Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 Wiadomości lokalne
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Sygnały Czytelnika

Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 12:50     /Magdalena Rodecka/
Zamieszanie wokół cmentarza

Cmentarz parafialny w Rozwadowie jest najstarszym miejscem pochówku w mieście. Nekropolia jest już w stu procentach zapełniona, nie powstają nowe miejsca ze względu na ograniczenia wynikające z sąsiedztwa z gospodarstwami domowymi. Nie brakuje natomiast ciągłych skarg związanych z jego administrowaniem.
Cmentarz parafialny w Rozwadowie jest najstarszym miejscem pochówku w mieście. Nekropolia jest już w stu procentach zapełniona, nie powstają nowe miejsca ze względu na ograniczenia wynikające z sąsiedztwa z gospodarstwami domowymi. Nie brakuje natomiast ciągłych skarg związanych z jego administrowaniem.
Fot. Jacek Rodecki
Cmentarz parafialny w Rozwadowie jest najstarszym miejscem pochówku w mieście. Nekropolia jest już w stu procentach zapełniona, nie powstają nowe miejsca ze względu na ograniczenia wynikające z sąsiedztwa z gospodarstwami domowymi. Nie brakuje natomiast ciągłych skarg związanych z jego administrowaniem.

Niedawno na naszych łamach informowaliśmy o budowie przez parafię Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie ogrodzenia, które było jak się dowiedzieliśmy wynikiem uporządkowania kwestii nieruchomości związanych z działkami. Teraz kiedy ono już stoi, mieszkańcy skarżą się na zamkniętą bramę i brak możliwości wjazdu samochodem aby przed nekropolią od strony ulicy Rozwadowskiej zaparkować. Z kolei od strony ulicy Klasztornej pojawiły się na przycmentarnym terenie tabliczki z napisem "teren prywatny". A to oznacza, że gdyby właściciel wezwał policję, nie zdziwmy się gdy parkujący tam pojazdy kierowcy dostaną mandat. Co jakiś czas podnoszona jest też kwestia zalegających śmieci w kontenerach, opieki nad zabytkami, budowy alejek itp.

Ostatni, najświeższy sygnał dotyczy "rzekomego monopolu na cmentarzu w Rozwadowie". Z naszą redakcją skontaktował się Dawid Skrzyński z Zakładu Pogrzebowego Olimp w Rozwadowie: - Od lipca prowadzę działalność pogrzebową w Rozwadowie. W związku z tym świadczę usługi w tymże rejonie. Problem mianowicie jest w tym iż nie jestem w stanie uzyskać informacji na temat cen obowiązujących na tym cmentarzu . Ta patowa sytuacja spowodowana jest tym, że administrację sprawuje firma Pro Morte. Po moich wielokrotnych prośbach i listach w dalszym ciągu do dnia dzisiejszego nie uzyskałem żadnej trwałej odpowiedzi. Ta sytuacja powoduje monopol w tym rejonie. Dodatkowo przez tę sytuację poniosłem straty w pochowkach ponieważ nie bylem w stanie udzielić informacji rodzinie, która chciała zlecić mi usługę. Wielokrotnie próbowałem dowiedzieć się od parafii Matki Bożej Szkaplerznej, która jest właścicielem cmentarza o ceny, jednak informację mogę uzyskać tylko u administratora, którym jest firma Pro Morte - twierdzi.

Zapytaliśmy o to czy rzeczywiście cennik, opłaty związane z administrowaniem cmentarzem są tajemnicą? - Nie. Była tu jakaś osoba. Ja przebywałem wówczas na urlopie. Pracownik ją przyjął. Zaprosił do biura i tutaj w biurze jest on (cennik) wywieszony na ścianie. Tak mi powiedział pracownik, który u nas pracuje od wielu lat i raczej zawsze prawdę powie - tłumaczy Sławomir Marczewski, administrator cmentarza parafialnego w Rozwadowie oraz właściciel zakładu pogrzebowego Pro Morte. Czy chodzi o kogoś z konkurencyjnego zakładu? Tego nie wiemy.

