Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 30 kwietnia 2024 r. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
 Wiadomości lokalne
» Pożar auta na stacji paliw
» Kawka albinos. To rzadki widok - twierdzi Czytelnik
» Niech się święci 3 Maja!
» 33-latek kierował motocyklem. Miał blisko 3 promile
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 10:21     /Magdalena Rodecka/
Powstanie Styczniowe - okupione krwią, okraszone biżuterią

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa unikatowej XIX-wiecznej biżuterii patriotycznej z prywatnej kolekcji Marka Dubińskiego. Czarny kolor nawiązywał do jej żałobnego charakteru.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa unikatowej XIX-wiecznej biżuterii patriotycznej z prywatnej kolekcji Marka Dubińskiego. Czarny kolor nawiązywał do jej żałobnego charakteru.
Fot. Jacek Rodecki
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przyłączyło się do obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. We współpracy z działającym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 Klubem Historyków i Regionalistów zorganizowano spotkanie poświęcone temu wydarzeniu.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w ówczesnym wówczas Królestwie Polskim. Kilka dni później także na Litwie. Skierowane było przeciwko Imperium Rosyjskiemu jako wyraz sprzeciwu wobec carskiego terroru i rusyfikacji. Było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX-tego wieku. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Trwało do jesieni 1864 roku.

Jak mówił w swoim wystąpieniu dr Jerzy Kuzicki z Uniwersytetu Rzeszowskiego na terenie Galicji sformowano około 30 regularnych oddziałów. Stąd też do Królestwa Polskiego przedzierało się wielu ochotników. W czasie trwania Powstania Styczniowego wielu Galicjan dostało się do rosyjskiej niewoli. Szacuje się, że około 2 tysięcy zesłano na Syberię.

Na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie, w najstarszej jego części znajduje się Pomnik Powstańców, upamiętniający ofiary wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny, szczególnie bohaterów powstania listopadowego i powstania styczniowego. Mimo, że do walk na naszych terenach nie doszło, powstańcy styczniowi przechodząc zatrzymali się na postój w pobliskim lasku na Młodyniu, wielu rannych zmarło. Pochowano ich w tym samym miejscu, gdzie powstańców listopadowych. W miejscu pochówku pod dębem postawiono symboliczny pomnik o trójbocznej podstawie.

Na wysokim cokole osadzono trójścienną piramidę, symbolizującą odwróconą literę "V". We wszystkich ścianach zrobiono płytkie czworokątne wnęki o rogach okrągło obciętych u góry. W jednej z nich niegdyś widniał napis: "Lepiej umrzeć na stojąco niż żyć na kolanach".

Prelekcji dr Kuzickiego towarzyszyła projekcja filmu "Walka o narodowy byt" w reżyserii Dionizego Garbacza oraz wystawa unikatowej XIX-wiecznej biżuterii patriotycznej z prywatnej kolekcji Marka Dubińskiego. Jej czarny kolor nawiązywał do jej żałobnego charakteru.

- "Ciekawostką jest, że w XIX wieku za noszenie biżuterii patriotycznej było się narażonym na represje ze strony policji carskiej. Z kolei za jej brak, dzieci, młodzież obrzucały takie osoby błotem" - wyjaśniał Dubiński, dodając, że było o nią trudno, gdyż była robiona w Warszawie i Wiedniu.

Wieczór poświęcony 150 rocznicy Powstania Styczniowego przyciągnął ludzi w różnym wieku. Nie bez znaczenia jest tu współpraca ze szkolnym Klubem Regionalistów i Historyków, który powstał dwa lata temu przy ZSP nr 3. Klubowicze oprócz pogadanek, biorą udział w wycieczkach związanych z historią regionu.

- "Klub skupia osoby, które chcą wiedzieć więcej o regionie, których zainteresowania są szersze. Czcimy rocznice patriotyczne, organizujemy wycieczki. Ostatnio byliśmy w skansenie w Sanoku" - powiedziała w rozmowie z nami Aneta Garanty ze stalowowolskiego Muzeum Regionalnego. Jak się dowiedzieliśmy Klub ma charakter otwarty.

Zobacz więcej:
- Fotoreportaż: Pamiątki z Powstania Styczniowego

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 11 lutego 2013 r. godz. 09:20
~estel
Gość, jedź do Oświęcimia i zobacz jak żyłbyś. Lepiej?
+0-0
Poniedziałek, 11 lutego 2013 r. godz. 09:13
~zenek
@s ... historia zaczyna się wczoraj, śliczny przykład leminga co namawia do Targowicy. Jakże to łatwe spuścić spodnie i udawać obrotnego psa Millera. Miernota.
+0-0
Niedziela, 10 lutego 2013 r. godz. 08:28
~rychu
no właśnie po tym komentarzu wiem dlaczego że teraz jedynym wyznacznikiem są pieniądze - inne wartości są już przeżytkiem . Tak właśnie traci się tożsamośc narodową i staje niewolnikiem nawet tego nie wiedząc .
+0-0
Sobota, 9 lutego 2013 r. godz. 13:33
~Gość
A nich by sobie zagarnęli tą Polskę. Dużo lepiej by nam się dziś żyło w Niemczech albo Austrii. A tak mamy co mamy. 14% bezrobocie
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 21:22
~rychu
a jaką nasz teraz przyszłość ? Jesteśmy prawie jak pod zaborami .... . Czasy się zmieniają , metody też , ale cel dużych państw jest zawsze jeden podporządkować sobie państewka ościenne :)
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 20:48
~s
@rychu co to komu daje i po co?Ludzie powinni żyć przyszłością a nie historią.I tak sobie wspominamy i gó.no z tego mamy!
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 19:37
~rychu
to nie o świętowanie chodzi a o pamieć o tych co próbowali coś zmienić - a to że się nie udało niestety nie mieli wpływu .
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 19:23
~s
Pawie wszystkie powstania upadły ale świętować trzeba.Dziwny ten świat dziwnych Polaków!
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 13:19
~max
Szlachta i car lulek razem nie palili, za to szablą dobrze robiła na polu. Dopiero po II wojnie bolszewia dała im rade i wydziedziczyła z ostatków własności.
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 13:11
~Klara
Chwila muzyki, search na you tube: Thin Lizzy Chinatown (1980) Ciekawa wersja by joem196 , . . . . Chyba najlepsza solówka/perkusja, absolutny wypas dla afficiados klasycznego rocka, polecam.
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 12:52
~Stan
Wszystko ładnie tylko jest mi brak wzmianki,że w powstaniu największe straty poniosła szlachta polska,która zawsze walczyła o wolność Polski.
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 11:03
~ULA
Jak to się czasy zmieniają. Dziś nie trzeba powstania by za krzyż być obrzucanym, nie błotem ale słowem.
+0-0
Piątek, 8 lutego 2013 r. godz. 10:52
~dwukropek
..w XIX wieku za noszenie biżuterii patriotycznej było się narażonym na represje ze strony policji carskiej.. , od XX wieku przymuszanym do zdejmowania jej różnorakiej symboliki w imię wolności. Czyjej?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.