Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy
| | Piątek, 8 maja 2026 r. godz. 21:28 /Magdalena Rodecka/ | Spółka piłkarska zostanie sprywatyzowana?
W ciągu kilku tygodni ma się odbyć spotkanie z prezesami miejskich spółek, w tym Piłkarskiej Spółki Akcyjnej Stal Stalowa Wola. Fot. Jacek Rodecki
| 800 tysięcy złotych, którymi gmina Stalowa Wola zamierza dokapitalizować Piłkarską Spółkę Akcyjną Stal Stalowa Wola, wystarczą na pokrycie wynagrodzeń, tylko na dwa miesiące. Niebawem odbędzie się debata, czy podmiot zostanie sprywatyzowany? Brak sponsora strategicznego powoduje, że ciężar ponoszenia kosztów na tę działalność spoczywa na mieście.
Mimo, że radni są za rozwojem zawodowej piłki nożnej, dla wielu z nich duże nakłady finansowe budzą wątpliwości. Skarbnik Stalowej Woli Michał Buwaj przyznał, że kwota 800 tysięcy złotych, to drugie w roku 2026 dofinansowanie do miejskiej spółki. Pierwsze wyniosło 2 mln zł.
Zdaniem Andrzeja Dorosza (klub Konfederacja) należy zwrócić się do władz Stalowej Woli, aby przedstawili, jak się mają sprawy w spółce piłkarskiej, zwłaszcza, jeżeli chodzi, o ile występuje, jej zadłużenie. Nie tak dawno słyszeliśmy o zmianach kadrowych, zaległościach w wypłatach dla zawodników itp.
Radny Damian Marczak (klub Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe) przypomniał, że wraz z grupą radnych złożyli oni wniosek, aby przed sesją absolutoryjną za rok 2025 spotkać się z prezesami miejskich spółek, w celu omówienia sytuacji finansowej, i nie tylko tychże podmiotów.
Radny Aleksander Kapuściński (klub PiS) słusznie zauważył, że w trakcie dyskusji na temat dokapitalizowania spółki, powinien być obecny ktoś z jej przedstawicieli. Nie chodzi tylko o punkt formalny, techniczny, ale przede wszystkim o dobry obyczaj.
SAMORZĄDY POZBYWAJĄ SIĘ SPÓŁEK PIŁKARSKICH?
Andrzej Dorosz zwrócił uwagę, że obecnie występuje trend, że władze miasta pozbywają się udziałów w klubach piłkarskich. Wpływ mają na to różne czynniki. Jedne z nich to procesy za nie wypłacanie wynagrodzeń przez samorządy zawodnikom, inne to niezadowolenie samych mieszkańców na wydatkowanie w ten sposób środków publicznych, jeszcze inne to kwestionowanie przez Komisję Europejską sposobu finansowania spółek piłkarskich przez samorządy.
Skarbnik Michał Buwaj stwierdza, że dokapitalizowanie spółki, ma na celu wyeliminowanie potencjalnych sporów. 800 tysięcy złotych zabezpiecza jednak spółkę na dwa miesiące i to tylko w znaczącej mierze na wypłaty wynagrodzeń. Strażnik miejskich finansów przyznaje, że trzeba się będzie zastanowić, w jakiej formie powinien ten podmiot dalej funkcjonować, kto powinien być jego właścicielem. - Te kwestie są rozważane w mieście. Prędzej, czy później, taką prośbę, o wyrażenie stanowiska, co do zmiany właściciela będą kierowane - mówi Michał Buwaj. Obecnie spółka ma niecałe 1,8 mln zł zobowiązań.
Radna Joanna Grobel-Proszowska przyznała, że PSA Stal Stalowa Wola to chyba jedyna spółka mieście, w której nawet jak nie ma wyników, zawodnicy nie muszą wygrywać, stratę i tak pokryje miasto.
Damian Marczak przypomina, że przestrzegał, przed taką sytuacją, jednak w momencie przejmowania większości udziałów, włodarz miasta zapewniał, że ma plan na spółkę, a radni z klubu PiS podnieśli wówczas za tym pomysłem rękę. Dodał, że gmina powinna wspierać rozwój sportu, ale głównie tego dziecięcego i młodzieżowego.
W ciągu kilku tygodni ma się odbyć spotkanie z prezesami miejskich spółek. Radni nie chcą być zaskakiwani przed sesją absolutoryjną, tak jak w przypadku Piłkarskiej Spółki Akcyjnej i głosowaniem nad dokapitalizowaniem 800 tysiącami złotych spółki.
Prezesem spółki jest Marcin Łopatka.
Miasto Stalowa Wola posiada 100% akcji w spółce. Gmina przejęła pełną kontrolę nad PSA w lipcu 2018 roku, stając się jej strategicznym partnerem finansowym.
