Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 Wiadomości lokalne
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 15:54     /SAI/
Powstanie nowe podwozie dla Kraba

17 grudnia 2014 roku Prezes Zarządu HSW S.A. Krzysztof Trofiniak, wybrany niedawno do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., podpisał umowę na produkcję i polonizację (na podstawie licencji) 120 podwozi do armatohaubicy Krab typu K9 Samsung Techwin.
17 grudnia 2014 roku Prezes Zarządu HSW S.A. Krzysztof Trofiniak, wybrany niedawno do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., podpisał umowę na produkcję i polonizację (na podstawie licencji) 120 podwozi do armatohaubicy Krab typu K9 Samsung Techwin.
Fot. Jacek Rodecki
Huta Stalowa Wola S.A. (należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.) podpisała umowę z Samsung Techwin na dostawę i polonizację podwozi K9 do armatohaubic Krab. Kontrakt oznacza transfer nowoczesnych technologii do polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych.

17 grudnia 2014 roku Prezes Zarządu HSW S.A. Krzysztof Trofiniak, wybrany niedawno do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., podpisał umowę na produkcję i polonizację (na podstawie licencji) 120 podwozi do armatohaubicy Krab typu K9 Samsung Techwin.

Do 2022 roku do polskiej armii ma trafić 120 armatohaubic Krab (pięć dywizjonów po 24 sztuki każdy). W ramach pierwszej fazy realizacji umowy (2017 r.), z Korei do Polski dostarczona zostanie pilotażowa partia gotowych podwozi, zaspokajająca potrzeby produkcji pierwszego dywizjonu. W ramach fazy drugiej (2018-2022 r.), na podstawie udzielonych licencji i dzięki transferowi technologii, kolejne podwozia zostaną wyprodukowane już w Polsce.

- "Program dywizjonowych modułów ogniowych Regina w oparciu
o armatohaubice Krab jest jednym z ważniejszych projektów modernizacji polskiej artylerii. MON chce zakończyć dłużący się proces pracy wdrożeniowej. Dlatego też, w związku z oświadczeniem wykonawcy Huty Stalowa Wola, że nie jest w stanie ukończyć projektu przy wykorzystaniu dotychczasowego podwozia, podjąłem decyzję o dokończeniu przedsięwzięcia z zastosowaniem licencjonowanego podwozia. To trudna, ale konieczna decyzja. Pozyskanie nowoczesnych i sprawdzonych podwozi koreańskich z haubicy K9 pozwoli na szybkie wdrożenie armatohaubicy Krab do służby. Krab ze spolonizowanym podwoziem K9 będzie ważnym produktem polskiego przemysłu" - powiedział Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

- "Musimy mieć odwagę podejmować trudne decyzje. PGZ stoi przed szansą pozyskania technologii odpowiadającej potrzebom polskiej armii. Tym samym polskie firmy będą mogły aktywnie uczestniczyć w jej modernizacji. Podpisana dziś umowa pozwoli spolonizować koreańską technologię, otworzyć polską branżę zbrojeniową na zagraniczne rynki, zagwarantować ciągłość produkcji oraz utrzymać miejsca pracy w Grupie" - powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP.

- "Analizując wszystkie za i przeciw zdecydowaliśmy się na kooperację
z zagranicznym partnerem. Kontrakt pomiędzy HSW a firmą Samsung Techwin oprócz uporządkowania kwestii produkcji Kraba oznacza transfer nowoczesnych technologii do spółek wchodzących w skład PGZ" - powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Wojciech Dąbrowski, komentując podpisanie umowy.

Zgodnie z deklaracją władz PGZ S.A., integracja, montaż i testy wszystkich 120 sztuk Kraba odbędzie się w Hucie Stalowa Wola S.A. Natomiast kwestią otwartą jest podział prac nad produkcją podwozi licencjonowanych.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. chce wykorzystywać potencjał produkcyjny zakładów grupy, w tym Bumaru-Łabędy. W tym celu prezes HSW S.A. zwrócił się do Zarządu Bumaru-Łabędy z zapytaniem o wstępną ofertę produkcji spolonizowanych podwozi. O ewentualnym uzyskaniu zlecenia będą decydowały trzy kryteria: oferowana jakość, deklarowana terminowość oraz wycena realizacji.

Ta oferta to ogromna szansa dla gliwickich zakładów. Koreańskie podwozie K9 jest bowiem uniwersalne i może być wykorzystane także w innych pojazdach, które mogą powstać w przyszłości na użytek zarówno polskiej armii, jak i z przeznaczeniem na eksport. Podwozie K9 ma większy potencjał rozwojowy od dotychczasowego rozwiązania zastosowanego w Krabach. Co istotne, w kolejnym etapie, PGZ S.A. w ramach centralizacji produktowej, planuje utworzyć w Gliwicach centrum techniki gąsienicowej. Pomoże to wykorzystać kompetencje posiadane przez pracowników Bumaru-Łabędy i potencjał doświadczeń zakładów.

- Przykład KTO Rosomak, produkowanego w zakładach Rosomak S.A., należących do grupy PGZ, pokazuje, że dobrze przeprowadzony proces zakupu i wdrożenia licencji daje ogromną szansę dokonania technologicznego przełomu w procesie projektowania, wdrożenia i finalnej produkcji nowoczesnego produktu dla polskiej armii, ale także dla odniesienia sukcesu eksportowego. Jest tylko jeden istotny warunek, taką szansę trzeba chcieć i umieć wykorzystać - powiedział prezes Wojciech Dąbrowski.

