Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 27 lutego 2020 r. Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda
 Wiadomości lokalne
» Podziękowanie za strażacką służbę
» Nowa studnia i zbiornik wody w Radomyślu
» Pijany i bez prawa jazdy kierował Fordem. Dodatkowo był poszukiwany
» Stalowa Wola przegrała walkę z metropoliami o autobusy elektryczne
» Policja ujęła sprawcę włamania do monopolowego
» Zamieszanie wokół nadzwyczajnej sesji. Opozycja domaga się przestrzegania statutu
» Jedna osoba ranna w wypadku na Okulickiego
» Zamkną przejazd kolejowy w Dąbrowie Rzeczyckiej
» W nowym pawilonie szpitala powstanie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii
» Pełne kubły na śmieci bo auta zastawiają wjazd śmieciarkom
» W powiecie stalowowolskim spokojnie po nocnej wichurze
» Trzy auta zderzyły się na drodze powiatowej przy bazylice
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Teresy Prokop myśli i przemyślenia…
» Piotr Bałtroczyk Stand-up: Starość nie jest dla mięczaków
» Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych
» Grupa MoCarta wśród gwiazd czyli historia muzyki wg Grupy MoCarta
» 12 tenorów & Diva. Doskonały prezent na Dzień Kobiet!
» O kobietach dla kobiet i nie tylko… czyli Dzień Kobiet w Muzeum
» "Szczęśliwa godzina": Młoda Polska
» Konkurs "Tak piszę o muzyce"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
»Pożar w historycznym budynku Dyrekcji Naczelnej HSW
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Nauka

Niedziela, 5 marca 2006 r. godz. 08:54     /red. Piotr Jackowski/
Szukamy nowych dróg wychowania

Stoją od prawej: wicedyrektor ZS nr 4 Stanisław Węgrzynowicz, katecheta Mirosław Juśkiewicz, nauczycielka Barbara Główka - Syp
Stoją od prawej: wicedyrektor ZS nr 4 Stanisław Węgrzynowicz, katecheta Mirosław Juśkiewicz, nauczycielka Barbara Główka - Syp
Fot. Piotr Jackowski
- Trzeba być wielkim profesjonalistą i człowiekiem ogromnej wiedzy, by umieć rozwiązywać problemy młodego człowieka. Jeśli nauczyciel kieruje się wartościami chrześcijańskimi i podchodzi do swej pracy z pasją, wtedy odnosi sukces - mówi Stanisław Węgrzynowicz, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Stalowej Woli. Placówka znana jest w środowisku z wartościowych inicjatyw wychowawczych, ukazujących podopiecznym właściwą ścieżkę życia.

Od dłuższego czasu Stalowa Wola wyludnia się. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak pracy i perspektyw życia dla ludzi młodych. Ci, którzy decydują się na poszukiwanie chleba w innych miejscach Polski czy świata, pozostawiają niekiedy swoje dzieci bez profesjonalnej opieki. Dochodzi wówczas do takich sytuacji, że proces wychowawczy odbywa się drogą elektroniczną i telefoniczną. Czy taki sposób rodzicielskiego oddziaływania ojca albo matki może przynieść zadowalający efekt? Z pewnością nie.

- Problemów wychowawczych wynikających z różnych przyczyn jest dużo i bywają one ogromne - zauważa Stanisław Węgrzynowicz. Do szkoły, której jest wicedyrektorem, uczęszcza młodzież w wieku licealnym. W tym okresie rozwoju młody człowiek chce zwracać na siebie uwagę, czyniąc to często w niewłaściwy sposób. Bywa i tak, że swą dorosłość podkreśla sięgając po alkohol czy inne używki.

- Mamy dużo dobrej młodzieży oraz takiej, która w życiu mocno się zagubiła. Wpływ na to mają sytuacje rodzinne i środowiskowe - stwierdza michalita, ks. Piotr Kluk, szkolny katecheta. - Duży wpływ na młodzież wywierają media, kształtujące jej myślenie i patrzenie na świat. Uczniowie artykułują w postawie i rozmowach to, co oglądają i czytają w środkach masowego przekazu.

W stalowowolskim Zespole Szkół nr 4 podejmuje się wiele kroków, zmierzających do przezwyciężania negatywnych zjawisk. Od wielu lat placówka poszukuje takich form oddziaływania wychowawczego, dzięki którym można pomagać uczniom w trudnościach i kształtowaniu właściwej postawy życiowej.

- Nie stosuję tutaj jakichś konwencjonalnych metod i wzorów, lecz uciekam się do eksperymentów. Staram się, aby moje przedsięwzięcia były skuteczne i akceptowane przez młodzież - informuje wicedyrektor Węgrzynowicz. Dodaje, iż współpracując w tej materii z nauczycielami, jest bardzo trudnym i wymagającym partnerem.

