Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 maja 2024 r. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
 Wiadomości lokalne
» Renata Knap wiceprzewodniczącą w Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Bez zaskoczenia? Zarzeczny starostą, Sobieraj wicestarostą
» Ryszard Andres przewodniczącym Rady Powiatu siódmej kadencji
» Escape van w Stalowej Woli
» Majówka w powiecie stalowowolskim. Kolizje i nietrzeźwi kierowcy
» Noc Muzeów 2024
» Niebawem remont mostu na Czarnieckiego. Będą utrudnienia
» Przy PSP nr 5 powstał ogród społeczny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» W Dniu świętego Floriana
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 09:47     /Magdalena Rodecka/
GDDKiA sceptyczna w sprawie montażu czasoliczników

Przypomnijmy, że inicjatywa radnych Łukasza Durka oraz Marcina Siembidy była spowodowana budową instalacji oraz montażem kamer rejestrujących kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.
Przypomnijmy, że inicjatywa radnych Łukasza Durka oraz Marcina Siembidy była spowodowana budową instalacji oraz montażem kamer rejestrujących kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.
Fot. Jacek Rodecki
Radny miejski Łukasz Durek doczekał się odpowiedzi od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie montażu liczników odmierzających czas do zmiany świateł na sygnalizatorach świetlnych w obrębie skrzyżowania Al. Jana Pawła II z ul. Komisji Edukacji Narodowej. Zapytanie w tej sprawie poparł licznie zebranymi podpisami od mieszkańców.

Przypomnijmy, że inicjatywa radnych Łukasza Durka oraz Marcina Siembidy była spowodowana budową instalacji oraz montażem kamer rejestrujących kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

Zdaniem GDDKiA montaż liczników - wyświetlaczy jest niezgodny z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury. Ponadto nie poprawiają one bezpieczeństwa ruchu, wręcz przeciwnie, gdyż wyświetlacz nie jest standardowo nadzorowany przez sterownik sygnalizacji. Wielu kierowców może też w "ostatnim czasie" przyspieszać trwania zielonego światła, co jest sprzeczne zdaniem GDDKiA z warunkiem zachowania szczególnej ostrożności. Dodatkowo informują, że zastosowanie liczników odmierzających czas na sygnalizacjach w Stalowej Woli nie jest również możliwe z powodu, że sygnalizacje funkcjonują w trybie akomodacyjnym, dostosowującym się do ruchu a sygnał zielony jest przydzielany nie w stałych odstępach czasu a dynamicznie w zależności od warunków ruchu.

- Odpowiedź GDDKiA na apel mieszkańców Stalowej Woli nie jest zaskoczeniem. Utwierdza natomiast w przekonaniu, że przesłanką montażu monitoringu na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła i KEN jest wyłącznie chęć zysku a nie poprawa bezpieczeństwa. Dopełnieniem jest ocena liczników, jako urządzeń, które pogarszają reakcję kierowców pokonujących skrzyżowania, na których takie liczniki są zamontowane. Analiza nie poparta żadnymi wiarygodnymi badaniami. Obserwując zachowanie kierowców, trudno dostrzec jakieś pozytywne efekty montażu monitoringu. Uwydatniły się za to obawy przed mandatami, gwałtowne hamowania, omijanie powyższego skrzyżowania a co za tym idzie zwiększony ruch i korki na innych arteriach miasta. To jedyne rezultaty tego co nam zafundowała GDDKiA oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego przy wsparciu UE - twierdzi radny Łukasz Durek.

Dodaje też, że sam znalazł firmy oferujące liczniki, które byłyby "zgrane" z naszą sygnalizacją. - Jeśli nie liczniki to alternatywa - pulsujące zielone światło - twierdzi Łukasz Durek.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 6 listopada 2015 r. godz. 09:27
~lolek
Totalna ściema z tą przeszkodą w postaci sterowana akomodacyjnego. Wystarczy sygnalizować ostatnie 30÷40 sekund przed zmianą. Niestety GDDKiA to państwo w państwie. Zmusić urzędników przy pomocy Kodeksu Postępowania Administracyjnego do realizacji sygnalizacji odliczającej na skrzyżowaniach. Nowa władzo pokaż na CO CIĘ STAĆ !!! W Rzeszowie można a w Stalowej Woli nie? Gdzie tu równość wobec prawa?
+0-0
Piątek, 6 listopada 2015 r. godz. 07:27
~kjuba
GDDKiA - Grupa Debilnych Darmozjadów Konowałów i Analfabetów
+0-0
Piątek, 6 listopada 2015 r. godz. 03:43
~Mieszkaniec
Durek blyska spostrzezeniami , ktore wczesniej slyszal od madrzejszego i przyswaja sobie jako wlasne . Co za perfidia.
