Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 20 kwietnia 2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 Wiadomości lokalne
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
» IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli
» Dlaczego nie działa tężnia w Parku Jordanowskim?
» Drzewko za makulaturę ma już 10 lat
» Ruszają miejskie potańcówki
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Warsztaty motania lalek
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kronika Kryminalna

Środa, 17 sierpnia 2022 r. godz. 15:49     /Magdalena Rodecka/
Ostatnie pożegnanie Marii Mireckiej-Loryś

Maria Mirecka-Loryś zmarła w wieku 106 lat w Warszawie 29 maja. Patriotka zasłużona dla Polski.
Maria Mirecka-Loryś zmarła w wieku 106 lat w Warszawie 29 maja. Patriotka zasłużona dla Polski.
Fot. Marek Borawski/KPRP
17 sierpnia 2022 roku na Starych Powązkach w Warszawie pożegnano Marię Mirecką - Loryś.

Maria Mirecka-Loryś zmarła w wieku 106 lat w Warszawie 29 maja. Patriotka zasłużona dla Polski. W czasie wojny zaangażowana w działalność narodowej konspiracji. Autorka książki "Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni".

- Serdecznym wspomnieniem i modlitwą towarzyszymy dziś w ostatniej drodze Pani Major Marii Mireckiej-Loryś ps. "Marta". Rzeczpospolita żegna swojego oddanego żołnierza, weterankę II wojny światowej, publicystkę i działaczkę polonijną ogromnie zasłużoną dla Polaków na obczyźnie, osobę odważną i prawą, która swoje osobiste credo ujęła w słowa: Wszystko, co robiłam w życiu, robiłam z myślą o Polsce.

W roku 2017 Pani Major Mirecka-Loryś otrzymała przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodę honorową "Świadek Historii". To określenie odzwierciedla wyjątkową biografię Zmarłej - choć może należałoby dodać do niego tytuł "współtwórczyni historii". Przyszła na świat niemal równocześnie z odrodzeniem niepodległej Rzeczypospolitej, w roku 1916, w Ulanowie na Podkarpaciu. Należała do pokolenia, które jednoczył ten sam, górujący nad wszelkimi różnicami patriotyczny zapał. Studiowała prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i działała w Związku Akademickim Młodzież Wszechpolska. Jej plany i marzenia zeszły na dalszy plan, gdy Rzeczpospolita padła pod ciosami hitlerowskich i sowieckich najeźdźców. Maria Mirecka wstąpiła do Narodowej Organizacji Wojskowej. Miarą Jej talentów i oddania konspiracyjnej służbie było powierzenie Jej funkcji Komendanta Głównego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet Okręgu Rzeszowskiego oraz kurierki Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej. Po scaleniu NOW z Armią Krajową, Pani Maria w randze kapitana kierowała Wojskową Służbą Kobiet w podokręgu rzeszowskim AK. Wiosną 1945 roku objęła funkcję Komendanta Głównego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Piękne, choć również tragiczne karty w historii oporu przeciwko okupantom i ofiarnej służby Polakom na wschodzie zapisali także bracia i siostry Pani Marii.

Koniec wojny nie przyniósł Jej pokoju. Pragnęła kontynuować studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak cały sierpień 1945 roku spędziła w komunistycznym więzieniu. Uwolniona na mocy amnestii, w obliczu tragicznych prześladowań rodzeństwa zdała sobie sprawę, że prosowiecki reżim nigdy nie przestanie uważać Jej za swojego nieprzejednanego wroga. W grudniu 1945 roku udała się na emigrację, która, jak się później okazało, trwała 59 lat. W obozie 2 Korpusu generała Andersa pod Ankoną poznała swego męża, porucznika Henryka Lorysia. Zamieszkała z rodziną w Stanach Zjednoczonych. Była członkinią Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Zarządu Głównego Związku Polek w Ameryce i redakcji jego organu, "Głosu Polek". Zasiadała także we władzach Stronnictwa Narodowego.

Od lat 70. ubiegłego wieku szczególnie wiele serca i wysiłku wkładała w pomoc rodakom na dawnych Kresach. Docierając do żyjących w Związku Sowieckim byłych łagierników oraz tych, na których samo miano Polaka mogło sprowadzić szykany, nielegalnie dostarczała im środki materialne oraz upragnione dewocjonalia. Zyskała w ten sposób szczególnie Jej drogi przydomek "Bożej przemytniczki". W swojej działalności charytatywnej współpracowała z Polsko-Amerykańską Fundacją Kultury na Florydzie, Światowym Kongresem Kresowian, a w latach późniejszych także z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi ze Stalowej Woli i województwa podkarpackiego. Trzeba też przypomnieć, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce organizowała wsparcie dla osób internowanych. W służbie swoim patriotycznym ideałom Pani Major Mirecka-Loryś znakomicie posługiwała się słowem. Była felietonistką polonijnej rozgłośni radiowej w Chicago, autorką 2. tomu "Historii Związku Polek w Ameryce" oraz książkowych wspomnień.

Z okazji setnych urodzin Pani Major Mireckiej-Loryś Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę upamiętniającą Jej działalność patriotyczną, a ja miałem zaszczyt gościć Ją w Pałacu Prezydenckim oraz odznaczyć Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na zawsze zachowam w pamięci Jej uśmiech, ujmującą skromność oraz wzruszenie i serdeczność, z jakimi mówiła o ludziach, których spotkała na niezwykłej ścieżce swojego życia.

Trwająca wojna na Ukrainie oraz związane z tym wyzwania dla Polski skłaniają nas, abyśmy na nowo przemyśleli najgłębsze motywy naszego zaangażowania po stronie dobra wspólnego - jako spadkobiercy wielkich polskich tradycji kultury, wartości patriotycznych i chwały oręża. Najlepszą inspiracją i wzorem do naśladowania będą w tym względzie dokonania naszych wybitnych rodaków - w których panteonie śp. Maria Mirecka-Loryś zajmuje poczesne miejsce. Raz jeszcze składam hołd Jej pamięci oraz uroczyste podziękowanie za wzór wytrwałości w służbie naszego narodu i państwa.

Wieczną nagrodę racz Jej dać, Panie!

Bliskim, przyjaciołom i współpracownikom Zmarłej składam wyrazy głębokiego współczucia.

Cześć Jej pamięci! - napisał w liście pożegnalnym prezydent RP Andrzej Duda.

Ze Stalowej Woli organizowany był przez Urząd Miasta wyjazd na uroczystości pogrzebowe.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.