Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 2 maja 2024 r. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
» Stalowa Wola straci posła? Rafał Weber (PiS) startuje do europarlamentu
» Setki tysięcy złotych na budowę chodnika z Działkowej do VIVO! Mieszkańcy mają inny pomysł
» Pożar auta na stacji paliw
» Kawka albinos. To rzadki widok - twierdzi Czytelnik
» Niech się święci 3 Maja!
» 33-latek kierował motocyklem. Miał blisko 3 promile
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 10:54     /Magdalena Rodecka/
Niemiecka maszyna na rozwadowskim torze

Za kilka miesięcy symbol kolejowej potęgi, parowóz Ty2-16, który można obecnie oglądać na cokole nieopodal stacji PKP Stalowa Wola - Rozwadów zmieni swoje miejsce.
Za kilka miesięcy symbol kolejowej potęgi, parowóz Ty2-16, który można obecnie oglądać na cokole nieopodal stacji PKP Stalowa Wola - Rozwadów zmieni swoje miejsce.
Fot. Jacek Rodecki
Za kilka miesięcy symbol kolejowej potęgi, parowóz Ty2-16, który można obecnie oglądać na cokole nieopodal stacji PKP Stalowa Wola - Rozwadów zmieni swoje miejsce.

Przy budynku dworca PKP w Rozwadowie wybudowano specjalny tor, na którym maszyna zostanie bardziej wyeksponowana. Przeniesienie parowozu oraz budowa pod niego infrastruktury jest możliwa dzięki porozumieniu obecnych władz Stalowej Woli z PKP.

Parowóz ma przypominać o ważnym znaczeniu dla bytu miasta węzła kolejowego i "kolejarskiego Rozwadowa". Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny od początku swojej kadencji prowadzi rozmowy z PKP odnośnie kompleksowego uporządkowania terenu i przejęcia za przysłowiową złotówkę zaniedbanego przez te wszystkie lata dworca PKP. Obiekt docelowo miałby pełnić funkcję biznesową a środki na jego odnowę pochodzić z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Na początek dla uatrakcyjnienia uporządkowanego już w części terenu jedną z atrakcji ma być przeniesienie i odnowienie parowozu niemieckiej produkcji Ty2-16 z 1942 roku. Maszyny pojawiły się w Polsce w liczbie 1200 sztuk po zakończeniu II wojny światowej. Parowozy powstały na zlecenie armii III Rzeszy Niemieckiej celem zaopatrzenia niemieckiego frontu. Po zakończeniu wojny parowozy prowadziły składy towarowe i osobowe kursując na liniach lokalnych i głównych.
Zdjęcia
Za kilka miesięcy symbol kolejowej potęgi, parowóz Ty2-16, który można obecnie oglądać na cokole nieopodal stacji PKP Stalowa Wola - Rozwadów zmieni swoje miejsce.Za kilka miesięcy symbol kolejowej potęgi, parowóz Ty2-16, który można obecnie oglądać na cokole nieopodal stacji PKP Stalowa Wola - Rozwadów zmieni swoje miejsce.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 9 stycznia 2016 r. godz. 13:39
~PięknieKuwaPięknie
....aha czyli znowu prezydent jednym artykułem bez kasy i pomysłu próbuje zamydlić oczy mieszkańcom ŻE NIBY ZNOWU COS SIE BEDZIE DZIAŁO ale na razie zobaczymy komentarze co ludzie na to. To ma być władza HEHEHEHEEHHEHEEHEHEHEHEHEEHEHEHEHEHEH
+0-0
Piątek, 8 stycznia 2016 r. godz. 21:46
~ritax
"miecz" przecież ma jeszcze jeden domek z parterem w parku w Charzewicach w którym wygodnie mogą zamieszkać dwie rodziny uchodźców. Gdyby się pospieszył i wykupił piętro tego budynku to cztery rodziny jak nic mieszkają. Trzeba mieć jednak pomysł a nie tylko chęci do posiadania. Na razie interesują go posiadłości nie swoje i za nimi spogląda. Cały Nadbereżny!
