Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 27 stycznia 2023 r. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
 Wiadomości lokalne
» Fotowoltaika na 437 dachach. Ruszył gminny przetarg
» Nie do końca ukryte odpady
» Czy i w Stalowej Woli powinien powstać wybieg dla psów?
» Pożar domu na Harcerskiej. Jedna osoba ranna
» Potrącenie pieszego na pasach przy dworcu PKS
» Nowa kapliczka w osadzie leśnej Brzóza
» Dotacje na remont kamienic w Rozwadowie. Czy są możliwe?
» Jak wytrwać na diecie? Z pomocą przychodzi Naturhouse Stalowa Wola
» Magazyn czy świetlica?
» Tereny zdegradowane. Czy takie są w Stalowej Woli?
» Powstańczy rajd zaprowadził ich do historycznego miejsca
» Zbiórka choinek jeszcze w lutym
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Noworoczny kolęd i pastorałek
» MR: Nieznane - Zachowane
» Kultowe samochody
» Gwiazdo świeć, kolędo leć… koncert kolęd i pastorałek
» Sztuka w mundurze
» Pomysł na spełnienie marzenia o rowerze
» MR: motyw przewodni róża
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»S74 - przebieg drogi ekspresowej
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska NIWA
»Biuro PiS w Stalowej Woli
»450 milionów złotych dla Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 12:55     /Magdalena Rodecka/
Radny i przedsiębiorca. Co mówią o wzroście podatku od nieruchomości?

Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni będą uchwalać nowe stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.
Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni będą uchwalać nowe stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.
Fot. Jacek Rodecki
Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni będą uchwalać nowe stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. Przed dylematem jak zagłosować staną z pewnością ci, którzy obok mandatu radnego, są przedsiębiorcami.

Nowe, wyższe stawki mają obowiązywać od 2023 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Stalowa Wola ma być nadal miastem, które ma jedne z najniższych stawek podatkowych ustalonych dla działalności gospodarczej. Wpływy z tego tytułu stanowią ważne źródło zabezpieczenia realizacji podstawowych zadań własnych gminy, dlatego zaproponowana regulacja stawek podatkowych jest konieczna i uzasadniona. Szacuje się, że przy zastosowaniu proponowanych stawek w stosunku do roku 2022 nastąpiłby wzrost dochodów budżetowych o kwotę 6,4 mln zł. Ostatni raz podatek ten dla przedsiębiorców był podnoszony w 2017 roku.

CO I O ILE SIĘ ZMIENI?

Obecnie stawka za grunty dla działalności gospodarczej wynosi 0,65 zł za metr kwadratowy, nowa stawka 0,80 zł, możliwa maksymalna 1,16 zł. Grunty działalność gospodarcza paliwa i banki: 0,89 zł stawka obecna, pozostaje bez zmian. Grunty działalność gospodarcza energia: 0,89 zł stawka obecna, 1 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna 1,16 zł. Budynki działalność gospodarcza: 22 zł obecna stawka, 25 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna 28,78 zł. Budynki działalność gospodarcza paliwa i banki: 23 zł obecna stawka, 25 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna stawka 28,78 zł, budynki działalność gospodarcza handel pow. 1000 mkw z wył. obrębu nr 6 i budynki działalność gospodarcza energia - 23 zł obecna stawka, 28 zł proponowana stawka, możliwa maksymalna 28,78 zł.

Bez zmian pozostają stawki dla gruntów mieszkalnych (0,16 zł), budynki mieszkalne (0,48 zł), budynki świadczenia zdrowotne (3,70 zł), garaże (5,56 zł), budowle (2%).

RADNY I PRZEDSIĘBIORCA

W Radzie Miasta jest trzech radnych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Z jednej strony ich powinnością jest dbać o miejski budżet, z drugiej strony, zwłaszcza w tak trudnym czasie, każda podwyżka, zwłaszcza podatków, dla przedsiębiorców wiąże się z wyrzeczeniami lub przerzuceniem kosztów prowadzenia działalności na końcowego odbiorcę. Jaka jest ich opinia?

