Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 8 maja 2024 r. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
 Wiadomości lokalne
» 37-latek próbował ukraść towar z marketu o wartości 900 złotych
» Ruszają kontrole placów zabaw. Jest ich prawie 200!
» 12 i 15 maja. Sprawdź czas pracy Muzeum Regionalnego
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Mniej zameldowanych, mniej śmieciowych deklaracji
» Autocasco (AC) motocykla - wszystko, co musisz wiedzieć
» Prezydent Nadbereżny bryluje w mediach społecznościowych. Znalazł się w pierwszej dziesiątce
» Cyrk Korona zaprasza! Nowe show jak z bajki!
» Komunikat MZK
» Radni i prezydent ślubowali pracować dla dobra i na rzecz miasta
» Agata Krzek przewodniczącą Rady Miasta
» Co się dzieje w sprawie remontu ulicy Komisji Edukacji Narodowej?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» Noc Muzeów 2024
» Skrzypek na dachu
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Monodram: Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki
» Kafejka Historyczna: Stalowa Wola na morzu
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Rada Miasta 2024-2029
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Sygnały Czytelnika

Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 16:07     /Czytelnik/
Dokąd zmierzasz (stalowowolska) oświato?

Dziś, kiedy szkoły walczą ze sobą o to, która z nich będzie mieć najlepszy nabór, doszedłem do wniosku, że ucznia zrównano do poziomu towaru - nie obrażajcie się chłopcy i dziewczęta.
Dziś, kiedy szkoły walczą ze sobą o to, która z nich będzie mieć najlepszy nabór, doszedłem do wniosku, że ucznia zrównano do poziomu "towaru" - nie obrażajcie się chłopcy i dziewczęta.
Fot. Jacek Rodecki
Gdzie czasy kiedy autorytetem w szkole byli nauczyciele i kadra dyrektorska? Przy okazji zbliżającego się naboru do szkół postanowiłem jako mieszkaniec Stalowej Woli podzielić się pewną refleksją… I na tym zapewne nie poprzestanę, bo jest wiele kwestii do poruszenia.

Dziś, kiedy szkoły walczą ze sobą o to, która z nich będzie mieć najlepszy nabór, doszedłem do wniosku, że ucznia zrównano do poziomu "towaru" - nie obrażajcie się chłopcy i dziewczęta. Nie można niestety po niego sięgnąć z taką łatwością jak po artykuł ze sklepowej półki i za niego zapłacić. Placówki oświatowe zamiast "reklamować" to co mają najdroższe - zasób doświadczonych i pełnych oddania nauczycieli, uciekają się do marketingu, a to nic innego jak ładnie nazwana odmiana biznesu. Kiedy ja chodziłem do szkoły i po ośmiu latach nauki musiałem wybrać między liceum, technikum, czy zawodówką, wyjście na dzień otwarty szkoły było nie lada wydarzeniem. Pamiętam jak od progu witał nas dyrektor, a w klasach czekali nauczyciele. Nikt nas nie przekonywał na siłę. Wręcz przeciwnie - "w tej szkole nie będzie ci łatwo", "będziesz musiał się uczyć", "to ile dasz od siebie zaprocentuje w przyszłości" - słyszałem.

A jak jest teraz? Dzień otwarty przestaje być adresowany do uczniów. To raczej dzień dyrekcji i samorządowców, którzy chyba tylko przez przyzwoitość nie wyrywają sobie mikrofonu i nie krzyczą: "Popatrz na mnie przyszły wyborco! To ja jestem bardziej cool. Możesz polubić mnie na Facebooku!" I zaczyna się widowisko. Spędy w salach gimnastycznych. Na "przedzie oficjały", niczym urzędnicy, gdy byliśmy pod austriackim zaborem, a za nimi "bohaterzy dnia" - uczniowie.

Kilka dni temu w jednym z programów rozrywkowych, bo z kulturą nie miał raczej nic wspólnego, dokonano podziału celebrytów: "ryje" (to ci najbardziej znani), "półryje" (mniej znani), "ćwierćryje" (kiedyś znani, dziś zapomniani) i "no name" (reszta zaproszonych, których nie da się zaliczyć do wcześniej wymienionych). Mam takie wrażenie, że ci siedzący za naszymi celebrytami, to takie właśnie "no name". A skoro zależy nam właśnie na nich, bo to za nimi przyjdzie subwencja do budżetu, nie powinniśmy ich traktować jak tych z kategorii "ryje"? Powinniśmy! I to z należytym szacunkiem!

Co zapamiętają gdy po kilkudziesięciu minutach wyjdą? Chyba tylko to, kto o wysokiej randze "zapodał fajnego tekściora" i nazwisko "celebryty" zaproszonego na tę okoliczność. I tym rozumiem dzieci, młodzież mają się kierować dokonując jednego z ważniejszych wyborów w swoim życiu?