+0-0
Piątek, 8 stycznia 2016 r. godz. 17:56
~miecz
prezydent mysli o budynku sadu w rozwadowie jak by tu zaadoptowac dla uchodzcow ,przeciez maja sprowadzic katolikow ,a prezydent wywodzi sie z takowej rodziny -powodzenia ,i budynek bedzie tetnil zyciem ku zadowoleniu co niektorych
+0-0
Piątek, 8 stycznia 2016 r. godz. 16:45
~aldona
Z prezydenta gospodarz jak z koziej d... klarnet! Pytam czy w ostatnim bardzo ciepłym okresie letnim był wietrzony budynek po sądzie chociaż jeden raz? Proszę sobie popytać budowlańców co się dzieje z obiektem zamkniętym na cztery spusty gdy dookoła wysokie temperatury a wewnątrz brak cyrkulacji powietrza? Panie prezydencie (nie)gospodarzu nasz, powstają masowo pleśni a potem na nich grzyby. Jeszcze rok a budynek będzie zagrzybiony mimo, że do środka nie leje się deszczówka. Za przejaw beztroski powinien pan odpowiadać karnie. Mieć tak liczna armię różnej specjalności pracowników i patrzeć jak dewastacji ulega dobry budynek jest przejawem niegospodarności i lekceważeniem obowiązków służbowych! My za to panu jeszcze płacimy!
+0-0
Piątek, 8 stycznia 2016 r. godz. 16:13
~tyfus55
Dworzec jest wlasnoscia PKP czyli panstwowy budynek,wiec prezes moze go przekazac miastu za darmo.Maja burzyc dworzec,wiec jak przekaza miastu to zaoszczedza na rozbiorce.Miasto moze zaplacic jedynie za teren na ktorym stoi dwozec.Sprawa komplikuje sie jak prezes z PKP jest zlosliwy i pazerny,wtedy nie odda dworca i jak najszybciej kaze zburzyc.Bo przystanek dla pociagow jest juz w Pilhowie.
+0-0
Piątek, 8 stycznia 2016 r. godz. 14:42
~leli
Panie prezydencie czy przypadkiem pan nie cierpi na rozdwojenie jaźni? Tak z zainteresowań pana to wyglada. Jeszcze pan nie zdążył 'zagospodarować" jednego obiektu po b. sądzie a juz pana kręci stara lokomotywa należąca do... pkp! Znowu jak mara senna pojawia się chęć posiadania całego zrujnowanego budynku także stanowiącego wlasność pkp! Niech się pan zastanowi nad możliwościami miasta w należytym utrzymaniu tylu obiektów. Wyglada na to, że już pan zdążył się uporać z "Sokołem", sądem a teraz kolej na Kolej, tak? Niech pan wpuści trochę na tą zachwaszczoną łąkę pana starostę, tam są możliwości, pomysły i (nie)ograniczone pieniądze... Niech wreszcie czymś konkretnym zajmie się starostwo bo puki co żyje dostatnio i na bogato niczym jemioła na topoli!
+0-0
Piątek, 8 stycznia 2016 r. godz. 10:41
~Wajchowy
Kolejarz i leśnik-to h.j nie rzemieślnik!
+0-0
Piątek, 8 stycznia 2016 r. godz. 10:39
~Kolejajec
Ja pracuję na kolei-wszystko mi się do rąk klei!!!
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 22:37
~jamnik11
takie dzialania sa robione zeby ludzie chwalili urzedasow ze pracuja i cos robia.Nie ma co oszukiwac sie jak cos nie jezdzi to jest zlom,mozna jedynie fotke pstryknac.Jakby urzedasy zaczeli pracowac to parowoz bylby sprawny i bylyby przejazdy dla mieszkancow.
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 22:17
~roztropny
Wladze miasta realizuja dobry project.Dworzec zachowac w atmosferze galicyjskiej.Bedzie atrakcja historyczna;spacerem od museum.
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 18:44
~presa
szkoda że to jedyny dowód na to że kiedyś było to miasto kolejarzy,inne jak lokomotywownia,baza cięcia,myjnia wagonów osobowych,czy też nieczynna już wagonownia miały mniej szczęścia,bo nawet budynek byłego dworca nie ma poczucia pewności co do przetrwania tych idiotycznych czasów.może się zdarzyć że pozostanie tam jedynie ten parowóz i za ileś lat dzieci będą pytać skąd się to tu wzięło,,,,? moje dzieci będą wiedziały.
