Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 Wiadomości lokalne
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 24 lipca 2014 r. godz. 09:40     /Magdalena Rodecka/Muzeum Regionalne/
Lutosławski Piano Duo już w najbliższą niedzielę

Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 lipca o godzinie 18:30, zaś dwie godziny wcześniej organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi na warsztaty muzyczno-plastyczne pod nazwą Idzie Grześ - zabawy z muzyką Lutosławskiego.
Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 lipca o godzinie 18:30, zaś dwie godziny wcześniej organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi na warsztaty muzyczno-plastyczne pod nazwą "Idzie Grześ - zabawy z muzyką Lutosławskiego".
Fot. Magdalena Rodecka
Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik tworzący duet fortepianowy "Lutosławski Piano Duo" będą gościem finisażu, który pożegna w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli wystawę "Przypadek i porządek", inspirowaną twórczością kompozytora Witolda Lutosławskiego.

Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 lipca o godzinie 18:30, zaś dwie godziny wcześniej organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi na warsztaty muzyczno-plastyczne pod nazwą "Idzie Grześ - zabawy z muzyką Lutosławskiego".

Założony w 1999 roku Duet Fortepianowy im. Witolda Lutosławskiego zyskał reputację jednego z czołowych duetów fortepianowych młodej generacji na świecie. To wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej zespół specjalizujący się wyłącznie w jednej dziedzinie - grze na dwa fortepiany i na cztery ręce.

Swą wspólną muzyczną podróż, pianiści Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, rozpoczęli pod opieką wybitnego izraelskiego duetu fortepianowego - Brachy Eden i Alexandra Tamira w 1999 roku, a inspiracja właśnie tym zespołem trwa po dziś dzień. Podczas studiów w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie duet intensywnie pracował pod okiem kameralistki Krystyny Borucińskiej, czego efektem było zdobycie Grand Prix podczas 6. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Konzerteum w Grecji w 2000 roku. Kolejnym, ważnym etapem w rozwoju zespołu było rozpoczęcie studiów podyplomowych w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku (Niemcy) w klasie mistrzowskiej Hansa-Petera i Volkera Stenzl (lata 2002-2006).

Duet uczestniczył również w wielu kursach mistrzowskich i seminariach konsultując swoją wizję artystyczną z tak wybitnymi muzykami jak: Yaara Tal, Andreas Groethuysen, Aglika Genova, Luben Dimitrov, Olga Rusina.

Lutosławski Piano Duo jest laureatem konkursów w Grecji - Grand Prix (2000), Polsce - III nagroda na 2. Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych (2002), Laureaci Estrady Młodych (jedyny duet w czterdziestoletniej historii Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku) i Nagroda im. Jerzego Waldorffa (2005), I nagroda i Nagroda im. Marka Stachowskiego na 10. Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki w Krakowie (2006), na Litwie - Grand Prix i Nagroda im. Franza Schuberta (2004), w Czechach - III nagroda na 13. Międzynarodowym Konkursie im. Franza Schuberta (2003) i we Włoszech - Nagroda Specjalna im. Gioacinto Scelsi (2005), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Valentino Bucchiego w Rzymie (2009). Pianiści kilkakrotnie byli stypendystami Ministra Kultury oraz Fundacji Kultury oraz laureatami programu stypendialnego Młoda Polska.

Lutosławski Piano Duo zyskuje przychylne głosy krytyków i publiczności czego potwierdzeniem są liczne zaproszenia na festiwale, m.in. Warszawska Jesień, Muzyka na Szczytach, Festiwal Polskiego Radia, Festiwal Nowa Tradycja, Kwartesencja, Musica Polonica Nova, Festiwal Wiosny, Re: wizje, Contem.ucha, Kolory Polski, Chanterelle, Kody, festiwale pianistyczne w Antoninie i Słupsku, Spring Festival (Izrael), Two Moors Festival (Anglia), Melez Festival, EBU Festival (Niemcy), Nova Polska (Francja), Londrina Festival (Brazylia), Scelsi Festival (Włochy). Występowali w większości krajów europejskich, obu Amerykach, Bliskim Wschodzie i Azji (Chiny, Japonia).

W roku 2006 pianiści rozpoczęli współpracę z wybitnym duetem perkusyjnym młodego pokolenia - Hob-beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Jako kwartet o nazwie KWADROFONIK wykonują muzykę ubiegłego wieku i czasów najnowszych oraz własne opracowania polskich pieśni i tańców ludowych oraz utworów Fryderyka Chopina, które mieli okazję prezentować we wrześniu 2010 roku w nowojorskiej Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall. W maju 2011 podczas debiutu w Filharmonii Berlińskiej wykonali m. in. własną transkrypcję "Święta Wiosny" Igora Strawińskiego na dwa fortepiany i perkusję.

W 2007 roku, nakładem Polskiego Radia, ukazała się debiutancka płyta duetu (zawierająca utwory Lutosławskiego, Poulenca, Strawińskiego i Kagela) uhonorowana Nagrodą Fryderyk 2008 za najlepsze nagranie muzyki kameralnej. W 2008 roku ukazała się płyta zawierająca premierowe nagranie Koncertu na dwa fortepiany i orkiestrę Macieja Małeckiego z towarzyszeniem Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. W tym samym roku powstała płyta Folklove zespołu Kwadrofonik, uhonorowana w 2009 roku Folkowym Fonogramem Roku. W roku 2013 swoją premierę fonograficzną (Sony Music Polska) miał wspólny projekt zespołu Kwadrofonik i Doroty Miśkiewicz: Lutosławski, Tuwim - Piosenki nie tylko dla dzieci.

Zespół dokonał również wielu nagrań radiowych i rejestracji telewizyjnych w studiach i rozgłośniach krajowych i zagranicznych.

Możliwość stałego rozwoju artystycznego w jednym zespole zaowocowała niezwykłym zgraniem pianistów, odnalezieniem wspólnych barw i artykulacji, a także bogatym, stale rozszerzanym repertuarem obejmującym w chwili obecnej około 100 utworów - od epoki baroku do czasów najnowszych, a wśród nich wiele prawykonań i autorskich transkrypcji utworów symfonicznych.

Wstęp: wolny

Zobacz więcej:
- Finisaż w 100. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego
Video

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.