Środa, 13 maja 2026 r. godz. 11:12 /Magdalena Rodecka/
Radni nie wyręczyli urzędnika. To on jest od podejmowania decyzji
Radni miejscy nie zgodzili się na procedowanie w sprawie przycinki drzewa przy bloku na ulicy Wolności 11 w Stalowej Woli. Fot. Magdalena Rodecka
Radni miejscy nie zgodzili się na procedowanie w sprawie przycinki drzewa przy bloku na ulicy Wolności 11 w Stalowej Woli. - Takie opinie ze strony radnych są zbędne. To naczelnik powinien podjąć decyzję - uważa radna miejska Joanna Grobel-Proszowska.
Na ręce radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej, Geodezji, Architektury i Ochrony Środowiska trafiło pismo z podpisem prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego. W jego imieniu wystąpiła Kierownik Biura Architektury Krajobrazu Milena Łabaj.
Na radnych chciano scedować podjęcie decyzji w sprawie ponowionego wniosku skierowanego przez zarządcę bloku Rogowska&Mamakis odnośnie jednostronnego przycięcia sosny przy bloku nr 11 na ulicy Wolności. W 2023 roku odmówiono przycinki, wskazując, że drzewo jest w dobrym stanie, nie stwarza zagrożenia i nie koliduje z elewacją.
Na prośbę mieszkańców 16 kwietnia przeprowadzono ponowne oględziny z udziałem zarządcy. Wskazano, że zacienienie elewacji wynika z jej północnej ekspozycji, a jednostronna przycinka może negatywnie wpłynąć na statykę drzewa i bezpieczeństwo. Drzewo rośnie przy narożniku budynku i ma nieznaczny kontakt z elewacją, przez pojedyncze, drobne gałęzie. Stąd radnych poproszono o opinię, czy przycinka drzewa jest zasadna.
URZĘDNIK "POD PRESJĄ"
Milena Łabaj, która jest w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli kierownikiem Biura Architektury, uzasadniała wniosek tym, że radni często zgłaszają zarzuty co do jakości i kosztów utrzymania zielenie w mieście. Jej zdaniem w tym wypadku przycinka nie jest zasadna, ale jest pod tak ogromną presją mieszkańców, zarządcy bloku, "niemal wyciąga się ją z biura", że jej zdaniem należy zapytać radnych, co w takiej sytuacji zrobić?
Taka przycinka to nie tylko koszt, ale też logistyka, bo do zwyżki trzeba zaangażować dwóch operatorów, zabezpieczyć teren, rozstawić sprzęt, czasami poprosić o usunięcie aut, dokonać przycinki, wywieźć gałęzie i dokonać ich utylizacji. - To nie jest 5 złotych, w tym czasie inne zgłoszenia czekają - uważa Milena Łabaj. W tym przypadku gałęzie delikatnie dotykają elewacji, a jej brudzenie to nierzadko złej jakości materiały.
Biuro Architektury Krajobrazu ma mieć dużo zgłoszeń od mieszkańców w sprawie zieleni. Tylko w minionym roku było to 150 wniosków pisemnych, 160 telefonów. Owszem, jeżeli drzewo zasłania kamerę, mamy do czynienia z suchym konarem, drzewo silnie uderza w elewację, czy okno, zwłaszcza podczas burzy, wówczas podejmuje się działania. Tu takie argumenty nie występują, a naciski ze strony mieszkańców są niewspółmierne do wag sytuacji.
Tymczasem pracy jest bardzo dużo. Miasto robi nasadzenia na Alejach Jana Pawła II, za chwilę rozpocznie na ulicy Staszica, będą prowadzone działania ze zdjęciem posuszu w parku miejskim, w parku w Charzewicach, w Parku 24. Gmina zarządza 85 hektarami terenów zielonych i lasu komunalnego oraz 46 hektarami zieleni osiedlowej.
