Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 Wiadomości lokalne
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Nauka

Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 11:37     /MRod/
Młodzież chce pracować w służbach mundurowych. W ZSP nr 1 powstanie klasa o profilu strażackim

Patronat nad klasą miałaby objąć Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli.
Patronat nad klasą miałaby objąć Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli.
Fot. Jacek Rodecki
Od nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli powstanie klasa o profilu strażackim. Po ogromnym sukcesie powołanej do życia klasie policyjnej, placówka postanowiła poszerzyć swoja ofertę edukacyjną.

- "W naszej szkole masa uczniów od wielu lat startuje na uczelnie strażackie, do szkół chorążych dlatego to jest główny powód, dla którego chcieliśmy coś takiego dla naszej młodzieży stworzyć, przybliżyć im pracę strażaków, uzmysłowić jakie obowiązki czekałyby ich w przyszłości a przede wszystkim dobrze przygotować ich do egzaminów bo są one bardzo trudne" - powiedziała w rozmowie z naszym portalem Lucyna Goc, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Stalowej Woli.

Patronat nad klasą miałaby objąć Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Oprócz standardowych przedmiotów wynikających z programu, uczniowie uczęszczaliby na zajęcia z zakresu pierwszej pomocy medycznej, organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych, szkolenia przeciwpożarowego oraz prowadzenia akcji ratowniczych w różnych zagrożeniach.

- "Część zajęć odbywałaby się w jednostkach straży pożarnej. Daje to szansę uzyskania tej młodzieży wykształcenia, które umożliwi im dostanie się na studia pożarnicze do Głównej Szkoły Pożarniczej, do szkół aspirantów w Krakowie, Częstochowie, w Poznaniu lub bezpośrednio do naboru do Państwowej Straży Pożarnej" - wyjaśnił nam zastępca komendanta KP PSP w Stalowej Woli st. kpt. Jerzy Lipko.

Przyszli uczniowie klasy o profilu strażackim powinni wykazywać się wysoką sprawnością fizyczną oraz zdolności z zakresu przedmiotów ścisłych, gdyż największy nacisk będzie kładziony na matematykę, fizykę oraz chemię.

- "Uważam, że jeżeli ta klasa będzie miała mocne usytuowanie w tych przedmiotach da to szansę dostania się też na inne kierunki politechniczne czy inżynierskie" - stwierdził Jerzy Lipko.

Dyrektor Lucyna Goc sukces klas profilowanych, mundurowych upatruje przede wszystkim w stabilności jaką niesie za sobą praca w policji, czy straży pożarnej: - "To są na pewno niezłe zarobki i krótszy okres pracy do przejścia na emeryturę".