Przy okazji zasugerowaliśmy, że cennik może się pojawić przecież na stronie www zakładu, tak jak to jest w przypadku cmentarza komunalnego w Stalowej Woli i zarządzającej nim spółki "Memento". Tam bardzo łatwo można dotrzeć do opłat za udostępnienie miejsca grzebalnego, dochowanie do istniejącego grobu, za przedłużenie już udostępnionego miejsca grzebalnego lub jego przekształcenie, aż po opłaty za czynności kancelaryjno - terenowe, związane z wykonaniem ceremonii, ekshumacji, przekazaniem prawa do grobu itp.

- U nas każdy może przyjść i zobaczyć ile co kosztuje a jak ktoś chce porównać ceny w zakładach.. Ludzie tak robią - usłyszeliśmy. Odparliśmy, że nie chodzi o porównywanie tymbardziej, że coraz więcej osób mieszka w znacznej odległości od Stalowej Woli, za granicą i byłoby to ułatwieniem we wstępnym oszacowaniu kosztów związanych z pochówkiem. Na stronie internetowej parafii również znajduje się zakładka "Cmentarz". Może warto byłoby wysokość opłat umieścić właśnie tam aby każdy z mieszkańców miał ewentualne rozeznanie, a nie tylko zakłady pogrzebowe?

Niestety nie udało nam się skontaktować z proboszczem parafii ks. Janem Folcikiem. Wiemy natomiast, że parafia swojego czasu czyniła zabiegi aby tymczasowo cmentarz przekazać we władanie Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie ale spotkała się z decyzją odmowną. Mają oni bowiem pod względem wielkości parafii o wiele więcej mieszkańców a tym samym pochówków.

Czy ze względu na ciągłe uwagi ze strony mieszkańców, zabytkowy charakter nekropolii, może powinien on zostać przejęty przez gminę i zostać przekształcony w cmentarz komunalny wzorem tego w Stalowej Woli przy ulicy Ofiar Katynia? I tak miasto dofinansowuje ratowanie zabytkowych mogił, buduje alejki, będzie odnawiać główną bramę. Czy kiedykolwiek taka kwestia była rozważana?

Okazuje się, że tak. I to całkiem niedawno. Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej Edmund Myszka powiedział nam, że sprawa jest mu znana, toczą się nieoficjalne rozmowy i gdy tylko dokumenty w tej sprawie wpłyną do Urzędu Miasta, radni będą nad tą kwestią debatować po to aby wydać ostateczną opinię dla organu wykonawczego, jakim jest prezydent.

