Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 29 maja 2023 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
 Wiadomości lokalne
» Jaka jest Polska waszych marzeń? - pytał Sylwester Korycki z Polski 2050
» Jest nas coraz mniej
» Naprawiają sygnalizator. Uległ awarii po burzy
» Nietrzeźwi kierowcy jednośladów
» Miasto nabędzie kolejne działki na zamianę z Lasami Państwowymi
» Niedzielne imprezy za nami. Jak się bawiliście?
» Eko-Świat. Twoja praca. Twój sukces!
» Pożar mieszkania na Siedlanowskiego
» Kosmicznie na Politechnice
» Wodny Park otwarty w Dzień Dziecka!
» Kwiatowe nasadzenia w Rozwadowie
» Dachowanie w Brandwicy. 1 osoba ranna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Miejski Dzień Dziecka
» Podkarpacki Rajd Rowerowy 2023
» My, Stalowa Lova
» Nie tylko męski świat zabawek mechanicznych
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Wysokie miejsce Krzysztofa Farasia w Korczynie
»Wysokie miejsce Krzysztofa Farasia w Korczynie
»Piknik Rodzinny w Rozwadowie
»Majówka 2023: Fiesta Amigos i Poniedzielski
»Majówka 2023: Róże Europy, Zaczarowany Ołówek, Laboratorium
»Majówka 2023: ŁJK, Breakout Symfonicznie, Another Pink Floyd
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 10:45     /Magdalena Rodecka/
Oswoić śmierć

W Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja programowa pod hasłem Hospicjum znaczy miłość, mająca na celu przedstawienie najważniejszych założeń i standardów opieki paliatywnej.
W Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja programowa pod hasłem "Hospicjum znaczy miłość", mająca na celu przedstawienie najważniejszych założeń i standardów opieki paliatywnej.
Fot. Magdalena Rodecka
Dzień po wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę hospicjum w Stalowej Woli, w Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja programowa pod hasłem "Hospicjum znaczy miłość", mająca na celu przedstawienie najważniejszych założeń i standardów opieki paliatywnej.

Jak wyjaśniła Dorota Szymańska, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw budowy hospicjum, tą konferencją rozpoczyna się cykl rozmów na tematy trudne ale ważne, dotykające naszych znajomych, sąsiadów, bliskich, w końcu nas samych. - Choroba zawsze nadchodzi w złym momencie. Chorzy odczuwają lęk, niepewność ale i nadzieję. Nadzieję na dobrą jakość życia w ostatnim jego etapie. Tę jakość zapewnia właśnie opieka paliatywna - mówiła Dorota Szymańska.

W konferencji brali udział seniorzy, przedstawiciele zawodów medycznych oraz zaproszeni goście. Zaprezentowano jak będzie wyglądało hospicjum, jakie występują potrzeby na terenie miasta, co to jest opieka paliatywna, kto może z nie skorzystać i komu przyniesie ulgę.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wyjaśniał, że stalowowolskie hospicjum będzie miejsce wyprzedzającym czas swoim standardem, techniką, wyposażeniem. Na 3,5 tysiącach metrów kwadratowych będzie się mieścić 14 dwuosobowych pomieszczeń, izolatki i całe zaplecze gwarantujące profesjonalny proces opieki: gabinety, poradnie, sale rehabilitacyjne, świetlica, kuchnia, kaplica. Obiekt ma tonąć w zieleni: - Czynimy starania, aby teren był rozszerzony o dodatkowe miejsca prowadzące do otwartych ogrodów - mówił prezydent. - Nasze hospicjum nie tylko ma skupiać się na działaniach medycznych ale także na działaniach woluntarystycznych, ma się stać centrum myśli, inicjatyw służących osobom chorym, cierpiącym oraz tym, którzy będą im w tym czasie współtowarzyszyć - dodał włodarz. Zaapelował też, aby najbliższy rok, zanim hospicjum zacznie działań, pracujący nad jego uruchomieniem zespół, czynił starania, aby pozyskać wykształcony personel, pełen empatii i wrażliwości.

NAJLEPSZE PRAKTYKI

Stalowowolska placówka powstaje we współpracy z Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Na Pomorzu funkcjonuje już dziewiętnaście lat a inicjatorem jej powstania był ksiądz Jan Kaczkowski,który poświęcił swoje życie służbie Bogu oraz osobom chorym i umierającym. Duchowny siedem lat temu zmarł na glejaka.