RADNA PROSZOWSKA: TO URZĘDNIK JEST FACHOWCEM I TO ON PODEJMUJE DECYZJE
Radni poza małymi wyjątkami z Komisji Gospodarki Komunalnej są zgodni, że decyzje administracyjne ma podejmować urzędnik, który jest fachowcem w danej dziedzinie. Opinia w takiej sprawie to wmanewrowywanie jej członków. - Jak chce się wyciąć drzewo u siebie na posesji, idzie się do urzędu i urzędnik o tym decyduje, a my mamy podejmować decyzję, w sprawie sosny, której nikt nie widział: przyciąć, czy nie przyciąć? Takie opinie ze strony radnych są zbędne. To naczelnik powinien podejmować takie decyzje - uważa radna Joanna Grobel-Proszowska. - Kierowanie takich wniosków do Komisji jest bez sensu. Za chwilę inny naczelnik, z innego wydziału przyjedzie i powie, że ma pełno pretensji od rodziców - dodała
Ostatecznie wniosek upadł i radni go nie procedowali. Jedynie radny Wiesław Siembida się wahał, twierdząc, że on by nie chciał, aby po jego budynku "wędrowały gałęzie".
Proszę panią przewodniczącą rady miasta o udzielenie publicznie odpowiedzi(łącznie z sesją rady!) czy prezydent złożył sprawozdanie(raport!) z poprzedniej kadencji zasiadania w jednej z rad doradczych PAD? Skoro korzystał z delegacji służbowych tzn. że miał obowiązek poinformować radę o efektach doradzania bowiem było to 5 lat. Pani mniemam wyrażała zgodę na dodatkowe zajęcie prezydenta więc tym bardziej jest zobligowany do pochwalenia się owym doradztwem. Proszę o wprowadzenie do porządku obrad rady sprawozdania prezydenta w tej kwestii.
Ta sprawa akurat nie zasługuje na taką dyskusję ale przy okazji coś o funkcjonowaniu urzędów. Byłem kiedyś w ZUS-ie. Bardzo grzeczna Pani poinformowała mnie , że trzeba wziąć numerek z maszyny i czekać na wezwanie. Wziąłem numerek , popatrzyłem na cyfrę, w poczekalni tłum ludzi, 3 czy cztery zajęte krzesła. Postanowiłem , że umrę w innym miejscu i poszedłem stamtąd.
niestety włodarz miasta zapomniał że głosowali i wybrali go mieszkańcy stalowej woli nie koledzy partyjni nie pociotki i nie bogacze z wiosek wszelakich tylko nie ze stalowej którym posadki stworzył i tylko kasę trzepią na mieszkańcach
00
Sobota, 16 maja 2026 r. godz. 10:35 ~morena
Patologia jaką obserwujemy w magistracie powstała na wskutek milczenia stosownych władz nadzór sprawujących. Jeśli pani wojewoda ma obok siebie doradcę na "etacie" d/s samorządu to powinna jego szybko zwolnić z posady by nie zabierał świeżego powietrza, szkoda czasu. W działaniu tego aroganta jest nadto przykładów nie liczenia się z prawem go obowiązującym. Przykład? Proszę bardzo skoro nie pracuje Komisja Rewizyjna rady miasta od kilku lat to jakim cudem wydawane są opinie o wykonaniu budżetu każdego roku i udzielane jest absolutorium? Po wtóre dlaczego w składzie tejże Komisji nie ma przedstawicieli radnych z opozycji? Najpierw powinno być wezwanie do usunięcia nieprawidłowości, potem kontrola realizacji zaleceń a na końcu wniosek o zawieszenie "organu" przez prezesa Rady Ministrów. W międzyczasie można byłoby zlecić(pani wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie ma takie uprawnienie!) kontrolę wydatków finansowych z budżetu pod kątem naruszenia dyscypliny finansowej. Różne zakupy dokonywane licznie przez urzędników(karty płatnicze, sklep monopolowy, szaty liturgiczne) niosą ryzyko wydawania pieniędzy niezgodnie z prawem budżetowym. Dlaczego pani wojewoda toleruje samopas samorządu w mieście? Czego może się obawiać w przypadku podejmowania działań zgodnych z uprawnieniami? Przecież to powinno już dawno być załatwione by zło się nie rozprzestrzeniało. Pani wojewodo proszę działać a nie udawać że cokolwiek pani robi!
00
Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 20:50 ~sodoma i gomora
Do ~pompa, rzeczywiście aż takiej patoli i podziałów to nigdy wcześniej nie było jak przez ostatnie lata. Represje, zastraszanie, gróźby, obrażanie pracowników metody na zamykanie gąb. Ilość zatrudnianych gamoni albo niepotrzebnych ludzi i tworzenia stanowisk, którzy tylko na wypłatę czekają, przechodzi ludzkie pojęcie.