Radny Damian Marczak (klub Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe) stwierdził, że patrząc na interes miasta, na 18% inflację jaka jest obecnie, budżet bardzo dużo traci. - Miasto nie zwiększając podatków będzie zdecydowanie na tym traciło. Patrząc od strony interesu miasta podatek podwyższony powinien zostać. Jednocześnie patrząc na politykę centralną, nie politykę miasta, wzrost kosztów energii, wszelkiego rodzaju składek jest kierowany przede wszystkim na przedsiębiorców, którzy ponoszą duże koszty tego co się w kraju dzieje - uważa Damian Marczak.

Jednocześnie radny nie wyobraża sobie, aby miasto podnosząc podatki przedsiębiorcom, samo nie podejmowało trudnych decyzji i nie szukało oszczędności, optymalizacji kosztów we wszelakich dziedzinach. Uważa też, że listopad to stanowczo za późno aby komunikować o takich rzeczach. Lepszym rozwiązaniem byłoby ujednolicenie stawek podatkowych do jednakowego poziomu wszystkim firmom, bo są takie, które płacą mniej.

Paweł Madej (klub Prawo i Sprawiedliwość) od początku był sceptycznie do podwyżek nastawiony. - Uważałem, że są one za wysokie. Lepiej byłoby podnosić nie na raz, ale tak jak inne miasta co roku po mniejszej kwocie - uważa radny. Dodaje, że zaproponowane stawki są niższe niż te, o których początkowo była mowa ale i tak uważa, że są za wysokie. W jego przypadku, od nowego roku będzie musiał płacić do miejskiej kasy o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej.

