Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
 Wiadomości lokalne
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 14:39     /Magdalena Rodecka/
Smog - ogólnopolski problem w Stalowej Woli

Zimowa aura i bezwietrzna pogoda sprzyja występowaniu zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza smogu.
Zimowa aura i bezwietrzna pogoda sprzyja występowaniu zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza smogu.
Fot. Jacek Rodecki
Zimowa aura i bezwietrzna pogoda sprzyja występowaniu zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza smogu. Również w Stalowej Woli. Chociaż ze względu na zróżnicowanie budynków mieszkalnych, położenie geograficzne i wielkość miasta daleko nam na szczęście do tak skrajnych sytuacji jakie mają miejsce w największych metropoliach, gdzie zamykane są szkoły a władze wprowadzają bezpłatną komunikację miejską.

A o jakiej skali mówimy jeżeli chodzi o Stalową Wolę? Niebawem będą mogli się o tym przekonać wszyscy mieszkańcy, powstaje bowiem lokalna mapa zagrożeń powietrza. Oprócz przekroczeń stężeń pyłów PM 10 i PM 2,5 zostanie na niej zaznaczony benzopiren.

Jak mówi w rozmowie z nami dr Jakub Nowak z Laboratorium Międzyuczelnianego w Stalowej Woli, nasze miasto jeżeli chodzi o emisję pyłów jest zróżnicowane ze względu na budownictwo i sposób ogrzewania. W ścisłym centrum jest to sieć ciepłownicza, zaś tzw. obrzeża gdzie występują osiedla domków jednorodzinnych, mieszkańcy ogrzewają swoje posesje w różny sposób. I to tam najczęściej dochodzi do przekroczeń ze względu na opalanie pieców węglem czy drzewem. Najgorsza sytuacja ma miejsce w Rozwadowie i jego okolicach. Pojedyncze przypadki zdarzają się też na osiedlu Piaski i Hutniku.

Szkodliwy jest nie tylko smog z tzw. niskiej emisji ale i ten komunikacyjny, występujący w centrum, zwłaszcza przy głównych arteriach. Z tego względu, niektóre miasta decydują się na wprowadzenie na czas największych przekroczeń bezpłatnej komunikacji miejskiej aby zachęcić mieszkańców do pozostawienia aut na parkingach.

Dr Jakub Nowak mówi, że problem smogu występują od dawna ale do tej pory nie myślano prośrodowiskowo jak teraz. - Śmierdziało dymem, w powietrzu był pył ale nikt nie zwracał na to uwagi. W tym momencie świadomość ekologiczna zaczyna być duża bo zdajemy sobie sprawę jakie to może nieść konsekwencje dla zdrowia.

