Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 lutego 2023 r. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
 Wiadomości lokalne
» Drugie życie puszki. Dla Ukrainy
» Kto opracuje strategię marki Stalowa Wola?
» Karny Kopciuch w Rozwadowie
» ZUS przyznał 500 plus na ponad 500 tys. dzieci
» Nie ma pielęgniarstwa bo nie ma uczelni
» Kępie Zaleszańskie: 41-latkowi groziło zamarzniecie
» Sochy: mieszkańcy chcą budowy parkingu i ogródka rekreacyjnego
» Ponad pół tysiąca nowych drzew w Stalowej Woli
» Pakiet badań w Laboratorium Probe z rabatem 50%!
» SLO z nagrodą podczas gali "Perspektyw"
» Pobicie i kradzież w Rozwadowie
» 21-latka potrąciła mężczyznę i odjechała
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» DKK: Anna Tomiak - Jurata
» Widowisko taneczno-muzyczne
» Pułapki wojny
» Klub Podróżnika: smaki Portugali
» Sztuka w mundurze
» Pomysł na spełnienie marzenia o rowerze
» MR: motyw przewodni róża
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»S74 - przebieg drogi ekspresowej
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska NIWA
»Biuro PiS w Stalowej Woli
»450 milionów złotych dla Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 13:36     /Magdalena Rodecka/
Podatki dla biznesu w górę. Miasto jak firma. Też odczuwa inflację

Radni miejscy przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Radni miejscy przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Fot. Jacek Rodecki
Radni miejscy przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podniesienie ręki poprzedziła dyskusja.

Nowe, wyższe stawki mają obowiązywać od 2023 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Stalowa Wola ma być nadal miastem, które ma jedne z najniższych stawek podatkowych ustalonych dla działalności gospodarczej. Wpływy z tego tytułu stanowią ważne źródło zabezpieczenia realizacji podstawowych zadań własnych gminy, dlatego zaproponowana regulacja stawek podatkowych jest konieczna i uzasadniona. Szacuje się, że przy zastosowaniu proponowanych stawek w stosunku do roku 2022 nastąpiłby wzrost dochodów budżetowych o kwotę 6,4 mln zł. Ostatni raz podatek ten dla przedsiębiorców był podnoszony w 2017 roku.

Obecnie stawka za grunty dla działalności gospodarczej wynosi 0,65 zł za metr kwadratowy, nowa stawka 0,80 zł, możliwa maksymalna 1,16 zł. Grunty działalność gospodarcza paliwa i banki: 0,89 zł stawka obecna, pozostaje bez zmian. Grunty działalność gospodarcza energia: 0,89 zł stawka obecna, 1 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna 1,16 zł. Budynki działalność gospodarcza: 22 zł obecna stawka, 25 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna 28,78 zł. Budynki działalność gospodarcza paliwa i banki: 23 zł obecna stawka, 25 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna stawka 28,78 zł, budynki działalność gospodarcza handel pow. 1000 mkw z wył. obrębu nr 6 i budynki działalność gospodarcza energia - 23 zł obecna stawka, 28 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna 28,78 zł.

Bez zmian pozostają stawki dla gruntów mieszkalnych (0,16 zł), budynki mieszkalne (0,48 zł), budynki świadczenia zdrowotne (3,70 zł), garaże (5,56 zł), budowle (2%).

POCZEKAĆ NA LEPSZE CZASY

Sceptycznie nastawiony do podwyżki podatku od nieruchomości był radny Damian Marczak (klub Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe), który powiedział, że w dobie kryzysu, szalejącej inflacji, wzrostu cen za media, zmian w podatkach i przy wzroście od nowego roku płacy minimalnej, zaproponował, aby przesunąć termin zmiany stawek na rok 2024 i nie zaskakiwać przedsiębiorców końcem roku. Zwrócił się też do prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, aby ten dał przykład i kiedy inni zaciskają pasa, powiedział jakich dokonuje cięć, aby zaoszczędzić w miejskiej kasie. Zwrócił też uwagę na to, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają takie same stawki i może warto byłoby je ujednolicić.

- Żyjemy w trudnych czasach a rok 2023 nie będzie lepszy. Mieszkańcy może nie są ujęci w tej podwyżce ale są pracownikami wielu firm, które są na terenie miasta - stwierdził Jerzy Augustyn (klub Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe).

