niskobudżetowa inwestycja sprawiła, że okolica stała się bardziej przyjazna i chętniej odwiedzana.

Korzystnych zmian można dokonać niskim kosztem wykorzystując stare elementy. Za przykład Strębicki podał teren szkoły w Bratysławie, której zaniedbane boisko zaczęło tętnić życiem, dzięki farbie tablicowej, którą pokryto elewację tylnej części budynku sali gimnastycznej, starym konstrukcjom koszy do gry w koszykówkę, z których powstały ławki i kostce brukowej.

Zobacz więcej:
- Czy Stalowa Wola ma szanse stać się miastem bardziej "czytelnym"?
- Fotoreportaż: Dni Dizajnu 2013

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 19:34
~Bartuś
Narodowiec, wytnijta dęba kanadyjskiego bo to u nas chwast. Dlaczego tam nie rośnie potomek naszego dębu Bartek?
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 16:54
~Oni działają, a my?
"Łódzcy narodowcy nie stoją w miejscu i wciąż starają się angażować w sprawy społeczne. Narodowa Łódź po raz kolejny zabrała głos w społecznej inicjatywie dotyczącej miasta. Działacze NŁ sprzeciwili się pomysłowi między innymi lewicy, który zakładał powstanie nowej trasy biegnącej przez teren, na którym obecnie znajduje się jeden z największych parków w Łodzi. Narodowa Łódź wyszła z własnym pomysłem do władz, według którego droga odciążająca główne arterie nie naruszy terenów zielonych, lecz stanie się zwyczajnie przedłużeniem jednej z ulic. Władze miasta wstępnie odniosły się do idei pozytywnie." U nas totalna samowolka, bo lokalni działacze na wiosnę zapadli w sen zimowy. Miasto Parkingów.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 15:25
~projektant
ciekawe czy tego wykładu słuchał nasz miejski "architekt" który dopuszcza takie buble jak stokrotka przy alejach, czy pstrokate bloki jak ten punktowiec przy Poniatowskiego (w kolorach majtkowych z dodatkiem zgniłej zieleni). No przecież od tego jest funkcja architekta miejskiego za którą pan "Architekt" bierze ciężką kasę. Pogonić dziada do odpowiedzialności za bałagan w mieście.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 13:08
~wiego
Dziwne, że zapomnieli o Rozwadowie! Tu dopiero jest pole do popisu.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 10:46
~Parkingowa Wola
@keys: Spróbuję zainteresować tym organizacje spoza miasta, bo u nas nie ma. Potrzeba więcej aktualnych zdjęć niszczonych terenów. Wrzucajcie je na Hejted bądź SkyScraperCity. Można napisać petycję do UM, podpisze się dużo osób w sieci, tylko oni nawet jej nie rozpatrzą. Z kostką betonową też są przekręty. Nawet tam, gdzie są nowe płyty chodnikowe w dobrym stanie wymieniają na kostkę. Ścieżki rowerowe - większość z kostki. Chodzić po tym też się nie da. @stalowiak: Centrum 4 mają remontować, ale niewiele to zmieni. Parking podziemny to dobry pomysł. Co do płacenia abonamentu - TAK - tylko mało kto zapłaci, bo im się wszystko należy za darmo. ?@karol: Zgadzam się. Po prostu NIKT NAD TYM NIE PANUJE. Gdyby nie protesty pod Kinem Ballada, wyrżnęliby wszystkie drzewa wraz z dębem kanadyjskim. Teraz też trzeba nam głośno protestować, wytykać błędy jeszcze na etapie projektów, a jak za późno to powstrzymać! Kiedyś istniał projekt "czarna dziura" przedstawiający zaniedbane lub zniszczone miejsca w miastach. Czas go wznowić?
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 10:11
~keys
stalowiak calkowicie sie z toba zgadzam.Takich terenow na ktore Szlezak wciaz nazreka ze ich nie ma i most chce budowac jest setki w stalowej.Ten parking na przeciwko centrum 4 to marnotrastwo atrakcyjnych terenow w samym centrum.Remontuja teraz otoczenie bualych domow.I co?Wymieniaja stare plyty chodnikowe na nowe w tym samym miejscu a parking jeszcze zwieksza.To porazka.Tam powinny byc tereny Handlowo-wypoczynkowe.Skwery i klaby .Jakas fontanna ladnie oswietlony kameralny teren.Sama wymiana plyt na kostke w tym samych miejscach niczego nie zmieni.Tam trzeba kompleksowej zmiany .Tak jak w innych czesciach miasta.Czy wogole ktos w tym miescie nad tym panuje????Ludzie to nasze miasto i nie pozwolmy Szlezakowi go zniszczyc bo to on jest tu prezydentem a wiec gospodarzem.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 09:56
~stalowiak
Centrum 4 powinno się wyburzyć i od nowa postawić ładne, reprezentacyjne CENTRUM z prawwdziwego zdarzenia, a pod nim - lub nad nim, wielopoziomowy całoroczny parking. Gwarantuję że znajdą się chętni żeby tam parkować samochody, nawet płacąc za to abonament roczny. Sam chętnie bym postawił samochód pod dachem, 200 metrów do niego przejść to nie problem, a stałby latem w cieniu a zimą pod dachem - wchodzimy i wyjeżdżamy nie tracąc czasu na skrobanie szyb. Tylko kto w końcu na to wpadnie?