Zobacz więcej: - Dokapitalizowanie Piłkarskiej Spółki Akcyjnej. Głos będzie należał do radnych
| | |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
| Wtorek, 12 maja 2026 r. godz. 18:25 ~Pytanie  | Pewne to ????? Kwiecień ten od Wieczystej ma to przejąć od lipca |
0 0 | Poniedziałek, 11 maja 2026 r. godz. 16:47 ~A-daśko  | Jak najszybciej, jak najszybciej. Po ile akcje i kiedy i gdzie można je kupić. |
0 0 | Poniedziałek, 11 maja 2026 r. godz. 12:23 ~TOR   | Piekny kwik opozycyjnych trolli. Damian, Daniel i Dariusz nadają... |
0 0 | Poniedziałek, 11 maja 2026 r. godz. 18:17 ~Lot nad Kaczym Gniazdem  | Jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia to lepiej milcz, PiSowski klakierze! |
0 0 |
| Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 18:57 ~Jelcz  | Aborygen lata finansował kiboli w stalowej. Efekty jakie są każdy wie... |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 17:27 ~Beka  | Z nadbereznego taki biznesmen ze do sprzedaży marchewki na rynku się nie nadaje. Za co się nie weźmie to później trzeba to milionami dotować. Niech ze swoich da cwaniak. |
0 0 | Poniedziałek, 11 maja 2026 r. godz. 02:34 ~Wasz Deficyt  | On to prawdziwy "Lucjusz Utracjusz"! |
0 0 |
| Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 15:33 ~Bartek OC  | Są pogłoski u mnie w pracy że jeżeli Stal Stalowa Wola utrzyma się w Drugiej Lidze to Firma "Superior" Zostanie głównym Sponsorem Klubu ZKS STAL STALOWA WOLA na sezon 2026/27 |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 22:20 ~Kinic  | Zamaist ludzom Dac podwyzki to wola placiic pilkarzykom |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 20:57 ~Edziu  | Dobrze że chociaż pozwalają kupę w pracy zrobić. W Chinach pod siebie w pampersa bo czasu szkoda. |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 19:58 ~dnoikamienikupa  | tak brak podwyżek ,nie ma papieru w kiblu od miesiąca , kroją nas na wszystkim a na sposoring mają?? chory zakład |
0 0 |
| Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 13:43 ~lump pisi  | Trzeba skonczyc z tym pisoskim rozpasaniem tlustych kotow .Czyt radnych |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 12:41 ~jo  | a może Andrzej z Plutycz był by zainteresowany |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 09:50 ~wkurz ony  | Wygląda na to że super projekt LN o kant d ... Tyle kasy psu pod ogon. |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 11:25 ~olo  | do wkurzony , to dzięki PANU PREZYDENTOWI L. NADBEREŻNEMU mieliśmy w naszym mieście 1 ligę przez jeden sezon więc o czym ty gęgasz.Pogratuluj jemu za to wielkie osiągnięcie bo prawdziwym kibicom marzy sie taki sukces znowu za parę lat. |
0 0 |
| Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 22:03 ~pawelek  | Tu nie ma się nad czym zastanawiać. Miasto jak najszybciej musi sprzedać wszystkie udziały w klubie prywatnemu inwestorowi. Ten musi zrobić czystki, następni zatrudnić kompetentnych ludzi i zarządzać jak każdą normalną firmą, która musi przynieść zysk lub przynajmniej wyjść na 0. Koniec z przepłacaniem nieudaczników. Biznes jak jest deficytowy to bankrutuje i się go zamyka. Innej sensownej drogi nie ma. |
0 0 | Poniedziałek, 11 maja 2026 r. godz. 08:51 ~Ziutek  | Bankructwo to jedyna droga, przecież tego badziewia nikt nie kupi :) :) :) |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 09:47 ~Mieszkaniec  | Żaden klub piłkarski w Polsce finansowo nie wychodzi na 0. |
0 0 |
| Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 20:08 ~jasio  | taki klup powinie byc dla mieszczan aby kazden tam sobie pogral |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 20:01 ~olo  | a ta ładna rzecznik dalej tam pracuje? |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 14:11 ~Edziu  | Radna Proszowska się myli. ZAB a teraz spółka Nieruchomości zawsze była i będzie deficytowa ze względu za dłużników, słabe zarządzanie jak również jej funkcja administratora nie pozwala na zarabianie pieniędzy dla Miasta. Dlatego już dawno temu powinna być z MZB połączona i ograniczone zatrudnienie w pierwszej kolejności które generuje oprócz dłużników ogromne koszty i straty. MZB sobie poradzi składem osobowym który posiada. |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 12:11 ~H15  | A co się stało z członkiem Rady Nadzorczej Wojciech Chodorek piłkarskiej spółki ? Na stronie nie ma już jego nazwiska w składzie |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 14:26 ~Edziu  | Dostał stołek w dawnym MOSiR a teraz SIR więc nie wypada chyba. |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 13:02 ~Kibic  | szczury uciekają z tonącego okrętu |
0 0 |
| Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 09:56 ~Edek  | Za kilka lat taki sam problem będzie z aquaparkiem, takie inwstycje nie przynoszą dochodów tylko wydatki |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 13:50 ~krytyk  | I o to właśnie chodzi. Rozkradanie majątku narodowego. gdzie się tylko da. Kupowanie, budowanie, remontoowanie, rozdawanie usług - swoim oczywiście - aby jak najszybciej doprowadzić kraj do upasdku.