Na chwilę obecną parafia nie złożyła do magistratu żadnych dokumentów.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 12 lutego 2017 r. godz. 15:49
~Waldek
Do Hades, nie zauważyłeś, że zjadłeś wszystkie rozumy. Wszyscy głupi oprócz ciebie.
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 21:29
~Tomasz Nowakowski
Do Nacht, Szanowny Kolega ma rację, powinno to było pozostać wyodrębnione. Ale już jeden z poprzednich proboszczów (Paja, lata 60te XX w.)nielegalnie naruszył obszar cmentarza wojennego. W tej chwili jest to już jedynie jakieś 0,29 ha, bo resztę zajęły te właśnie pochówki. Był taki okres że wykopywane szczątki żołnierzy walały się właśnie wtedy po całym cmentarzu. Oby tylko taka historia przy obecnym zarządzie się nie powtórzyła...
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 19:32
~Nacht
Panie Tomasz Nowakowski, ja uważam że błędem było włączenie cmentarza wojennego do cmentarza parafialnego.
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 17:11
~Tomasz Nowakowski
Szanowni Państwo, sprawy o których piszecie w postach są niewątpliwie ważne. Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jeden aspekt: otóż 0,389 ha powierzchni obecnego cmentarza były to 2 działki prywatne zajęte w 1914 r. pod cmentarz wojenny, w 1928 r. Starosta Tarnobrzeski za odszkodowaniem przejął je na własność Skarbu Państwa(możecie to sprawdzić w księgach wieczystych), zarząd przekazano magistratowi Rozwadowa, wraz z pewną niewielką doroczna dotacją na utrzymanie obiektów. Kiedy StW przejęła Rozwadów, to zarząd cmentarza wojennego przeszedł na miasto. Jednak w wyniku jakichś ciemnych interesików jesienią 1998 r. likwidowany właśnie Wojewoda Tarnobrzeski przekazał te 0,389 ha parafii. Było to niezgodne z ówczesnym stanem prawnym, bo obowiązywała jeszcze ustawa o cmentarzach wojennych z 1933 r, a ówczesne brzmienie ustawy o stosunku państwa do kościoła nie pozwalało jeszcze na przekazywanie cmentarzy wojennych i wojskowych kościołowi. No ale nikt nie protestował, bo w gruncie rzeczy wszystkim było to na rękę. Parafia zapewne liczyła, że w odleglejszej przyszłości sprawa przyschnie i można będzie tam wejść z pochówkami, tymczasem póki co ten teren nadal podlega ochronie prawnej jako cmentarz wojenny, na którym spoczywa, jak ustaliłem ok 1100 żołnierzy z różnych okresów XX w., choć głównie z I w. św. Na dzień dzisiejszy dzięki prowadzonym już od roku pogłębionym badaniom znane są już personalia ponad 800 z nich. Bliżej patrz moje teksty na stronie Fundacji Przywróćmy Pamięć. Reasumując: zarząd miasta nad nekropolią rozwadowską to w sumie nie było by nic nowego! Faktycznie podobne problemy zaczyna mieć większość miast, brak jest miejsc, dlatego próbowano przejść na pochówki ciałopalne, co jakoś ciężko się przyjmuje. A sytuacje o których piszecie, są na porządku dziennym- chodzi tu o pazerność zarządców cmentarzy, sztandarowym przykładem są warszawskie Powązki - mimo że teoretycznie zamknięte, nadal można się tam za odpowiednią opłatą dla "ks derchktora" "pochować" (przy czym chodzi tu o kwoty wielocyfrowe, zupełnie abstrakcyjne w woj. podkarpackim). Na koniec tylko jeszcze taka myśl: dobrze utrzymane nekropolie z okresu I w św. (jak np. we Francji) są obiektami przyciągającymi ruch turystyczny, a niektóre okolice wręcz z tego właśnie żyją. Ale to wymaga nakładów, pracy i woli działania, której nam najbardziej chyba brakuje tu w kraju. Życzę Wszystkim mieszkańcom SW optymalnego rozwiązania problemów nekropolii rozwadowskiej.
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 16:28
~ja
do HADES: chcesz uczyć innych ortografii, a sam piszesz: jesteście zbieraninom - powinno być ZBIERANINĄ. Uczył Marcin Marcina a sam...
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 16:27
~Nacht
Powtórzę jeszcze raz, że zamiast robić groby na grobach, likwidując stare groby, lepiej było by ten cmentarz zamknąć i przenieść wszystkie pochówki na cmentarz komunalny.
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 14:15
~sąsiad
Ja mieszkam na Wojska Polskiego,w odległości 400-500m od cmentarza, a wypowiadałem się poniżej. Dla mnie to nie chodzi tylko o mieszkańców Górki,czy całego osiedla Widok. Wierni uczęszczający na niedzielne msze również mają pod górkę. A najśmieszniejszą rzeczą jest fakt że faktycznie nie ma miejsc parkingowych pod klasztorem-cmentarzem, i fakt powstałych 4 ogrodzeń jednego obiektu jest co najmniej powodem do śmiechu.
