Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 31 sierpnia 2014 r. Imieniny: Cyrusa, Izabeli, Rajmundy
 Wiadomości lokalne
» Pożar stodoły w Skowierzynie
» Warsztatowo, koncertowo...
» Turniej szachowy "Solidarności" coraz młodszy
» "Feniks" po pierwszym obozie
» DW-871: wypadek na KEN. 3 osoby ranne
» TRENDY i NOWOŚCI w wystroju wnętrz: Biuro
» 3-kilometrowa plama oleju na drodze wojewódzkiej
» Dwa pożary w Elektrowni Stalowa Wola
» Subtelnie, prosto z serca. Drugi dzień "Muzyki Końca Wakacji" za nami
» Warszawski bieg w sukniach ślubnych dla stalowowolanki
» Pracownicy chcą wiaty na przystanku przy Grabskiego
» W Stalowej Woli powstanie mała elektrownia wodna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Musimy zdać sobie sprawę, że dziedzictwo kulturowe jest tak samo ważne jak dziedzictwo przyrody. Budynki możemy odnowić, za to zniszczone siedliska, wymarłe gatunki to dla nas strata bezpowrotna".
prof. Robert Gwiazda, ornitolog, Ambasador Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę: świat toruńskiego piernika
» Henryk Rodakowski - malarz arcydzieł - w 120. rocznicę śmierci Artysty
» Perkusyjny duet w Muzeum
» XV Dożynki Powiatu Stalowowolskiego
» Wyszalnia w hołdzie Jackowi Kaczmarskiemu
» XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny pod znakiem świętości Jana Pawła II i dorobku Oskara Kolberga
» Opera Verdiego "Traviata" w Miejskim Domu Kultury
» Sextet czyli Roma i Julian
» Teatr Bagatela zaprasza na "Szalone nożyczki"
» Old Love na deskach MDK
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Wakacyjne Warsztaty Muzyczne 2014
»Wakacyjne Warsztaty Muzyczne 2014
»Pożar w Elektrowni Stalowa Wola
»Historyczny transport przejechał przez Stalową Wolę
»Turbina i generator już w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 12:19     /Anna Tomczyk/
Ruszyła budowa bloku gazowo - parowego w Stalowej Woli

3 grudnia odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku gazowo - parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola.
3 grudnia odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku gazowo - parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola.
Fot. Jacek Rodecki
3 grudnia, przeddzień Barbórki odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku gazowo - parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola. Akt Erekcyjny podpisał m.in. minister skarbu Mikołaj Budzanowski i ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce.

W Stalowej Woli do 2015 roku wybudowana zostanie największa w Polsce elektrociepłownia gazowa. To pierwsze, wspólne przedsięwzięcie Tauron Polska Energia oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Prezes zarządu Elektrociepłowni Stalowa Wola Piotr Zborowski, zaznaczył, że blok gazowo - parowy to nie tylko największa ale i najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Polsce. Zwrócił też uwagę na to, że w 1939 roku w tym samym miejscu oddana została do użytku pierwsza elektrownia w Stalowej Woli.

- "Jej pozostałości zostały rozebrane i przygotowano plac pod nową inwestycję. Jesteśmy głęboko przekonani, że elektrociepłownia godnie zastąpi tą pierwszą elektrownię" - mówił Zborowski.

POCZĄTEK NOWEJ ERY

- "To wydarzenie to początek nowej ery energetyki w Polsce opartej o gaz" - mówił minister skarbu. - "Ta inwestycja to nie tylko element wzmocnienia sektora energetycznego, ale także modernizacja polskiej energetyki na miarę XXI wieku" - dodał Budzanowski.

Były minister skarbu, poseł Jan Bury podkreślił, że dzięki rozpoczętej dziś budowie od 2017 roku Podkarpacie będzie produkować wyłącznie czystą energię. - "W tym województwie w 2017 roku nie będzie ani jednej elektrowni węglowej. Będzie gaz, woda i energia odnawialna w postaci wiatru, być może fotowoltaiki. Jestem z tego dumny jako poseł ziemi podkarpackiej" - mówił Bury.

Prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera zaznaczył, że budowa ECSW jest ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa energetycznego całej Polski.

Zdaniem prezes zarządu PGNiG Grażyny Piotrowskiej - Oliwa, obniżka cen, którą spółka wynegocjowała z Gazpromem tworzy korzystne szanse dla rozwoju Elektrociepłowni Stalowa Wola. Wyraziła też nadzieję, że inwestycja w naszym mieście będzie pierwszą, a nie jedyną, która będzie realizowana we współpracy z Tauronem.

Tuba z okolicznościowymi monetami wytłoczonymi na pamiątkę dzisiejszej uroczystości i Aktem Erekcyjnym podpisanym m.in. przez przedstawicieli Tauron Polska Energia, Tauron Wytwarzanie i PGNiG, ministra skarbu i ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce, została wmurowanie na placu budowy. Następnie plac został poświęcony przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

ECSW W LICZBACH

Zakończenie inwestycji wartej 1,6 mld zł zaplanowano na przełomie 2014 i 2015 roku. Sfinansowana zostanie w 25 procentach ze środków własnych Tauron Polska Energia oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. 75 proc. będzie pochodzić z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju. Według zapowiedzi elektrociepłownia zostanie oddana do eksploatacji pod koniec drugiego kwartału 2015.

Zainstalowane zostaną w niej dwie turbiny - parowa i gazowa. ECSW będzie produkować prawie 240 MW energii cieplnej w postaci wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych oraz 450 MW elektrycznej. Jej sprawność cieplna ma sięgać prawie 60 proc., dzięki czemu będzie to jedna z najbardziej efektywnych elektrowni w Europie.

