Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 Wiadomości lokalne
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Komunikat MZK
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
» W piwnicy w bloku na Śródmieściu zapaliła się instalacja elektryczna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MBP: na safari z Robertem Gondkiem
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. godz. 13:07     /ZS/
Sztuczny tyfus nie ratował rozwadowskich Żydów - twierdzi historyk

Od prawej doktorzy Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz podczas pobytu w Stalowej Woli.
Od prawej doktorzy Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz podczas pobytu w Stalowej Woli.
Fot. ZS
Wiele na to wskazuje, że wywoływanie sztucznego tyfusu w Rozwadowie i okolicy podczas wojny, nie uratowało ani jednego Żyda.

Przypomnijmy - doktor Eugeniusz Łazowski z doktorem Stanisławem Matulewiczem prowadzili "prywatną wojnę" z hitlerowcami, podczas której uratowano od zagłady w obozach od 8-15 tysięcy ludzi (jak szacował doktor Łazowski). Ich wojna polegała na sztucznie wywołanej epidemii tyfusu, którego bali się Niemcy.

Eugeniusz Łazowski był lekarzem działającym w Rozwadowie i okolicach w czasie okupacji. Napisał książkę "Prywatna wojna. Wspomnienia lekarza - żołnierza 1943-1944". Dzięki specjalnej szczepionce pacjenci mieli objawy tyfusu plamistego, którego kuracja trwała tylko cztery dni, a przebieg choroby był łagodny. Sztucznie wywołana epidemia spowodowała, że Niemcy omijali okoliczne wsie i miasteczka w obawie przed zarazą. Akcja trwała ponad dwa lata. Niemcy tajemnicę tyfusu odkryli dopiero w połowie 1944 roku.

Od 1958 roku Łazowski przebywał na emigracji w USA. Został specjalistą z psychiatrii i neurologii. W 2002 roku odwiedził Rozwadów z amerykańską ekipą filmową, która kręciła film o jego niebywałych wyczynach w czasie wojny.

Film został wyprodukowany w 2019 roku, ale nie został pokazany szerokiej publiczności. Światło na to rzucił Dionizy Garbacz na promocji swojej książki "Żydzi w Rozwadowie i Stalowej Woli. Czas wojny i okupacji". We wstępie napisał: "Książka przynosi rzetelne, udokumentowane fakty. Nie ma w niej rozpowszechnionych, a nie sprawdzonych i wręcz fałszywych opowieści o tym, jakoby upozorowana epidemia tyfusu ocaliła życie tysiącom Żydów".

Dionizy Garbacz więcej o tym powiedział na promocji niż napisał w książce. Machnął ręką na prostowanie w książce rozpowszechnianych informacji o ratowaniu przez doktora Łazowskiego rozwadowskich Żydów przez wywoływanie sztucznego tyfusu. Zapewnił, że kiedy doktor Łazowski z kolegą wywoływali sztuczny tyfus, Żydów w Rozwadowie już nie było, bo zostali wypędzeni przez Niemców w połowie 1942 roku. - Prawdopodobnie informacjami o ratowaniu Żydów Łazowski chciał sobie pomóc w robieniu kariery w Stanach Zjednoczonych - powiedziała Garbacz. Zapewnił, że także córka Łazowskiego nie potwierdziła, że sztuczny tyfus ratował Żydów. Natomiast kiedy twórcy filmu zorientowali się, że ratowanie Żydów to blef, nie skierowali produkcji do rozpowszechniania.

Na takie informacje zaprotestował obecny na promocji radny miejski Mariusz Bajek, którego zdaniem film o Łazowskim nie ukazał się, bo przeciwni byli ci, którzy nie chcą rozpowszechniania informacji, że Polacy ratowali Żydów. - Nieprawda - stanowczo zaprotestował Dionizy Garbacz, po raz kolejny potwierdzając, że nie można było ratować Żydów, których w Rozwadowie już nie było.

