Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 29 kwietnia 2016 r. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
 Wiadomości lokalne
» Utrudnienia w ruchu! Rozpoczyna się budowa turbinowego ronda
» Bystrzak. Akademia Twórczego Rozwoju
» Czy w galeriach handlowych ma szansę znaleźć zatrudnienie ponad 1000 osób?
» Czy PIT-RADWAR wyposaży Wojsko Polskie w nowoczesne systemy identyfikacji "swój/obcy"?
» Dni Stalowej Woli 2016 aktywnie! (I)
» Utrudnienia w ruchu związane z Dniami Stalowej Woli
» Premier Szydło z wizytą w Stalowej Woli
» Wręczono Gęsie Pióra 2016
» Papierowe żonkile
» Miliony na inwestycje
» Znikną szpecące okolice MDK śmietniki
» PUP informuje na jakich pracowników jest zapotrzebowanie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Przez cały okres działalności schroniska mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że te lata nie były stracone. Pomogliśmy wielu bezdomnym. Są oni żywym przykładem, że można swoje życie zmienić na lepsze, że można wyjść z bezdomności dzięki silnej woli".
Zenon Gielarek, kierownik schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta.
 Imprezy w mieście
» Dni Stalowej Woli 2016: od przedszkolaka do seniora (PROGRAM)
» Odkryjmy nasz region na nowo
» Dni Stalowej Woli 2016: XI Stalowowolski Rowerowy Cross Country
» Dni Stalowej Woli 2016: Obywatel Pies
» Dni Stalowej Woli 2016: VIII Stalowowolskie Dyktando "Gżegżółki"
» Dni Stalowej Woli 2016: Wiwat Maj,Trzeci Maj
» I Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych
» Dni Stalowej Woli 2016: Rowerowa gra miejska
» IV Marsz Pamięci Witolda Pileckiego
» Lokalny fenomen archeologiczny - Tarnobrzeska kultura łużycka
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Premier Beata Szydło w Hucie Stalowa Wola
»Premier Beata Szydło w Hucie Stalowa Wola
»Dni Otwarte KUL 2016
»WARSZAWA: Prezydent RP wręczył nagrodę HSW S.A.
»Ruszyły testy roweru miejskiego
»Dni Otwarte Politechniki Rzeszowskiej 2016
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 12:19     /Anna Tomczyk/
Ruszyła budowa bloku gazowo - parowego w Stalowej Woli

3 grudnia odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku gazowo - parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola.
3 grudnia odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku gazowo - parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola.
Fot. Jacek Rodecki
3 grudnia, przeddzień Barbórki odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku gazowo - parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola. Akt Erekcyjny podpisał m.in. minister skarbu Mikołaj Budzanowski i ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce.

W Stalowej Woli do 2015 roku wybudowana zostanie największa w Polsce elektrociepłownia gazowa. To pierwsze, wspólne przedsięwzięcie Tauron Polska Energia oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Prezes zarządu Elektrociepłowni Stalowa Wola Piotr Zborowski, zaznaczył, że blok gazowo - parowy to nie tylko największa ale i najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Polsce. Zwrócił też uwagę na to, że w 1939 roku w tym samym miejscu oddana została do użytku pierwsza elektrownia w Stalowej Woli.

- "Jej pozostałości zostały rozebrane i przygotowano plac pod nową inwestycję. Jesteśmy głęboko przekonani, że elektrociepłownia godnie zastąpi tą pierwszą elektrownię" - mówił Zborowski.

POCZĄTEK NOWEJ ERY

- "To wydarzenie to początek nowej ery energetyki w Polsce opartej o gaz" - mówił minister skarbu. - "Ta inwestycja to nie tylko element wzmocnienia sektora energetycznego, ale także modernizacja polskiej energetyki na miarę XXI wieku" - dodał Budzanowski.

Były minister skarbu, poseł Jan Bury podkreślił, że dzięki rozpoczętej dziś budowie od 2017 roku Podkarpacie będzie produkować wyłącznie czystą energię. - "W tym województwie w 2017 roku nie będzie ani jednej elektrowni węglowej. Będzie gaz, woda i energia odnawialna w postaci wiatru, być może fotowoltaiki. Jestem z tego dumny jako poseł ziemi podkarpackiej" - mówił Bury.

Prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera zaznaczył, że budowa ECSW jest ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa energetycznego całej Polski.

Zdaniem prezes zarządu PGNiG Grażyny Piotrowskiej - Oliwa, obniżka cen, którą spółka wynegocjowała z Gazpromem tworzy korzystne szanse dla rozwoju Elektrociepłowni Stalowa Wola. Wyraziła też nadzieję, że inwestycja w naszym mieście będzie pierwszą, a nie jedyną, która będzie realizowana we współpracy z Tauronem.

Tuba z okolicznościowymi monetami wytłoczonymi na pamiątkę dzisiejszej uroczystości i Aktem Erekcyjnym podpisanym m.in. przez przedstawicieli Tauron Polska Energia, Tauron Wytwarzanie i PGNiG, ministra skarbu i ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce, została wmurowanie na placu budowy. Następnie plac został poświęcony przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

ECSW W LICZBACH

Zakończenie inwestycji wartej 1,6 mld zł zaplanowano na przełomie 2014 i 2015 roku. Sfinansowana zostanie w 25 procentach ze środków własnych Tauron Polska Energia oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. 75 proc. będzie pochodzić z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju. Według zapowiedzi elektrociepłownia zostanie oddana do eksploatacji pod koniec drugiego kwartału 2015.