Do czego to prowadzi? Zanim wylejecie na mnie wiadro pomyj, tak jak to zwykle bywa proponuję obejrzeć kilka filmików na "youtube" z cyklu "Matura to bzdura". Poziom wiedzy - zatrważający, aczkolwiek nie chcę tu generalizować i pakować wszystkich do jednego worka.

Dziś kierowanie szkołą to jak kierowanie własnym biznesem. Ręce natomiast opadają, gdy na szkolnych płotach, tuż przy wejściu do szkoły uczniów witają reklamowe bannery szkół językowych, tudzież innych "pomocy" naukowych. Czy to nie brak szacunku do swoich pracowników - nauczycieli? Bo ja interpretuję to właśnie w taki sposób! Tu się wystarczająco nie nauczycie. Bierzcie do ręki telefony i na "dodatkowe" marsz. Inaczej grozi wam nie zdany egzamin gimnazjalny, tudzież dojrzałości. No chyba, że to taka nowa forma motywacji. Nauczycielu! Bierz się do roboty, bo inaczej sam widzisz, są tacy, co twoich uczniów nauczą lepiej niż Ty!

Z pozdrowieniem - głos z miasta


Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 24 lipca 2013 r. godz. 14:26
~Mozets
Autor i tak dość oględnie i delikatnie przedstawia problem. By ktokolwiek miał "prawo" Go besztać. To chyba tylko zaproszenie do szerszej dyskusji o szkole i nauczaniu.
+0-0
Sobota, 20 kwietnia 2013 r. godz. 00:02
~wer
Wara polityce od oświaty - podstawowe motto.
+0-0
Wtorek, 2 kwietnia 2013 r. godz. 12:05
~kozak
Artykuł w bardzo delikatny sposób opisał to co dzieje się w stalowowolskiej oświacie.Grzechy jej są o wiele poważniejsze niż opisane w/w artykule.Ale ryba ponoć psuje się od głowy, więc trzeba się zastanowić od czego lub kogo reformować stalowowolską oświatę.
+0-0
Wtorek, 2 kwietnia 2013 r. godz. 12:02
~z doświadczenia
Szkoły mają swoją role do spełnienia. Nie jest nią rozdawanie dyplomów bez wymaganej wiedzy. Szkoły ogólnokształcące są tylko wstępem do dalszej edukacji. Oświata przygotowująca do wyższej edukacji na minimalnym poziomie to pomyłka taka sama jak uczęszczanie do szkoły w której dla zdobywania wymaganej i niezbędnej wiedzy chodzimy ją zdobywać do tych samych ale poza szkołą. To oczywiste, że prywatne szkoły z lepszymi angażami wygrają.
+0-0
Wtorek, 2 kwietnia 2013 r. godz. 10:02
~wasyl
kiedy ciemne ryje zrozumiecie ze nie wszyscy do szkoły sredniej sie nadaja, no niestety
+0-0
Wtorek, 2 kwietnia 2013 r. godz. 09:21
~były.....
Im bardziej publiczna oświata będzie finansowana lokalnie, tym niżej upadnie. Autorka napisała jak jest, są korki zamiast nauki. Skoro płacisz to płać świadomie i wybierz płatną szkołe, dla tych ktòrym zalezy. Tak samo jak ze służbą zdrowia, nie płaćisz juz za coś extra bo niby za co? tylko za standardową procedurę, nie daj a zobaczysz smutną prawdę.
+0-0
Poniedziałek, 1 kwietnia 2013 r. godz. 16:35
~rst
do PKS: jasne, że tak. Przecież pisze: Kilka dni temu w jednym z programów rozrywkowych, bo z kulturą nie miał raczej nic wspólnego, dokonano podziału celebrytów: "ryje" (to ci najbardziej znani), "półryje" (mniej znani), "ćwierćryje" (kiedyś znani, dziś zapomniani) i "no name" (reszta zaproszonych, których nie da się zaliczyć do wcześniej wymienionych).
+0-0
Poniedziałek, 1 kwietnia 2013 r. godz. 16:12
~stalowiak
Jest wiele kwestii do poruszenia w mieście. Brawo i prosimy o jeszcze nie tylko na temat oświaty. Na wielu płaszczyznach odstawiane są jaja. Czas by zainteresowani wypisujący negatywne komentarze obudzili się z zimowego snu i stanęli przed lustrem. Bo rozumiem, że rachunek sumienia jest już zrobiony :)
+0-0
Poniedziałek, 1 kwietnia 2013 r. godz. 14:26
~PKS
Artykuł powstał po obejrzeniu przez autora (autorkę) pewnego programu telewizyjnego. Z tego programu są zaczerpnięte są słowa: ryje, półryje, ćwierćryje.
+0-0
Poniedziałek, 1 kwietnia 2013 r. godz. 12:05
~mucek
Ty co się zowiesz celebrytą. Twój nick mnie rozbawił. Trochę skromności :)
+0-0
Poniedziałek, 1 kwietnia 2013 r. godz. 09:51
~celebryta
głosie z miasta ,nie masz pojęcia o dniach otwartych w szkołach i o oświacie , chyba zatrzymałeś się na tej zawodówce za twoich czasów !
+0-0
Poniedziałek, 1 kwietnia 2013 r. godz. 09:27
~zenek
Tam gdzie ją pokierujemy
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 23:38
~Olka
Brawo. Prosimy o więcej!
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 18:41
