Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 5 sierpnia 2020 r. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
 Wiadomości lokalne
» Centrum Aktywności Seniora już za pół roku
» Koronawirus w powiecie stalowowolskim. Zakażony mężczyzna
» PEC z dofinansowaniem na budowę i modernizację sieci ciepłowniczej
» Stalowa Wola. Wiadomo już kto jest poszkodowany przez kasę zapomogową
» Ruszają zwolnienia w LiuGongu. Związki będą bronić swoich członków
» Koronawirus w powiecie. Kolejne zachorowania
» Modernizacja "Sokoła" na finiszu
» Hala pneumatyczna przykryje jedno z boisk PCPN-u
» Nowy dyrektor szpitala przedstawiony załodze
» Młodzież pomoże wybrać najlepsze spektale V edycji Relacji
» Uwaga! Przez koronawirusa zmiany w przyjmowaniu wniosków o świadczenia
» Wzrost zachorowań. Kolejne osoby z koronawirusem
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» #polasowiacku - panel dyskusyjny
» Piotr "Żagiel" Dobosiewicz i Jan Guran - Dobre Granie Przy Fontannie
» Pocztówki dźwiękowe
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta. Wysta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 14:08     /Manuel Kuśmider/
MOSiR po stalowowolsku

Brama główna na stadion od strony lasu.
"Brama główna" na stadion od strony lasu.
Fot. Manuel Kuśmider
Stalowa Wola ma wielki skarb w postaci Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Czas jednak ów diament zacząć szlifować. Czyli tym majątkiem zacząć zarządzać tak, by miasto jako jednostka samorządowa generowała dochody, a nie topiła miliony złotych w worku bez dna.

Im dalej od parkietu-areny zmagań koszykarskiej ekstraklasy, tym gorzej. Stadion popada w ruinę, zaś pomysł prezydenta miasta o jego rewitalizacji, nieustannie prowokuje do stawiania pytań. Czy MOSiR w Stalowej Woli musi być jednostką budżetową? Czy komukolwiek będzie chciało się przekształcić go, na przykład, w spółkę? Posunięcia skutkujące zmianą statusu prawnego wymusiłyby sprawne zarządzanie i zastąpiły mniej lub bardziej udolne szafowanie środkami budżetu miasta.

Śmierć Tadeusza Duszyńskiego, dyrektora MOSiR w latach 2003-2010, to ewidentny koniec pewnej epoki. Świętej pamięci Tadeusz Duszyński był wizjonerem, pasjonatem rozwoju kultury fizycznej w określonym trybie i do swojej pasji był w stanie przekonać wielu. Dla jego wyjątkowej osobowości forma statutowa MOSiR-u wydawała się być optymalna. Ale dziś trzeba stawić czoła twardym realiom.

Stadion przy ul. Hutniczej nadaje się do tego, by stać się ośrodkiem szkoleniowo-rekreacyjnym o unikalnych walorach. Wspaniały las, przestrzeń, po dołożeniu zaplecza hotelowego i nowoczesnej odnowy biologicznej typy SPA mogłyby przyciągnąć dziesiątki grup kolonijnych i sportowych, nawet zza granicy, i nawet z najwyższej półki. Taki powinien być cel wyznaczony przez władze miejskie. Sprawni menedżerowie, którzy nie mają co marzyć o takim potencjale, jakim dziś dysponuje MOSiR w Stalowej Woli, w wielu innych miastach w Polsce mają zapełnione terminarze na dwa lata wprzód.

Tymczasem na stalowowolskich obiektach (stadion) snują się zapici menele, ogrodzenia przypominają pogranicze izraelsko-palestyńskie, a sanitariaty przywołują wspomnienia "ostatnich przyjemności" bułgarskich obozów pracy z czasów okupacji tureckiej. Co ciekawe, liczba zatrudnionych w MOSiRze osób, jest znacznie większa od tej, jaką znajdujemy w statystykach innych instytucji tego typu w Polsce. Wniosek jest więc prosty: obecna sytuacja rozleniwia! I ewidentnie miastu nie służy...

