Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 lutego 2023 r. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
 Wiadomości lokalne
» Drugie życie puszki. Dla Ukrainy
» Kto opracuje strategię marki Stalowa Wola?
» Karny Kopciuch w Rozwadowie
» ZUS przyznał 500 plus na ponad 500 tys. dzieci
» Nie ma pielęgniarstwa bo nie ma uczelni
» Kępie Zaleszańskie: 41-latkowi groziło zamarzniecie
» Sochy: mieszkańcy chcą budowy parkingu i ogródka rekreacyjnego
» Ponad pół tysiąca nowych drzew w Stalowej Woli
» Pakiet badań w Laboratorium Probe z rabatem 50%!
» SLO z nagrodą podczas gali "Perspektyw"
» Pobicie i kradzież w Rozwadowie
» 21-latka potrąciła mężczyznę i odjechała
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» DKK: Anna Tomiak - Jurata
» Widowisko taneczno-muzyczne
» Pułapki wojny
» Klub Podróżnika: smaki Portugali
» Sztuka w mundurze
» Pomysł na spełnienie marzenia o rowerze
» MR: motyw przewodni róża
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»S74 - przebieg drogi ekspresowej
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska NIWA
»Biuro PiS w Stalowej Woli
»450 milionów złotych dla Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Niedziela, 4 grudnia 2022 r. godz. 22:32     /Magdalena Rodecka/
(Boże) Narodzenie w Rozwadowie

Ogromny, świąteczny anioł na rozwadowskim Rynku.
Ogromny, świąteczny anioł na rozwadowskim Rynku.
Fot. Magdalena Rodecka
W najbliższych dniach, odbędzie się wiele wydarzeń, które będą miały miejsce w Rozwadowie. To pokłosie inwestycyjnego "boomu", zarówno ze strony stalowowolskiego samorządu, jak i lokalnego biznesu.

Święta Bożego Narodzenia stały się przyczynkiem do inauguracji/otwarcia wyremontowanego lub jak kto woli, zrewitalizowanego Rynku w Rozwadowie: - To dla mnie szczególne święta Bożego Narodzenia. Pamiętamy, chwalimy, czcimy narodzenie Jezusa Chrystusa, jednocześnie święta wpisały się w okres, "narodzin" Rynku w Rozwadowie. Miejsca zapomnianego, o ogromnym potencjale, który już daje o sobie znać, dzięki wspaniałym przedsiębiorcom i odwiedzającym to miejsce mieszkańcom - mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

CO W ROZWADOWIE "PISZCZY"?

Informacja o rewitalizacji Rynku w Rozwadowie, spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony prowadzących tam działalność gospodarczą przedsiębiorcami: - Mamy śniadania, sałatki, zestawy dnia, desery. Zagląda do nas bardo dużo mieszkańców Rozwadowa - mówią Joanna Boratyn i Krzysztof Pistor z restauracji "A nóż widelec".

Niebawem powstaną także dwie kolejne, w których będą serwowane dania z dziczyzny i polska kuchnia.

Na pyszne, domowe ciasta i kawę już zaprasza Magdalena Mazur z kawiarenki "Różowy piekarnik". Na brak ruchu nie narzeka też "Zacny mebel", trudniący się sprzedażą stylowych, antycznych mebli. Swoje miejsce w Rozwadowie znalazła też Julia Kułacz, produkująca oryginalną biżuterię: - Myślę, że jest potencjał. Ja jestem bardzo przywiązana do Rynku, ponieważ jestem z Rozwadowa, tu się wychowałam - wyjaśnia producentka biżuterii.

Od niedawna działa też cieszący się dużą popularnością kebab "Stacja Rozwadów".

MIKOŁAJ, RENIFERY I EFEKTOWNA CHOINKA

Mieszkańcy Rozwadowa tak długo czekali na nową jakość rozwadowskiego Rynku, że nie wierzą w to co się dzieje obecnie: - Zawsze nam remont obiecywano. A jak się już coś zadziałało to nikt w to nie wierzy, chociaż można się przejść i ocenić efekty. Czego bardzo się boimy to dewastacji, zniszczeń, naszą nadzieją są kamery i monitoring - mów pani Elwira, mieszkanka Rozwadowa.

