Wtorek, 6 sierpnia 2024 r. godz. 22:23 /Artykuł sponsorowany/
Niski bieżnik to wysokie ryzyko - kiedy zmienić opony, aby uniknąć problemów?
Niski bieżnik to wysokie ryzyko - kiedy zmienić opony, aby uniknąć problemów?
Nowe opony przynoszą odczuwalną różnicę w trakcie jazdy. Po założeniu świeżego kompletu poprawia się skuteczność hamowania oraz pewność prowadzenia, a korzystanie z auta staje się przyjemniejsze. Aby określić optymalny moment na zakup nowych opon, trzeba jednak regularnie sprawdzać głębokość bieżnika w starym zestawie. Przy jakiej wysokości bieżnika należy wymieniać opony?
O minimalnej wysokości bieżnika decydują przepisy
Polskie przepisy określają minimalną głębokość bieżnika, której bezwzględnie nie wolno przekraczać. Wynosi ona 1,6 mm - jeżeli policja przyłapie nas na jeździe na zbyt zużytych oponach, to możemy otrzymać mandat nawet na 3000 zł w zależności od tego, jak bardzo zły będzie ich stan. Funkcjonariusz może szybko sprawdzić wysokość bieżnika za pomocą wskaźnika TWI na oponie. Jeżeli wysokość klocków bieżnika w Twoich oponach nieuchronnie zbliża się do 1,6 mm, warto szybko zaopatrzyć się w nowy komplet. Na SklepOpon.com możesz zamówić opony darmową dostawą, zanim będzie za późno.
Jazda do ostatniego milimetra bieżnika zdecydowanie nie jest rozsądna. Oprócz wysokości traci on swoje możliwości, jak np. zdolność zachowania przyczepności na mokrej nawierzchni, przez co jazda staje się coraz mniej bezpieczna. Ponadto walcząc o wykorzystanie każdej dziesiętnej części milimetra łatwo przeoczyć moment przekroczenia wartości 1,6 mm, a mocno zużyte opony zdecydowanie przyciągają wzrok policjantów, którzy chętnie sprawdzą, czy mieszczą się w przewidzianym zakresie.
Dlatego, aby korzystać z samochodu bezpiecznie i bez ryzyka kary finansowej, należy wymieniać opony odpowiednio wcześniej.
Opony zaleca się wymieniać z wyprzedzeniem
Teoretycznie opony z bieżnikiem 2 mm nadają się do jazdy. Nie ma się co jednak łudzić, że będą tak samo bezpieczne, jak w momencie, gdy były niemal nowe i miały 8-9 mm bieżnika. Ich parametry z pewnością będą znacznie obniżone. Specjaliści wskazują, że w przypadku opon letnich największy spadek parametrów jest widoczny po osiągnięciu 3 mm bieżnika. Poniżej tej wartości znacząco spada m.in. skuteczność odprowadzania wody i wzrasta ryzyko aquaplaningu. Opony zimowe muszą głęboko wgryzać się w warstwę śniegu, aby utrzymać przyczepność w sezonie zimowym. Dlatego niektórzy producenci zalecają, aby zimówki zmieniać przy 4 mm głębokości bieżnika, aby zachować możliwie wysoką skuteczność w śnieżnych warunkach.
Ważny jest także ogólny stan opon
Przy niewielkich przebiegach i odpowiedniej dbałości komplet opon może służyć przez wiele lat, zanim bieżnik się zużyje. Jednak istnieją też inne wyznaczniki stanu opon - one również mogą zwiększać ryzyko wypadku oraz są podstawą do nałożenia mandatu. Z użytku należy wykluczyć opony, których powierzchnia ma uszkodzenia - pęknięcia, wybrzuszenia, ubytki, mogące powstać np. wskutek mocnego uderzenia kołem w dziurę lub krawężnik. Oprócz tego zużycie opon przyspiesza z wiekiem - guma, z której je wykonano, parcieje i pęknięcia samoczynnie tworzą się na jej powierzchni. Dlatego nie należy używać opon, które są starsze niż 10 lat, nawet jeżeli wciąż mają zapas bieżnika.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.