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 11:07
~kik
No pewnie że sąsiedzi się rozpisali, bo kto jak nie sąsiedzi widzą co się wokół ich posesji wyprawia.
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 11:01
~sara
Tak, wiem co to własność jak chyba każdy, ale stosować się w tym wypadku powinien właściciel. Bo być właścicielem to nie znaczy, że można postępować z zasadą "wolnoć Tomku w swoim domku" bo są ograniczenia w postaci przepisów. W tym przypadku parafia złamała ich bardzo dużo.
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 08:46
~ojoj
Ale sie sasiedz cmentrza rozpisali ....
+0-0
Sobota, 11 lutego 2017 r. godz. 04:40
~rakster
Dalej jest prowadzony pochówek na tym cmentarzu na miejscu już istniejących grobów także zabytkowych.
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 21:52
~rozac
Rozwadów musiał czekać na "mesjasza" z pod Dynowa by dla zamkniętej nekropolii uczynić ją niedostępną poprzez dwukrotne odgrodzenie jej od parafian. Jest to także przejaw zbytku pieniędzy ktorymi dysponuje duchowny. On powinien zgodnie z dyrektywą wypasać owce a nie je doić!!! Kiedy przejrzycie na oczy i zaczniecie od tego że to on jest dla was a nie odwrotnie.???
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 20:28
~gosc_1
Czyja to jest własność? Ktoś wie? Może wystosować zapytanie do władz miasta?
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 19:07
~obserw.
Sara oprocz slowa swietosc to jest jeszcze wlasnosc i tego slowa to tobie chyba tlumaczyc niepotrzeba wystarczy sie do niego zastosowac . A wlascicel ma prawo odebrac swoja wlasnosc a co znia zrobi to nie twoja sprawa czy to takie trudne dla ciebie i inych Zrozumiec!
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 18:38
~Nacht
Skoro na cmentarzu w Rozwadowie zajętych jest już 100% miejscówek, to moim zdaniem cały spór jest bezprzedmiotowy. Bo teoretycznie, cmentarz powinien być już wyłączony z użytku. W sensie że, nie powinno być tam już kolejnych pochówków. Skoro są, to zapewne za cenę likwidowania starych grobów.
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 17:44
~Eurobudowlaniec
lolo skąd ty masz takie informacje że ktoś coś zawłaszczył? Swoją teorie potwierdź jakimiś dowodami. Śmieci w tamto miejsce przyjeżdżały z całego miasta,nie tylko okolicznych domostw. Ale dam ci szanse wytłumaczyć to co napisałaś.
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 15:33
~fox
Teren, na którym pobudowali się mieszkańcy ul. Górka dzierżawili a potem odkupili od miasta a nie od parafii. Niechby parafia krzyczała w latach 70-tych kiedy to osiedle powstawało, jeżeli uważała ,że to ich własność, bo działki dzielił właściciel czyli MIASTO, a nie parafia. Mieszkańcy nic nikomu nie ukradli, szkoda,że teraz jest tylu "odważnych" krzykaczy zmanipulowanych przez Pana Folcika.
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 15:20
~sara
Cmentarz jest zamknięty i nie można go poszerzać .Zagrodzony nowy teren przy cmentarzu nie jest świętym miejscem, jest takim samym terenem na którym stoją domy obok. Służył wielu mieszkańcom naszego miasta i przyjezdnym na groby bliskim jako parking. I tak powinno zostać.Ale pewnie Pan Folcik zwietrzył jakiś interes, skoro zagrodził i nic ze świętością nie ma to na pewno wspólnego...
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 14:44
~Oskar
Chcieli chodzić z psami na spacer po świętej ziemi w której spoczywają nasi praprzodkowie. Bardzo słusznie, że powstał płot, który choć w pewien sposób ograniczy deptanie świętej ziemi.
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 13:56
~obserw.
A to wszystko idzie w tym kierunku ze wy z parfii zostaniecie pochowanie gdzies miedzy Przyszowem a poligonem a z Waszego cnemtarza skorzystaja pochodne tych krzykaczy co dzisjaj im sie nie podoba ani proboszcz co dba o grunty parafi ani jakis tam zarzadca ktorego moze rada parfi zmienic…Tylko dzisaj jest taki trend ze firmy pogrzebowe nieuczciwie z soba konkuruja kosztem Nas a co do cen nie wypowiadam sie wszedzie trzeba placic coraz wiecej.