Mimo, iż oficjalne otwarcie Rynku w Rozwadowie zaplanowano na 11 grudnia, 6 to niezwykłe miejsce odwiedzi święty Mikołaj z reniferami. To tylko zapowiedź atrakcji tego dnia: - Święty Mikołaj potwierdził, że 6 grudnia weźmie udział w rozświetleniu pięknej choinki i wyjątkowej iluminacji świątecznej Rynku w Rozwadowie. Razem z Mikołajem, będą żywe renifery, pamiątkowe zdjęcia, prezenty i szereg atrakcji. Mikołajkowy wieczór w Rozwadowie zakończy widowiskowy teatr ognia. Wspólnie ze świętym Mikołajem zapraszamy od 16:00 do 20:00 na Rynek w Rozwadowie, gdzie jeszcze przed oficjalnym otwarciem, które będzie 11 grudnia, będziemy mogli poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca w Stalowej Woli - zapowiada Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

"Miejskie Mikołajki" będą obfitowały w moc atrakcji. W zagrodzie świętego Mikołaja i reniferów, będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia. Zaplanowano gry i zabawy ruchowe, warsztaty kreatywne, około 19:30 zaprezentuje się "Teatr Ognia". Na uczestników czekać będzie gorąca herbata i poczęstunek.

- Oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na 11 grudnia. Jednak imieniny świętego Mikołaja to czas szczególny, wprowadzający nas w klimat Bożego Narodzenia. To też związane z tym dniem zwyczaje, radość dzieci, czekających cały rok na to wydarzenie - mówi Lucjusz Nadbereżny.

6 i 8 grudnia na najmłodszych czeka też Rozwadowski Dom Kultury "Sokół". W tych dniach odbędzie się musical "Tajemnicza opowieść". To historia dwóch sióstr, które skradły się na strych swego domu, żeby zobaczyć jakie tajemnice kryje. Nigdy tam nie były, a ciekawość tego miejsca rosła w nich z dnia na dzień. Na strychu odkryły skrzynię, a w niej starą księgę. Dziewczynki natychmiast ją otworzyły i zaczęły czytać nieznaną im dotąd tajemniczą opowieść o dzieciach, które w pełną magii wigilijną noc poszły do lasu w poszukiwaniu lasowiackiego serca. Wstęp na występ odbywa się z zaproszeniami.

REKORDOWA LICZBA WYSTAWCÓW

"Podwójne" narodziny Rozwadowa będą mieć miejsce 11 grudnia, podczas "Jarmarku Bożonarodzeniowego": - Remont płyty rozwadowskiego Rynku był moją wyborczą obietnicą. Zdaję sobie sprawę z tego ile lat minęło do finalizacji. Zależało nam jako miastu na jakości inwestycji, pozyskaniu jak najlepszego dofinansowania, realizację zadania w zgodzie z głosem mieszkańców, w końcu odbudową Rozwadowa jako kompleksowej całości: Rynku, okolicznych uliczek, domu kultury "Sokół", budynku dworca PKP - wylicza prezydent.

Znalazło to swoje przełożenie wśród liczby wystawców podczas zaplanowanego Jarmarku, od których wpłynęło grubo ponad kilkadziesiąt zgłoszeń: - Liczba zgłoszeń od wystawców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Musieliśmy w pewnym momencie zamknąć nabór - informuje Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Z okazji otwarcia Rynku, MDK organizuje szereg atrakcji i konkursów. Jednym z nich jest konkurs na najładniejszą witrynę, związaną z otwarciem płyty Rynku. - Odwiedziliśmy ponad 35 podmiotów, których zachęcaliśmy do udziału w zabawie. Spotkaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem i już nie możemy doczekać się efektów mówi dyrektor MDK.

Z okazji otwarcia odnowionego Rynku a piątek, 9 grudnia o 19:00 w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, odbędzie się koncert zespołów artystycznych MDK. 11 grudnia otwarcie Rynku poprzedzi Msza Święta w intencji pokoju i pomyślności mieszkańców Rozwadowa i Stalowej Woli. Około 12:00 z Fary nastąpi przemarsz na płytę Rynku, tak z kolei odbędzie się otwarcie Jarmarku. W programie ponad 60 wystawców, wizyta świętego Mikołaja, "żywa" szopka, kolędowanie, konkurs na najładniejszą szopkę, witrynę, pierniczka i wiele innych atrakcji.