A jakie są najprostsze i najmniej kosztowne rozwiązania by ograniczyć emisję szkodliwych pyłów? Nie palić śmieciami w domowych piecach, zadbać o to aby kotły spełniały odpowiednie normy i ograniczyć przejazd samochodem.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 27 stycznia 2017 r. godz. 14:24
~mieszkaniec
Prawda jest taka,że na ten cały syfiasty smog skąłda się wiele czynników, a głównie są to zanieczyszczenia z zakładów produkcyjnych, spalin samochodowych i ogrzewania domów -palą plastikiem śmieciami albo jakąś gumą i nie ma się co dziwić ze miasto śmierdzi
+0-0
Czwartek, 26 stycznia 2017 r. godz. 12:04
~stalowa
zamiast mowic o smogu niech sie wezma do roboty i sprawdza sklady wegla czym chandluja. jak zwykly odbiorca moze ocenic wegiel -dopiero jak go spali i co po nim zostanie a to za pozno na refleksje bo pieniadze wydane i trzeba go wypalic do konca choc nie spelnia norm. jeszcz raz winne sa skady wegla.
+0-0
Czwartek, 26 stycznia 2017 r. godz. 10:57
~manius
Dzisiaj rano idąc do pracy widzialem ogramne kłęby dymu - szarego koloru wydobywające się z stalowni. Czepianie się samochodów osobowych uważam za skrajną głupotę. Czy nasz kudłaty prezio tego nie widzi ?
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 22:35
~POLSKA JEST NAJWAZNIEJSZA
Pala w tych piecach wszystkim co im wpadnie w lapy Masakra Ludzie ogarnijcie sie Najgorzej jest w Rozwadowie i Charzewicach tam oddychac sie nie da Spaliny samochodowe nastepny problem Wiadome ze zaklady aluminiowe tez sie dokladaja i wplywaja na stan naszego powietrza Ale mam pytanie? Czy palenie starych lawek pomalowanych wielokrotnie a nawet kilkudziesieciokrotnie jest szkodliwe?? Pytam bo my tu o smogu gadamy i o stanie powietrza w naszym miescie a na ul.Hutniczej na Stadionie rozebrali trybune i sie pytam? Co sie stalo z lawkami ze starej trybuny?? Zostaly spalone w piecu klubowym Jeszcze zostalo tam troche tych lawek wiec na dniach zostana spalone Chce zaznaczyc ze tam cwicza dzieciaki i wcale nie musza wdychac tego dziadostwa Wiem ze klub nie ma kasy ale moim zdaniem lawki pomalowane farbami powinny byc spalane w innych warunkach niz w klubowym piecu
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 21:20
~_kierowca
Po przeczytaniu ostatniego zdania z artykułu ... "A jakie są najprostsze i najmniej kosztowne rozwiązania by ograniczyć emisję szkodliwych pyłów? ..... ograniczyć przejazd samochodem. Hmn ... chyba jutro wsiądę w MKS, aby przejechać 5 ulic dalej hehhee
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 19:29
~palacz c.o
Sam jestem właścicielem pieca węglowego,palę drewnem wysuszonym, węglem z polskich kopalni i z komina też kopci.Jednak w naszym kraju ostatnio zrobiła się moda na inne palenia i ogrzewania domów. ot co wkracza ekologia.Jakoś wszystkim szkodzi dym z naszych kotłowni ale jakoś nie przeszkadza im kopcenie dużych zakładów pracy w tym doliny aluminiowej, elektrowni i huty,starych autobusów w równie starym pks i milionom samochodów jeżdżących bez żadnych katalizatorów.Wszystkim tym którym tak dym przeszkadza niech postawią się w położeniu ludzi których nie zawsze stać na dobry opał, piec czy dobre filtry do tych,że pieców.A ci wielcy niby tak dbający o tę ekologie a nocami wszystkie filtry powyłączane i trują na okolicę.Aby było dobrze trzeba zacząć od mądrych ustaw, dać ludziom pracę i nauczyć ich jak trzeba robić to dobrze,postawić na nowe technologię z możliwościami zakupu dla ludzi uboższych a nie tylko elit.Trzeba przede wszystkim zmienić naszą mentalność w pewnych sprawach ale żeby to nastąpiło musi umrzeć dwa pokolenia naszych rodaków.
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 16:05
~huciak
Hutnicza, Metalowców i okolice, tragedia okrągły rok, wali syfem z kominów równo, spacer w okolicach huty grozi uduszeniem
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 15:33
~lolololo999
W blokach obok KFC na wysokości 5-10 piętra wali tłuszczem okropnie. aż człowiekowi się cofa jedzenie z wigilii i komunii świetej.
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 15:11
~palacz
To wszystko nieprawda. według ministra specjalnej troski - tego od likwidacji ochrony zdrowia - niejakiego Radziwiłła - wszystkiemu winni są palący papierosy. Boże chroń Polskę i Polaków przed PiS-em!
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 14:54
~Pikaczu
Domy koło muzeum w Rozwadowie dzisiaj po godzinie 14:00. Katastrofa.. Czarny duszący dym. Świata nie widać!!! Pomocy. Koniec.
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 13:38
~szokkk
Rozwadów - masakra!!! całe szczęście mamy obwodnicę, nie ma potrzeby wjeżdżać w ten syf. Czy nikt z włodarzy tego nie widzi!!!!!!!!!!!
+0-0
Środa, 25 stycznia 2017 r. godz. 08:55
~kotłowy
Podobno jaśnie nam panująca władza będzie dopłacać do tzw. ekologicznych kotłów tylko ciekawe jak sie bedzie nazywał ów program może kocioł+ i jaka to bedzie kwota dopłaty i kwestia co będzie spalane w tym piecu.