Jak wynika z wojewódzkiego planu transformacji dla województwa podkarpackiego na lata 2022-2026 wobec trendów demograficznych nastąpi wzrost zapotrzebowania na świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Ośrodki hospicyjne powinny docelowo powstać nie tylko w powiecie stalowowolskim ale i dębickim, jasielskim, sanockim, ropczycko-sędziszowskim i leżajskim. Należy też zwiększyć liczbę świadczeń hospicjum domowego.

Stalowowolska placówka ma nie tylko zapewniać całodobową opiekę nieuleczalnie chorym ale być też siedzibą przychodni - Poradni Medycyny Paliatywnej i przestrzenią edukacyjną, gdzie odbywać się będą szkolenia i warsztaty.

W Poradni Medycyny Paliatywnej znajdować się będą gabinety: specjalisty medycyny paliatywnej, psychologa, dietetyka, rehabilitanta, gabinet pielęgniarki i rejestracja poradni.

W Hospicjum Stacjonarnym będzie miejsce na: 14 pokoi 2 osobowych wraz z łazienkami (około 38 m kw.), 2 izolatki wraz z łazienkami i śluzami, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, punkt pielęgniarski, dział farmacji, kuchnia wraz z jadalnią, świetlica, kaplica, 2 pokoje gościnne, pomieszczenia techniczne, sanitarne oraz biura pracowników administracyjnych.

BEZPIECZEŃSTWO NA PIERWSZYM MIEJSCU

Pomieszczenia, w których będą przebywać pacjenci mają być wyposażone w system informujący personel o upadku pacjenta lub jego zbyt długim zatrzymaniu się w miejscu do tego nie przeznaczonym. Wejścia do budynku dostępne będą z poziomu otaczającego terenu, korytarze czy otwory drzwiowe będą przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie będzie progów i uskoków.

Opiekę pacjentom mają zapewniać zespoły złożone z lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i duchowych.

