Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 12 czerwca 2026 r. Imieniny: Gwidona, Leonii, Niny
 Wiadomości lokalne
» Surowy wyrok dla 25-latki. Kierowała BMW mimo zakazu
» Jak wzmacniać górne partie ciała? Proste ćwiczenia dla każdego
» III Podkarpacki Dzień Młodego Sportowca
» Budujemy drogi, mosty. Pokonały nas podjazdy dla niepełnosprawnych
» Kolejne inwestycje wspierające retencję wód opadowych i adaptację do zmian klimatu
» Wypadek karetki na DW-871. Dwóch ratowników rannych
» Automatyczne nawadnianie w szklarni ogrodowej - czy warto zainwestować?
» Przebarwienia po 30. roku życia. Jak z nimi walczyć?
» S74. Na jakim jest etapie?
» Lucjusz Nadbereżny wiceprzewodniczącym Komitetu Obywatelskiego "Stop banderyzmowi"
» Jak odmienić wnętrze bez generalnego remontu? 7 pomysłów na szybką metamorfozę mieszkania
» Starszy mężczyzna upadł przed komendą. Pomocy udzielili policjanci
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Spotkania z ekologią - zielone warsztaty i kuchnia Zero Waste
» Flor Magica - opowieść dawnego Meksyku
» Wernisaż: Podkarpacka Ikonosfera 2025 w Stalowej Woli
» Kryminalne spotkanie w MBP
» Generał i jego miłość
» Iść swoją drogą". Nadanie imienia Alojzego Szopy Chórowi Lasowiacy
» Krakowski Salon Poezji: dla dzieci i nie tylko
» Rzemieślnicze warsztaty rodzinne. Zamieszaj w ziołach!
» Flisacy nad Sanem w fotografii, wspomnieniach, muzyce… Wydarzenie muzealne poświęcone dziedzictwu kulturowemu Dolnego Nadsania
» Teatr Na Moście Arka Noego - premiera spektaklu
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztof Faraś na wyścigu w Korczynie
»Krzysztof Faraś na wyścigu w Korczynie
»Krzysztof Faraś na torze w Kielcach
»86. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Stalowej Woli
»Jarmark Wielkanocny w Rozwadowie
»Zdarzenia Teatralne 2026
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Środa, 20 maja 2026 r. godz. 12:21     /Magdalena Rodecka/
Ostatni z kominów Elektrowni zostanie wyburzony

Z krajobrazu Stalowej Woli zniknie trzeci, ostatni już komin Elektrowni Stalowa Wola.
Z krajobrazu Stalowej Woli zniknie trzeci, ostatni już komin Elektrowni Stalowa Wola.
Fot. Jacek Rodecki
Z krajobrazu Stalowej Woli zniknie trzeci, ostatni już komin Elektrowni Stalowa Wola. Dla wielu mieszkańców to symbol naszego miasta, chociaż te, znajdujące się w herbie mają inne znaczenie.

Klasyczna, węglowa Elektrownia Stalowa Wola w okresie swojej największej rozbudowy miała trzy charakterystyczne, wysokie kominy żelbetowe. Przez lata stanowiły one główny punkt orientacyjny dla osób wjeżdżających do miasta.

Konstrukcje te różniły się wysokością i powstawały w innych etapach rozwoju zakładu. Najwyższy był komin 150-metrowy, wybudowany w 1988 roku. Służył bardzo krótko. W 1996 roku został wyłączony z eksploatacji, a w 2004 roku ostatecznie go rozebrano.

Komin 120-metrowy wzniesiono w 1967 roku w ramach rozbudowy tak zwanej Elektrowni III. Przez dekady dominował nad miastem. Po wygaszeniu bloków węglowych podjęto decyzję o jego likwidacji. Prace nad jego mechanicznym wyburzaniem trwały w 2025 roku.