O komentarz poprosiliśmy także radnego Łukasza Durka (klub Prawo i Sprawiedliwość). W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nie może rozmawiać bo jest w pracy i że oddzwoni jeszcze tego samego dnia. Mimo upływu kilku dni nie skontaktował się z nami w tej sprawie.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 1 grudnia 2022 r. godz. 23:53
~Nocna_zmiana
A czy ktokolwiek lubi wzrost podatku? - P.S. "Ustawa "Bezkarność plus" przyjęta przez Sejm. Dotyczy wyborów kopertowych. Sejm przyjął ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów kopertowych na prezydenta w 2020 r. Za ustawą głosowało 223, przeciw było 218, a od głosu wstrzymał się 1 poseł. Zapisy ustawy dotyczą przekazywania spisów wyborców Poczcie Polskiej, co dokonywali niektórzy samorządowcy." Czy to oznacza, ze "Lucjusz Utracjusz" stanie sie bezkarny?
+0-0
Czwartek, 1 grudnia 2022 r. godz. 9:39
~trick
Czego i kogo panicznie boi się pan JK skoro dniem i nocą pilnuje go kilkudziesięciu policjantów? Gdyby ów pan nie miał nic na sumieniu to poruszałby się swobodnie pośród kochającego go ludu. Korzystałby z dobrodziejstw publicznej komunikacji miejskiej w tym metra czy licznych linii komunikacji miejskiej stolicy. Czy życie w ciągłym lęku, że może go ktoś nadepnąć jest godnym zbawcy?
+0-0
Środa, 30 listopada 2022 r. godz. 18:41
~jasio
ale wstyt zawracac podatkami glowe radnych zwlaszcza ze jak widac som bezradni
+0-0
Środa, 30 listopada 2022 r. godz. 13:26
~rere
Marczak - dyplomatycznie ale szczerze, Madej - szczerze i realistycznie, ten ostatni, to bez jaj, więc szkoda go wymieniać.
+0-0
Środa, 30 listopada 2022 r. godz. 8:12
~ZnamySię
Pan Łukasz to specjalista od energetyki, ponieważ zasiada w Radzie Nadzorczej Elektrowni, jest szefem ARMiRu, radnym i szefem supermarketu w Charzewicach. Ręce opadają, jak tacy ludzie dochodzą w ogóle do głosu. Bez pojęcia o polityce, bez programu, tylko przy nogawce Lucka, żeby załatwił, bo samemu, nadal by kisił za ladą supermarketu. Karierowicz, dyzma. Pożegnajmy go w najbliższych wyborach
+0-0
Środa, 30 listopada 2022 r. godz. 16:11
~rozwadowianin
NIE OBRAŻAĆ DYZMY !!!!!!!
+0-0
Środa, 30 listopada 2022 r. godz. 6:57
~Neo
Każdy teraz widzi i psioczy. BYLO GLOSOWAC NA PIS?!. Nie mówię o wieśniakach czy księżach bo oni zawsze będą głosować ale reszta ?
+0-0
Środa, 30 listopada 2022 r. godz. 18:58
~Trzecia Twarz PiSiora
PIS gardzi ludźmi, gardzi Polakami. Te jałmużny wyborcze typu 14 emerytura zamiast dawać ludziom poczucie godności odzierają ich z jej resztek. Kaczyński jakby chciał zademonstrować, że bardzo daleko jest się w stanie posunąć w upokarzaniu rodaków. Swoją drogą, pozwalamy mu na to, nie stawiając żadnych granic wobec jego podłości. Ile jeszcze zniesiesz, Polaku?
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 22:34
~ON po 15 ZŁ
Co się dzieje z tą Polską ?Jak propaganda głosi wina Tuska ,a rzeczywistość pokazuje że Policja chroni Kaczyńskiego .Daje do myślenia ,takiej Polski chcecie???
+0-0
Sobota, 3 grudnia 2022 r. godz. 10:8
~Leo
No muszą Pana Kaczyńskiego pilnować ,bo inaczej lemparcice zadomowiły by się mu na działce a to raczej wredne towarzystwo !
+0-0
Środa, 30 listopada 2022 r. godz. 17:43
~Wasz Pegasus
Nawet za komuny nikt nie mial tak wielkiej policyjnej "obstawy" jaka obecnie Wodzunio Kaczynski !
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 20:55
~fredekPiS
Durek przedsiębiorca hehe z koziej du.y prowadzący malutki sklepik spożywczy. Dietę już oddał za oszustwo na komisji ?
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 19:29
~Emeryt
to będzie mieć dobry efekt. Tych którzy wytrzymają ceny prądu i gazu będzie można załatwić kolejnym podatkiem . Potem będą zwolnienia, młodzi wyjadą i zaoszczędzi się na budowie mieszkań. Same plusy .
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 18:32
~Stalowiak
Do pana Durka: wstyd wstyd wstyd
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 21:20
~Ewa
takiem radnemu już podziękujemy
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 18:31
~MottodlaElyty
Radny Durek to chluba Rozwadowa, Charzewic i okolic. Nie ma innego radnego, który tak umiałby zadbać o swój interes przy tak skromnych walorach własnych. Dyzma przy nim się chowa. Takich ludzi potrzebuje p. Nadbereżny czyli bmw.
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 16:18
~Infolinia z Nowogrodzkiej
Dajcie jeszcze szansę temu ŁD, może jeszcze potrzebuje czasu, aby się skonsultować z kims :D
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 15:36
~witek
Zawsze Pan radny może przenieść swoją działalność do Pysznicy i tam wpływać na poziom bezrobocia
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 15:28
~Rajsman
Budynki Swiadczenia Zdrowotne 3,7- pln to przy ich dochodach moim zdaniem kpina z innych przedsiebiorców
+0-0
Wtorek, 29 listopada 2022 r. godz. 15:26
~Wilk
Radni PiS to wiemy jak zagłosują, a radni opozycji (xD) to kazdy inaczej zagłosuje.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.