Hospicjum ma ruszyć w 2024 roku. Jego budowa kosztuje 27,5 mln zł, z czego 15 mln zł to rządowa, bezzwrotna dotacja.
Zdjęcia
W Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja programowa pod hasłem Hospicjum znaczy miłość, mająca na celu przedstawienie najważniejszych założeń i standardów opieki paliatywnej.W Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja programowa pod hasłem Hospicjum znaczy miłość, mająca na celu przedstawienie najważniejszych założeń i standardów opieki paliatywnej.W Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja programowa pod hasłem Hospicjum znaczy miłość, mająca na celu przedstawienie najważniejszych założeń i standardów opieki paliatywnej.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 30 marca 2023 r. godz. 17:8
~pierdek :)
pierdek z poniatowskiego t . armata
+0-0
Piątek, 31 marca 2023 r. godz. 18:54
~Aamon
Ulula prezesa, bo co jak co, ale to byłaby niesamowita promocja... Może jeszcze obywatel Dziwisz?
+0-0
Czwartek, 30 marca 2023 r. godz. 16:43
~zeti
Gdy patrzę na tych 'budowlańców" z kielniami w rękach co to "wmurowali kamień węgiełny" we wznoszony od 2022 roku budynek to pusty śmiech mnie ogarnia ogromny. Owa sytuacja do złudzenia przypomina pewne anegdotyczne zdarzenie z transportem węgla do mieszkań opalanych węglem przez zaprzęg konny... Wozak wiozący węgiel na furmance zatrzymał konia przed budynkiem mieszkalnym i jął zacierać ręce pokrzykując : węgiel przywiozłem, węgiel przywiozłem, węgiel... Na to koń odwróciwszy głowę w jego kierunku przemówił ludzkim głosem : ty kurna przywiozłeś, ty przywiozłeś...
+0-0
Czwartek, 30 marca 2023 r. godz. 0:57
~wolontariusz
Ci z obrazka liczą na wolontariat. Zapewniam, że nic z tego nie będzie. Co innego u ks. Kaczkowskiego, który oddawał się tej pracy całkowicie i dawał dobry przykład. Dla udających dobroczyńców "ofiarodawców", a w praktyce lokujących się w spólkach nikt za darmo pracował nie będzie, aby Ci na fotkach się dalej reklamowali.
+0-0
Czwartek, 30 marca 2023 r. godz. 8:21
~Helmut
w Niemczech wolontariusz zarabia oficjalnie 500 euro mc, reszta , jak oni mówią "pod stołem", w sumie wychodzi na złotówki ok 10 tysi na rękę, chociaż w Niemczech takie pieniądze to drobne, wiem bo moja ciotka tak pracuje, co na to żenujący płezydent? za darmochę niech szukają wolontariuszy w rodzinie
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 23:24
~Ferdek z Poniatowskiego
Pamietajcie Platfusy - wasza buta, pycha i arogancja beda rozliczone tej jesieni!
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 23:40
~niesmak pozostanie
Kolejny wpis Ferdka typu "zlodziej wola glosno - lapcie zlodzieja!"
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 17:10
~Marysia K
Kiedy zabronimy spółkom skarbu państwa na sponsorowanie czegokolwiek? Przecież to, proszę pana i pani twoje pieniądze!!
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 5:20
~Ferdek z Poniatowskiego
Hospicjum Stalwianie to miejsce, gdzie trafiają ludzie, którym zostało kilka, może kilkanaście tygodni życia. I mają oni prawo do opieki, miłości i godnej śmierci. Bo umieranie w otoczeniu ludzi, którzy czuwają przy łóżku i trzymają za rękę modląc siem z umierającym, jest wykładnią naszego człowieczeństwa. Bo człowiek to coś więcej niż tylko kupa mięśni i kilogramy kości. Jesteśmy dziećmi Boga… I niech to nas pociesza w godzinie naszej śmierci.
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 22:58
~Ferdek z Poniatowskiego
A Platfusie Milion Maseczek jaka prawda??? Bo są 3 prawdy: święta prawda, tys prowda i g.wno prawda, he he he. To siem określ Platfusie, bo ja myślę, że to g.wno prawda co piszesz, he he he.
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 20:47
~Milion Masek
Szczujesz, plujesz i jad z siebie wydzielasz. Taka jest prawda "Ferdku"!!
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 20:15
~lekarka
Ferdek poszukaj sobie dobrego lekarza od głowy
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 18:15
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja nikogo nie POuczam towarzyszu w PiSie, tylko głoszę swoje zdanie, do którego mam prawo, bo ja widzę jakie Platfusy są naprawdę, czyli za Helmutami, a przeciw własnemu krajowi i rodakom, kurde szatan i torba z Biedronki. A Helmuty jakie są naprawdę to ja też wiem, bo siem uczę z historii starożytnej i nowożytnej.
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 17:14
~Towarzysze w PiSie!
Ferdek - usiluje nas tu pouczac, a sam (bez przerwy) pluje jadem i zolcia na tym forum!
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 16:42
~Ferdek z Poniatowskiego
Największym szczujem jest chyży ruj, panie żałosny i stada troli totalnych, których Platfusy zatrudniają. Trzeba szanować pisiorów za ich poglądy, no nie Platfusi filozofie? Czy tylko według twojej filozofi to pisiory powinni szanować Platfusów, za ich kłamstwa i przekręty?
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 14:42
~żałosne
@ferdek z Poniatowskiego, ty pisi filozofie od siedmiu boleści, wymiarem człowieczeństwa jest również szanowanie innych bez względu na ich poglądy a nie szczucie jednych na drugich