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 08:23
~rst
Najbardziej szpecącym krajobraz elementem są bloki malowane oczoj...nymi kolorami, każdy w inny wzorek i rzucik. Druga sprawa to kable, linki, przewody wiszące wszędzie jak w Azji. Trzecia sprawa to wieszanie szmat, nawet na suszarkach - wysięgnikach, zamocowanych do barierek balkonowych. Są okolice, gdzie przetrwało rozwieszanie gaci na sznurkach pod blokiem.
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 08:20
~karol
W stalowej najbardziej wnerwiaja mnie te puste niewykorzystane przestrzenie zasiana trawa z wydeptanymi sciezkami.Wnerwiaja mnie parkingi w reprezentacyjnych czesciach miasta np przy alejach J.P.II .Wnerwa mnie kiedy jakas inwestycja jest ukonczona ale nie polaczona z otoczeniem .Np.stoi nowy Sad,Zus,Bibioteka a straszy poczta ,i cale otoczenie,Trelinka z czasow Gierka .A przeciez jesli cos sie buduje to kompleksowo powinno byc zaprojektowane.Czy wiecie ze te betonowe niby lawki w parku przy strumyku nie beda miialy zadnej wieszchniej warstwy typu drewniane itp tylko pozostana betonowe????Czy ktos az tak jest bez wyobrazni?albo stoi nowa trybuna na stadionie ale nawet lazienek nie ma.Moze beda za 10 lat a moze nie.Nikt nad tym nie panuje.A Szlezak to zwyczajny niechluj jak w zyciu tak i w rzadzeniu.I nic go nie obchodzi .Nie jego sprawa.Nie jego kompetencja.To kuzwa po co tam jest.??
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 07:54
~się puknijcie w czoło
przyjrzyjcie się miastu, zamiast wygłaszać referaty budujemy ścieżki rowerowe, nie przestawiając ławek ani stojaków na rowery skutkiem tego prawidłowo zaparkowany rower stoi w poprzek całej ścieżki, a siedzącym na ławkach jeździmy po palcach w okolicy kościoła św. floriana, zus i prokuratury tworzy się dziwne place parkingowe, a nie ma żadnego przejścia dla pieszych prze tę część placu. trzeba chodzić, jeździć wózkami i rowerami w poprzek parkingu pomiędzy autami chodniki są pod kątem prostym lub w sposób całkowicie bezsensowny - przy nowej bibliotece prawie-kulu już wydeptuje się trawniki, bo kierunki chodników są całkowicie nietrafione może warto zimą popatrzeć, gdzie wydeptują się ścieżki i wiosną pomyśleć nad prawidłowym układem chodników
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 07:23
~james
wnuczek, nie jaraj w kiblu maryśki
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 00:38
~Marcin
Poogladalem sobie to osiedle na google maps i na google street view i czlowiek tam sie czuje jakby byl ... na wsi, w swoim domu z ktorego moze wyjsc do ogrodu, zrobic grila czy polezec na sloncu. A najgorsze jest to ze jak ktos w komentarzach zauwazyl - u nas wydaje sie grube miliony zeby mordowac taka przestrzen... zupelnie w odwrotnym kierunku...
+0-0
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r. godz. 00:34
~Marcin
To niemieckie osiedle to "Wielki zespół mieszkaniowy Britz" mozna znalezc w google. Osiedle to blok-"podkowa" o srednicy ok 150 metrow, w srodku .... alejki i park, samochodem sie nie da wjchac. Dookola waska droga (taka jak np ul Wolnosci w Stalowej) polowa jezdni sluzy do jazdy (jednokierunkowej), na drugiej polowie parkuja samochody. Wokol masa bydynkow wielkosci tych naszych zabytkow z Wolnosci i tez waskie drozki - jeden pas do jazdy, jeden do parkowania. Ogromne 10 tysieczne osiedle, a parkingow jest mniej niz przy bialych blokach. Bogaci niemcy sobie potrafia poradzic bez setek samochodow, polacy musza podjechac pod klatke na parking.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 23:34
~Wnuczek
Z dziadkiem i chłopakami z podwórka to żeśmy kiedyś czołg znaleźli w lesie. Dziadek siadł za fajerę ...a my pchali... Zepchnęli my dziadka do rzeki i uciekli. Ale klął...
