Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy
| | Środa, 13 maja 2026 r. godz. 22:05 /Magdalena Rodecka/ | Mieszkańcy Pietropola wykluczeni komunikacyjnie? Chcą dodatkowych połączeń
Mieszkańcy Pietropola (gmina Bojanów) wykluczeni komunikacyjnie? Chcą dodatkowych połączeń
| Czy mieszkańcy Pietropola (gmina Bojanów), zwłaszcza młodzież dojeżdżająca do szkół jest wykluczona komunikacyjnie? Okazuje się, że tak. Brakuje po jednym z połączeń z rana i po południu, aby mogli oni dotrzeć ze Stalowej Woli, a następnie z Bojanowa komunikacją publiczną, czytaj: PKS-em do swojej miejscowości.
Eryk Gągała, który reprezentuje w tej sprawie zainteresowane osoby, mieszkańców Pietropola, wyjaśnia, że do końca rozpoczęcia nowego roku szkolnego jest czas, aby podjąć określone działania w tym temacie. - Do nowego roku szkolnego jest 3,5 miesiąca. Jakbyśmy się sprężyli to rozwiązanie uda nam się znaleźć - uważa mieszkaniec Pietropola. Pojawiło się kilka pomysłów. To między innymi: współpraca z Powiatem Stalowowolskim i gminami ościennymi, dzielenie się kosztami, wykorzystanie środków transportu będące własnością gminy, nawiązanie współpracy ze Środowiskowym Domem Pomocy Społecznej, dowożącym pensjonariuszy, zaangażowanie lokalnych firm transportowych.
- To nie chodzi o to, żeby rzucić wielką kasę, że kilkoro dzieci rozwozić. Należy powiat poprosić, wymusić na powiecie, żeby zrobił jeden kurs poranny i popołudniowy, który zahaczy o Pietropole. Można też zrobić hybrydę, przy użyciu środków gminnych, lokalnych, żeby raz dziennie rano i po południu było połączenie do centrum gminy. Tu chodzi o paręnaście dzieci, ich komfort psychiczny. To jest ostracyzm, że dojeżdża się z wioski - uważa wnioskodawca.
Przez niedogodności związane z dojazdem do Stalowej Woli tracą między innymi szkoły prowadzone przez Powiat Stalowowolski. Mimo wyższego poziomu kształcenia, tracą oni na rzecz Nowej Dęby. Dojazdem do szkół od nowego roku szkolnego do naszego miasta jest zainteresowanych co najmniej 12 dzieci.
Wójt gminy Bojanów Agnieszka Kobylarz wskazuje, że usługi prowadzone przez publicznego przewoźnika, PKS są drogie, a w ostatnim czasie doszło do podwyższenia cen. Na 2026 rok gmina Bojanów zabezpieczyła 120 tysięcy złotych na rzecz powiatowej komunikacji, tymczasem okazuje się, że pierwszy kwartał osiągnął pułap 140 tysięcy złotych.
Dlatego gmina Bojanów ma zamiar wykorzystać swój gminny pojazd, busa na 8 osób plus kierowcę, żeby spełnić postulać mieszkańców gminy Bojanów. Nie bez znaczenia pozostaje też w przyszłości wybudowanie drogi, który skróci dojazd do Pietropola o trzy kilometry oraz integrację młodzieży z gminy Bojanów, chcący razem dojeżdżać do stalowowolskich szkół, przy wykorzystaniu możliwości, które pozwolą im poznać miasto i okolice.
| | |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
| Piątek, 22 maja 2026 r. godz. 14:08 ~babcia  | Na e-podróżniku są połączenia PKS do Spie i Wilczej Woli. Ze Spie jest około 2 km do Pietropola i po dogadaniu się odnośnie kosztów, myślę, że można by to połączenie wydłużyć. W tym przypadku nie ma potrzeby organizować kolejnego połączenia Pietropola np. z Bojanowem a przeanalizować istniejące trasy kursów PKS w pobliżu i dogadać się odnośnie kosztów. W e-podróżniku istnieje jeden kurs PKS z Pietropola do Stalowej o 14.40
Jest kurs z Wilczej Woli o 5.15 czy nie można przejechać tym kursem przez Pietropole? Jest kurs o 6.50 ze Stalowej do Pietropola. Jest kurs o 15.25 ze Stalowej do Spie więc może też można by go wydłużyć o te 2 km. Może warto wejść na e-podróżnik i pomyśleć razem z mapką jak to zorganizować bo nie jest winą tych młodych ludzi, że mieszkają w takim miejscu. Czy nikt nie pomyślał, że może i przez trudności z dojazdem do Stalowej z takich jak Pietropole miejscowości, młodzi uciekają do dużych miast i już nie chcą tu wracać? |
0 0 | Niedziela, 17 maja 2026 r. godz. 21:06 ~Znachor  | Niech zmienią nazwę na Wieś Kaczyńskiego albo Zagłębie pislamu to będzie połączenie błyskawiczne. |
0 0 | Poniedziałek, 18 maja 2026 r. godz. 21:31 ~Alibaba  | Kaczydół, Wieś Kaczątka, Wiejska ostoja pislamu, Prawoskrętni proputinowcy, Wódziany Kącik, Mini-ojczyzna ferdka... |
0 0 | Poniedziałek, 18 maja 2026 r. godz. 09:53 ~musim  | Lepsza nazwa to "Kaczygród", od razu będom mieć nie tylko połączenie autobusowe ale może i lądowisko dla helikopterów. |
0 0 |
