Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 7 lutego 2023 r. Imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
 Wiadomości lokalne
» Wyszły zapalić papierosa. Dziecko zamknęło je na balkonie
» Jak działa monitoring miejski? Czy poprawiło się bezpieczeństwo?
» Wandale nie oszczędzili lokomotywy na rozwadowskim Rynku
» Normy WHO 908% przekroczone na pyłach zawieszonych PM2,5 w Pysznicy
» Bieszczady bez granic. Uczta dla miłośników pianina
» Rozmowy o Polsce i naszej gminie
» Rządowe dofinansowania na drogi. Dla Stalowej Woli na I etap osiedlówki
» Drugie życie puszki. Dla Ukrainy
» Kto opracuje strategię marki Stalowa Wola?
» Karny Kopciuch w Rozwadowie
» ZUS przyznał 500 plus na ponad 500 tys. dzieci
» Nie ma pielęgniarstwa bo nie ma uczelni
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» DKK: Anna Tomiak - Jurata
» Widowisko taneczno-muzyczne
» Pułapki wojny
» Jeszcze trochę - współczesna sztuka
» Dzień z Armią Krajową w Muzeum COP
» Walentynki w Muzeum
» Klub Podróżnika: smaki Portugali
» Sztuka w mundurze
» Pomysł na spełnienie marzenia o rowerze
» MR: motyw przewodni róża
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»Minister Andrzej Adamczyk na otwarciu tunelu i nowej drogi
»S74 - przebieg drogi ekspresowej
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska NIWA
»Biuro PiS w Stalowej Woli
»450 milionów złotych dla Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 24 listopada 2022 r. godz. 23:54     /ZS/
70 urodziny Miejskiego Domu Kultury

Minęło 70 lat od rozpoczęcia działalności Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Było bez uroczystości, bo wnętrza obiektu są remontowane.
Minęło 70 lat od rozpoczęcia działalności Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Było bez uroczystości, bo wnętrza obiektu są remontowane.
Fot. Jacek Rodecki
Minęło 70 lat od rozpoczęcia działalności Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Było bez uroczystości, bo wnętrza obiektu są remontowane.

- 70 lat. Ogrom wspomnień, wzruszeń, przyjaźni i twórczych przedsięwzięć. 9. listopada 70 lat temu rozpoczęliśmy działalność. Od samych początków naszego domu kultury najważniejszym jest rozwijanie pasji artystycznych mieszkańców Stalowej Woli - stwierdził dyrektor MDK Marek Gruchota.

Z okazji jubileuszu powstał krótki film ze wspomnieniami członków zespołów artystycznych. Natomiast prezentem dla domu kultury na jego 70 - lecie jest opracowanie profesora Waldemara Baraniewskiego przybliżające postać Hanny Szwemin - Pater, autorki projektu budynku MDK oraz 18 innych obiektów w Stalowej Woli. - Dotychczas bardzo niewiele wiedzieliśmy o naszej architektce. MDK jest na tropie odzyskiwania swej przeszłości... - stwierdził dyrektor Gruchota.

W opracowaniu profesora Baraniewskiego czytamy: "Monumentalny gmach wzniesiony na planie odwróconej litery T, utrzymany jest w powściągliwych formach redukcyjnego klasycyzmu. Jego forma nawiązuje do wzorców opracowywanych w początku lat pięćdziesiątych dla budynków domów kultury. W kontekście podobnych realizacji z tego czasu budynek jest wyjątkowo okazały i ciekawie wykończony. Analizując jego architekturę Małgorzata Omilanowska stwierdza, że "dzięki tym środkom wyrazu budowla zyskała na monumentalności, stając się jedną z najefektowniejszych, a zarazem najlepszych realizacji socrealistycznych wzniesionych w miastach średniej wielkości w Polsce."

Budowlę wznoszono w latach 1950-1952, a oficjalnie otwarto 9 listopada 1952 roku. Kompozycja całego założenia, monumentalne podkreślenie sylwetki budowli i powściągliwe formy architektury o dobrych proporcjach i skali, to bez wątpienia istotne walory zakomponowanej przez Hannę Szweminową budowli. Jej dodatkową wartością jest znakomite wykończenie wnętrz i zaskakująca w swej skali i poziomie artystycznym dekoracja sali widowiskowej. Obszerne wnętrze otoczone na wysokości drugiej kondygnacji obiegającym całą salę balkonem, wyposażone jest w scenę teatralną i dekorowane płaskorzeźbionym fryzem. Forma architektoniczna budowli oraz jej dekoracja była analizowana i interpretowana na różne, często ahistoryczne sposoby.42 Jej kształt - plan odwróconej litery "T" - to dość częsta forma wśród proponowanych typowych projektów domów kultury. Był wynikiem połączenia dwóch form prostokątów obejmujących funkcjonalnie wnętrza mniejszych pomieszczeń i dużej sali widowiskowej. Jakiekolwiek nawiązania do form architektury sakralnej w takiej realizacji i w tamtych czasach, są bezpodstawną fantazją.

Podobnie rzecz się ma z treściami ideowymi dekoracji sali widowiskowej. Jej treści związane są z funkcją sali. Fryz nad sceną przedstawia alegorie muzyki (instrumenty muzyczne, chłopiec grający na flecie), tańca (postaci tancerek), teatru (maski teatralne), ale też bardziej "zideologizowane" przedstawienia: pracy i obfitości (kobieta ze snopkiem), powszechności oświaty (dziewczynka i chłopiec z książką i instrumentami muzycznymi). Fryz w bocznych partiach sali jest artystycznie swobodniejszy i złożony ikonograficznie. Łączą się w nim alegoryczne symbole sztuk: muzyki (nuty), malarstwa (paleta i pędzle), architektury (kolumny), filmu (taśma filmowa), z wyobrażeniami o charakterze industrialnym (związanym ze Stalową Wolą) oraz programem heraldycznym. To wyjątkowy w takim kształcie element dekoracji.

Wśród motywów floralnych znalazły się herby miast polskich i godło państwowe. Wybór miast jest znaczący. To z jednej strony polskie miasta "historyczne", z drugiej " stolice ziem odzyskanych".

Herby po obu stronach sali układają się w pary: Szczecin, Gdańsk, Warszawa, godło państwowe, Wrocław, Poznań, Kraków, godło państwowe. Dopełnieniem dekoracji są medaliony portretowe umieszczone na parapecie balkonu, przedstawiające wybitne postaci polskiej kultury. 19 medalionów ozdobionych liśćmi akantu przedstawia: Aleksandra Fredrę, Władysława Reymonta, Karola Szymanowskiego, Zygmunta Noskowskiego, Henryka Wieniawskiego, Stefana Jaracza, Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Wojciecha Bogusławskiego, Marię Konopnicką, Mieczysława Karłowicza, Elizę Orzeszkową, Władysława Żeleńskiego, Jana Kochanowskiego i Jana Matejkę".

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 25 listopada 2022 r. godz. 10:40
~Stefan
Mile wspominam Alojzę Szopę i Bogusława Kwiatkowskiego.
+0-0
Piątek, 25 listopada 2022 r. godz. 10:3
~Senior
Wielka szkoda bo libacja koło nosa przeszła.
+0-0
Piątek, 25 listopada 2022 r. godz. 10:11
~junior
Hej senior, każdy sądzi po sobie.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.