- Będę absolutnie przeciwna. Miasto ma dużą nadwyżkę w budżecie. Nie zamierza się zadłużać. Weźmy pod uwagę sytuację przedsiębiorców - mówiła radna Renata Butryn (klub Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe).

Radny Mariusz Bajek (klub Prawo i Sprawiedliwość) zaapelował, aby nie chować głowy w piasek bo podwyżka podatków jest nieunikniona, tymbardziej, że miasto nie zmienia stawek za wywóz śmieci.

MIASTO JAK FIRMA. TEŻ ODCZUWA INFLACJĘ

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaapelował do radnych, aby popatrzyli na gminę, jak na firmę. - Miasto też uczestniczy w procesach inflacyjnych. Też jest istotnym pracodawcą, usługodawcą. Nie mamy innej możliwości działania jak tylko regulować podatek od nieruchomości - powiedział prezydent. Dodał, że miasto ma najniższą opłatę za śmieci, nie pobiera opłaty adiacenckiej, za deszczówkę a przecież jest sporo zakładów pracy generujących spory zrzut wody. Nie ma wzrostu w biletach komunikacji miejskiej, nie będzie zmian w podatku od środków transportu.

Nie zgadza się z opinią, że wzrost na podatku na przykład 300 złotych rocznie, zachwieje kondycją finansową jakiejkolwiek firmy. - Jest to podwyżka racjonalna. Z kolei miasto nie pozostaje bierne w stosunku do przedsiębiorców. Buduje i remontuje drogi, wymienia oświetlenie, nie ma stref płatnego parkowania. Prosimy, aby oni też współuczestniczyli w rozwoju Stalowej Woli - powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Ostatecznie za podniesieniem podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców opowiedziało się 12 radnych: Bajek Mariusz, Chojnacka Maria, Durek Łukasz, Kaczmarek Ilona, Kochan Andrzej, Krzek Agata, Małek Lucjan, Paleń Karolina, Rut Piotr, Sobiga Jan, Sobieraj Stanisław, Zaborowski Franciszek, przeciw byli: Brzeziński Leszek, Butryn Renata, Marczak Damian, Przytuła Dariusz, Szymonik Andrzej, wstrzymali się: Augustyn Jerzy, Grobel-Proszowska Joanna, Madej Paweł, Warchoł Łukasz.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 20:22
~Onyx
Nic im się nie stanie jak zapłacą trochę więcej. Nowy mercedes co rok, nie co pół roku będzie.
+0-0
Środa, 7 grudnia 2022 r. godz. 0:12
~Nasz Wolski Kabaret
Powiedz to tym, ktorzy zmuszeni sa zamknac swoja firme~!
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 19:25
~Wasz Deficyt
"Idziemy na zderzenie czołowe ze ścianą" - tak niedawno przekonywać miał na zamkniętym spotkaniu w resorcie finansów jeden z ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego, który miał także stwierdzić, że wiele analiz wskazuje na to, iż pieniądze w ramach przyszłorocznego budżetu skończyć się mogą już w marcu." Czy to prawda??
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 13:55
~miłośnik prawdy
No super. Dopiero na konferencji prezydent mówił o nadwyżce operacyjnej ok. 22 mln zł i jaki to racjonalny budżet będzie w 2023 roku. Po prostu mega logiczna w tym kontekście - podwyżka dla przedsiębiorców. Dokąd będziemy karmieni pozorami prawdy?
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 10:42
~mieszkanka
koniecznie podnieść podatki bo kudłaty przyzwyczajony do szastania kasą, ciemnotę trzeba golić równo
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 9:50
~JONNY
ALE LODOWISKO BĘDZIE PADNIE KILKADZIESIĄT MAŁYCH FIRM ALE PREZYDENT BĘDZIE MIAŁ SIĘ GDZIE LANSOWAĆ . DRAMAT.. MOŻE JESZCZE JAKIŚ REMONT W ROZWADOWIE , KREDYT PARĘ BANIEK A PO KADENCJI ---SPADAM DO STOLICY DO STAREGO DZIADA .. A WY SPŁACAJCIE IDIOCI Z PODKARPACIA......
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 9:14
~huciak
z dzisiejsze prasy polskiej cyt. "Tadeusz Rydzyk na urodzinach Radia Maryja bronił biskupa Stanisława Napierałę, który ukrywał przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci. "Tak powstają święci" — mówił Rydzyk. W sobotę 3 grudnia w Toruniu odbyły się obchody 31. urodzin Radia Maryja. W wydarzeniu brali udział nie tylko duchowni na czele z Tadeuszem Rydzykiem, ale także politycy Zjednoczonej Prawicy, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro."
+0-0
Środa, 7 grudnia 2022 r. godz. 9:9
~huciak