Oczekuje od nich otwartości, kreatywności oraz wykazywania się twórczymi umiejętnościami. Jedną z ciekawych inicjatyw wychowawczych jest przygotowywanie spektakli teatralnych w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia". Uczestnicząc w ostatniej edycji tego przedsięwzięcia, szkoła zdobyła wyróżnienie i zaprezentowała przedstawienie podczas finału w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

- Starałem się zwrócić uwagę na problem, że w dzisiejszych czasach zło uzewnętrznia się otwarcie i nieskrępowanie - stwierdza Mirosław Juśkiewicz, filozof, świecki katecheta, autor scenariusza spektaklu. Pedagog podejmował także tematykę papieską, natomiast aktualnie jego aktywność twórcza skierowała się w stronę spraw dotyczących ochrony poczętego życia.

Inną formą oddziaływania wychowawczego jest organizowanie spotkań z wartościowymi ludźmi. Wielokrotnie gościem młodzieży był stalowowolski artysta rzeźbiarz Stanisław Popek, człowiek wielkiej wiary i wielkiego ducha. Uczniowie odwiedzali jego pracownię w Kochanach, a ostatnio doszło do interesującej dyskusji na lekcji wiedzy o kulturze.

Podsumowując owe nietypowe zajęcia nauczycielka Barbara Główka - Syp podkreśliła, że widzi u uczniów tęsknotę za wartościami chrześcijańskimi, dobrem i ciepłem oraz potrzebę samookreślenia się. Uwagę zwróciły także pisemne refleksje młodzieży. Można się z nich dowiedzieć, iż spotkanie było fascynujące, pouczające, zadziwiające, że dostarczyło okazji do przemyśleń nad sensem życia.

Lista ludzi o bogatej osobowości odwiedzających szkołę jest długa. Widnieje na niej m.in. nazwisko krzeszowianki Stanisławy Pudełkiewicz. Owa malarka i poetka emanuje spokojem i umiłowaniem człowieka. Nie zabrakło tu także ludowego rzeźbiarza z Trześni Jana Puka oraz mieleckiego pisarza Janusza Krężela, który pokazał film ze swojej rozmowy z matką Janka Bytnara.

Warto też wspomnieć o spotkaniach ukazujących dziedzictwo kulturowe regionu. Ich częstym gościem była Wanda Pławiak z zespołem obrzędowym "Wydrzowianie". Prezentowane widowiska ukazywały zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą czy zapustami.

Dzisiejsza rzeczywistość stawia wiele przeszkód na drodze rozwoju młodego człowieka. Z pewnością jest to jeden z czynników tego, iż do Zespołu Szkół nr 4 w Stalowej Woli trafia wiele - jak określa wicedyrektor Węgrzynowicz - zniewolonych umysłów.

Jest to ogromne wyzwanie dla placówki, która z dużym zaangażowaniem wypełnia nie tylko funkcję dydaktyczną, lecz również wychowawczą. Takie działanie wykazuje zbieżność ze słynną myślą kanclerza Jana Zamoyskiego, który powiedział: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 16 marca 2006 r. godz. 12:34
~Rito
No proszę, błysnął pseudomądrością libertyn. W myśl tej libertyńskiej mądrości dzieci przychodzą na świat w wyniku wynaturzonych relacji homoseksualnych. I potem libertyni dziwią się, że dzieci nie ma i nie wiedzą dlaczego. A wystarczy sięgnąć do Pisma Świętego, gdzie napisano: Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Trzeba poszanować naturalny porządek świata, a nie ulegać zwodniczym i pustym pseudomądrościom libertyńskim, których próbkę libertyn zaprezentował. Libertynom już dziękujemy. Niech sobie libertyni głoszą swoje teorie na Księżycu, tu ich nie chcemy.
+0-0
Czwartek, 16 marca 2006 r. godz. 10:27
~libertyn
zgadzam sie z mat i R, religia opium dla mas, a katolickie wychowanie sluzy manipulacji, zastraszaniu, uwstecznianiu pozdro 666
+0-0
Niedziela, 12 marca 2006 r. godz. 21:31
~R
Ewka, super z Ciebie dziewczyna. Można być dumnym z Twojej postawy. Jak będziesz chciała wyjść za mąż, to szukaj przeciwieństwa mat-fizolofa.
+0-0
Środa, 8 marca 2006 r. godz. 22:51
~mat-fizol
do ewka: ty jesteś super mocher i sutannowa łajza, jak ktoś jest nie katolik to według ciebie jest pijak, zbok i wsio co najgorsze, a gdzie nauki białego papy? na pokaz tak?!
+0-0
Środa, 8 marca 2006 r. godz. 07:52
~ewka
zato powinien lubic imprezki, skoki an bok i byc trendy? i najlepiej zeby najezdzal na wszystko co katolickie...wtedy jest cool felfer
+0-0
Niedziela, 5 marca 2006 r. godz. 14:14
~mat-fizol
dobry nauczyciel to taki który ma wiedzę, robi to z pasją i jest zadowolony z zarobków. niestety takich jest niewielu ale znależliby się gdybyście im godnie płacili i jeszcze jedno dobry nauczzyciel nie musi być katolikiem i fanatykiem papy jp2-giego
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.