Najkrótszy, 106-metrowy powstał w 1957 roku przy budowie Elektrowni II obsługującej kotły pyłowe. On także zniknie z krajobrazu Stalowej Woli. Komin jest w złym stanie technicznym, z tego względu zaplanowana jest jego rozbiórka metodą mechaniczną w 2027 roku. Był eksploatowany od 1955 roku.

KOŃCZY SIĘ PEWNA EPOKA

Dla wielu mieszkańców elektrowniane kominy to symbol naszego miasta, chociaż te, znajdujące się w herbie mają inne znaczenie.

W oficjalnym opisie herbu zatwierdzonym przez Radę Miejską zaznaczono, że elementem centralnym są dwa dymiące kominy fabryczne. Są to kominy hal pieców martenowskich i walcowni huty.

Piece martenowskie były potężnymi konstrukcjami hutniczymi, które do poprawnego działania wymagały odprowadzania ogromnych ilości spalin. Nad halami produkcyjnymi górowały wysokie, murowane z cegły kominy. Unoszący się z nich dym był dla mieszkańców symbolem, że huta pracuje i daje zatrudnienie.
Zdjęcia
Z krajobrazu Stalowej Woli zniknie trzeci, ostatni już komin Elektrowni Stalowa Wola.Z krajobrazu Stalowej Woli zniknie trzeci, ostatni już komin Elektrowni Stalowa Wola.Z krajobrazu Stalowej Woli zniknie trzeci, ostatni już komin Elektrowni Stalowa Wola.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 26 maja 2026 r. godz. 14:00
~mentor
zburzą komin i pozostanie tylko sam sarkofag
+0-0
Poniedziałek, 25 maja 2026 r. godz. 22:08
~boby
Zostawcie komin !!!
+0-0
Poniedziałek, 25 maja 2026 r. godz. 10:51
~Kajka
Panie Prazydencie Nadbereżny, Panie pośle Weber proszę spowodować, aby nie wyburzony został ten komin!!! Nie może on zniknąć z pejzażu naszego miasta!
+0-0
Niedziela, 24 maja 2026 r. godz. 10:00
~Monika
W Sejmie mamy silnych przedstawicieli a prąd drogi, bardzo drogi i coraz droższy...
+0-0
Niedziela, 24 maja 2026 r. godz. 18:00
~Ferdek z Poniatowskiego
Prąd drogi, a rząd nic nie robi. Co siem dzieje???
+0-0
Niedziela, 24 maja 2026 r. godz. 14:48
~ll
Prąd drogi a elektrownia niepotrzebna - CO SIĘ DZIEJE
+0-0
Sobota, 23 maja 2026 r. godz. 22:19
~Ferdek z Poniatowskiego
A może by go przeprojektował na wyrzutnię dronów? Wystarczy winda z platformami w odstępach co 1 m w pionie przesuwająca siem do góry. I u wylotu komina czujnik ciśnienia atmosferycznego uruchomiałby silnik drona i fru go na wschód, albo na zachód. A resztę to już operator drona by go prowadził do celu. No po co go burzyć jak mógłby siem jeszcze obronności przysłużyć.
+0-0
Sobota, 23 maja 2026 r. godz. 08:19
~Rodowity stalowiak
Czytając nie które komentarze jestem zdziwiony ograniczoną wiedzą na temat symboliki herbu Stalowej woli i jak już było napisane to nie kominy elektrowni są w herbie tylko huty wystarczy wpisać w google herb Stalowej woli i jasno pisze ,, Herb przedstawia na polskiej tarczy herbowej dwudzielnej w słup dwa kominy stylizowane na literę "W". Między kominami litera "S" okolona kołem zębatym. Pod nimi na białej szarfie napis "STALOWA WOLA". Obramowanie tarczy, elementy herbu i napis w kolorze złotym. Pole heraldycznie prawe czerwone, lewe czarne. Herb nawiązuje do tradycji przemysłowych, a w szczególności hutnictwa w Stalowej Woli." Więc jaka tu mowa o kominach elektrowni a porównywanie tego do rządu PIS To polecam zaczerpnąć wiedzy za czyich rządów padła huta i pojawiły się zakłady z zachodu
+0-0
Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 13:13
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja bym go nie burzył tylko wykorzystał do informowania społeczeństwa dymem o zagrożeniach. Jak biały to Helmuty atakują i do boju, a jak czarny to Ruskie i do schronu. A jak pierwszy atak Ruskich minie to wtedy na nich.
+0-0
Sobota, 23 maja 2026 r. godz. 19:11
~Ferdek z Poniatowskiego
Do Xd: No jakby komin w loczkach i kręconej grzywce, i z długim zwisającym nosem wyglądał? Chyba nie wiesz co mówisz, he he he
+0-0
Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 21:38
