Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy
| | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 13:28 /Magdalena Rodecka/ | W miejskich przedszkolach powstaną oddziały kształcenia specjalnego?
Niesformalizowane oddziały specjalne mogą powstawać w przedszkolach. Fot. Jacek Rodecki
| Niesformalizowane oddziały specjalne mogą powstawać w przedszkolach. To jeden z pomysłów władz miasta, który ma być odpowiedzią nie tylko na pogłębiający się niż demograficzny, ale też wzrost orzeczeń o niepełnosprawności wśród dzieci z potrzebą specjalnego kształcenia. W ostatnich latach autyzmu.
Taka pięcioosobowa grupa dla dzieci z orzeczeniem o spektrum autyzmu ma powstać na początek w Przedszkolu nr 7 imienia Marii Konopnickiej na ulicy księdza Jerzego Popiełuszki w Stalowej Woli. Rodzice obawiają się jednak stygmatyzacji. - Ta grupa jest stworzona tylko do realizacji podstawy programowej. Resztę czasu spędzają z innymi dziećmi - wyjaśnia Monika Pachacz-Świderska, zastępca prezydenta Stalowej Woli.
Do oddziału specjalnego mają trafić dzieci w spektrum autyzmu, wymagające wsparcia w funkcjonowaniu, komunikacji i interakcjach społecznych. Ze względu na przebodźcowanie nie zawsze radzą sobie one z emocjami i muszą odreagować w odpowiedni dla siebie sposób. Dzieci, w tak małej grupie będą się uczyć obowiązkowych przedmiotów na danym etapie, a nauczyciel będzie miał możliwość poświęcenia im więcej czasu. Zdaniem zastępcy prezydenta w kolejnych etapach edukacji może się okazać, że dzieci radzą sobie świetnie, właśnie dlatego, że dano im szansę oraz wsparcie.
Odmienne zdanie co do tej kwestii mają radne miejskie Urszula Tatys i Ilona Kaczmarek (PiS). Przestrzegają one przed wykluczeniem uczniów przez samych rówieśników, ze względu na ograniczony z nimi kontakt. Ponadto z ich obserwacji i doświadczenia wynika, że jeżeli dziecko na nieznaczne dysfunkcje, pobyt w pełnej grupie mobilizuje ich do większej pracy, bo nie chcą odstawać od kolegów i koleżanek.
Ostatecznie wybór powinien należeć do rodzica i nie powinno się takich rzeczy opiekunom narzucać, zwłaszcza, że rodzice mają dziś dostęp do specjalistów i często sami organizują tą pomoc we własnym zakresie.
Dziecko z autyzmem (ASD) w przedszkolu otrzymuje wsparcie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Obejmuje ono dostosowanie metod pracy, zajęcia rewalidacyjne, pomoc nauczyciela wspomagającego, terapię pedagogiczną oraz wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, w tym pracę w bezpiecznym, przewidywalnym środowisku dostosowanym do indywidualnych potrzeb. Ponadto przedszkole otrzymuje wyższą dotację (subwencję) na dziecko z orzeczeniem o spektrum autyzmu, która jest przeznaczana na realizację zaleceń z IPET.
| | |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
| Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 09:10 ~rodzic dziecka niepełnosprawnego  | ulubiona diagnoza wszystkich psychologów i pedagogów we wszystkich poradniach. AUTYZM. bo coś się nie podoba to już autyzm. A najgorsze jest to że w wielu przypadkach rodzice chcą żeby dziecko miało wpisane autyzm mimo że go nie ma. za chwilę te dzieci co naprawdę będą potrzebowały pomocy nie będą jej miały bo będzie masa dzieciaków. |
0 0 | Czwartek, 21 maja 2026 r. godz. 10:06 ~Maja  | I czy to nie zaczęło się wzmagać gdy oświatą zaczęła kierować wice prezydenta? Jeden temat: autyzm, poradnia, spektrum autyzmu i tak w kółko |
0 0 |
| Niedziela, 17 maja 2026 r. godz. 21:02 ~Nikodem  | W miejskich przedszkolach powstaną oddziały kształcenia specjalnego dla dzieci pislamistów. Propaganda i indoktrynacja od małego. |
0 0 | Niedziela, 17 maja 2026 r. godz. 18:21 ~Wkurzony  | Produkuje sie nowe instytucje zeby popychać na tych miejscach swoich ludzi. A szkola ktora ma specjalistów na kase nie ma co liczyc |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 21:15 ~Pedagog  | Chyba nie ma większej krzywdy dla tych dzieci. Może getta? Co ta lekarzyna się na tym zna? |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 22:19 ~kapibara twoja stara a twój stary to ..  | Może oddzialy zrodzone dla dzieci niepokalamie poczętych? Co na to pani obciach wladza? |
0 0 |
| Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 21:12 ~Edziu  | Ludzie specjalnej troski pracują na UM. Brak kasy w budżecie na utrzymanie przedszkoli. |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 20:33 ~mama  | Bo te z orzeczeniami są lepiej wyceniane. Dlatego na siłę próbuje się od pewnego czasu zrobić z naszych dzieci niepełnosprawnych. Nie dajcie się rodzice ogłupić tym trendem. Kto wymaga pomocy to wymaga, ale nie łatajmy dziury budżetowej kosztem dzieci |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 20:39 ~kto pyta nie błądzi  | Dokładnie. Niech nadberezny placi ze swoich za dlugi, a zasteocy sa nie porzebni. Nie mowiac o tym, ze sa nie lubiani, |