PO = PIS. |
0 0 |
| Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 09:22 ~Buchalter  | Czy w przerwie wczorajszego meczu spiker wymieniał Pana Prezydenta z imienia i nazwiska jako głównego sponsora spółki, jak robił to dotychczas? Nigdzie indziej nie ma czegoś takiego, ponieważ to samorząd z pieniędzy podatników stoi za sponsorowaniem. U nas, jak widać panują inne obyczaje. Pan Prezydent jako główny sponsor powinien dokapitalizować spółkę z własnych środków. |
0 0 | Poniedziałek, 11 maja 2026 r. godz. 08:53 ~Ziutek  | Kurde ~klawisz i teraz nie wiem czy ty tak na serio czy to sarkazm?! ;) |
0 0 | Niedziela, 10 maja 2026 r. godz. 00:47 ~Fonia  | Komunistyczne hasło brzmiało: Cały naród pije szampana, ustami swoich dygnitarzy. |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 10:16 ~klawisz  | Wymieniał z nazwiska bo miasto jest jego właścicielem . Nasz prezydent jest dobrym managerem biznesowym i na pewno ma plan przejmując w 100 procentach klub, w przyszłości będzie na tym miasto zarabiało . jesteśmy dumni ze posiadamy klub miejski . Brawo panie prezydencie |
0 0 |
| Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 08:02 ~emeryt  | Państwowe spółki są często przechowalnią różnych wiernych a niepotrzebnych ludzi, którzy nie nadają się do żadnej pracy.
Oni wiedzę gdzie biorą wypłatę, ale co mają robić , to już nie bardzo.
Prywatyzacja skutecznie tą patologię leczy. |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 07:57 ~Teodor  | Nie zgadzam się, żeby moje pieniądze szły na piłkarzy. Sprywatyzować, ściągać z nich podatki.
W UK klub który ma deficyt bankrutuje |
0 0 | Poniedziałek, 11 maja 2026 r. godz. 02:35 ~Wasz Deficyt  | A w Polsce to kluby pilkarskie maja jakis specjalny status? |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 10:13 ~asd  | Rada, wiesz gdzie sobie możesz taką radę wsadzić? |
0 0 | Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 09:20 ~Rada  | Jesteśmy w Polsce jak ci się nie podoba jedź na zmywak do UK droga wolna. |
0 0 |
| Sobota, 9 maja 2026 r. godz. 00:23 ~Zenobia  | A miało być tak pięknie, dochodowo i reklamowo, a wyszło, jak zawsze. Czy doczekam czasów, gdy decydenci szalonych , nieprzemyślanych pomysłów będą ponosić odpowiedzialność za swe niecne czyny ? - analogicznie, jak w innych zawodach. To wszystko jest chore. Nic dziwnego, że tak w samorządach, jak w całym kraju takie długi. ODPOWIEDZIALNOŚĆ przede wszystkim !!! |
0 0 | Piątek, 8 maja 2026 r. godz. 23:53 ~Fargo  | A miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze. Kolejny sukces władzy ludowej? |
0 0 | Piątek, 8 maja 2026 r. godz. 23:42 ~Monika  | kupowanie głosów wyborców przez nieudaczników powinno być karalne! |
1 0 | Piątek, 8 maja 2026 r. godz. 23:30 ~Wiki  | Dlaczego mam z moim podatków sponsorować ich? W pracy jak nie ma wyników to elo a tu? |
1 0 | Piątek, 8 maja 2026 r. godz. 23:27 ~Nareszcie  | Czyżby wreszcie do niektórych osób w UM dotarło do niego, że klub na prywatyzacji jeśli będzie to ktoś ogarnięty i majętny może tylko zyskać ? |
0 0 | Piątek, 8 maja 2026 r. godz. 22:46 ~Sugestia  | Koreańczycy z SK Group mogliby wziąć na swoje barki finansowanie klubu. Co by nie mówić sponsor bardzo majętny bo ma majątek wyceniany wyżej od koncernu Samsung. |
0 0 | |