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 13:51
~Hades...
Cmentarz to święte miejsce... więc więcej szacunku...! Wszyscy szczekacie głośno, bo was nie widać, przed monitorem komputera każdy jest kozak, jesteście zbieraninom niezbyt bystrych ludzi, wasze opinie są śmieszne i głupie, do tego z ortografią języka polskiego macie nie po drodze, co jest kolejnym dowodem na wasze "tęgie umysły". Posprzątajcie własne "podwórka" zanim zaczniecie wtrącać się ważne sprawy, których w ogóle nie rozumiecie!
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 12:52
~bartlomiej
Macie cmentarz parafialny to wam zle przejmie miasto stalowa wola dowiecie sie ila bedziecie placic a odwrotu niebedzie to jest biznes nie dla parafii tylko sami sie przekonacie szkoda tylko tych mieszkancow parafii co nieznaja sprawy . zapytajcie o ceny miejsca na cmentarzach innych miast gdzie cmentarze naleza pod miasto to wam sie umierac odechce.
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 11:39
~FC KOLO KOLO
Chciałbym tylko uprzejmie zapytać Panią Redaktor o taką sprawę: Przed remontem ul Klasztornej rosły przed bramą topole zagrażające przechodniom i mieniu cmentarnemu ( o wycięcie których upominano się bezskutecznie). Wówczas nie było właściciela posesji... Topole pewnego dnia złamały się uszkadzając kilka grobów. Dzisiaj ( po remoncie ul Klasztornej dumny właściciel postawił tabliczkę "Teren Prywatny" CHCIAŁBYM ZAPYTAĆ KTO POKRYŁ KOSZTY REMONTU ZNISZCZONYCH GROBÓW I WYCINKI TOPOLI?
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 09:18
~lolo
ja jestem za w końcu teren jest parafii !! mieszkańcy ul. górka zawłaszczyli tereny kościelne !!!! robili co chcieli robiąc wysypiska śmieci pomiędzy drzewami w płotach na zawłaszczonych terenach mili bramki , bramy które " służyły im do wjazdu , wejścia jak i wywalania nieczystości ! bardzo dobrze że ktoś to ukrócił ! p. P..lak p. Pie...ny postawili płoty czyli mieszkańcy ul. Wiśniowej najpierw postawili płoty które uniemożliwiły przechodzenie z ul. Klasztornej , Wiśniowej części mieszkańcom przejście na cmentarz " od tyłu " mieszkańcy którzy budowali domy przy ul. Górka mieli świadomość że ta zabudowa posiada dostęp do ogrodu przez garaż ! a teraz żądają przywilejów !!! najpierw Zagrabili!! teren a teraz są " obrażeni " że ktoś zagrodził swoje !!! szkoda że ksiądz zgodził się im odsprzedać poprzednio zagrabione tereny za śmiesznie niską cenę w stalówce wołają po 20 000 tys za ar ! no i jeszcze powinni ponieść zagrabiający tereny koszty za kilkunastoletnią " dzierżawę " oraz za wysypywanie odpadów !
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 08:36
~AS
Ktoś ma w tym interes że musi to być cmentarz parafialny a nie może być miejski czy komunalny
+0-0
Piątek, 10 lutego 2017 r. godz. 08:35
~grosik
Ale Wy jesteście dziwni , płaczecie ujadacie na księdza dobrodzieja proboszcz a co niedziela przynosicie mu kasę a urwać mu koryto ,taca pusta i kropka.Ksiądz jest dla Was a nie odwrotnie.
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 21:11
~mieszkaniec
Dobrze ze ktoś wreszcie poruszyl ten temat widze ze kazdy zdaje sobie z tego sprawe co wyprawia ten duet na tym cmentarzu
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 21:05
~seroxo
Sprawa z ogrodzeniem cmentarza ma swój ciąg w sądzie. W październiku gdy tylko rozpoczęły się prace przy grodzeniu, grupa mieszkańców z "górki" (ul. Okrężna, Harcerska, Piasek, Czwartaków, Wiśniowa ) wniosła sprawę do sądu w Stalowej Woli o ustanowienie drogi koniecznej. Sąd się przychylił do wniosku uznając go za słuszny i nakazał p. Folcikowi wstrzymanie prac budowlanych przy ogrodzeniu... To tylko rozłościło jegomościa, że jemu proboszczowi jakiś sędzia będzie cokolwiek nakazywal więc ruszył z kopyta i jeszcze szybciej zagrodzenia dokonał. Tak jest szanowane prawo w kraju "dobrej zmiany", księża są ponad prawem i nic nie poradzisz. Podobnież sprawa jest w Tarnobrzegu w instancji odwoławczej, ale puki co ksiądz nie myśli niczego rozgradzać bo tak wg niego ma wyglądać sprawiedliwość. Po jaką cholerę są aż dwa ogrodzenia?
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 20:47
~jan
