Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 27 kwietnia 2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
 Wiadomości lokalne
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 13:31     /Magdalena Rodecka/
Polakom brakuje konsekwencji i szczęścia - debata od COP-u do współczesnej polityki gospodarczej

Od COP-u do współczesnej polityki gospodarczej - pod takim hasłem odbyła się debata towarzysząca piątkowej konferencji naukowej z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jej uczestnicy to przedstawiciele różnych zawodów i branż.
"Od COP-u do współczesnej polityki gospodarczej" - pod takim hasłem odbyła się debata towarzysząca piątkowej konferencji naukowej z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jej uczestnicy to przedstawiciele różnych zawodów i branż.
Fot. Jacek Rodecki
"Od COP-u do współczesnej polityki gospodarczej" - pod takim hasłem odbyła się debata towarzysząca piątkowej konferencji naukowej z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jej uczestnicy to przedstawiciele różnych zawodów i branż.

Po zakończonych wykładach do dyskusji zaproszono dr Jerzego Kwiecińskiego (Sekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju), Bernarda Cichockiego (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny HSW), dr Piotra Litwę (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), dr Marcina Furtaka (Politechnika Krakowska), Jacka Janasa (prezes zarządu Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.), Zbigniewa Jagiełłę (Prezes Zarządu Banku PKO BP S.A.) oraz Marcina Chludzińskiego (Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.).

Na początku zaproszeni goście musieli zmierzyć się z pytaniem: Co kojarzy im się z COP? Dla Jerzego Kwiecińskiego pierwszym skojarzeniem jest Stalowa Wola, z której pochodzi oraz premier Eugeniusz Kwiatkowski ze swoją kadrą, bez której nie byłaby możliwa realizacja programu. Dla Marcina Furtaka COP to wyznacznik determinacji i decyzji politycznych bo nie ma silnej gospodarki bez dobrego otoczenia dla niej. Bernard Cichocki mówił o zaangażowaniu ludzi w tworzenie COP-u i odpowiednim doborze kadry co jest gwarantem sukcesu. Piotr Liwak zamknął swoją odpowiedź w trzech słowach: wiedza, odwaga, konsekwencja. Z kolei dla Marcina Chludzińskiego za sukces COP-u należy uznać patriotyzm gospodarczy, mobilizację społeczeństwa i wizjonerstwo.

Nawiązując do współczesnych Jerzy Kwieciński mówił o zaspokajaniu aspiracji społeczeństwa żeby żyło nam się lepiej. Mimo że jesteśmy postrzegani jako kraj wysoko rozwinięty to nadal między nami a naszymi zachodnimi sąsiadami występuje znacząca dysproporcja w zarobkach. Zarabiamy o 3-4 razy od Niemców, 5 razy mniej od Amerykanów. COP łamał przede wszystkim stereotypy, my powinniśmy iść jego przykładem. - Warto zaznaczyć, że COP nie powstawał przy dużych ośrodkach gospodarczych ale był budowany od zera - mówił Kwiecińśki. Zdaniem Bernarda Cichockiego Hucie Stalowa Wola przyświeca taki sam cel jak za czasów COP: dostarczać armii najlepszy na miarę możliwości sprzęt wojskowy, zaawansowany technologicznie po odpowiedniej cenie. Zbigniew Jagiełło stwierdził, że jesteśmy państwem niepodległym ale gospodarkę mamy podległą. Jako kraj nie mamy własnych trendów technologicznych, przemysłowych. Musimy dbać o to aby w Polsce funkcjonowało jak najwięcej rodzimych firm, specjalizujących się w niszowych usługach/produkcjach. Marcin Chludziński największe nadzieje pokłada w mikro, w małych i średnich przedsiębiorstwach bo to one mają ogromny kapitał. Warto o nie dbać i otaczać opieką. Podoba mu się pomysł wicepremiera Mateusza Morawieckiego aby teren Polski był jedną, wielką strefą ekonomiczną a inwestorzy byli nagradzani ulgami podatkowymi, jeżeli zdecydują się na inwestycje w regionach gdzie bezrobocie jest największe. Marcin Furtak mówił o podobieństwach między COP-em a czasami współczesnymi. Tak jak kiedyś, brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Na rynku panuje deficyt zawodów wymagających konkretnych, fizycznych kwalifikacji. Mamy mało rozwinięte szkolnictwo zawodowe, tymczasem w ramach COP powstawały gimnazja mechaniczne. - Uczymy ciągle według starych schematów i nie niwelujemy różnic społecznych - dodał Furtak.

Rozmówcy wspólnie orzekli, że kłopotem polskiego społeczeństwa jest brak konsekwencji i szczęścia.

