Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy
| | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 10:21 /Magdalena Rodecka/ | Są chętni na zaprojektowanie parkingu/schronu
Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej infrastruktury ochrony ludności - ukrycia w obiekcie o podwójnym przeznaczeniu. W Stalowej Woli jest to parking podziemny, będący schronem. Fot. Magdalena Rodecka
| Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej infrastruktury ochrony ludności - ukrycia w obiekcie o podwójnym przeznaczeniu. W Stalowej Woli jest to parking podziemny, będący schronem.
Miasto na ten cel przeznaczyło 500 tysięcy złotych. Oferty opiewały na: 753 tysiące złotych, 430 tysięcy złotych, 370 tysięcy złotych i 303 tysiące złotych.
Trwa analizowanie ofert.
Projektowany obiekt będzie budowlą o podwójnym przeznaczeniu. W warunkach codziennego użytkowania będzie pełnił funkcję parkingu podziemnego i nadziemnego, natomiast w sytuacjach zagrożenia będzie pełnił funkcję budowli ochronnej typu "ukrycie" o łącznej pojemności 500 osób, z podziałem na strefy ochronne.
Łącznie zaplanowano cztery strefy: komunikacyjną (służącą do zabezpieczenia dróg wejścia i wyjścia oraz wjazdu i wyjazdu), strefę podstawową (służącą bezpośrednio do realizacji zasadniczej funkcji ochronnej ukrycia), strefę techniczną (służącą do zabezpieczenia funkcjonowania urządzeń budowli ochronnej), strefę socjalną (służącą zapewnieniu bezpiecznych warunków higieniczno-sanitarnych osobom chronionym).
Parking podziemny/schron miałby zostać usytuowany w rejonie dużego skrzyżowania przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej, w kierunku skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, miasto będzie mogło ubiegać się o kolejne dofinansowanie na realizację samej inwestycji w 2026 roku.
Koszt budowy szacowany jest na kilkanaście do kilkudziesięciu milionów złotych.
| | |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
| Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 13:07 ~Ferdek z Poniatowskiego  | Teraz jak już wiemy, że dzięki prezydentowi Karolowi trafi do Olski 5 tys US marines to jak najszybciej trzeba podebrać kasiorę Helmutom z SAFE na budowę infrastruktury dla zaprzyjaźnionych wojsk, bo inaczej rudy płemieł zakupi u Helmutów tysiące łóżek szpitalnych o hełmach nie wspominając. |
0 0 | Niedziela, 24 maja 2026 r. godz. 22:23 ~Wasze Lustro  | Te kilka tysiecy wojsk? Przecie to celowa ustawka ekipy Trumpa, by lansowac "zdolnosci" Batyra - Nawrockiego. Liczyli na Orbana, Orbana juz nie ma. Wiec teraz licza na to, ze to Nawrocki bedzie rozbijal Unie Europejska! |
0 0 |
| Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 23:01 ~Stalowiak68  | 500 osób. A przepraszam ile jest w St.Woli? Wydaje mi się- że zdecydowanie więcej.
Schrony te stare - dadzą może bezpieczeństwo …. 100 osobom… czyli reszta? Cyklon B jest OK?
Nie mam zarzutu do obecnych i wcześniejszych - nikt nie myślał o ruskich jako mordercach! Ale Rusek - to Rusek, i next pytanie .. tak! Rusofobia! Tej nacji nie powinno być!
Szacun - róbmy jeden, potem może drugi, a może tak jak w Sandomingo, mamy jakieś podziemia … |
0 0 | Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 20:53 ~8*  | schron dla pisiorów za nasze wspólne - jaka zawsze. |
0 0 |
| Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 18:42 ~toż to szok  | O schronach w tym mieście będzie głośno. O znajomości Ustawy i Rozporządzenia. |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 14:53 ~Anty komuna!!  | Wyznawcy tego z Sopotu możecie być spokojni dla was też się miejsce znajdzie, chyba że wcześniej dacie dyla jak zapowiada 70% wyborców PO z zachodniej Polski. |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 14:51 ~Ferdek z Poniatowskiego  | Schron dla 500 osób za 500 tys. To wypada po tysiąc na jednego wystraszonego. No to ja siem obawiam, że założenia projektowe na dobry schron mogą zostać zminimalizowane. Bo materiały odporne na wybuchy i odłamki, izolacja termiczna i akustyczna, uszczelnienia chroniące przed gazami, dymem i promieniowaniem to nie są tanie rzeczy. Nie mówiąc już o systemach wentylacji i filtracji, zapasach tlenu, żywności i wody. A co z energią i oświetleniem, i zasilaniem awaryjnym? A co ze sprzętem medycznym i higienicznym? Przecież schrone to nie tylko fizyczna struktura, ale kompletny system do wspierania życia. Według moich obliczeń to trzeba będzie jakieś 50 melonów, a nie 500 tys panie Lucku. Może z SAFE od Helmutów by coś podebrać na ten schron, jak rudy płemieł nie chce im amerykańskich marines podbierać. |
0 0 | Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 21:22 ~Ferdek z Poniatowskiego  | Widzę arriss, że teraz przywiązujesz wagę do mycia jak wszystkie ryby wyzdychały, gdy siem w Sanie kąpałeś, he he he. A może i alergię miały na platfusa? |
0 0 | Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 17:12 ~arriss  | Ty Ferdek masz blisko to się pod mostem na Sanie schowasz albo w samej rzece w zaroślach. Tylko się umyj wcześniej żeby Sanu nie zanieczyścić tym pisowskim syfem. |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 19:56 ~komik  | Ferdek te pieniądze to tylko na projekt bo na budowę i tak nie będzie żadnych dienieg |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 18:08 ~Zgred z Poniatowskiego  | Ferdek z twoja demencją to możesz jedynie obliczyć ile pampersów zużyjesz do wieczora. |
0 0 |
| Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 13:10 ~Xylar  | wczas sie obudzili z tą "obroną cywilną", dziwię się, że w mieście które było projektowane od 0 nie przemyślano np schronów w każdym z bloków. A może są w tych starszych blokach ale pewnie i tak nieczynne albo w tragicznym stanie technicznym |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 10:49 ~RRmm  | Brawo Koalicja Obywatelska i Donald Tusk, PiS nie był zainteresowany obroną cywilną. |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 13:09 ~RRmm  | chyba elit PiSu |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 12:55 ~Koreańskie Lotnisko w Turbii  | przecie to schron dla lokalnej elyty, 500 osób ledwie zmieści |
1 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 11:20 ~krytyk  | schron na 500 osób? Kogo i co ty chwalisz? Coś ci się potentegowało na umyśle. |
0 0 |
| |