Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 3 maja 2024 r. Imieniny: Jaropeśka, Marii, Niny
 Wiadomości lokalne
» Zaśpiewali koncertowo
» Społeczny ogródek przy "Siódemce" już zachwyca
» Z Sejmiku do Brukseli? Renata Butryn z 10 miejsca ubiega się o mandat
» Mieszkańcy mają głos. Ruszają konsultacje w sprawie powstania Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
» Kochany: myśliwi upamiętnili 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Armii Krajowej
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
» Stalowa Wola straci posła? Rafał Weber (PiS) startuje do europarlamentu
» Setki tysięcy złotych na budowę chodnika z Działkowej do VIVO! Mieszkańcy mają inny pomysł
» Pożar auta na stacji paliw
» Kawka albinos. To rzadki widok - twierdzi Czytelnik
» Niech się święci 3 Maja!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Poniedziałek, 7 lipca 2014 r. godz. 09:23     /Muzeum Regionalne/
W 90 urodziny ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego

27 czerwca Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zorganizowało konferencję naukową pt. Z przeszłości miasta Rozwadowa, pierwszą tak poważną sesję poświęconą wyłącznie tematyce rozwadowskiej. Wśród prelegentów znaleźli się znakomici naukowcy związani z Rozwadowem i regionem. Słuchaczami byli goście jubileuszu 90. urodzin ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego.
27 czerwca Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zorganizowało konferencję naukową pt. "Z przeszłości miasta Rozwadowa", pierwszą tak poważną sesję poświęconą wyłącznie tematyce rozwadowskiej. Wśród prelegentów znaleźli się znakomici naukowcy związani z Rozwadowem i regionem. Słuchaczami byli goście jubileuszu 90. urodzin ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego.
Fot. Muzeum Regionalne
27 czerwca Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zorganizowało konferencję naukową pt. "Z przeszłości miasta Rozwadowa", pierwszą tak poważną sesję poświęconą wyłącznie tematyce rozwadowskiej. Wśród prelegentów znaleźli się znakomici naukowcy związani z Rozwadowem i regionem. Słuchaczami byli goście jubileuszu 90. urodzin ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego.

Konferencja przyniosła nowe spojrzenia na niektóre wątki z dziejów Rozwadowa. Prof. dr hab. Andrzej Ciołkosz z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, rozwadowianin z pochodzenia, przedstawił przegląd najstarszych wydawnictw kartograficznych uwzględniających Rozwadów, konfrontując je z najnowocześniejszymi fotografiami satelitarnymi. Takie ujęcie jest pionierskie na tle dotychczasowych opisów miasta.

Urodzony w pobliskiej Rzeczycy Okrągłej dr hab. Kazimierz Kuczman, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, emerytowany długoletni kustosz zbiorów wawelskich, przybliżył zebranym postać Jędrzeja Brydaka, dziewiętnastowiecznego rysownika, litografa i malarza tworzącego głównie widoki Krakowa i jego zabytków. Brydak, dobrze znany w Krakowie, przyszedł na świat w Charzewicach koło Rozwadowa, o czym w jego rodzinnych stronach mało kto pamiętał.

O najistotniejszym odkryciu archeologicznym z Rozwadowa, dokonanym tu przed II wojną światową - sławnym w całej Europie grocie ze znakami runicznymi, który zdeponowany do muzeum w Samborze, zaginął podczas wojny, mówiło aż dwóch prelegentów. Janusz Paluch, dyrektor Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, z urodzenia rozwadowianin, z wykształcenia archeolog, przypomniał historię tego i innych rozwadowskich znalezisk, natomiast nowej interpretacji fragmentarycznego i dyskusyjnego napisu na grocie podjął się lingwista badający języki germańskie, dr Piotr Garbacz rodem ze Stalowej Woli, na co dzień pracujący na Uniwersytecie w Oslo.

Nie mogło na konferencji zabraknąć omówienia dorobku naukowego Księdza Profesora Gaja-Piotrowskiego, gdyż to on jako pierwszy stworzył solidne podwaliny pod prace badawcze z szeroko pojętej historii Rozwadowa i kultury ludowej całego Dolnego Nadsania. Analizę charakteru i zawartości tych publikacji przeprowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, kierownik Katedry Historii XX wieku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, od wielu lat zaprzyjaźniony z ks. Wilhelmem Gajem-Piotrowskim.

Muzeum reprezentowała na konferencji Aneta Garanty, z referatem Dzieje rozwadowskiej administracji miejskiej. Skład personalny, problemy badawcze, natomiast o architekturze Rozwadowa mówił Marek A. Stańkowski, stalowowolski historyk sztuki.

Wszystkie wygłoszone w tym dniu referaty były tylko skrótami opracowań, które zostaną wkrótce opublikowane w książce. Znajdą się w niej także inne teksty związane z Rozwadowem, a nieprezentowane na konferencji. Książka, tak jak i konferencja, będzie dedykowana Jubilatowi. Jak zapewnia dyrektor Lucyna Mizera, to dopiero początek cyklu spotkań historycznych i publikacji o tematyce rozwadowskiej w Muzeum.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 8 lipca 2014 r. godz. 08:01
~tol
Księdzu profesorowi Stu Lat w dobrym zdrowiu.
+0-0
Poniedziałek, 7 lipca 2014 r. godz. 22:41
~analiza
Brak zainteresowania tym tematem .
+0-0
Poniedziałek, 7 lipca 2014 r. godz. 22:31
~syl...
Jak to dobrze.że poinformowano społeczeństwo o czymś,co się już odbyło.Piszecie o pierdołach,które obchodzą na rzut oka ale sprawy ciekawe podawane są po fakcie.Proszę zmienić manierę informacyjną na bardziej przemawiającą do odbiorców.
+0-0
Poniedziałek, 7 lipca 2014 r. godz. 12:50
~Ferengi
Dodałbym do zestawu zagadkowe i spektakularne odciski stopy zastygłe w najtwardszym kamieniu na planecie Ziemia a odgrzebane w niedalekiej pieczarze Innowacji IT.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.