~xxx
GLOS PRAWDY - czytelnik "zwrocil problem" , a ja zwrocilam zzartego kotleta.....
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 18:09
~ktoś
Konkursy to dopiero wielka ściema. Już przed konkursami wiadomo kto wygra. A wygrywa bałwan . Lepszy odpada.
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 15:35
~Rst
Układ zamknięty a cierpi tylko jakość kształcenia, konkursy na dyrektorów powinny być obowiązkowe bo czują się jak pany na włościach
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 15:06
~Ekonom
A co o prikazie że szkoły przynajmniej te POnadgimnazjalne, POdlegakace POd POwiat muszą wydawać kasę na srelebimy wiadomo do kogo należące, a potem zbiórki wsrod rodzicow na pierdolki bo szkółki nie maja niby kasy. POLityka wkradla sie do szkol
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 15:02
~Gajowy
W stalowej każdy kto sie wychyli w miarę inteligentny dostaje strzala dlatego u władzy jest sam motloch bo inteligencja jest tłamszona
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 13:18
~adam1
lllllllllsss,a dlatego,że najprawdopodobniej jego dzieci uczęszczają do jednej ze stalowowolskich szkół i boi się zemsty na nich.Niestety nasi nauczyciele to potrafią i maja opanowane do perfekcji.
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 13:11
~obserwator
Charakterny będzie ten który nie wstąpi do knajpy na jednego. I to są właśnie plusy takiego baneru
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 12:12
~Fakir
Banery na ogrodzeniach szkoł działają na niektorych jak płachta na byka, a co jeśli chodzi o banery "szkoły charakterów" rozwieszone po całej Stalowej a nawet na ścianie knajpy sprzedajacej alkohol, należącej do jednej z nauczycielek z tej szkoły. a za te banery kasę zgarnęła rodzinka zajmujaca sie wykonywaniem reklam . A kto dał zarobić? Oczywiscie kolezanka koleżance. ciekawe, kto płaci za te banery. czy to powiat czy może Rada Rodziców? Kasa wyrzucona w bloto. liczy sie poziom nauczania, a nie otoczka
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 12:10
~adam1
jzm drogi nauczycielu najwyższa pora aby dobrali się wam do tyłka i to skutecznie,bo to co sobą reprezentujecie to jest bardzo ładnie ujęte w artykule.Pozdrawiam
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 12:00
~ktosiek
Artykuł świetny. Więcej takich. Dyrektorzy mają poczucie własności szkoły. Pamiętam był czas kiedy to na placu dawnego mechanika był postawiony baner reklamujący zakłady mięsne z przyzwoicie uśmiechającą się świnką. To była wielka żenada.
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 10:04
~kabziol
BRAWO - artykuł bardzo trafiony
+0-0
Niedziela, 31 marca 2013 r. godz. 09:24
~jzm
jeszcze troche poczekajcie to zobaczycie poziom. Gminy dążą do likwidacji Karty Nauczyciela - ok , ale za 1000 zl będą Wam dzieci uczyć ......chcą aby nie bylo żadnej kontroli kuratorium, no to jak wójt z sołtysem będą mówić nauczycielowi co ma robić to będzie szkola! tania i do d....
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 23:01
~rodzic
Sądząc po ostatnich wyborach w SLO to nie szkoła tylko to drugie ma przyzwolenie i poparcie. Przecież kruk krukowi oka nie wydziubie.Rodzice mogą protestować ,miał być ten i jest bo jest przyspawany do stołka przez włodarzy miasta
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 22:35
~ZeZ
Świecka szkoła 1. Uchylenie rozporządzenia MEN w sprawie wliczania oceny z religii do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Ustanowienie osobnych świadectw z religii lub z etyki. 2. Zagwarantowanie pełnej dobrowolności nauczania religii w szkołach i przedszkolach publicznych. Konieczność nowelizacji lub uchylenia rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Określenie limitów uczniów obligujących szkołę do organizowania nauki religii w ustawie z 1991 r. o systemie oświaty (a nie w rozporządzeniu). Obniżenie dotychczasowych limitów do trzech uczniów w szkole. Dopuszczenie jedynie oświadczeń pisemnych o chęci uczęszczania na lekcje religii, w celu wykluczenia domniemania, że uczeń pragnie być katechizowany. Wykluczenie możliwości rozpoczynania i kończenia zajęć modlitwą, z wyjątkiem katechezy. Utrzymanie dotychczasowej możliwości nieuczęszczania uczniów ani na religię ani na etykę w szkole. 3. Przeciwstawienie się próbom wprowadzenia religii na egzaminie maturalnym jako przedmiotu fakultatywnego.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 22:26
