Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy
| | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 12:51 /Magdalena Rodecka/ | Więcej zieleni i retencji w różnych częściach miasta
Przy Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym w Stalowej Woli zostaną przebudowane parkingi i teren przy wejściu głównym do budynku. Fot. Jacek Rodecki
| Dwa miliony złotych będą kosztować działania związane ze zmianą otoczenia w różnych częściach miasta. Chodzi o przestrzenie przy Urzędzie Stanu Cywilnego, ulicy Hutniczej 13, tereny przy SLO oraz parking przy ul. Wojska Polskiego 28.
Pierwsza część zadania dotyczy rozszczelnienia nawierzchni nieprzepuszczalnych terenu przyblokowego przy ul. Hutniczej 13. Zadaniem wykonawcy będzie nowe zagospodarowanie terenu wraz z lokalizacją elementów małej architektury, rozbudową i przebudową istniejącego oświetlenia oraz wykonanie nasadzeń zieleni.
Druga część zadania dotyczy rozszczelnienia nawierzchni nieprzepuszczalnych wraz z zagospodarowaniem terenu przy Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym w Stalowej Woli, gdzie zostaną przebudowane parkingi i teren przy wejściu głównym do budynku. W ramach zadania zaplanowano montaż elementów małej architektury, rozbudowę i przebudową istniejącego oświetlenia oraz wykonanie nasadzeń zieleni i rabat retencyjnych.
Trzecia część zadania dotyczy rozszczelnienia nawierzchni nieprzepuszczalnych parkingu przy ul. Wojska Polskiego 28. Zadanie swoim zakresem obejmuje w szczególności wykonanie nowej podbudowy oraz nawierzchni przepuszczalnych na jezdni manewrowej parkingu oraz na miejscach postojowych, wykonanie oznakowania drogowego, niezbędne rozbiórki nawierzchni i elementów drogowych oraz wymianę latarni.
Zmieni się także otoczenie przy Urzędzie Stanu Cywilnego. - Urząd Stanu Cywilnego to miejsce symboliczne. To tutaj mieszkańcy rozpoczynają nowy etap swojego życia, składając przysięgę małżeńską. To jeden z najważniejszych i najbardziej wzruszających momentów w życiu każdej pary. Dlatego chcemy, aby otoczenie Sali Ślubów było piękne, harmonijne i godne tej chwili. Zieleń, woda, starannie zaprojektowana przestrzeń zbuduje atmosferę i podkreśli rangę tego wydarzenia - zaznacza Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
W ramach zaplanowanego zadania przewidziano budowę nowych ciągów pieszych, wykonanie estetycznych wydzieleń dla nowych nasadzeń oraz uporządkowanie przestrzeni wokół terenu inwestycji. Powstanie także mur wykończony tynkiem lub lekkie ogrodzenie, przy którym posadzone zostaną pnącza, co dodatkowo zwiększy ilość zieleni i poprawi wygląd tego miejsca. Inwestycja swoim zakresem obejmuje także wykonanie systemu wychwytywania i gromadzenia wody opadowej oraz wykonanie systemu nawadniania kropelkowego, wykorzystującego zgromadzoną wodę do nawodnienia roślin w kwaterach. Ponadto zaplanowano montaż lamp ogrodowych, latarni oraz fontanny.
Pojawią się także nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin oraz obiekty małej architektury takie jak ławki czy kosze na śmieci. Wykonana zostanie też tabliczka z kodem QR opisująca system retencjonowania wód opadowych na terenie Stalowej Woli.
Na w/w zadania pozyskano unijne dofinansowanie w ramach "Adaptacji do zmian klimatu poprzez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście Stalowa Wola".
| | |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
| Niedziela, 17 maja 2026 r. godz. 01:17 ~Sylwek  | Więcej zieleni i zaczną rżnąć? Pisiory to beton więc w sumie nic dziwnego. |
0 0 | Poniedziałek, 18 maja 2026 r. godz. 07:05 ~Stalowy  | Twoja głowa jest zabetonowana,normalna głową może to zrozumieć i wyciągnąć wnioski. |
0 0 |
| Sobota, 16 maja 2026 r. godz. 08:14 ~Jacek  | Co za bzdury więcej zieleni?,powinni napisać więcej betonu za środki przeznaczone na zieleń.Wytną drzewa . |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 20:57 ~Asesor  | I znowu drzewa beda wycinac?? |
0 0 | Sobota, 16 maja 2026 r. godz. 18:49 ~Beton pislamu  | Tak. Wycinac i betonowac. Pislam w końcu. |
0 0 |
| Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 19:46 ~Senior  | Szkoda zieleni blisko CAS ,budowa remont ulicy osiedlowej a teraz pora uratować niektóre krzewy, drzewka....niestety. muszą zginąć, nikogo zieleń nie obchodzi, niektore wypuszczają listki ale każde okaleczone , oblożone resztkami po remoncie. Szkoda, za rok nowe się kupi? |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 13:22 ~Dodawca smaku  | Przydałaby się jeszcze interwencja w sprawie wypłowiałych, sflaczałych, porwanych banerów reklamowych na wielu budynkach i płotach. Np na Arce, haniebnie to wygląda. Albo szyldy bez liter straszące od lat (Wagabunda). |
0 0 | |