00
Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 14:49 ~pompa
On nie ma pojęcia o samorządzie. Samorząd to partnerstwo pomiędzy organami a obywatelami, to także szacunek dla kolektywów tworząc zakład pracy. Jak to wygląda u nas widać aż nadto dobrze. Obywatele są lekceważeni, zbywani, są dla niego natrętami... Nie inaczej jest z pracownikami. Gdyby było dobrze to nie musiałby powstawać Związek Zawodowy Alternatywa do ukrócenia jego "samodierżawia". Urzędnicy podobnie jak obywatele są dzieleni na kategorie z którymi się chce rozmawiać a z niektórymi poprzez media, których można posłuchać i nagradzać za ich bezgraniczną lojalność albo kneblować usta tym którzy mają inny punkt widzenia. Nie obce są szykany, zastraszania, groźby czy bezpodstawne karanie(vide rozprawy w sądzie pracy!) Czy tak ma działać nowoczesny samorząd z partyjnym cwaniakiem na czele? Najlepiej byłoby gdyby wszyscy bez wyjątku zanosili hymny pochwalne pod jego adresem wielbiąc jego dzieła niszczenia zieleni, tworzenia stref wydatków bieżących budżetu bez opamiętania czy siedząc cichutko gdy zaciąga kolejne kredyty na swoje fanaberie. Człowiek wyjątkowy małostkowy, zadufany w sobie, arogant, cynik, cwaniak i tupeciarz. Gdyby miał odrobinę przyzwoitości(chyba nigdy tego wyrazu nie słyszał to znaczenia nie zna!) to nie przyjmowałby wysokich odznaczeń państwowych bowiem na nie zasłużył w naszej opinii. Nie znaczy to, że w mieście nie ma szczególnie zasłużonych ludzi do takich godności. Lecz nikt nie słyszał by przez ten czas gdy pomiata miastem nie było przypadku by ktoś inny oprócz niego pochwalił się orderami. On ma aż dwa. Czy to jest normalne, przyzwoite by chwalić się nienależnymi odznaczeniami? On sprowadził miasto do sługi magistratowi, umniejszenia roli radnych(jeśli jesteś z "pozytywnej drużyny o gęba w kubeł i tak jak sobie życzę masz działać") do roli maszynki do głosowania. Obsadził komisję rewizyjną swoimi radnymi co jest gwałtem na ustawie o samorządzie terytorialnym. On może to robić bo ma koneksje z politykami wysokich szczebli więc czuje się bezkarnie.
00
Piątek, 15 maja 2026 r. godz. 11:12 ~Bojanowiak
Ja nie mogę, dwóch chłopa, traktor, wóz i piła motorowa, z ojcem podjedziemy i zetniemy :p będzie czym napalic na ciepłą wodę :p za darmo, nic nam nie trzeba płacić :p
Skoro to jest zbyt stresująca praca dla pani naczelnik, to może warto zastanowić się nad znalezieniem pracy adekwatnej do kwalifikacji. Prawie wyciągają ja z biura. Mieszkańcy miejska naczelnik ds. zieleni wyciągają? A to szanowna pani jak z tą zielenią pracuje? Pensja fajna, a pracować się nie chce? To ci mieszkańcy cię utrzymują, nie św. Mikołaj.
Pni naczelnik chce mieć tzw. święty spokój więc sięga po odgromnik w postaci opinii radnych. Radny nie jest uprawniony do takiej opinii chyba że byłby z wykształcenia dendrologiem. Zarówno radny jak i urzędnik nie podejmuje decyzji lecz organ wykonawczy samorządu czyli prezydent. Pani kierownik może tylko ją przygotować. Oczywiście należy chronić wszystkie drzewa i nie ulegać presji tego czy innego lokatora bloku któremu nie podoba się, że drzewo pięknie rośnie koło bloku. Radni mogliby rozpatrzyć np. skargę do nich skierowaną na okoliczność zniszczenia drzewa bezmyślną decyzją o wycince.
jprdl urzednik pod presja, to idz kobieto do szmateksu, zobaczysz jak sie wyjklada towar 5 godzin przed otwarciem, gdzie ci tłum napiera na dzrzwi. gratukuje zarobjow, tu takich nie ma
Do "mieszkaniec" to się kwalifikuje do prokuratury bowiem mam miejsce zatajenie tego co jest prawem nakazane. To się już tak przyjęło we wszystkich nieomal samorządach, że oświadczenia są gorącym kartoflem i nie można ich trzymać na publicznym osądzie. Dzieje się tak, że owi "szefowie" wywindowali sobie wynagrodzenia z górnych półek i teraz trochę się krygują z ujawnieniem ich zachłanności na szmal. Mogą się jednak na tym pośliznąć bo za takie coś jest odpowiedzialność karna!