... miejsc do pochówku na cmentarzu w Rozwadowie już nie ma, więc stracił sens bycia właścicielem cmentarza z punktu widzenia finansowego, nie ma pochówków nie ma kasy, więc najlepiej niech teraz już miasto przejmie własność i koszty utrzymania, zwłaszcza starej części cmentarza z zabytkowymi nagrobkami i związanymi z tym kosztami renowacji.
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 18:07
~Radek
To co wyprawia sie na cmentarzu i w tej firmie pogrzebowej przechodzi ludzkie pojęcie !! Kilka lat temu pobierano opłaty za groby po 300 zł gdzie jasno pisalo o ... wpłacać 300 zł z adnotacja darowizna hahahahaha... Ładna mi to darowizna. Z Nakazem :-) mam Zdiecie tej kartki
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 17:12
~alima
Dlaczego pan Folcik postawił dodatkowe ogrodzenie od strony ul. Rozwadowskiej? Zamknięta brama na kłódkę i tak ma wyglądać ułatwienie życia parafianom? A może na złość klasztorowi bo przez cmentarz cała górka miała bliżej. Kto wydał zezwolenie na grodzenie drugim płotem jednego cmentarza?
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 16:56
~stalowiak
Tak ogrodzenie ostatnio postawione- tytuł projektu "Ogrodzenie Cmentarza Parafialnego ", czyli Cmentarz już zostął poszerzony , bez żadnego pozwolenia na budowę , a stare ogrodzenie jest właśnie rozbierane, drzewa i krzewy ostatnio rozpoczęta akcja wycinania w strefie ochronnej , interweniowała Policja - UM o tym wie, przerwali, ale co tam, za chwilę wytną wszystko dookoła , no bo trzeba chować zmarłych, w ubiegłym roku wybudowal Zarządca kwatery za ogrodzeniem , podobno były już zapłacone , musieli usuwać na polecenie Inspektora Nadzoru, ... tak sie robi interesy ....
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 16:53
~toudik
Sprawa niszczenia zabytkow powinien zajac sie prokurator.Chodzi o zabytkowe budynki na ulicy ofiar katynia a wy czepiacie sie prywatnego interesu ks Folcika.
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 15:57
~Dzidek z czarnieckiego
Ludzie odchodzą z tego świata bo juz w Polsce tak pis namieszać ze każdy ma dość
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 15:44
~kazik
pan ksiadz folcik nie tylko czerpie kase z cmentarza ale i z dzialek i jest bardzo arogancki jak na takiego czlowieka .za dzialki pobiera po 100 zl za cmentarz tez i gdzie skarbowy . a szarak musi sie tlumaczyc ze zlotuwki zarobionej na czarno .swiete krowy nie tykalne.kiedy to sie skonczy zlodziejstwo na potezna skale
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 15:43
~pokrzywdzony
Działania firmy Pro-Morte są skandaliczne.Przesuwają sami opłacone groby skracając je tak że nie ma w przyszłości możliwości pochówku i uważają że to jest w porządku. Kiedy skończy się ich ta samowola.
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 15:29
~stalowiak
Też jestem za. Tam jest ciągle coś nie tak. Skoro Memento się sprawdziło na komunalnym niech przejmie rozwadowski i doprowadzi go do porządku. Wybuduje kolumbarium, toalety, jakiś kiosk ze zniczami albo automat postawi i ucywilizuje to trochę
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 15:16
~Venerabilis
Nie Folcik, a Ksiądz Folcik!!! Jak zwykle na forum lewako-liberałowie w akcji ! Obrażające komentarze i totalny brak szacunku dla kogokolwiek! Sprawę należy na spokojnie wyjaśnić i załatwić!
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 15:00
~virc
Ciekawe, że w dzisiejszych czasach możliwa jest jeszcze taka "partyzantka". Ani Urząd Skarbowy się nie interesuje, ani CBA. Pieniądze i podatki za usługę rozpływają się w powietrzu. Każdego, normalnego człowieka ścigaliby do końca życia. Nie ma to jak obrotny ksiądz-biznesmen.
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 14:56
~kris
Najwyższy czas przekazać cmentarz we władanie gminy
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 14:20
~oburzony
Dokładnie Folcik jak zawsze...
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 14:17
~Łoś super ktoś
Wreszcie ktoś się zainteresował tym monopolem
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2017 r. godz. 13:30
~Waldek
No tak, proboszcz Folcik nieosiągalny, przekazał cmentarz firmie Pro Morte, ale kasa za pogrzeby to do jego kieszeni.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.