0 0 |
| Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 19:09 ~Ona  | A dlaczego nie zmniejszyć grup do 10? Ciągle tylko faworyzowanie tych z orzeczeniami. Te zdrowe czy bardziej zdolne nie zasługują na lepszy komfort w nauce? Coś mi to śmierdzi. Może warto zainteresować tematem MEN albo kuratorium |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 18:22 ~baranek  | Ulubione tematy wice to autyzm i trauma. Najpierw dzieci nabawią traumy a potem cyk, zrobimy konferencyjkę naukową, żeby mogła się polansić. |
1 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 17:45 ~Rodzic nie z Jamnicy  | Wszędzie kładzie się nacisk, aby dzieciaki w wieku przedszkolnym uczyły się być w grupie, a ta będzie ich oddzielać; z takim pomysłami szanowna prezydentko to nie w Stalowej. Stwórzcie mniejsze grupy! Czego tego nie robicie, bo nie ma pieniędzy. W przedszkolu nr 5 to rodzice nawet na książeczki dla dzieci składają się. |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 16:02 ~Karolina  | proponuję zastępca prezydenta Stalowej Woli aby sama się udała do "specjalisty" chyba że już chodzi |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 17:54 ~....  | Jak chodzi to diagnoza błędnie postawiona! |
0 0 |
| Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 15:55 ~Br  | Przecież jest przedszkole integracyjne, po co sztucznie tworzyć grupę |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 15:55 ~rodzic dziecka z autyzmem  | W obliczu drastycznego braku specjalistów i terapeutów, w szczególności w Stalowej Woli, blokowanie ich dla tak małej grupy jest skrajną nieefektywnością systemową. Te same zasoby ulokowane w oddziale integracyjnym, przyniosłyby realną korzyść kilkunastu potrzebującym przedszkolakom. Tu skupiamy się na tworzeniu drogiego, niefunkcjonalnego i sztucznego tworu. Tworzenie tak małych grup blokuje automatycznie mechanizm naśladownictwa. Zadaniem przedszkola i wychowawców jest adaptacja przestrzeni do potrzeb dziecka, a nie adaptacja dziecka do izolatorium. Dla rodziców w pierwszej chwili może to być ukłon w ich stronę, bo tak wygodniej, bo mała grupa daje poczucie spokoju i braku problemów adaptacyjnych. W rzeczywistości jest to pułapka, Przedszkole ma obowiązek tworzyć warunki rozwoju w przestrzeni publicznej, a nie kupować święty spokój rodziców kosztem społecznego kalectwa ich dzieci. |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 17:46 ~QWERTY  | Święta racja. |
0 0 |
| Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 15:28 ~Stalowiak  | Grupa specjalna to jest w Urzędzie Miasta na czele z zastępcami. Nadberezny znudził się miastem i zostawił ich samopas co widać na każdym kroku coraz głupszymi pomysłami. |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 15:21 ~PaniA  | Panie radne to chyba nie mają pojęcia o czym mówią, i dla zasady muszą nie zgadzać się i negować pomysł. Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o dzieciach w spektrum wie że o wiele lepiej funkcjonują one w mniejszych grupach, gdy nie są narażone na przebodźcowanie. Przy małej grupie mogąc liczyć na większą uwagę nauczyciela i odpowiedniej terapii znacznie zwiększa się szansa na postępy a co za tym idzie że dziecko będzie dobrze funkcjonowało w szkole i nie będzie znacząco odstawać od innych dzieci |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 17:31 ~Nowoczesność  | A kto Pani takie pierdoły nagadał? |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 15:46 ~Brad  | Tą metodą jest jeszcze aktualna chyba jeszcze tylko w Rosji. |
0 0 |
| Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 14:49 ~Matka  | Co też jeszcze pani vice nie wymyśli! Nie za wcześnie na izolację dzieci? Zupełnie nie rozumiem, co się odgrywa w oświacie tego miasta. Miejsca przedszkolne są, dzieci coraz mniej. Czy niezasadniej, z założenia, od początku dla kolejnych roczników tworzyć małe grupy, w których dzieci z autyzmem będą uczyć się kontaktów z rówieśnikami? W mieście funkcjonuje przedszkole integracyjne. Integracyjne z nazwy??? O co tu chodzi? |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 20:43 ~ola  | tu chodzi o kase, a jakosc ksztalcenia marna, zobaczcie jak przedstawia się ranking podstawowej, nasze nie sa nawet w pierszym tysiacu, i bedzie aborygen pieprz..jaki to mamy poziom w szkolach, chyba zatrudnienia swojakow |
0 0 |
| |