Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 Wiadomości lokalne
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 13:25     /Marta Wnuk/
W Stalowej Woli ruszyła produkcja paliw alternatywnych

Władze spółki zakładają, że przy pełnej zdolności produkcyjnej uda się wytworzyć aż 50 tysięcy ton paliwa rocznie.
Władze spółki zakładają, że przy pełnej zdolności produkcyjnej uda się wytworzyć aż 50 tysięcy ton paliwa rocznie.
Fot. Jacek Rodecki
W Stalowej Woli rozpoczęto produkcję paliw alternatywnych. Mieszcząca się na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spółka Wtór - Steel Sp. z o.o. rozpoczęła realizację inwestycji półtora roku temu. Władze spółki zakładają, że przy pełnej zdolności produkcyjnej uda się wytworzyć aż 50 tysięcy ton paliwa rocznie.

Firma Wtór-Steel na lokalnym rynku jest kojarzona głównie ze skupem złomu, recyklingiem oraz produkcją złomu strzępionego. Pomysł na produkcję paliw alternatywnych zrodził się półtora roku temu. Jak podkreśla Prezes Zarządu, Krzysztof Sarna pomysł wziął się od tego, że strzępiarka zaczęła wyrzucać bardzo duże ilości odpadów niemetalicznych, a trzeba było coś z nimi zrobić w sposób "cywilizowany". - "Wpadł nam do głowy pomysł, żeby ten odpad przerabiać na paliwa alternatywne, jak również poszerzyć przyjmowanie gospodarki komunalnej, co przedłuży żywotność wysypisk śmieci".

Przy wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 zbudowano kompletną instalację do wytwarzania paliw. Ekologiczny opał powstaje z gumy, tworzyw sztucznych, tekstylii i papieru. Odpady spalane są w piecu cementowym w temperaturze 2000 stopni Celsjusza. Szkodliwe dioksyny ulegają neutralizacji przez co proces niszczenia jest bezpieczny dla środowiska. - "Na przykład węgiel kosztuje 350 złotych za tonę. Ten odpad kosztuje 60 złotych za tonę. Można więc produkować energie tańszą, nie zaśmiecając i zatruwając środowiska, w którym żyjemy". - wyjaśnia prezes Sarna.

Skład chemiczny paliw alternatywnych jest badany w laboratorium zakładowym Wtór-Steelu, wyposażonym w najnowocześniejszą aparaturę do badań fizykochemicznych. Na razie głównymi odbiorcami spółki jak zdradził nam Z-ca Dyrektora ds Produkcyjnych, Handlowych i Administracyjnych, Krzysztof Brzozowski są zakłady produkujące cement, ale coraz częściej sięgają po nie firmy z przemysłu energetycznego.