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 23:10
~stalowiak
No to GDDKiA pokazała, że ma nas wszystkich w doopie. Najlepiej wie co jest dla nas najlepsze. Pewnie i myśleć już za nas będą.
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 21:52
~Krzysiek
Lepiej przyspieszyć i przejechać jak nagle gwałtownie hamowac
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 21:40
~stalowa miasto policji
Stalowa Wola to miasto urzędasów i Policji wszyscy uciekają z stalowej woli i ja tez uciekłem to jest miasto mobbingu i i znajomości na różnych stanowiskach brzydzę się tego miasta i nie przyznaje się już wg ze się w nim urodziłem. Nie dziwie się Justynie Steczkowskiej ze się do stalowej woli nie przyznaje bo ja tez nie.
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 19:16
~analiza
A jakie to rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury może nr. tego przepisu podano? ,a może ten przepis nie dotyczy Rzeszowa a wskazuje na St. Wolę?. Jakiś obłęd i dziwić sie ,że ludzie spieprzają z tego głupiego kraju i nie jest to tylko bezrobocie, a głupota urzędasów!!.
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 11:01
~bocian
"Zdaniem GDDKiA montaż liczników - wyświetlaczy jest niezgodny z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury" To zastanawiam się czy to rozporządzenie nie obowiązuje innych miejscowości gdzie są zamontowane taki liczniki?? Wielokrotnie przejeżdżałem przez światła z takimi licznikami które dawały mi ocenę czy przejadę swobodnie przez skrzyżowanie czy nie, nie czułem potrzeby naciskania na gaz aby się "zmieścić" inni użytkownicy zachowywali się podobnie. Więc o co tu chodzi?? - o kasę!! Ponadto światło żółte świeci się tak krótko, że zawsze można złapać się na czerwone. Wolę omijać to skrzyżowanie :)
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 09:35
~ST MIESZKANIEC
Nie trzeba było narzekać pisać monity do GDDKiA To mamy w nagrodę kamerki które będą niektórym czyściły kieszenie . Ale niedługo będzie obwodnica to wszystko wróci do normy .
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 08:15
~mały
Czy zwężenie drogi krajowej do 6m aby wykonać wysepki autobusowe to zgodne z rozporzadzeniem. Zobaczcie co oni robią w Zbydniowie na krajówce nr 77
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 08:14
~zyb
w stalowej aby zatrzymac turystow na dluzej wprowadzona czerwona fale..
+0-0
Czwartek, 5 listopada 2015 r. godz. 06:45
~Darex
Rozwiązania na alejach to jeden wielki bubel. Trzeba stać na wszystkich światłach. Codziennie dojeżdżam do pracy z Rozwadowa do Niska. I wolę wybrać trasę przez Poniatowskiego. Może tam wolniej się jedzie, ale płynnie. Jedyne światła to pod szpitalem. Z moich obserwacji wynika że natężenie ruchu na Poniatowskiego ciągle wzrasta. Podobnie myślących jak ja jest coraz więcej. Kilkakrotnie wjechałem na tym skrzyżowaniu na pomarańczowym. Zapomniałem o kamerach. Minęło trochę czasu i nic nie przyszło. Ryzykować kolizję i gwałtownie hamować przed pomarańczowym mając niemal na zderzaku inny samochód?