@~Kasandra, i nie dementuję tylko cytuję, koń jaki jest każdy widzi
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 20:46
~huciak
walnij się w łeb Kasandra, pedofil to pedofil, żaden święty a Tadek z Torunia to zwykły hochsztapler
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 14:43
~Kasandra
"Huciaku " - jakie masz dowody, że dementujesz wypowiedż Ojca Rydzyka. Podstawy do tej wypowiedzi Ojciec zapewnie ma, w przeciwieństwie do Ciebie. Prawda zazwyczaj ujawnia się po latach wielu. Niektórzy oskarżani zostawali nawet Świętymi - jak Ks. Jerzy Popiełuszko.
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 7:50
~nielubiepisu
Czy ktoś potrafi tak dla rzetelności tego co mówią radni napisać jakie podatki są w TBG, RZ, MLC, PRZ czy KRS?
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 11:1
~olo
W tych miastach które wymieniłeś podatki są 100 procent większe niż w naszym mieście.
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 9:46
~Olo
Gospodarka wciska hamulec, przedsiębiorcy w bardzo złych nastrojach. "Jeden z najtrudniejszych okresów w XXI wieku" - to jeden z tytułów w mediach. Za chwile "fala" dotrze do Stalowej Woli. Rynek pracownika się kończy, zwolnienia nieuchronne.I wzrost cen - ogromny.To wszystko sfinansujemy - my "szarzy" podatnicy - emeryci, renciści, młodzi na dorobku z kredytami itd.
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 8:49
manukun
Wyższe
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 23:44
~Mio
Jakie podwyżki podatków? Tu trzeba na pomoc wezwać supermena Rafała na konferencje z tekturowym czekiem i po sprawie!
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 23:42
~Oli
Zgodnie z obecną linią partyjnego myślenia należy złupić tych złych przedsiębiorców aby im się już nie chciało!!!! Przecież prezes powiedział że jak nie umieją prowadzić firm to powinni zrezygnować - gość który całe marne życie przeżył ma koszt podatników!!! . Od taka komusza idea nacjonalizacji i państwowych molochów! Raz już jeb…. i drugi raz też jeb …e!
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 22:51
~Grzegorz
W czasach prosperity podnosi się podatki a w kryzysie obniża. Poziom wiedzy Nadbereźnego jest równy 0. Po latach cudownego rozwoju miasta idziemy w przepaść i to są już Fakty. Czy w przyszłym roku zadłużenie będzie spłacane czy przeniesione na kolejny rok.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 19:38
~kosa
Warchoł Łukasz się wstrzymał? Ten od Kukiza? Pięknie.
+1-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 18:27
~Tekturowe Czeki
"Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaapelował do radnych, aby popatrzyli na gminę, jak na firmę." - Czy nalezy wiec zwolnic nieudolnego "prezesa firmy"???
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 21:5
~dydo
A te świecidełka na garbach asfaltowych o kilkudniowej żywotności świecą w całości tylko przy przejściu na Halę Targową. Tak myślę sobie, że "niemiaszki " /firmy niemieckie dobrze zarobiły na tandetnym wykonawstwie, a teraż będą poprawki - jak sądzę także bez zniżek żadnych.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 20:0
~oszczędny
Czy nie byłoby korzystniej dla ludzi naszych, aby nie zadłużać się /na cele zbyteczne / aby pozostawić te podatki na tym samym poziomie? Tak zrobiłby każdy dobry gospodarz.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 19:46
~oko
W punkt!
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 17:36
~Chicago - itd.
Spiący Joe musi ponosić podatki jak USA ma wspierać Ukrainę. Bo wielu wyciaga rece do demokratów. W Chicago też. Stąd ta inflacja.
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 17:9
~Chicago - itd.
Sorry, mi chodzilo o podatki FEDERALNE. Oczywiscie, ze w roznych stanach i miastach podatki od nieruchomosci moga byc (dowolnie) zmieniane...
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 21:3
~Peter z Bostonu
Podatki od nieruchomości rosna w USA średnio 2.5% rocznie. To nie mów że nie sa podwyższane
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 20:16
~Chicago - itd.