~Xd
Do tego mógłbyś robić sztuczki jak Copperfield, usiadłbyś na nim i kominia nie ma
+0-0
Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 11:12
~miki112
Niektórzy z komentujących mają dobrze nawalone w glówce na punkcie PIS. Co by nie było tylko jeden temat. A może napiszcie co wasi PDF-y zrobili np z Huta Stw. Jakie były pieniadze za wszczesniejszej władzy a jakie są teraz w sumie to nie ma na nic pieniędzy bo złodziejska Koalicja nieda nikomu tylko swoim. Gdzie pieniadze z KPO. Wasz wyznawca Tusk nie chce się z wami podzielić.. ooo jakie przykre.
+0-0
Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 08:38
~Hernan Cortez
Herb miasta do zmiany
+0-0
Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 10:33
~Bodek
Akurat w herbie miasta to nie kominy Elektrowni były.
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 19:55
ZYBEL
Teraz punktem orientacyjnym będzie szary dym z pisowskich inwestycji
+0-0
Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 07:03
~hutnik
stalownia i jej incydentalne emisje pyłu sa starsze niż pis.
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 22:00
~Płw
Aluminiowe eldorado zaserwował nam AS
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 16:33
~łola
fabrykę zrobić komin już jest
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 07:34
~XDD
no i dobrze, stare dziadostwo tylko straszy
+0-0
Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 13:09
~XDD
~bv ale ten komin i tak już nie generował miejsc pracy
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 17:44
~bv
stare nie stare A GDZIE MASZ NOWE ...., bez pracy bida
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 21:47
~Nikt
To może te dwa kominy w herbie miasta, których już niema zastąpić dwoma wiosłami, które były w herbie Pława ???
+1-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 10:04
~Teodor
A może dwa kaczory?
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 06:11
~vineko
Miasto się kurczy..... tak jak po hucie pozostana diałeczki , nieużytki i toć to samo elektrownia - gdie jest praca dla młodych, kobiet...
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 21:03
~Fircyk
W Ostrołęce była komusza władza wyburzyła zanim wybudowali. A to wszytko za 1,5 miliarda. Można? Można! I to wszystko to mega sukces i budowa i burzenie.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 18:30
~Skakanka Przemyśl
Jechało się kiedyś i jechało a jak widziało się kominy wiadomo że to Stalowa Wola. Teraz Wasza obwodnicą przejdziemy obok bez refleksji
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 20:57
ZYBEL
To teraz będzie widać opary aluminium z pisowskich inwestycji. Też będzie refleksja.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 18:01
~Jogi
NOSZ TO SZOK ! MIASTO BEZ KOMINA !
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 19:14
~mies
NIEWIERZE ZE TO PRAWDA A CO NA TO POWIAT , GMINA STALOWA WOLA - kuuuuuurczy się czy co ?????????????????
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 18:58
~energrtikus
Nieprawdopodobne, to w Stalowej Woli elektrownie węglowa i ta druga biom sowa do likwidacji a co z ludźmi - przecież to setki miejsc pracy i miejsc pracy powiązanych transport, usługi . Moze warto ten proces zatrzymać aby nam pradu nie brakło - zima ta była ostra
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 15:53
~Irek
Słabe to! W innych miastach da się to wykorzystać a u nas stoi z przeznaczeniem do wyburzenia
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 08:47
~do irek
Szkoda tak jak mówisz, ale jakbyś przeczytał to może byś dostrzegł informacje o złym stanie technicznym.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 15:27
~Adam
no to szybciej wyburzą komin niż ja mam termin na badanie w szpitalu po sąsiedzku
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:44
~Edziu