Może warto zastanowić się, czy zapowiadana inwestycja w nowy stadion, jest podparta wiarygodnym i rzetelnie przygotowanym biznesplanem? Bez tego jakiekolwiek inwestycje będą sugerować, że oto po raz kolejny zabieramy się do sprawy od strony... "pleców". Każde działanie związane z wydatkami inwestycyjnymi, musi wiązać się też z planem działań gwarantujących określoną stopę zwrotu. Takie myślenie powinno obowiązywać też w zarządzaniu mieniem komunalnym.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 13 maja 2010 r. godz. 00:54
~rst
Drogi Majku, widzę że doskonale się orientujesz w zasadach funkcjonowania i finansowania jednostki budżetowej. Odłożyłbyś na inwestycje z funduszu płac. Interesujące! To rewolucyjne posunięcie, szkoda, że niezgodne z prawem i karalne! Może rozważysz złożenie oferty na zarządzanie MOSIR-em?
+0-0
Środa, 12 maja 2010 r. godz. 23:58
~el,Banan
mozna zrobić fajny ośrodek w "wipizdowie" można i w stalówce przyciągnąć kilka (nawet okolicznych)drużyn na obozy zrobić jakieś turnusy zdrowotne (przykład Goli i jego ośrodka tylko prywaciarz potrafi ?? ) i na pewno zacznie się zwracać + dla miasta (reklama) a i łatwiej będzie Stalowowolskim klubą tylko ze u nas jest w modzie zrobić cos jak najtańszym kosztem (przykład orlik lub nasze autostrady) i co tam ze za rok sie rozpadnie i trzeba remontować ... tereny sa gorzej z kasa i może przez to i chęci nie te ale na pewno gdyby powstało cos takiego jak ośrodek (przy nowym stadionie) to i łatwej o sponsorów i o przyciągniecie młodzieży ... wiem ze klikac jest łatwo ale moze kiedyś ktoś (z naszych radnych) przeczyta ten i inne pomysly i sie zastanowi :)
+0-0
Środa, 12 maja 2010 r. godz. 21:42
~sceptyk
Panu prezydentowi nawet pogięte ogrodzenie wokół Urzędu Miasta nie przeszkadza, to co się MOSIRem będzie przejmował. Charzewice są teraz na topie.
+0-0
Środa, 12 maja 2010 r. godz. 07:59
~Wario Mario
Oho, widać że chłopaki na mosirze umieją nawet komputer odpalić, bo i się odzywać zaczęli...
+0-0
Środa, 12 maja 2010 r. godz. 07:57
~majk
Drogi rst - pajacu. Nie trzeba pieniędzy z banku - wystarczy dostosować poziom zatrudnienia do normalności. Z funduszu płac MOSiR po kilku latach uzbiera się sumka na inwestycje. Socjalizm w stalowej kwitnie!
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 21:48
~rst
Drogi autorze-"Wspaniały las, przestrzeń, po dołożeniu zaplecza hotelowego i nowoczesnej odnowy biologicznej typy SPA mogłyby przyciągnąć dziesiątki grup kolonijnych i sportowych, nawet zza granicy, i nawet z najwyższej półki. Taki powinien być cel wyznaczony przez władze miejskie." Zrób to sam ! Jeżeli jesteś przekonany, że taki pomysł zagwarantuje ci wystarczającą stopę zysku, to zainwestuj swoje pieniądze, pożycz z banku i powodzenia.
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 21:43
~aaa
pewnie to przez staroste
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 21:18
~Julek
Koleś, fajnie się mądrzysz, ale daj na zmiany obiektów na lepsze kasę, jak na przedszkola w mieście nie ma. Palcem po klawiaturze to nie jeden potrafi.
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 21:08
~ilona
Za infrastrukture w mieście odpowiada niejaki wiceprezydent zaborowski franciszek. To co widać na zdjeciu jest miarą jego pracy. No i jescze kilka chodników służących jako dojazd do parkingu!
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 21:07
~kibic
Jasiek co ty chłopie porównujesz tenisa do piłki nożnej. Idź się przewietrz bo się ciepło zrobiło.
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 21:05
~stalowiak
Portal Stalowka.net przebija wszystkie media i to pod każdym względem. nikt, nawet przerośnięta ambicjami i niby sławą sztafeta woli pisać o kulturze w lezajsku.
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 20:21
~gaga
no prosze! jestem pod wrażeniem
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 17:32
~jasiek
Z rewitalizacją stadionu skończy się tak jak z kryta hala do tenisa. W poczatkowym okresie zachyt, och, ach,gratukacje, uściski dłoni, Byłem na kortach w ub tygodniu. Budynek z zewnatrz w opłaknym stanie,porozbijane szyby, pordzewiałe bramy. Kruszącasiecegla. Wokólzarośl, butelkipo tanimwinie Ogromne pieniądzwwyrzucone w błoto.Odbywa sie tam turniej dla lekarzy i chyba jeszcze dwie imprezy w roku.Kto za to ponosi odpowiedzialnośc.
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 15:25
~Garbus
Publicystyka na portalu? Brawo, brawo...
+0-0
Wtorek, 11 maja 2010 r. godz. 14:39
~tamburyn
Bardzo ciekawy artykuł.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.