00
Czwartek, 14 maja 2026 r. godz. 06:38 ~Karo
a czego oczekujecie kiedy sekretarzem został pan inspektor bez żadnych kwalifikacji np doświadczenia na stanowisku kierowniczym. Chłop ma specificzne wymagania, dość znane... bleee
00
Środa, 13 maja 2026 r. godz. 19:46 ~brawo
Ale bogacze urzędowi pomodlą się za biednych naiwnych pracowników i mieszkańcó i zrobią sobie zdjęcia z pierwszych ławek w kościele.
00
Środa, 13 maja 2026 r. godz. 19:01 ~stalowiak +
Teraz będą podwyższać pensję tym co zarabiają najwięcej, aż muszą podwyższyć poziom w tabeli bo przekraczają możliwe maksimum.
00
Środa, 13 maja 2026 r. godz. 17:48 ~Mieszkaniec
A ja z innej beczki - dlaczego nie publikują oświadczeń majątkowych za 2025 rok. Przecież mają obowiązek zrobić to "bezzwłocznie". Miasto i starostwo. Czego się boją???????????
00
Środa, 13 maja 2026 r. godz. 17:16 ~dzidzia piernik
A gdzie oświadczenie majątkowe zastępcy pana sekretarza? Taka ważna funkcja to ile zarabia dzidzia? I inne podobne...
00
Środa, 13 maja 2026 r. godz. 14:28 ~hehe
Jak się pani własnego cienia boi nie powinna być na stanowisku kierowniczym.
wystarczy wydać odmowę i tyle, trzeba zwoływać radnych do jednego drzewa? za co tym urzędnikom płacą? tak sie kończy zatrudnianie pociotków wszelkiej maści, potem nikt nie ogarnia podstawowych decyzji administracyjnych
Pani powinna wykonać telefon do przyjaciela, a tak na serio to są jakieś jaja? Ile taki kierownik zarabia, że go za rączkę trzeba prowadzić? A pan prezydent pyta się o przycinkę jakiegoś drzewa, a w strategicznych sprawach puszczą totalną zlewę na radę.
Firma wcale nie odwaliła fuszerki tylko jest to ściana północna i choćby nie było tam żadnych drzew to i tak zielony glon by występował. Trzeba zamówić firmę z dobrym Karcherem i dobrymi środkami i umyć tę elewację i będzie po sprawie a nie wnioskować tylko o wycinkę drzewa.Miejcie litość dla jakielkolwiek zieleni w naszym mieście czy nie widzicie jaka jest ogólna betonoza.Wszyscy byśmy chcieli mieć w gorące lato trochę cienia. Tyle mówi się i pisze o ekologii, zbieraniu wody deszczowej, sadzeniu drzew i krzewów.Polacy nigdy nie potrafili oszczędzać wody bo zawsze mieliśmy jej pod dostatkiem ale może przyjść taki czas , że to się skończy i pytam co wtedy. Tylko zieleń w miastach i tereny zielone są w stanie zagwarantować nam przyjemny chłód, czystą wodę, więc sadźmy co się da i gdzie się da a Ziemia nam podziękuje.
Chyba w tym UM to naprawdę nie mają co robić... Pani kierownik nie wie do czego została zatrudniona? Ma wydać decyzję do złożonego wniosku. Jeśli wychodzi, że przycinka niezasadna, to wydaje odmowę. Jak będzie nowy wniosek i stan faktyczny się nie zmienia, to również odmowa. Jak zasadne, to wydaje zgodę i robi swoje - organizuje wycinkę. Za 5 zł albo za 5000 zł - to już sprawa UM i zarządcy zieleni jak to zrobi, ile go to będzie kosztować.
Wystarczy prześledzić kogo na jakie stanowisko zatrudnił. Dwudziestki bez żadnej wiedzy, wykształcenia, kwalifikacji. Totalne dno i wodorosty. Ale lepiej zarabiają niż fachowcy
00
Środa, 13 maja 2026 r. godz. 13:04 ~Qaz
A lucuś podpisał to jej pisemko bez myślenia ???
Pozatrudniał ludzi od groma (przerost zatrudnienia straszny, SCUWy, spółeczki) i jeszcze chciałby zrzucić robotę na innych ...
Jaja
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.