Początek realizacji programu armatohaubicy Krab sięga 1999 r. Wykryte problemy techniczne kadłubów podwozi dostarczanych przez
Bumar- Łabędy, i ciągnący się, nieskuteczny proces prób usunięcia tych wad, spowodowały konieczność podjęcia natychmiastowej decyzji odnośnie przyszłości całego projektu. W tym celu władze PGZ S.A., w ścisłym porozumieniu z kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Skarbu Państwa, podjęły decyzję o zakupie licencji nowoczesnych podwozi K9 produkowanych przez koreańską spółkę Samsung Techwin.



Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 28 grudnia 2014 r. godz. 11:25
~czlowiekz hsw
Moze i labedy poprawily podwozie ze nie peka ale to tylko jeden problem bo niestety jednostka napedowa to totalny zlom niewiem czy kupujac auto ktos kupil by z mysla o tym ze oprucz cysterny trzeba za soba ciagnac druga z olejem bo i tego idzie zraz z paliwem calkiem sporo do tego stopnia ze po kilku minutach pracy silnika obok wydechu powstaja kaluze olejowe
+0-0
Piątek, 19 grudnia 2014 r. godz. 10:52
~Student
@"xp" Pewnie nie wiesz ale powstała też filia Politechniki Rzeszowskiej, a na Uniwersytecie powstał wydział inżynierii z laboratoriami do badań naukowych. Młodzi ludzie nie muszą emigrować do dużych miast ale mogą studiować w Stalowej Woli na różnych kierunkach.
+0-0
Piątek, 19 grudnia 2014 r. godz. 10:36
~Stalowowolanin
To dobrze, że w Polsce będą te podwozia wykonywane, a nie sprowadzane z importu bo to miejsca pracy dla Polaków. Szkoda, że te pieniądze nie poszły na rozwój u nas, ale być może tym razem nie dało się tak zrobić.
+0-0
Czwartek, 18 grudnia 2014 r. godz. 17:19
~xp
Jeszcze jeden KUL trzeba otworzyc i bedziemy mieli własne podwozie haha
+0-0
Czwartek, 18 grudnia 2014 r. godz. 16:30
~echo
bicie piany cd... niemal podobnie do Tvn- owskiej propagandy.Pozdro dla myslacych samodzielnie
+0-0
Czwartek, 18 grudnia 2014 r. godz. 09:37
~angel
W razie wojny koreańczycy przyjdą i za pomocą pilotów (jak w modelach RC) będą nasze jednostki przesuwać - świetnie
+0-0
Czwartek, 18 grudnia 2014 r. godz. 00:13
~edek z fabryki kredek
odnośnie filmiku z HSW. Cieszy mnie to, że HSW dostaje tyle nowych inwestycji, a co za tym idzie kasiorki. Ale co mnie boli, to że te nowe i noweczesne hale świecą pustkami, jakoś na tym filmiku widać było zaledwie kilka osób, a nie o to chyba w tym wszystkim chodzi.
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 22:48
~Obserwator
Żeby mieć dobrych konstruktorów to trzeba ich odpowiednio motywować. Najwyższy czas zmienić system wynagradzania nie za godziny w pracy ale za wykonaną prace. Powinno to wyglądać w te sposób - stała pensa dająca bezpieczeństwo i stabilność oraz dodatkowe wynagrodzenie za dobrze wykonany projekt. By nie było, że prototypy są badane latami bo są rozliczne w dziale rozwoju godzinowo, a nie zadaniowo. Dodatkowe pieniądze dla ludzi za dobre i szybko opracowana rozwiania się opłacają bo w konsekwencji dają duże zyski
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 20:45
~nimfomatyk
a ten samsung to będzie na androidzie czy na windowsie ?
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 20:23
~mateuszek
Niestety, nie macie.
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 20:10
~HSW
Może nie mamy w HSW najlepszych konstruktorów?
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 19:08
~7zark7
A ja kilka dni temu oglądałem telewizję regionalną Katowice, w której pokazywano reportaż z Bumar-Łabędy, w którym jest mowa, że zakład wyeliminował usterki (pancerze już przeszły próby w ekstremalnych warunkach i nie pękają) i ma pewność, że będzie produkował podwozia dla haubic.
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 18:32
~Wojtek
do kaz. Czemu zakładasz, że poszło na lewo. Może po prostu jak w cywilizowanym kraju, ten produkt okazał się najlepiej dopasowany (kompatybilny) z resztą podzespołów. Lepiej zakupić coś sprawdzonego i wytrzymałego niż podwozia z Łabęd, które pękały po kilku strzałach. Polska nie jest technologicznym liderem i jak widać, nawet stworzenie podwozia do armato-haubic trwa, dlatego trzeba inwestować w badania.
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 17:49
~informatyk
Dobre bo samsung technologicznie w każdym calu dobrze stoi. Dobry wybór.
+0-0
Środa, 17 grudnia 2014 r. godz. 17:08
~kaz
A jeszcze niedawno mówiło się o kooperacji z Turkami,nawet chyba podpisano jakąś umowę podczas targów w Kielcach .Ale chyba Koreańczycy mieli lepsze dojście do decydentów.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.