PRZEBUDOWA RYNKU DZIĘKI WSPARCIU Z ZEWNĄTRZ

11,8 milionów złotych kosztowała przebudowa płyty głównej Rynku w Rozwadowie. Przetarg wygrało konsorcjum firm ze Staszowa. O zamówienie starało się siedmiu wykonawców. Przetarg ogłoszono z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Miasto czekało na decyzję o zmianie pozwolenia na budowę, po tym jak pierwsze postępowanie unieważniono ze względu na uwagi mieszkańców i zbyt wysokie koszty.

Miasto na przebudowę rozwadowskiego Rynku planowało wydać blisko 15,2 miliona złotych a najtańsza oferta z 4 złożonych opiewała na ponad 20,5 miliona. Ponadto w trakcie trwającego postępowania przetargowego, dokonano kilku zmian. Chodziło między innymi o korektę spadków płyty rynku, aby wody opadowe spływały bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, zmniejszono wymiary płyt granitowych, jednocześnie zwiększając ich grubość z 6 do 8 mm, co pozwoli zmniejszyć ryzyko pęknięć, droga otaczająca płytę wyłożono kostką imitującą stary bruk. Zmian dokonano także w projekcie placu zabaw. Wsłuchano się w głos mieszkańców i kilkanaście drzew uratowano, co wiązało z korektą niektórych zatok i pasa drogowego.

Płyta Rynku jest pokryta kostką w naturalnych kolorach. Zamontowano oddające klimat miejsca słupki drogowe, ławki, w tym ławka z podpórką dla osób niepełnosprawnych, stojak informacyjny, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, kraty ochronne pod drzewa, pompy wodne, w tym jedna z zadaszeniem, toalety z elektronicznym wrzutnikiem monet, plac zabaw o wymiarach 447,3 metry kwadratowe, siłownia zewnętrzna, altana koncertowa, trampolina gruntowa, betonowy stół do gry w szachy i piłkarzyki.

W płytę wbudowano fontannę posadzkową o wymiarach 30,8x3,3 m oraz głębokości 0,6 metra. Maksymalna wysokość strumienia wody to 2,5 m.

Z nowych nasadzeń pojawiły się krzewy i drzewa: wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, róża pomarszczona, miskant chiński, rudbekia błyskotliwa, sesleria heuflera, kocimiętka faassena, czyściec wełnisty, klon pospolity, robinia akacjowa, głóg dwuszyjkowy, irga pozioma.

Nową lokalizację zyskał pomnik upamiętniający dwóch lekarzy: Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza. Pozostałe monumenty zyskały podświetlenie LED, utwardzony grunt a pomnik króla Jana III Sobieskiego oczyszczono.