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 23:16
~Marek
My już posiadamy hospicjum na Staszica. Ale tam jest przynajmniej czyste powietrze znad Sanu
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 21:17
~Pielęgniarka
Chyba nie wszyscy zrozumieli - hospicjum, to nie ,,dom starców". To miejsce dla ludzi ciężko chorych , którym potrzebna jest opieka paliatywna, długoterminowa. W gminie Zaleszany, ma być takie hospicjum dla dzieci od 0 - 18 roku życia, a w Stalowej Woli dla dorosłych tj. 19 i więcej.
+0-0
Czwartek, 30 marca 2023 r. godz. 16:49
~jola
Zapewne państwo otoczy wielką opieką to i inne miejsce w identyczny sposób jak traktuje żyjących, nieumierających niepełnosprawnych. Będziecie mieć spokój w cierpieniu jak na nic nie będzie kasy. Widać empatię rządzących na korytarzach sejmu i w reżimowym podejściu do zasiłków dla nich czy możliwości pracy. Oj naiwni jak dzieci we mgle.
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 23:25
~Pan Felczer
W wiekszosci krajow do "hospicjum" kwalifikuja sie ludzie, ktorym diagnoza lekarska nie prognozuje dluzej nizli 6 miesiecy do przezycia...
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 21:49
~pielęgniarz
Zbyteczne tłumaczenie. Każdy wie o co chodzi, a porównania do DPS to tylko kwot opłaty za pobyt.
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 20:50
~Lido
Ale ujadają pieski opozycji! Kundle nawet pod takim tematem szczekają. Żałosne...
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 9:41
~kucharz
Ty ciągle o tym "ujadaniu". Co to za wyraz niepolski. A może boisz się, że cię może ktoś skonsumować, jak Chińczyk psa na bamburgera?
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 23:54
~Kiedyś Was Rozliczymy
Pamietaj PiSiorku - wasza buta, pycha i arogancja beda kiedys rozliczone~!
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 19:5
~marzenka
polityka pisu już dawno oswaja nas ze śmiercią
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 21:27
~he he he
@ferdek z Poniatowskiego, w piekle to ty dziadu pisi wylądujesz za to sianie nienawiści, tam się jakiś kościółkowy albo towarzysz z pisu w kotle przesunie i miejsce ci zrobi, tak Polacy, żyjmy jakby to był nasz dzień ostatni, za michę ryżu, kości kulinarne i skóry z kurczaka, joł
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 21:49
~Ferdek z Poniatowskiego
Taaak, bo ona kiedyś nadejdzie i trzeba siem na nią przygotować, a nie żyć tak jak Platfusy i Lewusy, jakby śmierci nie było. Trzeba umierać w spokoju i z czystym sumieniem, bo z grzechami to potworna męką dopada człowieka, bo nie ma już czasu, żeby naprawić to wszystko co w życiu źle robił. A piekło to straszliwa męka i dusza, która tam trafi to wiecznie stęka, bo to nieustanna udręka dla niej być z dala od Tego Tchnienia, które do życia ją powołało. Tak więc bracia i siostry Stalwianie, żyjmy tak jakby to był nasz dzień ostatni, tym bardziej, że żyjemy w czasie przedwojennym, a wojna jest blisko nas.
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 18:59
~obciach
Tak właśnie wyglądało "preludium " AWS przed upadkiem. Pozowanie do zdjęć przy byle jakiej okazji. Wydawało się, że nic nie zakłóci spodziewanego zwycięstwa. A jednak!!! Pamięta ktoś Krzaklewskiego / ten z dziurką w brodzie / nadymający się nawet gdy był krytykowany. Samouwielbienie obecnych przerosło wyobrażnię nawet.
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 16:55
~ręcistka
Wiedziałam! PiS wykorzysta twardy elektorat a poźniej nas do tego obozu powolnej smierci wyśle! I mieszkania magicznie nagle będą poprzepisywane na obcych ludzi czy hospicjum! A ja tak w Was wierzyłam! Ile ja kościołów wybudowałam za swoją rentę!
+0-0
Czwartek, 30 marca 2023 r. godz. 22:39
~kardio_energo_terapeuta
no i dobrze że wybudowałaś. a teraz na starość "z dobroci serca" będąc w hospicjum kilka dni, wezwiesz notariusza i przepiszesz "dobrowolnie" mieszkanko na Loczka czy innego wielcemożnego szlachcica z psisu.
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 16:54
~nnn
rewelacja, bo potrzeba takich miejsc, społeczeństwo się starzeje, młodzi wyjeżdżają za granicę (nic dziwnego w takiej polsce), jednak im wyższy standard, tym wyższe opłaty. czyli mało kogo będzie stać na taką opiekę dla bliskich, bo jak tak dalej pójdzie, to to emerytur może wcale nie być. a koszt życia w stosunku do zarobków nie pozwoli na taki luksus
+0-0
Środa, 29 marca 2023 r. godz. 11:10
~zyga
A ty masz nadzieję, że przyjmą cię tam. Pozbądż się złudzeń.
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 13:35
~plk
Ciekawe kogo będzie stać na "załapanie" się do tego Hospicjum nawet kiedy będę spełniał wymogi chorobowe? Już do myślenia dają koszty z pobytem w DPS na Dmowskiego a kiedy poskoczy standard w NOWYM to kieszeń zwykłego nie wystarczy.
+0-0
Wtorek, 28 marca 2023 r. godz. 16:20
~Ferdek z Poniatowskiego
Nie spekuluj Platfusie, tylko siem módl o zdrowie...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.