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 16:33
~waldi
welca zwróć się do swoich kolegów z po oni coś ci powiedzą
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 15:55
~welca
Skoro pan Nadbereżny jest równie skuteczny jak maść na... odciski to dlaczego pozwolił wyburzyć całą parowozownię? Przecież mógł tam zlokalizować male muzeum kolejnictwa na Podkarpaciu? Chyba zabrakło rozsądku albo był w tym czasie w pałacu prezydenckim... Gdy słyszę jednego klakiera o tych osiągnięciach prezydenta to ogarnia mnie słabość! Za to, ze łupi nienależne mu pobory z naszych podatków to jeszcze trzeba go obdarzać czcią? Tylko w pislamie zdarzyć się mogą takie cuda!
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 14:59
~patrycjusz
@KAROLAKKAROL Jest takie powiedzenie ciszej jedziesz dalej zajedziesz. A w tym przypadku tylko huczne zapowiedzi, plany, konferencje, wywiady, autografy (jak w seksmisji), a zmaterializowania tego huczenia i buczenia brak. Więcej robić, mniej mówić. Gadaniem i obietnicami dzieci nie nakarmimy.
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 14:08
~Anna
Brawo!!! Dobra wiadomość!
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 13:29
~@KAROLAKKAROL
Przeczytaj jeszcze raz te swoje bździny które tu wpisałeś i jeśli myślenie sprawia ci aż tak wielkie problemy zapytaj mądrzejszych. Szlęzak nie jest z mojej bajki ale Szlęzak przez swoje kadencje zrobił tyle dla tego miasta, że obecny do emerytury nie zrobi ani połowy. Jedynie w lansach go przewyższa.
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 12:50
~lidzia
"miecz" dziwisz się ? Według stawu grobla! Rok beztroskiego życia na dobrym wikcie ma za sobą! To, ze nawet psa z kulawą łapą nie znajdzie w mieście, nie mówiąc o kimś kto chciałby inwestować w tym grajdole to się nie mówi, albo się obiecuje, obiecuje... Szkoda miasta, od lansu nie przybędzie dobrobytu. Żałosną jest obietnica tzw. miejskiego becikowego. Panie prezydencie nie daj chłopie gotowych ryb ale daj jak najwięcej wędek! Czy pan to rozumie?
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 12:30
~broszka Beci
"Przeniesienie parowozu oraz budowa pod niego infrastruktury jest możliwa dzięki porozumieniu obecnych władz Stalowej Woli z PKP" - ja pierdzielę, toż to przecież nieprawdopodobne osiągnięcie i należy zaprosić tv TWAMać by pokazali całej Polsce jak wspaniale działają nasze władz i jakie odnoszą sukcesy.
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 12:26
~KAROLAKKAROL
ZA SZLĘZAKA NIE ROBIŁO SIĘ NIC, O NICZYM NIE SŁYSZAŁO. DOBRZE ŻE NADBEREŻNY JEST AKTYWNY A I NA INWESTORA PRZJDZIE CZAS. SZLĘZAK ILU INWESTORÓW SPROWADZIŁ PO ROKU PREZYDENTURY? NIE BĄDŹCIE ŚMIESZNI
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 12:15
~ja
Dobry pomysł. Ale to niby maszyna-lecz lepiej nazwac po prostu -LOKOMOTYWA !
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 11:50
~rozwadowiak
Fajnie że w Rozwadowie zaczyna się coś dziać.
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 11:47
~miecz
pan prezydent zajmuje sie pierdolami ,zamiast szukac inwestorow
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 11:37
~szyderca
Czy nie lepiej by było, gdyby władze powalczyły o połączenia dalekobieżne, bo ten przystanek w Pilchowie to jawna kpina z potencjalnych pasażerów?
+0-0
Czwartek, 7 stycznia 2016 r. godz. 11:14
~miłośnik PKP
Oby powróciły kolejarskie majówki. To świetna impreza!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.