Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście
| Wtorek, 7 stycznia 2025 r. godz. 07:42 /Informacja prasowa MDK/ | XIV Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli
XIV Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli. Fot. MDK
| "Syn - minie pismo, lecz ty spomnisz, wnuku…" - poezja Cypriana Kamila Norwida
W nowy rok Salon wchodzi z propozycją dojrzalszej formy romantyzmu. Taką ona miała być w zamyśle Cypriana Kamila Norwida - wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika. Niestety przyszło mu tworzyć u schyłku epoki, w dobie epigonów Adama Mickiewicza. Na szczęście Młoda Polska przywróciła należne poecie miejsce w historii literatury. Artysta czerpał z dorobku czasów, w których żył i jednocześnie krytykował go. Odrzucał choćby romantyczną gloryfikację cierpienia, czy patetycznych bohaterów. Widział potrzebę przekształcania społeczeństwa, doceniał wagę postępu technicznego, co było dla niego zgodne z planem bożym. W centrum uwagi Norwida był człowiek. Poeta i działacz społeczny jednocześnie zwracał uwagę na materializm rodzącego się kapitalizmu i brak silnych więzi międzyludzkich. Wysoko cenił pracę.
Ocalenie dorobku Norwida, zmarłego zapomnianym w przytułku we Francji, zawdzięczamy głównie Zenonowi Przesmyckiemu, który na początku XX wieku przygotował m.in. wydania zbiorowe dzieł tego przedstawiciela Wielkiej Emigracji. "Miriam" i jemu współcześni cenili u czwartego wieszcza spojrzenie zarazem na piękno i nędzę cywilizacji przemysłowej, język, kunszt wiersza, czy symboli. Dla twórców nowej epoki był on także ważny ze względu na tragiczny los niezrozumianego poety. Odtąd zaczęli do niego nawiązywać i inni. Czesław Miłosz pisał w 1974 roku:
"Żaden polski poeta nie stał się w dwudziestym wieku osobistością tak albumową, tj. któż go nie używał na motta i epigrafy? I zwykle przypominało to pobożne pienia na pokładzie okrętu, w którego wnętrzu przewozi się niewolników, tj. jego zdania zostawały podniesione w jakiś wymiar idealny, ważny gdzieś i kiedyś, nigdy tu i teraz. (…) Czyli polskie głupstwo polegające na braku hierarchii, a więc niezdolne rozróżnić między tym, co prawdziwie ważne, i tym, co mało ważne, tak się zawsze urządzało, żeby Norwida nie tłumaczyć na konkretny język nowych sytuacji".
W świat poetyckiej wyobraźni Cypriana Kamila Norwida, podczas XIV Krakowskiego Salonu Poezji w Stalowej Woli, wprowadzą nas: Katarzyna Skarżanka - aktorka Teatru Polskiego w Warszawie oraz Łukasz Borkowski - aktor i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. O warstwę muzyczną zadba stalowowolska pianistka Monika Kuca.
Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Katarzyna Pawłowska, Marek Gruchota, Sławomir Mączka
BILETY DOSTĘPNE NA: Bilety MDK Stacjonarnie: kasa MDK poniedziałek - piątek / godz. 8.30-10.00 i 13.00-16.00 oraz w RDK "Sokół" (w dniu wydarzenia)
| |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy
|