Zobacz więcej:
- Fotoreportaż: Wielka konferencja naukowa o COP w Stalowej Woli
- COP - czy umiemy wykorzystać jego dorobek?


Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 13 września 2017 r. godz. 08:26
~mieszkanka
no co wy! wystarczyło być na MOSiRze w trakcie obchodów 80-lecia COP i posłuchać tej wazeliny jakie to wszystko jest zaje...te i wspaniałe, i w ogóle żyć nie umierać a smrody dalej walą na miasto z kominów i kogo to obchodzi?
+0-0
Wtorek, 12 września 2017 r. godz. 19:14
~wuss
Zestawmy dwie liczby. Pierwsza to 22 tys zatrudnionych w dawnej hucie w latach jej świetności a obecnie dzięki 'współczesnej polityce gospodarczej" 750 pracowników z zarządem włącznie. Jest postęp? Jest ale w propagandzie.
+0-0
Wtorek, 12 września 2017 r. godz. 19:10
~atfu
... a radio "Leliwa" nadaje non stop reklamę o... zatrudnianiu wszystkich inżynierów kształcących się w Stalowej Woli. Dodatkowo mami się młodych ludzi stypendium prezydenckim. Czy to jest uczciwe? Kto za te reklamy płaci? Dla młodych ludzi jest to pułapka z której trudno się wyzwolić a rozczarowanie jest na końcu! Tyle potrafi zrobić dobra zmiana.
+0-0
Wtorek, 12 września 2017 r. godz. 15:48
~Jaś fasola
Oj szczęścia potrzeba, szczęścia. Szczególnie przy tych "elytach".
+0-0
Wtorek, 12 września 2017 r. godz. 10:23
~Ina
Rozwój przez niedorozwój elit i partyjne posiadówki pseudo zatroskanej nowej elity gdzie aby zająć jakiekolwiek stanowisko należy być wiernym wyznawca obecnej władzy. Kompetencje, wykasztalcenie nie ma znaczenia najważniejsza jest legitymacja partyja. Nie nauka lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera, myślałem ze te czasy miają lub już prawie minęły, a tu mamy prawdziwy blitz crick powrotu do komunizmu, jedna słuszna partia, jeden wódz, jednają słuszna linia państwa.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 23:57
~jajaJakBerety
Promocja potencjału gospodarczego województwa podkarpackiego podczas targów EXPO Chiny - ASEAN to główny cel misji gospodarczej do Chin marszałka regionu Władysława Ortyla. Towarzyszyć mu będą m.in. przedstawiciele firm z branży spożywczej oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 20:15
~maxxx
Czy, np. stalowowolska filie KUL-u mozna okreslic mianem "elitarnej uczelni"?
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 12:21
~Kasandra
do~janek W nawiązaniu do stwierdzenia elitarności i wykształcenia obecnie rządzących Stalową: Jakie wykształcenie posiada Przewodniczący Rady Miejskiej? Jakąż to prestiżową uczelnię , liczącą się choć trochę w rankingu uczelni na świecie, ukończył Pan Prezydent?Proszę mnie oświecić, bo po prostu nie wiem. Chyba, że o "elitarności"( czyli bycie ponad innymi) decyduje przynależność do PiS, to wolę już być w gronie "gorszego sortu" i mieć nadzieję, że wykształcenie , kompetencje będą się jednak kiedyś liczyć i że zostanie przywrócone właściwe, pozytywne znaczenie słowa - elitarny(np. elitarna uczelnia, elitarne oddziały wojsk specjalnych itp.).
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 12:19
~piket
elita? jaka elita. zwykli partyjniacy, którzy dostali posadki za wierną służbę. nikt nie ma wysokiego stanowiska i jest osobą bezpartyjną. zatrudniacie swoich jak było to za po. żadna różnica. jedna sitwa odeszła, druga przyszła.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 11:07
~janek
@ kasandra, a jakie miał wykształcenie przytuła , po za tym że nosił teczkę byłej posłanki BUTRYN? Obecnie naszym miastem rządzi elita w odróżnieniu do jeszcze 3 lat temu.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 11:04
~marek
@ stalowiak, masz 100 procent racji ale żaden troll ci tej racji nie przyzna bo to są bez inteligenci. Ciągle coś szczekają a nie mają pojęcia o niczym, wstyd mi za tych nie udańców.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 10:35
~edwart
Brakuje już rozkradającej Polskę sitwy... Cieszmy się z tego!
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 10:33
~@Stalowiak
Wali ci całkiem nieźle. Jakie to zioła?
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 09:50
~Kasandra
Zatrzymamy tych młodych którzy dostają prace z "poręczenia" partii. Przekaz do młodych idzie taki- jak jesteś z nami to masz dobrą , wysokopłatną pracę.Nie musisz mieć kwalifikacji, umiejętności, kierunkowego wykształcenia i jakiegokolwiek doświadczenia. Nie było bardziej demoralizującego przekazu do młodych w wolnej Polsce. Po co komu dobre wykształcenie?