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 21:46
~Robinson
Tradycyjne już zwracam uwagę, aby uporać się z podstawowym problemem w ruchu ulicznym, a później zabrać się za kamerki sekundniki itp. Patologia w Stalowej Woli dla ruchu to: 1) Brak zielonej fali na głównej trasie. Zatrzymujemy tiry i inne auta, a one zostawiają nam spaliny. 2) Działające światła w nocy to kolejne niepotrzebne spaliny 3) brak zielonych strzałek lub wadliwe działanie. Przy trasach dwupasmowych w jednym kierunku to powinna się świecić non stop. W SW albo ich nie ma albo się zapalają, gdy przechodnie ruszają. Przy podstawowych błędach planuje się: A) realizację obwodnicy - 300 mln, B) dojazdy/zjazdy z obwodnicy -70 mln, C) kamerki już zainstalowane - nikt sie nie pochwalił ile wydano wiec zakładam 1 mln, D) montaż sekundników - $$ ? E) turbo ronda - $$ ? Polska to bogaty kraj skoro tyle kasy przepalamy, a kraj jakoś funkcjonuje.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 18:39
~emil
obłuda panowie i tyle .kamerka jak nie z przodu to z tyłu cię namierzy i walnie focie jak masz na liczniku 40-50 i trzy metry do krzyzowki.no i wez sie kuzwa zatrzymaj.rozmawiam z ludzmi i wszyscy są zdania ze tzw odmierzacze czasu to najlepsze rozwiazanie ,a negowanie tego swiadczy tylko o tym ze to bezpieczne ale nie daje kasy
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 18:19
~StalowyBLG
ija: Niestety nie mam takich informacji - nie zajmuje się tym - nowoczesnym transportem interesuje sie tylko "hobbystycznie" :) Mam nadzieję, że będzie jakiś mały limit tolerancji, ale znając pazerność władz kraju (i byłych i uwierzcie, że obecnych) nic mnie nie zdziwi. W końcu kasa z mandatów idzie do kasy Państwa.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 16:11
~ija
@ Stalowy BLG: no właśnie, w najbliższej przyszłości czeka nas wyprowadzenie ruchu z centralnej części miasta. Więc w jakim celu inwestować ciężkie pieniądze w taki system jaki jest obecnie? Rozumiem chęć upłynnienia ruchu ale umówmy się, w Stalowej nie ma tragedii. Widzę, że masz znajomość tematu, więc może znasz również na postawione wcześniej pytanie odnośnie tego jak ustawione będą owe, nowe kamery na rondzie i w jaki sposób będą wyłapywać przejeżdżających na czerwonym świetle? W Warszawie, aparaty działają z opóźnieniem, więc wjechanie na żółtym świetle nie oznacza mandatu. Nikt niestety nie wytłumaczył działania systemu w naszym mieście, bo nie wierzę że system nie będzie miał marginesów... z góry dzięki za odp :)
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 15:41
~olo
Ja tez jestem tego zdania ze te kamery to nic innego ja nabijanie kasy a nie dnanie o bezpieczeństwo ale moze mi ktos odpowie czy mandat dosyane za przejazd na zoltym?????
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 14:56
~Stalowy BLG
Stalowowolanin: Czy jadąc drogą krajową wolisz zwolnić przed fotoradarem do 50 czy do 20 przed rondem? Ronda sprawdzają się na skrzyżowaniach miejskich, gdzie jest kilka dróg o dużym natężeniu ruchu - jako alternatywa dla świateł. A jak jest droga główna (krajowa) z dużym ruchem to robienie ronda z drogą o małym ruchu jest wyrzucaniem wielu milionów z naszych podatków tylko po to aby utrudnić jadącym drogą główną. Ija: Sygnalizacja stałoczasowa jest znacznie(!) mniej wydajna od sterowanej. Jest to potwierdzone w bardzo wielu miastach i w Stalowej nie jest inaczej. Przy stałoczasowej z licznikami czeka się dłużej. Różnica jest taka, że się czeka przyjemniej bo sobie można patrzeć na upływający czas, ale czas przejazdu się zwiększy. Co z tego, że zatrzymujemy się na światłach. Jak będzie stały czas nadal będziemy się zatrzymywać. Teraz przynajmniej jak jedzie grupa samochodów to zdążą z reguły przejechać wszystkie, a nie zmieni się światło w połowie bo licznik minął. Sensownym rozwiązaniem byłoby połaczenie tych wszystkich skrzyżowań, dorobienie detektorów do zliczania samochodów na drogach dojeżdżających do skrzyżowań już kilkaset metrów przed skrzyżowaniem i puszczanie całych fal (tzw inteligentny system sterowania ruchem). Zresztą po otwarciu obwodnicy ruch na alejach zmniejszy się 3 krotnie i będzie można zrobić choćby ronda, gdzie w większości przypadków nie trzeba będzie w ogóle czekać.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 14:31
~Stalowolanin
Witam Ja żeby dołożyć pieprzyku do całej sprawy przypomnę sytuacje z przed kilu lat 3-5, a mianowicie chodzi mi tu o apel mieszkańców kopek do gminy w sprawie budowy ronda na drodze krajowej 77. Prośba mieszkańców przerodziła się w oficjalne pismo skierowane przez Gminę do GDDKiA. Odpisali tak ze pieniędzy na przebudowę drogi nie ma ale w to miejsce postawili fotoradar. No i na prośbę mieszkańców stało się bezpiecznie i przy okazji państwo zarobi. Fotoradar jest niszczony nawet 2 razy w tygodniu, ITD ogłasza przetargi na wyłonienie firmy która miała by ochraniać ich urządzenia. Interes się kreci i dzięki temu mamy wzrost gospodarczy.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 13:44
~mieszkaniec młodynia
To prawda co pisze Stalowy BLG. Zgadzam się z nim w 100 procentach.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 13:16
~Bolo
Niech Cymbały sygnalizacje wyłończą po 22 bo godz 02:00 miasto wymarłe a na światłach stoi sie 5 min
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 12:21
~ija
@ Stalowy BLG: co z tego, że na "rondzie" upłynnią ruch jeżeli utykasz na każdym innym skrzyżowaniu. Zamiast tego wystarczy zwykła sygnalizacja świetlna i czasomierze przy wszystkich światłach. To poprawi płynność przejazdu, bo każdy będzie wiedział kiedy ruszyć i kiedy się zatrzymać. A to wszystko bez nabijania budżetu! A jakie bezpieczeństwo! Do tego dorzucić kamery rejestrujące przejazd na czerwonym i wtedy będzie się łapać tych, którzy faktycznie naginają przepisy. Po co sobie komplikować życie? Po co nabijać kasę niepotrzebnym firmom montującym tego typu rozwiązania?