| Sobota, 16 maja 2026 r. godz. 10:15 ~sosna  | Ktoś napisał, że ze Stalowej Woli do Pietropola jest odległość 30 kilometrów. Tyle samo kilometrów dzieli miasto od innego miasta o nazwie Sandomierz. W jednym i drugim przypadku brak jest połączeń autobusowych czyli mamy klasyczne WYKLUCZENIE KOMUNIKACYJNE, za duża odległość by całkiem nowe autobusy mogły pokonać te trasy. Nie inaczej jest z Janowem Lubelskim bo też jest zbyt odległy od miasta! Kto się tym przejmuje? Dosłownie nikt. Niemrawy, zasiedziały starosta ze swoim "zarządem" widzą tylko własny czubek nosa a prezes firmy transportowej ma komfort bo bez wysiłku robi tzw. "pędzlówki" do miejscowości z których jeszcze widoczny jest komin elektrowniany. Powstaje pytanie po co był zakupiony nowy tabor w liczbie 10 sztuk autobusów by nie można korzystać z nic w sensowny sposób? Czy przypadkiem nie jest to niegospodarność? Widać powstały węzeł gordyjski którego nie wiadomo kto ma rozwiązać? |
0 0 | Wtorek, 19 maja 2026 r. godz. 14:21 ~Edziu  | 120 tysięcy? Przecież to nawet na waciki nie starcza. Odkąd PKS zlikwidował przewozy w Janowie Lubelskim to z rzeczonego Janowa można dojechać nawet do Zakopanego. Co ciekawe obecni prominentni pracownicy pks promują na swoich fb przejazdy u innych przewoźników. No cóż pekaes jest skazany. Na sukces? |
0 0 | Wtorek, 19 maja 2026 r. godz. 07:57 ~Twój przyjaciel  | Boguś dalej piszesz ? |
0 0 |
| Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 07:20 ~Oświadczenia  | Ja z innej beczki. Gdzie są oświadczenia majątkowe starostwa za 2025 rok. Obowiazek ustawowy do końca kwietnia. Może my również zaczniemy płacić podatki w terminach jakie nam pasują albo nie płacić wcale. |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 22:12 ~Aamon  | Co to za nazwa??? To jakaś ruska enklawa??? Pewnie na Brauna głosowali... |
0 0 | Sobota, 16 maja 2026 r. godz. 21:24 ~Sirocco  | Przewiało cię na balkonie i masz. To był z pewnością wiatr ze wschodu. |
0 0 |
| Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 20:53 ~Leżajsk  | W starostwie wszyscy na mapie szukają gdzie leży pole Pietra |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 14:33 ~Edziu  | To niech zaczną się dokładać do kosztów, bilety to ułamek kosztów |
0 0 | Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 09:01 ~@Edziu?  | To jakaś nowoekonomia? Bilety to przychód i w normalnej firmie służy do pokrycia kosztów ale zdaniem Edzia to koszt. Takie cuda to tylko w pisie |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 20:00 ~v  | Edziu o czym ty piszesz kto niby ma się dołożyć, dołóż się sam i pisz logicznie |
0 0 |
| Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 14:08 ~duralex  | Wypuduj sie na jakimś ukrainskim zadupiu, którego nawet nie ma na mapie i płacz, ze nie masz miejskich wygód xd.
Nauczcie gwniaki jezdzic na rowerach, do bojanowa na przystanek chyba dojadą? |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 12:27 ~Xylar  | stalowa wola i okolice są beznadziejnie skomunikowane, bez własnego samochodu to jak bez ręki tutaj...o ile po mieście to jeszcze nie jest najgorzej, tak dostać się gdzieś za stalową albo do okolicznych miast to dramat, autobusy i kolej ukatrupiona od dawna |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 11:11 ~Sąsiad z klatki  | Mają 12 km do Nowej Dęby i 30 km do Stalowej i im autobus trzeba załatwiać. Dla chcącego nic trudnego. Zapraszamy do Bursy. |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 12:28 ~Mózg ze styropianu  | heh i co, mają dymać 12-30 km z buta? tyś chyba na głowe padł haha |
1 0 |
| Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 09:53 ~rozwadowianin  | To w skali roku daje pół miliona zł.
A może ufundować taksówki dla tej młodzieży?
Taniej by wyszło. |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 09:28 ~Edmund  | Do Pysznicy, czy. Niska jeżdzi MZK. Dlaczego do Przyszowa nie? |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 15:31 ~mies b  | nie ma co filozofować trzeba ludziom pomóc a nie nazwa taka czy taka bez znaczenia MKS, MPK czy inne , co z tego wynika ? |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 15:18 ~c2  | Już jeżdzi piękny prywatny transport - busik elegancki śmiga w Pysznicy bo MKSY niewiadome czego oddają swoje tereny - u nich to jak jedzie przez Pysznice autobus to w ciapki wszystkie kolory czerwieni miał |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 14:03 ~duralex  | @aaaaa, twoj stary to MKS.
zadania z zakresu komunikacji dawno przejęło MZK, w którego struktury został wcielony MKS. Nie jest juz odrebnym bytem prawnym, a w mzk zakład funkcjonuje pod nazwą ZKM. |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 10:39 ~aaaaa  | MKS jak już. A no dlatego, że Nisko i Pysznica finansują wspólnie ze Stalową Wolą ten dojazd. Władze waszej gminy nie chciały partycypować w kosztach, dlatego macie jak macie. Za dodatkowy kurs pks powinniście płacić. |
0 0 |
| Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 09:27 ~Wsiok  | Kiedy autobusy MZK pojadą w stronę Bojanowa? |
0 0 | Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 15:34 ~n2  | Nie maja pewno logistyka - nie da się pewno - tam szanują spokój - nie zawracaj pytaniami takimi |
0 0 |
| |