Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 28 września 2022 r. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
 Wiadomości lokalne
» Chaos w Rozwadowie. Zmieniono organizację ruchu nie informując mieszkańców
» Czy Donald Tusk przyjedzie do Stalowej Woli?
» Stalowej Woli kryzys nie straszny? Fotowoltaika pomoże obniżyć rachunki za oświetlenie
» Opozycyjny głos o drogiej energii
» Kolejne wsparcie dla samorządów
» Miejska Mapa Miejsc Niebezpiecznych od 7 lat nie powstała
» Święto myśliwych w Żabnie
» Nad dwie rzeki rowerem
» Mali artyści uczyli się frotażu
» Gry retro wracają do łask
» Zakończyło się zagospodarowanie Łukawicy
» Społeczność MDK żegna Andrzeja Drożdża
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Dni Seniora
» Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
» Noc Bibliotek w Chwałowicach
» MR: Nieznane - Zachowane
» Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego nieczynna
» MBP: zapisz dziecko do Akademii Sztuki lub Dyskusyjnego Klubu Książki
» Noc Bibliotek 2022
» I Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli
» Nowy kurs tańca towarzyskiego
» Najsłynniejsze przeboje Ordonówny
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Szymon Hołownia w Stalowej Woli
»Szymon Hołownia w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Nadwiślański Fashion Week: Modne Podkarpacie
»Krzysztof Faraś ścigał się w Limanowej
»III Lasowiacki Festiwal Pierogów i Rzemiosła
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Piątek, 12 sierpnia 2022 r. godz. 14:20     /ZS/
Powstała publikacja o Żydach w Stalowej Woli i Rozwadowie

Powstała publikacja o Żydach w Stalowej Woli i Rozwadowie.
Powstała publikacja o Żydach w Stalowej Woli i Rozwadowie.
Fot. ZS
W czwartek w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego zorganizowane zostało promocyjne spotkanie z autorem książki. Na spotkanie przyszło tak wielu chętnych, że w sali kinowej zabrakło miejsca i druga połowa publiczności siedziała na korytarzu.

Promocja rozpoczęła się od filmu, w którym dyrektor muzeum Aneta Garanty i kierowniczka głównej miejskiej biblioteki Joanna Rybak opowiedziały historię rozwadowskich żydów i wypędzenia ich z miasta przez Niemców. Było dużo zdjęć i ruchomych obrazów.

Dionizy Garbacz zapewnił, że książka przynosi rzetelne, udokumentowane fakty. - Nie ma w niej rozpowszechnionych, a niesprawdzonych i wręcz fałszywych opowieści - zapewnił autor. Dodał, że materiały do książki zbierał od wielu lat, ale praca poświęcona tylko temu tytułowi zabrała mu dwa lata. Miał spotkania z pięćdziesięcioma osobami, których relacje spisał i zamieścił, kiedy miał pewność, że są prawdziwe.

Kategorycznie rozprawił się z mitami o Żydach, ale bez wskazywania w książce kto się ich dopuścił. Wspomniał tylko, że nie było rozstrzelania w rynku dwóch tysięcy Żydów, a doktor Łazowski nie ratował Żydów sztucznym tyfusem.

- Moim głównym celem było przywołanie nazwisk Żydów związanych z Rozwadowem - powiedział. A było to karkołomne zadanie. Pomoc otrzymał od uniwersytetu w Sztokholmie, które miało dobre kontakty z izraelskim instytutem Yad Vashem, skąd otrzymał nazwiska żydowskich mieszkańców Rozwadowa. Ale w językowej wersji niemieckiej, angielskiej i hebrajskiej, co wymagało tłumaczenia. Zrobił to jego syn Piotr.

Autorowi udało się ustalić, w oparciu o źródła archiwalne, nazwiska Żydów, którzy zdołali opuścić Rozwadów w początkach okupacji, a także ustalony dotąd wykaz żydowskich mieszkańców Rozwadowa - ofiar Holocaustu. Po raz pierwszy postał taki uporządkowany spis. W oparciu o źródła archiwalne sporządził wykaz nazwisk blisko 900 żydowskich mieszkańców Rozwadowa - ofiar Holocaustu. Ponadto odnalazł nazwiska części więźniów rozwadowskiego obozu i wszystkich - stalowowolskiego.

Imię pełni ważną rolę w procesie kształtowania się tożsamości - twierdzą psycholodzy. W dyskusji na promocji jeden z mężczyzn powiedział, że książka Dionizego Garbacza przypomina zapomnianą historię rozwadowskich Żydów i przez podanie ich nazwisk wyciąga ich z mroków zapomnienia.

Rozwadów - w języku jidisz ראָזוועדאָוו-Rozvedov, dziś osiedle Stalowej Woli w latach 1690-1973 był samodzielnym miastem założonym na mocy przywileju lokacyjnego króla Jana III Sobieskiego.