Można jeszcze dodać refleksję, że Łazowski z Matulewiczem nie zostali uhonorowani przez jerozolimski instytut Yad Vashem medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" za ratowanie Żydów. Nie ma jednak wątpliwości, że uratowali wielu Polaków. Padały liczby nawet 15 tysięcy zakażonych sztucznym tyfusem. Rada Miejska Stalowej Woli nadała Łazowskiemu tytuł "Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola", został wpisany do księgi "Zasłużonych dla Miasta Stalowa Wola", a jego książka została uhonorowana literacką nagrodą miasta "Gałązka sosny". Zmarł w wieku 93 lat w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 19 sierpnia 2022 r. godz. 11:20
~Mgp
Panie Dyzek, panu coś te "pierogi" za mocno weszły do głowy... Niech pan już te używki odstawi...
+0-0
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r. godz. 13:37
~Bławat
Jedynie Żyd, który nie uważa się za Polaka może być uznanym za Żyda. Ilu Żydów przyjęło polskie nazwisko żeby się łatwiej ukryć? Co może wiedzieć osoba urodzona w 1940 roku? Przecież nie prowadzili ewidencji osób z wszczepieniem.
+0-0
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r. godz. 09:55
~bl.
Ratowanie ludzi jako takich to coś gorszego? Muszą być Żydzi?
+0-0
Środa, 17 sierpnia 2022 r. godz. 16:55
~Dadi
Co to kogo obchodzi ? Młodzi żydzi znaja tylko Leżajsk i historię przekazaną przez ich starsze pokolenia, a czy w niej przekazuja że Polacy pomagali żydom ? A starsze pokolenia żydów, no cóż, Ci raczej szukają bardziej papierów aby odzyskać kamienice, place etc. Wątpie aby interesowało ich czy polacy pomagali i ukrywali żydów czy nie.
+0-0
Środa, 17 sierpnia 2022 r. godz. 10:10
~xxx
Skoro tyfus nie ocalił Żydów, to należało to napisać w książce. Czemu Garbacz nie napisał? Bo za słowo pisane się odpowiada, a na promocji można sobie mówić, co się chce. Brak medalu "Sprawiedliwych wśród narodów świata" o niczym nie świadczy. Nie wszyscy go przyjmowali. Czy Garbacz ma wiedzę, że nie został on zaproponowany. Pewnie nie.
+0-0
Środa, 17 sierpnia 2022 r. godz. 13:05
~Łazzarz
Przecież Dionizy o tym napisał
+0-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 15:50
~bo nie wiem
nie dalej jak dwa m-ce temu widziałem jak czterech pejsatych w długich czarnych płaszczach stało koło dworca rozwadowskiego przeglądając jakieś dokumenty i mapy porozkładane na klapie bagażnika samochodu osobowego, spoglądając w stronę budynków za peronami.
+0-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 21:31
~Wasze Lustro
Zmyślasz ?
+0-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 15:36
~Kuzrtna Średnia
Nieprawdą jest to że Garbacz jest historykiem! Proszę nie manipulować faktami. Sam tytuł tego amatora historii jest stwierdzeniem nieprawdziwym . Żydzi w Rozwadowie i Stalowej Woli. Tak samo się zachowuje manipulując ogólnikami jak ten o którym twierdził że nie ratował Żydów. A może uratował pośrednio jednego??? O którym każdy wiedział że nim jest i go nie zdradził!!
+0-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 13:17
~normalny
Jak zawsze, życie okolicznych chłopów ma inną cenę od życia żydów. Naród wybrany to naród wybrany a potem zdziwienie ,że antysemityzm. Skądś to się bierze.
+0-0
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r. godz. 08:53
~silwer
Jakie to ma znaczenie że z grupy A zginęło 9 na 10 osób, a z grupy B zginęło 10 na 100 osób. Śmierć to śmierć, czy Polak czy Żyd nie powinno mieć znaczenia.
+0-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 21:07
~Taka Wolska, taki kraj...
Większość okolicznych chłopów przetrwała - a zdecydowana większość (POLSKICH) Zydów jednak NIE przetrwała~!
+0-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 10:29
~silwer
Łazowski sam w swojej książce "Prywatna wojna" podaje komu ta fałszywa epidemia ratowała życie. Chodziło o okolicznych chłopów. Byłem zaskoczony że w wikipedii zarówno angielskie jak i polskiej wersji jest mowa o ratowaniu Żydów. Może ten świat już taki jest , że życie polskich chłopów jest mniej medialne niż życie Żydów. Pomijając to wszystko to wstyd że do dni dzisiejszego Eugeniusz Łazowski nie został uhonorowany żadnym odznaczeniem państwowym za swą postawę w czasie II wojny światowej.
+1-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 09:52
~Chmielnicki
ŻYDZI ZAWSZE UKRYWALI PRAWDĘ A CI KTÓRZY JĄ GŁOSILI LUB PISZĄ,MÓWIĄ SĄ SKUTECZNIE ELIMINOWANI A NAJCZĘŚCIEJ MORDOWANI . Z TEGO ŻYJĄ I MAJĄ SIĘ BARDZO DOBRZE. NIKT TEGO NIE ZMIENI. PS.ZMIENILI NAWET BIBLIĘ POD SIEBIE.
+0-0
Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 20:38
~Pod Batem Ordo Iuris
Jezus i jego 12 apostolow to byli Zydzi. I ci co napisali Biblie to takze Zydzi. Co i dlaczego mieli wiec "zmieniac", maly polski antysemito?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.