Budowa nowego bloku energetycznego to największa inwestycja w Stalowej Woli w ciągu ostatnich 20 lat i zarazem pierwsze tak duże przedsięwzięcie tego typu dla PGNiG, które realizuje projekt z grupą Tauron. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało podpisaniem pod koniec 2008 roku listu intencyjnego, w którym wyrażono wolę współpracy. Następnie, w grudniu 2009 zawarto porozumienie określające ramy projektu. Rok później podpisano umowę realizacyjną, a 11 marca 2011 roku zawarto trzy kolejne umowy: o funkcjonowaniu Elektrociepłowni Stalowa Wola, sprzedaży energii elektrycznej oraz na dostawy paliwa gazowego. Prowadzone przez Elektrociepłownię Stalowa Wola postępowanie przetargowe na budowę bloku, zakończyło się w kwietniu 2012 roku.

Zobacz więcej
- Wmurują Kamień Węgielny pod budowę bloku z ministrem
- Kolejną turbinę do elektrociepłowni dostarczy Skoda Power
- W Elektrociepłowni zainstalują turbinę za ok. 40 mln euro
- Umowa z Hiszpanami na prawie 2 mld zł podpisana
- Donald Tusk w Stalowej Woli? Kiedy i gdzie?

Wyślij link Wyślij link;  Strona do druku Drukuj artykuł    


Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 22:49
aaaa
Facebook i Pani poseł... blehehehe. Nic dodać nic ująć. Robić a się nie narobić. Najlepiej nie wychodzić do ludzi i udawać że wszysto jest dobrze.

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 22:05
wiara
z facebooka pani Butryn można przeczytać, że dziś otworzyła wystawę osób niepełnosprawnych ze Stalowej Woli w Sejmie, dziś Dzień osób Niepełnosprawnych, więc nie rozumie twojego jadu, człowieku. Pozdrawiam, mściwych ludzi z PiSu

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 21:45
AntyPlatformers
Posłanki Butryn nie było bo to nie czas przedwyborczy, Dzieją się kluczowe sprawy dla historii miasta a ona śpi... o ile pierdołami się nie zajmuje. Przyjdą wybory będzie wszędzie. O i to jak mamy posla dla Stalowej Woli ze Stalowej Woli. Precz z obłudą.

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 21:21
miastowy
i co SZLĘZAKU DALEJ RZĄD, TUSK I PLATFORMA TO OSZUŚCI ?? NIE BYDUJĄ TU BLOKU GAZOWO - PAROWEGO ?? NAWET NIE ZOSTAŁEŚ WYCZYTANY JAKO GOŚĆ, NIE DANO CI WMUROWAĆ. JAK CHCESZ INWESTYCJI TO TWÓJ ARTUR ZAWISZA CI POMOŻE Z MŁODZIEŻĄ WSZECHPOLSKĄ

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 17:35
Elektrownia majster.J.
ta cala budowa to rezultat falszywej reklamy ze gaz to paliwo ekologiczne,jedyne paliwo ekologiczne to wodor.Mamy gazu ile chcemy a tu ktos dostal lapowke i musimuy opalac drogim gazem.A koszty poniosa ludzie i odsetki od zlodziejskiego banku to tez bedziemy placic,bo prezesi musza zarabiac po 100 tys na miesiac za tysiac to nawet nie wyjda z domu.Zlodziejstwo i przekret ta budowa .

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 16:46
Wyrwidąb
Pani poseł walczy i monitoruje ze swoim kapciowym starostą o polepszenie sytuacji kobiet, ochronę żab, motyli oraz ptaków nielotów. Im jej dalej od huty i elektrowni tym lepiej.

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 16:17
RST24
Butrynowej nie było na tak historycznym wydarzeniu? Ona wogóle wie co się dzieje w Stalowej Woli? Żenada!

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 15:57
danielcio
Do JK Mylisz sie nie jedna polska firma posiada możliwości. Chociażby Polimex Mostostal posiadający swój zakład w Stalowej Woli. Wybudowali i buduja nie jedna elektrownie w Polsce i na zachodzie europy. Przykład rozbudowa elektrowni Połaniec. Bełchatów, Jaworzno, Opole rusza na wiosne, Kozienice w trakcie realizacji, elektrownia atomowa we Francji 3 lata temu, elektrownia na Słowenii zakończona w tym roku, 3 elektrownie w Niemczech, obecnie rozbudowa elektrowni w Szwecji itd. W przetargu na budowę elektrowni w Stalowej Woli zajeli 2 miejsce

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 15:55
ciekawy
kropiący klecha też jest inwestorem????

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:49
JK
Do Piotra A dlatego nie wybuduje bo nie posiada odpowiedniej technologii i nie potrafi.Proste?

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:23
ljsnka
mar - a co tu sponsorować? Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wyrzucał pieniędzy w błoto

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:22
mar
Niby tacy hoho ale stalowki nie chca sponsorowac.Sknery

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:15
Piotr
A dlaczego Polska firma nie wybuduje takiego bloku gazowego !? Tylko znów zagraniczna znowu będzie tak jak z tą firmą Portugalską co uciekła!? Nie dziwi mnie że Polskie Firmy upadają jak się je niszczy i posługuje się zagranicznymi to jest skandal!

Poniedziałek, 3 grudnia 2012 r. godz. 14:09
Edie
Oby Hiszpan nie był podstawiony....

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2014 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.