Zainstalowane zostaną w niej dwie turbiny - parowa i gazowa. ECSW będzie produkować prawie 240 MW energii cieplnej w postaci wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych oraz 450 MW elektrycznej. Jej sprawność cieplna ma sięgać prawie 60 proc., dzięki czemu będzie to jedna z najbardziej efektywnych elektrowni w Europie.

Budowa nowego bloku energetycznego to największa inwestycja w Stalowej Woli w ciągu ostatnich 20 lat i zarazem pierwsze tak duże przedsięwzięcie tego typu dla PGNiG, które realizuje projekt z grupą Tauron. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało podpisaniem pod koniec 2008 roku listu intencyjnego, w którym wyrażono wolę współpracy. Następnie, w grudniu 2009 zawarto porozumienie określające ramy projektu. Rok później podpisano umowę realizacyjną, a 11 marca 2011 roku zawarto trzy kolejne umowy: o funkcjonowaniu Elektrociepłowni Stalowa Wola, sprzedaży energii elektrycznej oraz na dostawy paliwa gazowego. Prowadzone przez Elektrociepłownię Stalowa Wola postępowanie przetargowe na budowę bloku, zakończyło się w kwietniu 2012 roku.

Zobacz więcej
- Wmurują Kamień Węgielny pod budowę bloku z ministrem
- Kolejną turbinę do elektrociepłowni dostarczy Skoda Power
- W Elektrociepłowni zainstalują turbinę za ok. 40 mln euro
- Umowa z Hiszpanami na prawie 2 mld zł podpisana
- Donald Tusk w Stalowej Woli? Kiedy i gdzie?

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 22:49
aaaa
Facebook i Pani poseł... blehehehe. Nic dodać nic ująć. Robić a się nie narobić. Najlepiej nie wychodzić do ludzi i udawać że wszysto jest dobrze.

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 22:05
wiara
z facebooka pani Butryn można przeczytać, że dziś otworzyła wystawę osób niepełnosprawnych ze Stalowej Woli w Sejmie, dziś Dzień osób Niepełnosprawnych, więc nie rozumie twojego jadu, człowieku. Pozdrawiam, mściwych ludzi z PiSu

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 21:45
AntyPlatformers
Posłanki Butryn nie było bo to nie czas przedwyborczy, Dzieją się kluczowe sprawy dla historii miasta a ona śpi... o ile pierdołami się nie zajmuje. Przyjdą wybory będzie wszędzie. O i to jak mamy posla dla Stalowej Woli ze Stalowej Woli. Precz z obłudą.

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 21:21
miastowy
i co SZLĘZAKU DALEJ RZĄD, TUSK I PLATFORMA TO OSZUŚCI ?? NIE BYDUJĄ TU BLOKU GAZOWO - PAROWEGO ?? NAWET NIE ZOSTAŁEŚ WYCZYTANY JAKO GOŚĆ, NIE DANO CI WMUROWAĆ. JAK CHCESZ INWESTYCJI TO TWÓJ ARTUR ZAWISZA CI POMOŻE Z MŁODZIEŻĄ WSZECHPOLSKĄ

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 17:35
Elektrownia majster.J.
ta cala budowa to rezultat falszywej reklamy ze gaz to paliwo ekologiczne,jedyne paliwo ekologiczne to wodor.Mamy gazu ile chcemy a tu ktos dostal lapowke i musimuy opalac drogim gazem.A koszty poniosa ludzie i odsetki od zlodziejskiego banku to tez bedziemy placic,bo prezesi musza zarabiac po 100 tys na miesiac za tysiac to nawet nie wyjda z domu.Zlodziejstwo i przekret ta budowa .

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 16:46
Wyrwidąb
Pani poseł walczy i monitoruje ze swoim kapciowym starostą o polepszenie sytuacji kobiet, ochronę żab, motyli oraz ptaków nielotów. Im jej dalej od huty i elektrowni tym lepiej.

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 16:17
RST24
Butrynowej nie było na tak historycznym wydarzeniu? Ona wogóle wie co się dzieje w Stalowej Woli? Żenada!

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 15:57
danielcio
Do JK Mylisz sie nie jedna polska firma posiada możliwości. Chociażby Polimex Mostostal posiadający swój zakład w Stalowej Woli. Wybudowali i buduja nie jedna elektrownie w Polsce i na zachodzie europy. Przykład rozbudowa elektrowni Połaniec. Bełchatów, Jaworzno, Opole rusza na wiosne, Kozienice w trakcie realizacji, elektrownia atomowa we Francji 3 lata temu, elektrownia na Słowenii zakończona w tym roku, 3 elektrownie w Niemczech, obecnie rozbudowa elektrowni w Szwecji itd. W przetargu na budowę elektrowni w Stalowej Woli zajeli 2 miejsce

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 15:55
ciekawy
kropiący klecha też jest inwestorem????

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:49
JK
Do Piotra A dlatego nie wybuduje bo nie posiada odpowiedniej technologii i nie potrafi.Proste?

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:23
ljsnka
mar - a co tu sponsorować? Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wyrzucał pieniędzy w błoto

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:22
mar
Niby tacy hoho ale stalowki nie chca sponsorowac.Sknery

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:15
Piotr
A dlaczego Polska firma nie wybuduje takiego bloku gazowego !? Tylko znów zagraniczna znowu będzie tak jak z tą firmą Portugalską co uciekła!? Nie dziwi mnie że Polskie Firmy upadają jak się je niszczy i posługuje się zagranicznymi to jest skandal!

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:09
Edie
Oby Hiszpan nie był podstawiony....

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2016 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.