Zniknęła zajezdnia autobusowa a jej miejsce zastąpił przystanek dla miejskiej komunikacji elektrycznej. Na przebudowę Rynku i remont Sokoła, miasto otrzymało 10 milionów złotych w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 7 grudnia 2022 r. godz. 8:36
~Vox populi
Było super, mimo deszczu. Psy opozycji niech dalej szczekają...
+0-0
Środa, 7 grudnia 2022 r. godz. 17:7
~PiSuar Cuchnie
Czy brak wszelkiej ogłady i kultury osobistej to cecha charakterystyczna wpisów PiSowskiej hołoty?
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 23:16
~Hiacynta B.
Przerażające jest ile w Polsce żyje złych ludzi. A ględzą coś o chrześcijaństwie...
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 11:3
~olo
ROZWADÓW obecnie to przepiękne miasto, dzięki PANU PREZYDENTOWI L. NADBEREŻNEMU.
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 20:4
~Miś
to mówiłem ja Jarząbek
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 17:37
~PiSia Tuczna
Ten "olo", czy "olek" zawsze wtraca w swoje wpisy odrobine ironii !
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 13:17
~ziutek
Tak, szczególnie te odrapane i walące się rudery są przepiękne ;)))
+1-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 20:52
~Asesor
""Miejskie Mikołajki" będą obfitowały w moc atrakcji. W zagrodzie świętego Mikołaja i reniferów, będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia. Zaplanowano gry i zabawy ruchowe, warsztaty kreatywne, około 19:30 zaprezentuje się "Teatr Ognia". Na uczestników czekać będzie gorąca herbata i poczęstunek." ---> A kto i z czyjej kieszeni funduje te wszystkie zabawy?
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 20:28
~Opus Dei
"11 grudnia otwarcie Rynku poprzedzi Msza Święta w intencji pokoju i pomyślności mieszkańców Rozwadowa i Stalowej Woli." =Czy to Polska jeszcze, czy juz tylko watykanska kolonia? Czy w tym kraju wszystko musi zaczynac sie od mszy i od ksiedza (katolickiego) z kropidlem??
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 22:44
~Buddysta
Czytales cos kiedys na temat rozdzialu kosciola od panstwa? Polska (oficjalnie) wciaz NIE jest panstwem wyznaniowym!
+0-0
Wtorek, 6 grudnia 2022 r. godz. 12:46
~Własciciel
A ktoś cie siła tam chce zaciągnąć czy co? Nie chcesz to nie idzie..
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 19:45
~Marcin
A Kamienice dalej zajechane jak Psia Buda
+1-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 17:22
~Tutejszy
Z tego wszystkiego nie zapomnijcie o mszach i nabożeństwach.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 16:59
~PiSuar Cuchnie
PiSiory chcą Polkom i Polakom zrobić państwo wyznaniowe na wzór Iranu, żeby mieć kontrolę nad ludźmi, by trzymać nas wszystkich w swoich śmierdzących łapskach...
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 16:28
~Pod Batem Ordo Iuris
Cytat: "Boże Narodzenie zostało wprowadzone dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa. Obchodzone jest od IV wieku. Pierwsza informacja o święcie Bożego Narodzenia, obchodzonym 25 grudnia, pochodzi z 356 r. Nieznane są ani dokładny dzień, ani dokładny rok narodzin Jezusa, ale wiadomo już prawie na pewno, że nie jest to tzw. rok zerowy, wymieniany w Nowym Testamencie." > A wprowadzono w r. 356, bo wtedy kosciol katolicki umacnial sie w Rzymie i wypieral/zastepowal swieta wczesniej w Rzymie obchodzone (tzw. "Saturnalia")!~
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 15:9
~niemożliwe
To co nauczyciele?????W niedzielę do pracy??????? Oczywiście dobrowolnie. Naczelnik kazał? Za najniższą krajową?
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 17:3
~myślący rodzic
I to biegiem. Szacunek to rzecz względna. Po co on wam? Otrzyjcie twarz i do roboty. W dzień wolny od pracy. Macie misję.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 15:7
~RST
Czy będzie jakiś Folksdojcz z TVN
+0-1
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 22:11
~Taka Wolska, taki kraj...
Nie, będa tylko dziennikarze z proputinowskich mediów! - P.S. Cytat: "W aferze taśmowej na jaw wychodzą kolejne fakty świadczące o tym, że Marek Falenta nie tylko sprzedał Rosjanom nagrania polskich polityków (które trafiły do PiSowskiego aparatu), ale że później Rosjanie pomogli mu uchronić majątek przed komorniczym przejęciem"!!
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:18
~kakkioih
Już się hejtery z PO obudziły... Wiadomo wyszło coś fajnego trza hejtować i udawać niezadowolonych ludzi... Stara esbecka szkoła
+0-0
Środa, 7 grudnia 2022 r. godz. 0:17
~PiS - Pasożyty i Sępy
Co mowi ci nazwisko "Kujda", PiSiorku?
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 13:23
~wirus
Dlaczego piszecie ,że wody deszczowe będą spływać do kolektora deszczowego. Ktoś nie pomyślał by zainstalować b.duży lub kilka mniejszych zbiorników retencyjnych ,by wodą w lecie podlewać trawniki. Panie Prezydencie to duże niedopatrzenie w tym temacie. Tak samo czy nie warto na ulicy J.P.II zainstalować pomiędzy nitkami jezdni właśnie takie zbiorniki wyapujące wodę w trakcie letnich ulew.
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 16:11
~Trzecia Twarz PiSiora
Widzisz "mieszkancu"... tu nikt nikogo wczesniej o porade nie pytal !
+0-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:15
~mieszkaniec
Te, inżynier... Było radzić na etapie projektowania. Teraz dziękujemy, idź skończ to piwo.
+1-0
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 13:6
~Hejho
Festyniarstwo dla biedaków…
+0-1
Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. godz. 14:14
~do hejtera z PO
Panie bogaty nie podoba się? To nie przychodź. Nikt nie musi wąchać twoich smrodów
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.