- "Póki co raczkujemy w tej materii. Dopiero zaczęliśmy, ale jak zapewniał nas prezes Wielgosz z Elektrowni Stalowa Wola, jest szansa, że będą od nas brać 100 tysięcy ton tego właśnie odpadu. Na pewno będziemy uruchamiali drugą zmianę na paliwach alternatywnych. Jest więc szansa, że zatrudnienie wzrośnie." - stwierdził prezes Krzysztof Sarna. Jak się dowiedzieliśmy całkowita wartość projektu opiewa na ponad 7,5 miliona złotych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 15 września 2010 r. godz. 14:08
~intruz
ehhh....wszystko w czarnych barwach kolego widzisz, jak się czyta to o czym piszesz to aż bije po oczach Twoja głupota połączona z niewiedzą na temat paliw alternatywnych.....a wystarczy poczytać na necie....ale zawsze lepiej kogoś zmieszać z błotem niż wgłębić się w temat.....ciekawe jakie Ty widzisz rozwiązanie na temat utylizacji odpadów, które sam produkujesz.....no dawaj, wymyśl coś omnibusie :) Wszystko Wam nie pasuje......bez względu na to co się robi w naszym mieście .... zawsze jest źle...i to właśnie przez takich ludzi jak Ty.
+0-0
Wtorek, 14 września 2010 r. godz. 17:56
~obywatel Tauron
Doskonale sobie zdaję sprawę z tego ,że na całym świecie przerabia się śmiecie które zalewają nasze społeczeństwo.Wiem ,że wykorzystuje się je w energetyce, jednak do tego wszystkiego trzeba podejść profesjonalnie a nie na żywioł.Przywozi się to "eko-paliwo" do zakładów a spala się po nocach aby nasze społeczeństwo nie czuło smrodu jaki się z tego wydziela.W artykule twierdzą ,że przeprowadzane są badania.To tak na zamydlenia oczu.Większość ludzi którzy się z tym paliwem spotkała doskonale wie co to jest, z czego jest zrobione , jakie zawiera trucizny i ile problemów sprawia spalenie tego gówna.Poczekajmy jeszcze trochę aż zacznie w stalówce być wyczuwalny swoisty zapaszek, ciekawe co wtedy panowie redaktorzy będą pisać i na kim wieszać psy.W normalnym kraju , gdzie zamierza się robić takie rzeczy do sprawy podchodzi się profesjonalnie i buduje się spalarnię przystosowaną do takich paliw, systemy filtrów wychwytują prawię 100% zanieczyszczenia i toksyny a u nas wszystko na łapu , capu.Do niedawna mieliśmy w Stalowej Woli prężny zakład HSW. Jednak złe rządzenie i przemiany ustrojowe zmieniły to wszystko w dziadostwo.Teraz jest nowa moda. Do stalówki zawitało aluminium.Popatrzcie po swoim mieście, ile firm powstało na bazie przeróbki tego metalu.Tyle mówiło się i pisało o systemach zabezpieczeń ludzi i środowiska naturalnego przed szkodliwościami mania takiej fabryki u siebie.I co? i nic.Dolina rozwija się w najlepsze, ludziska chorują, śmierdzi tylko nocami-choć niby filtry super sprawne, lasy zaczynają przyjmować toksyny ale dopiero czas pokaże jak to nas truje.Kiedyś pod Krakowem zamknięto hutę aluminium a wszystko po to aby odrodziła się w mniejszej formie, po takich miastach jak Stalowa Wola.
+0-0
Wtorek, 14 września 2010 r. godz. 11:50
~intruz
Ja również życzę Agatce smacznego.......:)
+0-0
Wtorek, 14 września 2010 r. godz. 08:26
~Karol
Agato, żryj (używając Twojego określenia) te śmieci a nie wyrzucaj już od teraz do kontenera. Życzę smacznego!!
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 23:12
~karol
tone koksu dostaniesz hehe
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 21:47
~gonzo
wie ktos ile placa w tej firmie na miesiac za fizycznego?
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 21:24
~kriss
brawo, widac kto ma glowe na karku, nie glupi powiedzial ze najlepiej zarabia sie na smieciach
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 20:00
~Obywatel SW
Cały cywilizowany świat tak postępuje z odpadami palnymi, robi z nich paliwa dla elektrowni i cementowni. Obywatel Tauron uważa, że lepiej spalać węgiel, bo i tak my za tak droga energię zapłacimy. Zapłacimy też za składowanie odpadów, bo w firmie WTÓR-STEEL jak wynika z artkułu mają być przerabiane różne odpady palne, w tym komunalne
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 18:00
~agata
to zaczniemy je zrec:P
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 17:21
~intruz
No tak .... gówno, ale jak wysypiska śmieci zapełniane są śmieciami to nie jest gówno....ciekawe jaki Ty masz pomysł sznowny kolego ( koleżanko ) na pozbycie się tych zalewających nas odpadów....
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 17:20
~lubega
ciekawe ile tauron nakupil akcji?
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 16:59
~obywatel Tauron
Jak to takie dobre ,to sobie kupcie do waszych małych domków a zobaczycie jakie to gówno.Skoro kasuje się rocznie po tysiące samochodów to coś z tapicerkami i plastikami trzeba robić.Wpadł na to szef wtór-stalu i zaczyna tym handlować, szuka jelenia a pierwsza napatoczyła się na ESW.Ja to widziałem i powiem wam że to nic specjalnego, po prostu odpad dający się spalić.Pan Wielgosz i jemu podobni dla satysfakcji redaktorów i własnego splendoru , do kamery może powiedzieć wszystko,piszcie, piszcie papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie.
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 16:28
~rybka_pipka
No to zaraz poczytamy w stalowymgównie.pl [czytaj miasto] wasza informacje. Ja to bym szczegółowo sprawdził ich prace licencjackie lub magisterskie, bo ewidentnie widać że u nich to plagiaty są.
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 14:56
~andrrew
polak potrafi
+0-0
Poniedziałek, 13 września 2010 r. godz. 13:35
~el.Banan
hmm jednak można jak się chce ... brawo za pomysł :)
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.