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 23:13
~Kaja
o du.. ta nasza stacja, szkoda bylo kasy, nisko ma wiosiu i ma na biezaco wyniki, u nas tylko badaja, analizuja, analizuja, badaja a mieskzancy nie sa niczego swiadomi bo wszystko sie rzyma w tajemnicy
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 21:36
~witja
Czarny dym z pieca to świadectwo biedoty, nieuctwa i bezradności władz. Za palenie śmieci i czarny dym powinny być wysokie kary - a są tylko na papierze. Nie podniecajmy się nowymi technikami jak pompy ciepła bo stać na nie nielicznych. Jak spalać czysto węgiel czy drewno? - proszę wklikać "palenie od góry" lub "palnik z Kwidzyna" w wyszukiwarce. Z komina może wydostawać się tylko para wodna (biały dymek), a drewno jest szczególnie stworzone do spalania bezdymowego nie wspominając o pellecie drzewnym. Może być czysto i bez wielkich inwestycji. Mamy polskie piece na drewno i węgiel spełniające najostrzejsze normy emisji spalin w rozsądnych cenach. Przy budowie nowych urządzeń powinna być dotacja do nich jak w innych krajach.
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 20:51
~petrus
człowiek ze stalowej woli a gdzie ty masz spalarnie śmieci w stalowej ???
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 20:49
~Dobra Zmiana
Niech żyje Polski Węgiel!!!
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 20:36
~Dzidek z czarnieckiego
Ja tam smogu nie czuje.lepiej robotę byście dali włodarze miasta bo na bezrobociu siedzę juz pół roku i moja baba narzeka codziennie
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 20:28
~!!!!!
Niech dobra zmiana da nieoprocentowane kredyty na zakup ekologicznego ogrzewania(np:ogniwa fotowoltaiczne lub pompy ciepła) i problem po kilku latach się znacząco zmniejszy
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 20:13
~Edek
Górka, Rozwadów, Charzewice, produkują najwięcej dymu niestety
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 18:40
~lolo
najpierw należałoby zacząć od tych właścicieli co mają dostęp do miejskiego ogrzewania a spalają co chcą ! a następnie tych co mają dostęp do gazu ! no i wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży węgla , drzewa no i sprawdzać kominy tym co dalej spalają smrody odprowadzać im dymek do ich domów a co tam a jeszcze dołożyć im opłatę klimatyczną !
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 18:39
~eko
Proponuję wycinać dalej drzewa w pień, to szybciej się podusimy.
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 18:20
~virc
Niech każdy, kto ma wątpliwości zrobi u siebie "test płatka". Zobaczycie czym oddychacie. Wystarczy przejechać po ulicach i widać po kolorze dymu, smrodzie, kto truje. W Szwajcarii, albo Niemczech sąsiad w takiej sytuacji bierze telefon i dzwoni na policję, bo wie, że to jego i jego dzieci zdrowie. U nas jest jakieś chore, ciche przyzwolenie na ten proceder. LUDZIE, OBUDŹCIE SIĘ!
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 17:14
~mirtek
Na ul. rozwadowskiej naprzeciw kwiaciarni syf z kominów, skontrolować domy!Wygląda,że palą śmieciami.
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 17:07
~Katolik
I tak wyzdychacie przez aluminium więc nie przejmujcie się smogiem.
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 16:32
~człowiek specjalnej troski
W Mielcu mają większy problem niż smog. Ludzie nie widzieli miasta z góry więc postanowiono za półtora miliona wybudować wieżę widokową z Matka Boska na szczycie. Teraz mielczanom będzie bliżej do nieba...
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 16:28
~Człowiek Stalowej Woli
palić palono od zawsze w piecach... i smogu nie było... albo nie mierzono? już w 2001 bili na alarm i co gwardia Polandiii rządząca zrobiła z tematem? pod dywan. Głośno - to jest z elektrowni. (wieczorami gruz przerzucają murzyny tak się tłuką albo powietrze górskie spuszczają) Śmierdzi - oczyszczalnia przy VIVO. + brawo dla kogoś kto dał zezwolenie na budowę spalarni śmieci w "centrum" miasta.... Nie dało się tam gdzie jest wysypisko? i zacząć odkopywać/sortować to co zakopywaliście latami? +Zakłady które zanieczyszczają np. naroże nowej hali Solidarności/Grabskiego było czarne od tego wentylatora to sobie wydłużyli prowadzenie żeby nie syfiło bocznej ściany i po temacie :) leć syfie dalej..... ponad dach leć leć wdychać mieszkańcy. Kończę bo szkoda mi nerwów.
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 15:58
~ST MIESZKANIEC
Poczekajmy jak ruszy nowa Elektrownia to będzie tyle ciepła że wszystkie posesje będzie można ogrzać ekologicznie za pół darmo .
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 15:24
~medyk
Największy smród wieczorek już od ul. Chopina w stronę Rozwadowa!!!!! Tam jest największy syf bo palą czym się da!
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 15:08
~rst
kiedys mgła dzis smog
+0-0
Wtorek, 24 stycznia 2017 r. godz. 15:04
~Wikary Madeja
Habemus papam!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.