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 09:35
~Stalowiak
Cieszmy się z rozwoju naszego miasta,wszak wszyscy z tego korzystamy.Nie jest tak jak za PRLu ,PO i PSL -tylko dla swoich.Mamy zdolnych młodych ludzi ,zatrzymajmy ich w naszym mieście.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 09:15
~za2
Brakuje nam SZCZĘŚCIA?! xD nie no, to dopiero rewelacyjny wniosek!
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 09:08
~tralala
@z internetowego sztambucha, nie chcę mieć takich znajomych, hipokryzja, wazelina, wycieranie p.ska Bogiem przy każdej okazji, skłócili Polaków na maksa, miernoty wszelkiej maści, biedny ten kraj a taki piękny
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 08:31
~St. Wola
Jest jeszcze na tej auli kilku wieprzów, spasionych starych komuchów.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 07:25
~NIN
Wróciłem zza miedzy jak sie to potocznie mòwi.Mam chęci do samoksztalcenia sie na własny koszt.Nie piję.Liznąłem podstaw w jednym fachu .I co???Przyjecia są tylko po rodzinie .Przyjmują imbecyli co potem słyszę,ale musza bo tu wujek tam.Fachowcy wyjechali,kolejni wyjadą jak sie nauczą .Ja chcę potomstwo wychować w Polsce.Z takim podejsciem do ludzi w tym mieście i kraju nie wróżę przyszłości temu krajowi długiej.Syf,korupcja,wyzysk .....itd.
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 07:21
~Szczerze...
Konsekwencji nie brakowało przy niszczeniu gospodarki przez 8 lat PO PSL. Zamykane stocznie, górnictwo na krawędzi bankructwa. Autosan masa upadłościowa! Zasłużył Donek na te ojro!
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 22:44
~z internetowego sztambucha
Ktoś powiedział, że działania PiS to jak choroba stwardnienie rozsiane, na początku objawy nie są zbyt dokuczające, ale jak się rozwinie to jest już nie do wyleczenia. Popatrzcie wokół siebie, kto to są działacze PiS. Zastanówcie się czy chcielibyście mieć takich przyjaciół, takich kolegów, znajomych, czy chcielibyście z nimi spędzać wolny czas. Jeżeli nie to zastanówcie się dlaczego robicie taką krzywdę naszemu krajowi dając im władzę.
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 18:29
~vimco
Na jednym ze zdjęć widać dr. Wacława Berczyńskiego, czyżby odważył się odwiedzić nasze miasto? Odważny facet, znowu jakieś nowości wymyśli z pewnością, może produkcję pękających parówek?
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 17:19
~ania
"Daj rządy mądrych,dobrych ludzi",jak pisał poeta w Modlitwie
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 16:46
~co ten suweren narobił...
Mądrych rządzących przede wszystkim nam brakuje, bo to co jest sami widzicie. Ręce opadają. I portki...
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 15:18
~rama
A jeszcze bardziej Marku erudycją,bo ta pomyłka dowodzi braku wiedzy przede wszystkim.
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 15:11
~piket
brakuje prawdziwych patriotów, którzy poprowadzą Naród Polski do zwycięstwa, dumy i bogactwa. obecnie mamy nieudaczników partyjnych, którzy czerpią korzyści dla siebie i są na usługach ludzi, którzy dali im stanowiska za wierną służbę.
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 14:32
~rm
Brak nam rozsadnych liderow nieklotliwych politykow i jednoczenia w dzialaniu!
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 14:08
~małgosia
@Marek coś ci nie wyszło z tą elokwencją, "Gdybym był bogaty" to piosenka z musicalu "Skrzypek na dachu" i z Zorbą nie ma nic wspólnego
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 13:54
~Marek
Nie potrzeba być filozofem, mędrcem, ministrem. Najbardziej Polakom brakuje pieniędzy. Począwszy od potrzeb finansowych podstawowej komórki społecznej którą jest rodzina a kończąc na pieniądzach niezbędnych na inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy, badania naukowe itd. Tylko pieniądz robi pieniądz i prawda ta znana jest od wszechoceanów. Nawet prosty z natury grek Zorba śpiewał "Gdybym był bogaty"
+0-0
Niedziela, 10 września 2017 r. godz. 13:40
~osia
Polakom brakuje, niestety, rozumu
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.