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 20:33
~Wnuczek
Mój dziadek to był kozak.Bazukę trzymał w garażu, 20 lat razem z trabantem. Babka nic nie wiedziała. Póki nie ...ebło!
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 20:24
~Wnuczek
Dziadek miał w piwnicy panzerfausta i rakiety. Podkablowali go konfidenci. Taką maszynę mu zabrali.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 18:54
~karol
A moze warto bylo zamiescic kilka zdjec przykladow o ktorych mowa.Czemu tego nie zrobiono.?
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 17:59
~kopa
Niech ktoś teraz wszystkich zmusi do budowania parkingów pod ziemią albo jakichś zbiorowych, bo długo tak nie zabawią z tymi placykami pod blokami. Skończy się jak w Los Angeles - autostrady po 7 pasów w każdą stronę a i tak nie ma jak przejechać w godzinach szczytu. Śródmieście dostało tak ostre wymagania co do miejsc parkingowych, że wreszcie się opamiętali i zaczynają stawiać wysokie budynki i głębokie parkingi, co by się wyrobili z kasą. Nawet 6-piętrowe apartamentowce mają wymogi kilkuset miejsc parkingowych. Place z autami powoli się zastępuje budynkami i ludzie są zmuszani do przemyślenia swoich nawyków. Stalowa nie wytrzyma naporu większej ilości aut i musi przemyśleć swoją politykę. Jeśli się nie mylę, to mamy zaledwie kilka bloków w stalówce z miejscami pod samym obiektem. Jak nasza gospodarka nie padnie całkowicie, to niedługo trzeba będzie się zacząć pozbywać starych bloków z wielkiej płyty (niektóre i tak nie wytrzymają - w Warszawie mieszkałem w bloku, który pękał 3 lata po remoncie i prace były prowadzone non-stop) i zacząć stawiać bardziej przyjazną architekturę. Budynki muszą się zbliżyć do ulic i zająć miejsca postojowe. Zbrodnią są te pseudo-apartamenty, które zajmują środek działki i są otoczone przez parkingi, bo "tak taniej".
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 16:56
~rst
@ o zachodzie...: sadźmy trawniki, żeby psy miały gdzie srać. A jak się już pies wysra na trawnik, to się trawą przykryje. Bo na Wyszyńskiego nie widać, żeby ktokolwiek sprzątał psie goowna. I na trawnikach i na chodnikach. A idąc na plac zabaw za blokiem Popiełuszki 3 można wygodnie siąść na ławeczce i rozkoszować oko wywieszonymi zestawami z szaf. Zarówno dopranymi jak i nie. A ludzie, którzy nie używają na co dzień auta nie postawią na parkingu pod katedrą, tylko zajmą truchłem trzy miejsca parkingowe i stoją bez ruchu po kilka tygodni. Drugiemu nie dam, sam nie zjem, w nosie innych mam, bo jestem sam.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 15:26
~Zenon
Więcej takich dyskusji, więcej starań aby to miasto wyglądało znośniej. Ale uwaga aby nie popaść w przesadę.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 15:02
~O zachodzie, co zboczył...
Nasze miasto to jeden wielki parking. Dziś niszczą ul. Wyszyńskiego i okolice Białych Domów. Przed nami kolejne parkingowe pseudo-inwestycje. Zachód podążał taką samą ścieżką. Co się okazało - była ona błędna! Dziś wydaje miliardy na rewitalizację. Temat wielokrotnie wałkowany na forum, poruszany na konferencjach, ale to wciąż walenie grochem o ścianę. Lobby motoryzacyjne we współpracy z bankami, SKOK-ami, mediami i koncernami paliwowymi jest silniejsze. Zamiast drzew, placów zabaw, parków, mieszkań, biurowców, potrzebnych inwestycji, a nawet porządnych ścieżek rowerowych będziemy mieć parkingi. Niech ktoś w tym mieście pójdzie po rozum do głowy.
+0-0
Niedziela, 28 kwietnia 2013 r. godz. 14:39
~pusia
cyt. Korzystnych zmian można dokonać niskim kosztem wykorzystując stare elementy. Dajcie kilka lekcji temu mądryjołowi Sz. może skończy z tymi dzikimi pomysłami i naprawi fontannę przy mdku i doprowadzi do ładu jordanek
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.