Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 8 maja 2024 r. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
 Wiadomości lokalne
» 37-latek próbował ukraść towar z marketu o wartości 900 złotych
» Ruszają kontrole placów zabaw. Jest ich prawie 200!
» 12 i 15 maja. Sprawdź czas pracy Muzeum Regionalnego
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Mniej zameldowanych, mniej śmieciowych deklaracji
» Autocasco (AC) motocykla - wszystko, co musisz wiedzieć
» Prezydent Nadbereżny bryluje w mediach społecznościowych. Znalazł się w pierwszej dziesiątce
» Cyrk Korona zaprasza! Nowe show jak z bajki!
» Komunikat MZK
» Radni i prezydent ślubowali pracować dla dobra i na rzecz miasta
» Agata Krzek przewodniczącą Rady Miasta
» Co się dzieje w sprawie remontu ulicy Komisji Edukacji Narodowej?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» Noc Muzeów 2024
» Skrzypek na dachu
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Monodram: Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki
» Kafejka Historyczna: Stalowa Wola na morzu
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Rada Miasta 2024-2029
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Środa, 18 stycznia 2017 r. godz. 11:25     /Muzeum Regionalne/
Naukowo o Sokole

Nakładem wydawnictwa Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli ukazała się publikacja naukowa o rozwadowskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół i ośrodkach z nim sąsiadujących.
Nakładem wydawnictwa Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli ukazała się publikacja naukowa o rozwadowskim Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" i ośrodkach z nim sąsiadujących.
Nakładem wydawnictwa Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli ukazała się publikacja naukowa o rozwadowskim Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" i ośrodkach z nim sąsiadujących.

Rozwadowskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" przez blisko 30 lat w duchu patriotyzmu i sportowej rywalizacji wychowywało kolejne pokolenia młodzieży. Ponieważ w 2016 r. minęło 110 lat od powstania gniazda, przygotowano publikację, która po raz pierwszy w tak szerokim zakresie prezentuje nieznaną dotąd szerzej historię tutejszego ośrodka sokolego.

Dziejom tego gniazda poświęcono dwa teksty. Pierwszy z nich autorstwa Agnieszki Mirkiewicz i Anety Garanty, to próba odtworzenia losów gniazda od momentu powstania aż do nieudanych prób jego reaktywacji w 1946 r. Artykuł wymagał wiele wysiłku i kwerend archiwalnych, gdyż dokumenty gniazda dwukrotnie uległy zniszczeniu w czasie wojen światowych. Kolejny tekst dotyczący Rozwadowa to analiza architektury gmachu sokolni dokonana przez dr. Zbigniewa Beiersdorfa, przedstawiona na tle innych budowli tego typu w Galicji.

Pozostałe artykuły dotyczą kwestii związanych z działalnością gniazd sokolich w sąsiednich miastach, zbliżonych wielkością i liczbą ludności do Rozwadowa. Ich opracowaniem zajęły się osoby, które w swojej pracy badawczej niejednokrotnie stykały się z zagadnieniami sokolimi. Większość reprezentuje rzeszowskie środowisko uniwersyteckie.

Na jeden z nich warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż jego autor przedstawił organizację i sposób działania gniazda wiejskiego, tematyki rzadko obecnej w literaturze przedmiotu. Placówki w Tarnobrzegu, Machowie i Nisku ze względu na powiązania okręgowe (wszystkie do 1914 r. należały do sokolego okręgu rzeszowskiego), niejednokrotnie współpracowały ze sobą, co także znalazło odzwierciedlenie na kartach książki.

Teksty odnoszą się nie tylko do działalności "Sokoła", ale i przynoszą mnóstwo informacji z dziejów całego regionu. Niewątpliwie zainteresują czytelników z Rozwadowa i okolic. Mocną stroną tomu są zamieszczone w nim zdjęcia i ilustracje, w większości publikowane po raz pierwszy. Wielce pomocna i godna szczególnej uwagi jest uwspółcześniona i opracowana graficznie na nowo, mapa gniazd sokolich, jakie znajdowały się na terenie Galicji w 1910 r.

Publikację pozytywną recenzją naukową opatrzyła prof. dr hab. Jadwiga Hoff.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 20 stycznia 2017 r. godz. 21:09
~chę?
Baenaba - nie wiesz przypadkiem kiedy Sokół ma byc odremontowany? I za co? Teraz jak minisrant wpisał go do rejestru zabytków, to remont będzie przynajmniej dwukrotnie droższy. Ani pomysłu, ani pieniędzy nie widać. Straszą tylko dykty w oknach. Zarówno budynek Sokoła jak i byłego sądu niszczeją w zastraszającym tempie. Kiedy tam ostatnio byłeś?
+0-0
Piątek, 20 stycznia 2017 r. godz. 08:30
~lolo
do elzunia ! wiem ale za moich czasow byly 3-y 1 klasy 3-y 7-me klasy po 40 dzieciakow w pobliskich uliczkach rowniez w wielu domach mieszkalo po kilka rodzin - przydzial z magistratu w kierunku "nad " san nie mowiac o belku bylo pusciutko no i " stare" piaski kilkanascie domow , resztat plawo , charzewice w rozwadowie mieszkalo ilus mieszkancow ! sam rynek tetnil zyciem jak i pobliskie ulice np. maly rynek dzis pucha brak ludzi moze sie pochowali i czekaja na otwarcie sokola ? do ktorego nie chodzili i nie znaja ? no nie wiem do kina na poranek ciezko bylo w niedziele kupic bilet
+0-0
Czwartek, 19 stycznia 2017 r. godz. 21:54
~elżunia
do Lolo bardzo potrzebne .Rozwadów to nie tylko rynek
+0-0
Czwartek, 19 stycznia 2017 r. godz. 20:16
~swojak
W artykule jest mowa o podobnych ośrodkach w innych miejscowościach, a brak wzmianki, że w najbliższej miejscowości Rozwadowa, w Pławie był podobny ośrodek o kilkadziesiąt lat starszy (na przeciwko BGŻ), ale zabytkowy budynek został wyburzony przez władze w latach 80-tych
+0-0
Czwartek, 19 stycznia 2017 r. godz. 20:02
~lolo
a ja bylem zuchem , harcerzem w latach 59- 65 pozniej modelarzem a w latach 70 karciarzem ! przewaznie remik , poker no i zawsze po znajomosci cos sprzedal mi p. Stobnicki lezka w oku sie kreci ! a dzis komu to potrzebne skoro w rynku mieszka z 30 osob ?
+0-0
Środa, 18 stycznia 2017 r. godz. 20:40
~baenaba
fibin co ty za brednie piszesz? Sokół ma byc odremontowany,podobnie jak i były budynek sądu zlokalizowany niemalże naprzeciw Sokoła.
+0-0
Środa, 18 stycznia 2017 r. godz. 15:51
~elżunia
Jakże cieszę si e z tego rzetelnego i fachowego opracowania. To dla nas Rozwadowian bardzo cenna pozycja, która stanie się ważkim argumentem dla stworzenia przychylnego klimatu wśród osób mających wpływ w odbudowie zrujnowanego budynku rozwadowskiego "SOKOŁA" Dziękujemy autorce za podjęcie tego tematu. A tyle lat słyszeliśmy negatywne opinie o działalności Muzeum Regionalnego przez byłą radną . Pani Radna" czyny a nie słowa się liczą" samouwielbienie dla własnej działalności to za mało ,
+0-0
Środa, 18 stycznia 2017 r. godz. 15:27
~fibin
Po co pisac o Sokole jak ma byc wyburzony.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.