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 12:01
~Hokus pokus
No nie da się. W tym chorym kraju nic normalnie zrobić się nie da.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 11:46
~Jacek
Ciekawe jestem ile to ustrojstwo (ten caly system kamer) kosztowało?! Wydano fortunę na system który będzie ździerał pieniądzę od kierowcow, którym w ostatniej milisekundzie zmieniło się światło z pomarańczoewgo na czerwone - mandat 500zł. Przecież nikt nie jedzie na przepadło n czerwonym świetle!! To system do zdzierania pieniędzy i nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem!!
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 11:34
~wiki
Roman G - 100% racji. Ile już osób zginęło przez głębokie rowy przy wąskich drogach bez poboczy. Taki urzędas nie dość że bezmyślny to i bezkarny.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 11:22
~Roman_G
Wniosek nasuwa się jeden , pora zlikwidowac GDDKiA , to jeden wielki bubel. decyduja o tym gdzie bedzie lepsze rozwiązanie siedząc za biurkiem lub od czasu do czasu przejadą się .., zwężanie dróg , do MINIMUM to jest Chore, zamiast coraz szerzej to niebawem żeby minąc się na drodze bedzie trzeba lusterka składać. Rozwiązać GDDKiA i dać samorzadom mozliwość decydowania . Tyle w temacie
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 11:18
~Kierowca
Czy w tej GDDKiA jakieś matoły pracują...?!! To po co było wydawać tyle kasy na te nieużyteczne kamery?
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 10:50
~ST MIESZKANIEC
Nie wierzę niektórzy kierowcy omijają skrzyżowanie bo się boją kamer ????
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 10:42
~Stalowy BLG
Waldek: technika pozwala, ale rozwiązanie nie. Mamy tam sygnalizatory które nie mają stałych cykli. Działają w zależności od natężenia ruchu samochodów (kamery) i pieszych (przyciski). Decyzja o tym kiedy zmienić światło może się zmieniać kilka razy na sekundę. Jak nic nie jedzie i nie ma pieszych cykl jest skracany, żeby niepotrzebnie inne auta nie czekały. Jak jest duży ruch to cykle są wydłużane. Tak jak pisałem dzieje się to "na żywo". Jak droga jest pusta i system ma zmienić światło na czerwone, ale nagle zaczną pod kamerę wjeżdżać samochód za samochodem (bo wyjechali z poprzednich świateł) to jest zmiana decyzji i przedłuża się cykl o np. 5-10 sekund, żeby jak najwięcej aut przejechało w jednej "fali" bez zatrzymywania. Co chciałbyś pokazać na sekundniku jeżeli czas to się zmienia w "na żywo" podczas działania?
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 10:28
~witz
GDDKiA jak zwykle mądrzejsze od radia. Dzięki takim instytucjom i ludziom o mentalności urzędniczej ginie tyle osób na drogach. Żadne wybory nie zmienią nic póki nie wyginie ta mentalność, zasłaniająca się idiotycznymi przepisami tworzona przez równie bezmyślnych idiotów. Jak widać tam gdzie się udało, system działa i pomaga kierowcom - działa nielegalnie, wbrew przepisom. Tylko dzięki Bogu zgodnie ze zdrowym rozsądkiem... Wynika stąd jasno, że GDDKiA to instytucja działająca na szkodę i przeciwko kierowcom.
+0-0
Środa, 4 listopada 2015 r. godz. 10:04
~Waldek
Dzisiejsza technika pozwala na zamontowanie czasoliczników, które by służyły kierowcom , a nie nabijaniu kasy gdy ich nie ma. W wielu miastach Polski takie liczniki funkcjonują i jakoś kierowcy na nie nie narzekają, no ale licznik taki nie pomaga w "zdobywaniu" kasy
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.