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 26 marca 2011 r. godz. 17:02
~mała mi;)
powiem jedynie tyle, że w tej szkole na przedmioty typu chemia czy fizyka jest specjalny nacisk. co więcej można się bardzo dobrze przygotować do matury z tych przedmiotów ;)
+0-0
Piątek, 25 marca 2011 r. godz. 23:42
~papa smerf
Jeśli ktoś z młodych ludzi naprawdę chce zostać strażakiem powinien iść do dobrego LO z matematyką, fizyką, chemia i językiem obcym na wysokim poziomie, dobrze napisać maturę i startować do szkoły strażackiej w Krakowie lub w Warszawie. Inna ścieżka do straży to wziąć udział w naborze organizowanym przez strażackie komendy. Aby zwiększyć swoją szansę dobrze jest ukończyć kurs prawa jazdy kat. C, jeszcze lepiej E i D, wstąpić do OSP, WOPR lub GOPR i ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ćwiczyć bieganie i podciąganie na drążku. Szansę zwiększa również bycie ratownikiem medycznym po 2-letniej szkole policealnej oraz posiadanie dodatkowych uprawnień np. na HDS czy zwyżki. Jeśli ktoś chce być strażakiem nie powinien zawracać sobie głowy takim profilowanym liceum (chyba że chce jedynie ciekawie spędzić trzy lata). Jego ukończenie nie zwiększa szans na wstąpienie w szeregi strażaków zawodowych, gdyż nie ma za to dodatkowych punktów w naborze. Lepiej wstąpić w szeregi OSP i w niej się szkolić. Mam wrażenie że profilowane klasy policyjne i strażackie to jedynie ściema mająca przyciągnąć młodzież do danej szkoły. Aby mieć "mocne usytuowanie w przedmiotach ścisłych"lepiej wybrać mocne liceum i nie tracić czasu na jakieś strażackie przedmioty które i tak kompletnie nie są pomocne w dostaniu się do straży zawodowej. Równie dobrze można by zorganizować klasę z elementami prawa i nazwać ją "o profilu adwokackim".
+0-0
Poniedziałek, 21 marca 2011 r. godz. 10:11
~STRAŻAK
Do straży jak i do innych służb mundurowych na 1000 chętnych przyjmują 30 osób. Jak ktoś chce się dostać to dobrze zrobić prawko kat.C+E , kartę pływacką, uprawnienia ratownika medycznego(tylko szkoła 2 letnia) , 24 razy podciągnąć się na drążku, przebiec 1km do 3.05min, jest jeszcze bieg na 50m, no i trzeba mieć dużo szczęścia, mieć bardzo dobre świadectwo być laureatem olimpiad LUB DUŻY ŻAGIEL Z PLECAKIEM W POSTACI WYSOKO POSTAWIONEGO TATUSIA, WUJKA Lub INNEGO POCIOTKA w tedy nawet oferma się dostanie
+0-0
Niedziela, 20 marca 2011 r. godz. 14:22
~Ono
do "kudłaty" : Nie "pisze", tylko "jest napisane" A w klasie tzw. "policyjnej" w ZSP 1 jest może 3/4 osoby, które teoretycznie w przyszłości mogłyby pracować w służbach mundurowych. Reszta to piękne drobne dziewczynki i równie drobni, mniej piękni chłopcy. Klasa ma możliwość uczęszczania na dodatkowe zajęcia boksu i jakiejś tam, radiołączności :). A no i mają oczywiście fajne mundury w których paradują w jeden dzień tygodnia po szkole :)
+0-0
Sobota, 19 marca 2011 r. godz. 14:54
~zainteresowany
Do ''zdziwionej" : zajęcia z karate,pływania,strzelectwa i musztry ma , ale klasa wojskowa w budowlance i nie po lekcjach ale w godzinach nauki , z tego co wiem to kl.policyjna ma jakieś sksy z boksu.
+0-0
Sobota, 19 marca 2011 r. godz. 08:31
~gość 53
grunt to dobry kit, to już połowa sukcesu, a co do dobrego przygotowania w zakresie przedmiotów ścisłych, to każda szkoła wyższa stoi otworem
+0-0
Sobota, 19 marca 2011 r. godz. 07:15
~zyga
ks-sikawa ! woda nie gasi tylko studzi materiał
+0-0
Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 22:54
~Zdziwiona
Jakim sukcesie klasy policyjnej? Przecież oni nie mają żadnego zaplecza aby organizować klasy o profilu policyjnym czy strażackim. A zajęcia z działań praktycznych (karate, pływanie itp.) są organizowane po lekcjach.
+0-0
Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 22:46
~sportowiec
Kuzyn szwagra ma rację. Do straży na 1000 chętnych przyjmują 30 osób. Jak ktoś chce się dostać to dobrze zrobić prawko kat.C+E , kartę pływacką, uprawnienia ratownika medycznego(tylko szkoła 2 letnia) , 24 razy podciągnąć się na drążku, przebiec 1km do 3.05min, jest jeszcze bieg na 50m, no i trzeba mieć dużo szczęścia
+0-0
Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 22:14
~ks_sikawa
a strazacy wiedza ze najlepiej gasi woda swięcona?? to kanon dla adeptów
+0-0
Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 20:55
~kudłaty
do Alex: Od nowego roku szkolnego - pisze jak byk na samym początku
+0-0
Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 20:02
~Alexs56
Ta klasa zostanie utworzona od roku szkolnego 2011/2012 ??
+0-0
Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 18:53
~mat
Pani Goc zapomniała dodać, że to zawody wysokiego ryzyka zdrowotnego a nie tylko wcześniejszej emerytury czy zarobków
+0-0
Piątek, 18 marca 2011 r. godz. 18:09
~kuzyn szwagra
Do Policji (jak i do Straży) i tak przyjmą kogo chcą i nie będzie miało znaczenia, kto jaką szkołe skończył. Ale pobawić się w strażaka można. To nic szkodliwego. Ale jak jest naprawde w Starży czy Policji dzieciaki się dowiedzę dopiero wówczas, gdy się w tych formacjach (ewentualnie) znajdą...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.