I znowu podszywasz sie pod mojego "nicka"? --- P.S. Nikt tutaj (w USA) nie podnosi w tej chwili zadnych podatkow.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 17:10
~pomysł jeden
Taki przyszedł mi do głowy pomysł, aby założyć jakąś fundację, czy komitet /nazwa nieważna / do zrobienia coś dobrego i taniego dla ludzi? / na obecnych jak widać liczyć nie możemy / Może by tak wystąpić o wydobycie złóż geotermalnych /na początek dokumentację - Lux Veritatis jest chętna do pomocy. Musimy być aktywniejsi sami dla siebie. Zachęcam do wypowiedzi na ten temat - bez obrażania Ojca Dyrektora. Złoża jak zbadano ciągną się aż do Ukrainy.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 17:0
~Wasza Korupcja
Ignorancka władza prowadzi do upadku...
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 15:10
~Wilk
Ci co się wstrzymali to tak jakby zagłosowali za podwyżka! Opozycjo panuj nad swoimi radnymi! Chyba, że nie są z wami to co innego. A pisiorki jak zwykle byle ludziom dowalić drożej
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 17:51
~Wyborca
Augustyn Jerzy, Grobel-Proszowska Joanna To lewica, wiadomo oni idą tam gdzie im się opłaca czyli jak wiatr im zawieje na ich korzyść
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 15:7
~obserwator
Miasto jak firma? To powinno ogłosić bankructwo - ogromne zadłużenie( a inflacja się nakręca, więc obsługa długu będzie rosła), żadna tzw. inwestycja miejska nie przynosi zysków, a wręcz przeciwnie - generują koszty - począwszy od Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej , a zakończywszy na Centrum Usług Wspólnych. Z włodarza taki menager jak.....
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 17:50
~Chłodnym Okiem
Bardzo rzeczowy wpis !
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:42
~Chicago - itd.
W Jackowie demokraci też podnieśli podatki góralom , bo inflacja jest wszędzie przez wojnę Putina i Niemców europejskich.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 18:21
~San Francisco
@~Chicago - itd. i przez LGBT, masonów, cyklistów, Żydów itd. a i przez foliarzy
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 16:29
~Wasz Pegasus
I znowu klamiesz "Ferdek", piszac pod wieloma pseudonimami?
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:40
~Podatnik
Za byli ci co siedzą na garnuszku spółek państwowych lub samorządowych i ich nie interesuje, że koszty podwyżki przedsiębiorcy przerzucą na odbiorcę. Wstyd PiS
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:24
~Rzyd
Pani polonistko nikogo nie interesują pani fanaberie. Rzeszowiak Przytulasek i Maruda z Pysznicy to tylko o swoje dbać potrafią. Jakoś ten pierwszy nie szumiał jak Fijołek w Rzeszowie podnosił stawki.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 23:20
~Haj
A co z Weberem, przeniósł się już do swojego domu w Pysznicy ?
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 16:41
~Pinokio i jego PolExit
A moze tak zapytac o rade, pania Miśko (PiS) z Pysznicy???
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 15:25
~oko
Fanaberie polonistki czyli pani Agaty Krzek? Ona przecież prawie wcale nie zabiera głosu. Tak "partyjnie "poukładana, że ten "blask" bije na odległość.... Jakie fanaberie... bez przesady.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:53
~WyborcaPiS
A co słychać u radnej stalowej Woli Miśko w Pysznicy?
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:22
~dzikus
No i dobrze nie tylko dojenie ze zwykłych ludzi. A podatki najbogatsi mieli kiedy podwyższane? Nie pamiętam juź kilka lat co najmniej jak nie lepiej było wszystko na jednym poziomie.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 15:2
~podatnik
Nie rozumiesz, że te podwyżki podatków zostaną przeniesione na konsumentów? Z naszej kieszeni to sfinansujemy. Inne wyjście - to redukcja zatrudnienia lub zamknięcie firmy, a pracownicy na bruk.A władza i tak będzie się miała dobrze!
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:37
~aga
Małe firmy już upadają - wystarczy za prad 4-krotnie więcej płacą.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.