Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
 Wiadomości lokalne
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
» W piwnicy w bloku na Śródmieściu zapaliła się instalacja elektryczna
» Pożar w opuszczonym budynku przy dworcu PKS
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MBP: na safari z Robertem Gondkiem
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 9 marca 2023 r. godz. 12:34     /Magdalena Rodecka/
Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka

Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.
Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.
Fot. Magdalena Rodecka
9 marca w ramach projektu "Przystanek Historia Stalowa Wola" stalowowolskie przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl oparty na prawdziwych wydarzeniach pod tytułem "Historia Misia Wojtka". Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym adoptowanym przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.

Organizatorami spektaklu są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli we współpracy z Filią KUL w Stalowej Woli i Miastem Stalowa Wola.

W sumie zaplanowano 12 przedstawień, dedykowanych dla blisko 1200 przedszkolaków. W ten sposób inicjatorzy akcji chcą kształtować już u najmłodszych mieszkańców świadomość historyczną i postawy patriotyczne.

Jak mówi występująca w spektaklu Anna Ałaj, performatywna forma spektaklu jest bardzo przystępna dla dzieci. - Dzieci utożsamiają się z naszym bohaterem, przeżywają z nim wszystkie przygody. Chcą mu pomóc, chcą doradzić. My też pytamy dzieci o różne rzeczy i one mają takie poczucie, że są współuczestnikami tej historii, a przy okazji są osadzane mimochodem w całym tym kontekście historycznym - wyjaśnia Anna Ałaj.

Śpiewane podczas spektaklu piosenki zapadają w ucho, scenografia się zmienia, aktorzy angażują dzieci, przez co maluchy wchodzą w interakcję z aktorami.

Aby miś Wojtek został w ich pamięci na dłużej i towarzyszył im każdego dnia, dzieci otrzymały okolicznościowe maskotki.

NIEZWYKŁA HISTORIA NIEDŹWIADKA

Jak wyjaśnia Instytut Pamięci Narodowej 8 kwietnia 1942 roku polscy żołnierze maszerując wraz uchodźcami cywilnymi z Pahlevi w Iranie do Palestyny spotkali perskiego chłopca niosącego małego niedźwiadka brunatnego. Matka niedźwiadka została najprawdopodobniej zastrzelona przez myśliwych. Niedźwiadek tak zachwycił 18-letnią Irenę (Inkę) Bokiewicz, że namówiła porucznika Anatola Tarnowieckiego, by jej go kupił. Kolejne trzy miesiące maluch spędził pod opieką Inki w obozie dla uchodźców niedaleko Teheranu. W sierpniu 1942 roku niedźwiadek został podarowany 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

Niedźwiadek nie umiał jeszcze jeść i żołnierze karmili go zmieszanym z wodą skondensowanym mlekiem z butelki po wódce i skręconego ze szmat smoczka. Podobno z tego powodu Wojtkowi na zawsze pozostało upodobanie do napojów z takiej butelki. Miś został oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii.

Niedźwiadkiem opiekowano się troskliwie. Jego ulubionymi przysmakami były owoce, słodkie syropy, marmolada, miód oraz piwo, które dostawał za dobre zachowanie. Jadał razem z żołnierzami i spał z nimi w namiocie. Kiedy urósł, dostał własną sypialnię w dużej drewnianej skrzyni, nie lubił jednak samotności i często w nocy chodził przytulać się do śpiących w namiocie żołnierzy. Był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi. Stwarzało to często zabawne sytuacje z udziałem obcych żołnierzy lub ludności cywilnej.

Żołnierze wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami - w szoferce, a czasami na skrzyni, czym wzbudzał sporą sensację na drodze. Lubił też zapasy z żołnierzami, które na ogół kończyły się jego zwycięstwem: pokonany leżał "na łopatkach" a niedźwiedź lizał go po twarzy.

Pośród opowieści o Wojtku jest również taka, jak to podczas działań pod Monte Cassino kapral Wojtek pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską i nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić.

Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy.

Zdjęcia
Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.
Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.
Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.Przedszkolaki poznają losy niedźwiadka Wojtka.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 10 marca 2023 r. godz. 18:35
~Aamon
qq
+0-1
Niedziela, 12 marca 2023 r. godz. 14:43
~HALNY Grzegorz
Dzięki aktywności takich matołów jak ty Aamon rosną szanse na wygraną PiS jesienią ..... . Jest jeszcze czas na opamiętanie PSL i będzie z górki .
+1-0
Piątek, 10 marca 2023 r. godz. 17:08
~Aamon
Losy ,,Wojtka" znamy , ale genezy pisowskich aparatczyków chcielibyśmy poznać... Kaczyński, Terlecki, Pawłowicz, Ziobro, Piotrowicz, Przyłębska, Kryże, itd... Kto nami rządzi? A kiedy będa ujawnione listy JPII do M. T. Tymienieckiej? Pisowcy kupili je za 11 mln.$ a społeczeństwo nie może poznać...
+0-1
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.