Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 24 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
 Wiadomości lokalne
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Komunikat MZK
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
» W piwnicy w bloku na Śródmieściu zapaliła się instalacja elektryczna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MBP: na safari z Robertem Gondkiem
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Niedziela, 2 lipca 2006 r. godz. 01:40     /Piotr Jackowski
muzykolog, dziennikarz/
Festiwalowe lato

Szkocki dudziarz Lindsay Davidson będzie jednym z festiwalowych gości
Szkocki dudziarz Lindsay Davidson będzie jednym z festiwalowych gości
Fot. Piotr Jackowski
Recitalem estońskiego wirtuoza organów Aare Paula Lattika zostanie zainaugurowany XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów 2006. Koncert rozpocznie się 4 lipca o godz. 19, a jego miejscem będzie - tradycyjnie - klasztor Braci Mniejszych Kapucynów. Spotkania z muzyka organową i kameralną odbywać się będą w każdy wtorek, aż do 5 września.

Warto wiedzieć o tym, że kojarzona zwykle z hutą Stalowa Wola staje się latem zagłębiem muzyki organowej i kameralnej. W lipcu i sierpniu przybywają tutaj artyści z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Mistrzowie sztuki zwanej ars musica koncertują w przepięknym wnętrzu klasztornym o wyjątkowych walorach akustycznych. Urzeka także brzmienie rozwadowskich organów, cenione przez wirtuozów królewskiego instrumentu.

Początki Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów sięgają 1990 r. Wtedy to do kościoła Matki Bożej Królowej Polski zostały sprowadzone elektroniczne organy kościelne "Grand Opera". Ponieważ instrument spełniał wymogi koncertowe, bp Edward Frankowski poddał myśl o zorganizowaniu koncertów. Ów pomysł podjęli organista kościoła MBKP Stanisław Kusztyb oraz niżej podpisany, którzy nawiązali kontakt z opolską artystką Lucyną Glezner-Liptak. Rozmowa, odbyta w czerwcu w Sandomierzu, zaowocowała objęciem przez nią kierownictwa artystycznego I Stalowowolskich Koncertów Organowych.

Przez pierwsze cztery lata koncerty odbywały się w drugiej połowie wakacji, organizowano zwykle pięć środowych recitali. W Stalowej Woli występowali nie tylko wirtuozi polscy, lecz także goście z Czechosłowacji, Niemiec, a nawet... Korei Południowej. Pieczę nad festiwalem sprawowało Towarzystwo Muzyczne "Caecilianum".

W roku 1995 kierownictwo artystyczne imprezy objął radomski wirtuoz organów Robert Grudzień, a formuła przedsięwzięcia zmieniła się i wzbogaciła. Słuchacze gromadzili się w kilku kościołach Stalowej Woli i Rozwadowa, delektując się sztuką prezentowaną przez gości z Kanady czy Japonii. Cykl recitali nazwano mianem Letnich Koncertów Festiwalowych.

Przełomem w historii festiwalu okazał się rok 1996. Budowano wówczas mechaniczne, dwudziestosześciogłosowe organy w rozwadowskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam zagościła impreza, rozwijając się w znakomitych warunkach. Ówczesne prezentacje odbywały się podczas stopniowego powiększania liczby głosów organowych przez warszawską firmę organmistrzowską Janusza Kamińskiego. Ewenementem było organizowanie festiwalu w chwili, kiedy instrument dopiero powstawał. Ale taki zamysł sprawdził się, powodując zadowolenie publiczności i mobilizując wykonawcę instrumentu do wytężonej pracy.

Z czasem impreza stała się Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym Stalowa Wola - Rozwadów i pod taką nazwą odbywa się do dziś. Dzięki Robertowi Grudniowi, w murach klasztornej świątyni wystąpiły największe sławy życia muzycznego. To właśnie tutaj podziwiano kunszt wokalny słynnego tenora Wiesława Ochmana, delektowano się koncertem "Poznańskich Słowików" pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, festiwalową gwiazdą była też renomowana sopranistka Teresa Żylis-Gara. A ileż emocji dostarczył popis wirtuoza skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki i towarzyszących mu muzyków z Sinfonii Varsovii wraz z najwybitniejszym mistrzem klawesynu w Polsce Władysławem Kłosiewiczem... Prezentowali się też aktorzy: Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik i Włodzimierza Matuszak.

Charakterystyczne dla festiwalu są muzyczne ciekawostki. Cieszą się one uznaniem publiczności i zachęcają do obcowania ze sztuką muzyczną tych, którzy stawiają na tej niwie pierwsze kroki. Do takich imprez można zaliczyć występy popularnego Georgija Agratiny z Kijowa - wirtuoza fletni Pana i cymbałów. Emocji dostarczały także prezentacje trzyipółmetrowego rogu alpejskiego, harmonijek ustnych, piły śpiewającej, a nawet harfy szklanej zbudowanej z... kieliszków.

Latem tego roku zostanie zorganizowany XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów 2006. Koncerty odbywać się będą we wszystkie wtorki lipca i sierpnia o godzinie 19, zakończenie imprezy nastąpi 5 września. Usłyszymy artystów z Polski, Estonii, Rosji, Włoch, Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jednym z najciekawszych wieczorów będzie spotkanie z rosyjskim kwartetem wokalnym "Lira Bursztynowa". Można będzie również posłuchać gongów i mis dźwiękowych w połączeniu z organami, zabrzmią dudy oraz harfa. Ponadto nie zabraknie występu popularnego duetu Georgij Agratina - Robert Grudzień, podczas którego dyrektor artystyczny imprezy będzie świętował dwudziestolecie działalności organizatorskiej. W finałowym wieczorze zaprezentują się Elżbieta Towarnicka (sopran) i Konrad Mastyło - pianista krakowskiej Piwnicy "Pod Baranami".

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 25 lipca 2006 r. godz. 22:01
~Meloman
Nie macie wrażenia że organy są rozstrojone???
+0-0
Niedziela, 23 lipca 2006 r. godz. 16:51
~Aga
Mam propozycję: może tak do działu Festiwal Muzyczny dodać muzykę organową
+0-0
Wtorek, 18 lipca 2006 r. godz. 14:38
~muzykant
Tylko jeszcze w St. Woli zarabiają ci dwaj panowie Agratina i Grudzień, bo już wszędzie sie na nich poznali jak potrafią "robić" kasę. Tylko u nas nie...
+0-0
Wtorek, 4 lipca 2006 r. godz. 23:38
~Ralf
Moze w koncu to zmienia
+0-0
Wtorek, 4 lipca 2006 r. godz. 17:27
~Piotr
O Właśnie jestem tego samego zdania
+0-0
Poniedziałek, 3 lipca 2006 r. godz. 17:03
~Meloman
Patrze Na Program Festiwalu 2006 I Dalej Jest BŁąd - Program KONCERU Ehhh Szkoda gadać.......A Galerii jak nie było tak nie ma.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.