Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 21 maja 2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
 Wiadomości lokalne
» DW-855: dachowanie między Lipą a Zaklikowem
» Z miejskiego krajobrazu znikają barierki na Alejach Jana Pawła II
» Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
» Jechał do żony do ciężkiego wypadku drogowego. Sam miał kolizję
» 5 osób, w tym dwójka małych dzieci rannych w wypadku. Po 4-miesieczne niemowlę przyleciał śmigłowiec LPR
» Lasowiacy - po nowemu ale wciąż z tradycją
» W sobotę zbiórka podpisów Stop podwyżkom od lipca
» Budynek Jagiellońska 17 doczeka się wymiany stolarki okiennej
» Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wolności
» Pijany 19-latek kierował skuterem
» Będzie drożej. PiS zbiera podpisy o zamrożenie cen energii
» Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku "Górki"
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Poseł Rafał Weber zbierał podpisy przeciwko podwyżkom cen energii
»Poseł Rafał Weber zbierał podpisy przeciwko podwyżkom cen energii
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Niedziela, 7 grudnia 2014 r. godz. 20:34     /Magdalena Rodecka/
Dotknąć historii

Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Szabla i Honor - Kawaleria II RP, gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.
Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem "Szabla i Honor - Kawaleria II RP", gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.
Fot. Magdalena Rodecka
"Szabla i Honor - Kawaleria II RP" - pod takim hasłem zainaugurowano w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli cykl spotkań z serii "Dotknąć historii".

Ideą jest poznanie wyjątkowych zdarzeń z przeszłości regionu i narodu oraz bezpośredni kontakt z kolekcjonerami.

Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem "Szabla i Honor - Kawaleria II RP", gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii. Wyemitowany również został 15 minutowy film, do którego zdjęcia odbywały się przez dwa dni w janowskich lasach.

Jak powiedział w rozmowie ze Stalowka.NET Witold Tutak członek Oddziału Kawalerii Ochotniczej 20 PU im. Króla Jana III Sobieskiego formacja ta jest jedną z najbarwniejszych w historii wojska. Charakterystyczne dla niej jest umundurowanie, obuwie, szabla oraz końskie rzędy.

- "Bez polskiej kawalerii, bez szybkich manewrów, ataków, odwrotów armia Siemionia Budonniego na pewno by nas pokonała. Nie mielibyśmy niepodległej ojczyzny" - wyjaśniał Witold Tutak.

Do dziś pasjonaci kawalerii jeżdżą do Komarowa, gdzie odbyła się bitwa pomiędzy bolszewicką 1 Armią Konną, a polską 1 Dywizją Jazdy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

- "Chcielibyśmy odkłamać także historię. Mimo, że rok 1939 przyniósł mechanizację, nieprawdą jest, że ułan atakował czołg szablą. Odbywały się szarże, ale kawalerzysta walczył jako żołnierz regularny. Konie były odprowadzane przez koniowodnego" - mówił Tutak, dodając, że propaganda powojenna stawia tą formację w złym świetle, dlatego aby oddać im należyty honor i cześć, ich rolą jako Oddziału Kawalerii Ochotniczej 20 PU im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Podkarpackiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy "Ocalić od zapomnienia" jest walka z propagandą poprzez tego typu spotkania. - "Żaden ze sztandarów kawaleryjskich nie wpadł w ręce wroga" - dodał w rozmowie z nami Witold Tutak.

Zobacz więcej:
- Szabla i honor
Zdjęcia
Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Szabla i Honor - Kawaleria II RP, gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Szabla i Honor - Kawaleria II RP, gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Szabla i Honor - Kawaleria II RP, gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.
Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Szabla i Honor - Kawaleria II RP, gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Szabla i Honor - Kawaleria II RP, gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Szabla i Honor - Kawaleria II RP, gdzie można było zobaczyć eksponaty w postaci siodeł, umundurowania oraz innych charakterystycznych elementów dla kawalerii.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 9 grudnia 2014 r. godz. 05:17
~HALNY GRZEGORZ
@kochanie ...no dobra , zrobię Ci bałwanka...a potem sztama...?. Ps. Nawet jak się wirtualnie zdradza , trzeba być wiernym...!
+0-0
Wtorek, 9 grudnia 2014 r. godz. 00:32
~Taki jeden
Panie Tutak : jakia jest roznica miedzy kawalerzysta lub kawalerzysta spieszonym z jednej strony a ,, zolnierzem regularnym ,, , z drugiej ? Czas podnies status urzednika panstwowego i wymagania wobec niego.
+0-0
Poniedziałek, 8 grudnia 2014 r. godz. 12:42
~HALNY GRZEGORZ
@chalnyham....DLA CIEBIE TO ZROBIĘ , tylko w hełmie , czy też bez....nie ma to jak kobieca solidarność..!. ...nawet tej bosej , co gąski pasała , do ksężniczki z pobliskiego zamczyska... Ps...malutki ja chłopak do dzieweczki , trzeba by mi do niej drabineczki , drabineczka jeszcze nie urosła , a dziewczyna moja za mąż poszła.. hej..!. W NARODZIE , który nie zna swojej historii , kobiety z czasem rodzą myszy... i NARÓD zamiera..!
+0-0
Poniedziałek, 8 grudnia 2014 r. godz. 11:50
~chalnyham
halny puknij sie w leb najlepiej taka szabelka
+0-0
Poniedziałek, 8 grudnia 2014 r. godz. 09:49
~HALNY GRZEGORZ
@janka ....moja kochana zmijko , walnij dobry wpis w tym temacie..!. Mam w sercu inną , ale to nie powód , abyś pavulon przedawkowała...Ps...daję Ci tu wolne pole... , bo HALNY raz tu , raz tam balansuje w obłokach , jak zakochany klaun..he..he...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.