To prawda że wyburzenie ostatniego komina to upadek Miasta i koniec Stalowej Woli. Te kominy powinny jako symbol pozostać dla potomnych ale szkodnik z UM postanowić jak lasy wokół Stalowej Woli zrównać z ziemią. Zapalmy świeczkę w oknie. Amen.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 19:21
~2
A NIE MOGŁA BY ELEKTROWNIA POZOSTAĆ JAKO MUZEUM TECHNIKI - mogła tylko ktoś musiałby .....
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 19:12
~n34
Miasto zapewne bedzie działać toć to mejsca pracy, historia , kominy - chyba że przyzwola na wyludnianie się
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:44
~her Tusk
A co ma prezydent czy PiS do tego? To spółka panstwowa
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:51
janek82
Jak są sukcesy to PiS i Prezydent mogą wszystko wszędzie. Jak coś idzie nie tak, to nagle nie mogą niczego...
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:42
~Anonim
Gdzie herbowej kominy naszego miasta? Dziecko będzie chciało zobaczyć to na obrazku tylko? PiS to przeszkadzają wiatraki, kominy, pomniki. Tylko ludzi do plebana zaginięć i nic więcej nie wolno.
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 10:48
~ekolog
A mi przeszkadzają ciągłe podwyżki kosztów życia w POLSCE. Takiej drożyzny jeszcze w POLSCE nigdy nie było jak POLSKA istnieje. Podziękujcie wszyscy POLACY her tfusskowi bo takiego dziadostwa jeszcze w POLSCE nigdy nie było jak POLSKA istnieje.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 20:24
~Płw
Mi przeszkadza zoofilia,a to tobie?
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:42
~Lol
I znowu okradają mieszkańców, kolejne podwyżki za ciepło.
+0-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 13:33
~Lol
Olek podziękuj małym czapeczkom i najbardziej zjeb.... prezydentowi USA, to my płacimy za ich wojnę.
+1-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 10:50
~olek
do lol, jak przy władzy był PiS to wszystko było tanie ale młodym zachciało się 100 konkretów to dziś wszyscy POLACY cierpią bidę.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:23
~Marek
Miasto odpadnie podatek od nieruchomości od Elektrowni. Coraz bidniej w miejskiej kasie.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 19:03
~v2
a co z ludzmi , to olbrzymia masa ludzi i roddziny - miasto się kurczy
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:21
~Anonim
W herbie są kominy to trza zostawić choć jeden. Konsultacje społeczne były?
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 16:24
~Xyz
To nie kominy elektrowni są w herbie tylko kominy huciane
+1-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:14
janek82
Kolejna bzdurna decyzja Lucjusza. Dla bezpieczeństwa powinna zostać alternatywa dla gazu, który może być w każdej chwili odłączony. Komin do spalania biomasy lub węgla, przynajmniej jeden powinien zostać...
+1-0
Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 08:57
janek82
@krytyk - ale jakby była rozbudowa i modernizacja elektrowni, to wtedy lucek i weber, by się lansowali codziennie, a że jest zwijanie i wyburzanie, to nagle oni nie mają wpływu na nic...
+1-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 20:34
~krytyk
janek ty nie zabieraj głosu jak nie wiesz o co chodzi. Elektrownia nie jest własnością miasta.
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 20:32
~rer
TAK masz rację wojny pokazuja swoje a gaz musimy kupić gdzieś tam od kogoś
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:08
~Teodor
Mimo to, umyjcie go!
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:08
~Teodor
Mimo to, umyjcie go!
+0-0
Środa, 20 maja 2026 r. godz. 14:01
~Irek
To koniec miasta. Symboliczny i faktyczny. Ostatnia nadzieja, że może kiedyś powstanie kolumna Lucjusza na placu Gagarina.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2026 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.