~Teodor
1. Szkoła jest instytucją służącą do przekazywania naukowo sprawdzonej wiedzy. 2. Nauczyciel to osoba z odpowiednim wykształceniem, przygotowana do przekazywania naukowo sprawdzonej wiedzy. 3. Szkoła w RP jest instytucją neutralną (świecką) światopoglądowo. 4. Ksiądz w myśl poprzedniej definicji nie jest nauczycielem i nie należy się mu żadne wynagrodzenie. Nie wykonuje żadnej pracy. Wygłaszanie pogadanek, które dla jednych są świętą prawdą a dla drugich bajkami lub bzdurami mogą odbywać się za wyraźną zgodą zainteresowanych i tylko za ich pieniądze. 5. Wszelki przymus lub jakikolwiek nacisk na niezainteresowanych religią powinien podlegać pod kodeks karny z karą bezwarunkowego pozbawienia wolności na czas nie mniejszy jak 1 rok. 6. Nauczyciel wtrącający się w sferę wiary ucznia powinien być pozbawiony prawa wykonywania zawodu na zawsze. 7. Ocena z lekcji religii powinna natychmiast zniknąć ze świadectwa.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 21:44
~buba
Świetny artykuł! Poważny problem dobrze zauważony. Gratuluję odwagi i czekam niecierpliwie na więcej artykułów na tym (wysokim) poziomie intelektualnym.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 19:46
~Podatnik
Niech sobie sami dyrektorzy szkół odpowiedzą na pytanie czy to jest burdel czy szkola? Oni biorą za to pieniądze. to też apropo kultowego tekstu stalowka.net "burdel czy szkoła?"
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 19:41
~Janina
W końcu ktoś zauważył temat pajacowania w oświacie kosztem dzieci.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 19:37
~Alan1949
To straszne jak tanio sie sprzedają dyrektorzy szkół, niczym tanie dziwki. Te reklamy powiększone na płotach odstraszają. Gdzie sa jakieś wydziały oświaty czy kuratora? Kto ich z tego rozliczy? Bo szkoła jakmi wiadomo nie wystawia faktury. Ktoś biere w łapę pod stołem? Może policja to sprawdzi.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 19:37
~onet
Podział celebrytów zajeb... U nas są same ryje hehe :)
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 19:18
~abc
ruch narodowy, lekarstwem na wszystko...
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 19:00
~ante
Bardzo ciekawy artykuł, głos w ważnej sprawie. Powinna odbyć się debata o kondycji oświaty, ale bez udziały znanych "twarzy". Obecnie młodzież traci, bo jest manipulowana o zdezorientowana. Racja, dni otwarte to lipa, szczególnie , jeśli odbywają się w godzinach zajęć lekcyjnych a jedna ze szkół tylko takie godziny udostępnia na " dni otwarte". To jest łapanka raczej, potem nawet nie ma jak się z takiej "świetnej" szkoły wyplątać.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 18:22
~rasputin
A mlodziez usluszna jak baranek. Wstepujcie do Ruchu Narodowego w was sila czas obalic system
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 18:18
~obserwator
Za komuny pewnie ten czytelnik podobne wypociny pisał do KC.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 17:39
~Głos Prawdy
Czytelnik zwrócił problem, który istnieje od wielu lat. Społeczeństwo głupieje, więc wysokim poziomem i ciężką pracą nikogo nie przekonają. Na dniach otwartych tworzą klimat "uroczysty", stąd dużo przemówień, oficjeli w garniturach, przedstawienia, teatrzyki i pokazy mody. Jeżeli idziecie na dni otwarte, musicie być na to odporni. Natomiast musi być ostra konkurencja między szkołami, aby wymusić rozwój, poziom nauczania i sukcesy uczniów w konkursach.
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 17:24
~STAŚ
a trzeba był•o psioczyć to teraz próbujecie skamleć
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 17:01
~mat.
do dociekliwego: chyba tego mandaryna z pierścieniami
+0-0
Sobota, 30 marca 2013 r. godz. 16:56
~dociekliwy
czy ten artykuł jest odpowiedzią na wybór nowego starego dyrektora w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Stalowej Woli? :)
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.