Nazwę Rozwadów zawdzięcza pierwszemu jego właścicielowi, Gabrielowi Rozwadowskiemu. Przed II wojną światową mieszkało w Rozwadowie 1790 Żydów, stanowili blisko 70 procent wszystkich mieszkańców. Po wkroczeniu Niemiec w 1939 ludność żydowska została wypędzona na wschodni brzeg Sanu, do radzieckiej strefy okupacyjnej. Nieliczni, którzy zostali, do 1942 roku zostali zabici lub wywiezieni do obozów.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r. godz. 13:43
~polaczek
Odnawiajmy sale szpitalne łozka na ktorych chorzy leza ROBMY COS CO POPRAWIA ZYCIE NAM . A my ciagle zydz niemcy, ruscy wojny, swieta , tragedie i tak wkoło.
+0-0
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. godz. 22:34
~JASIO
TRUJĄ NAS SYSTEMATYCZNIE I STOPNIOWO JAK RYBY W ODRZE ,"TAKIE DALI SŁOWO" IM GORZEJ TYM LEPIEJ POLAKU RODAKU ALUMINIUM I MIEDZĄ OBDARUJĄ SZCZODRZE TO PRZECIEŻ W IMIĘ NASZEGO DOBRA ICH "FARYZEJSKA" MIŁOŚĆ JEST TAKA SZCZODRA KTO TO TAKI BYLE JAKI ZATRUWA NAM ŻYCIE TRUJE WODĘ POWIETRZE ŚCIEMĘ WCISKA NALEŻYCIE ŻE DLA NASZEGO DOBRA ZAGŁĄBIE POWSTAŁO TO NIC ŻE RAK, ALERGIA ,ASTMA BĘDĄ TOCZYŁY NASZE CIAŁO TERAZ JUŻ NIE STALOWA WOLA TYLKO ALUMINIOWA I MIEDZIANA NIEWOLA!!! NIEWOLA ZA MISKĘ RYŻU DLA TYCH CO KUPIENI ŻE MOŻE IM COŚ OBCY TRUCICIEL W ICH ŻYCIU ODMIENI !! BEZ LASÓW WODY NIEWOLNIK W IMIĘ KOREAŃKIEJ ,AMERYKAŃSKIEJ SZWABSKIEJ SZWEDZKIEJ SWOBOWY I WYGODY !!! KOSZTEM ŻYCIA I ZDROWIA PRAWA DO CZYSTEGO POWIETRZA I WODY PRAWA DO POLSKICH LASÓW ,PRAWA DO REFERENDUM SZEROKICH KONSULTACJI SPOŁECZNYCH ,PRAWA DO CZYSTEJ PRZYRODY !!! OTO AROGANCJA WŁADZY W ROZKWICIE ,KTÓRA NISZCZY ŚRODOWISKO ZABIERA NAM ZDROWIE I ŻYCIE PYCHA I ZŁA WOLA TO JUŻ NIE TA STALOWA WOLA TERAZ ALUMINIOWO MIEDZIANA NIEWOLA ZAŁOŻYCIEL EUGENIUSZ KWITAKOWSKI LUDZI MIAŁ NA WZGLĘDZIE ICH ZDROWIE I ŻYCIE USZANOWAŁ WSZĘDZIE !!! CZŁOWIEK ZNÓW STAŁ SIĘ PRZEDMIOTEM DLA ELYTY !!! ALE ONA WCIĄŻ WCISKA OKLEPANE KITY !!! PODMIOTEM SĄ WCIĄŻ DLA NIEJ NIE POLSKIE ELYTY !!! NA PEWNO WAM PODZIĘKUJEMY ZA WASZE "DOBRO" ODEBRANE ZDROWIE I ŻYCIE ,ZA KŁAMSTWO KTÓRE WAM TAK WYCHODZI ZNAKOMICIE !!!
+0-0
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. godz. 11:29
~Czaskoski
Żydzi w Stalowej Woli ? Naprawdę? Napiszecie coś o UBekach, aktywistach PZPR ,paniach z paszportowego ? Czy może napiszecie o żydowskiej klice w strukturach miejskich PiS ?
+0-0
Środa, 17 sierpnia 2022 r. godz. 16:37
~PiSuar Cuchnie
Skad biora sie takie cymbaly na tym forum? Skad?
+0-0
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. godz. 15:42
~Ferdek z Poniatowskiego
Dobrze, no więc jest ich na szczęście tylko 8-miu, ale są niegroźni. Czasami POspacerują sobie ze świeczkami, POmarudzą i w zasadzie na tym koniec. Na szczęście nie przeniknęli do struktur PiS, bo sito jest bardzo gęste.
+0-0
Niedziela, 14 sierpnia 2022 r. godz. 09:12
~JW
HiT jak widać mamy już wdrożony. Hodowla ignorantów, którzy piszą bo znają litery, ale nie wiedza co przynosi miliony głosów i miliardy do kieszeni hodowców ciemnoty! Władza może byś dumna z tak licznych intelektualnych kastratów i fanatyków, którzy ją popierają zaklamując historię tej ziemi i bieg rzek, ostatnio np. Odry. Jak widać im mniejsza dziura tym światła mniej wpada, a ciemnota staje się cnotą.
+0-0
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. godz. 13:51
~Aamon
Pewnie masz na myśli ten fragment - ,, Miłość rodzicielska była i będzie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał więc sam sobie muszę brać." Myślę, że pierwsze zdanie dotyczy pedofilii a całość może być fragmentem życiorysu jakiegoś kandydata do seminarium...
+0-0
Sobota, 13 sierpnia 2022 r. godz. 15:38
~Taka jest prawda
W Stalowej woli byli zydzi? Ciekawe gdzie. W tamtym okresie stalowa Wola to było zaledwie kilka chałup! Rozwadów owszem był miasteczkiem. 70%? Ja myślę ze było ich więcej. To żydzi byli trzonem tego miasteczka. Oni byli lekarzami, prawnikami sklepikarzami. Polak niemial nic do gadania. Polak był u żyda zadłużony i wykorzystany. Inna sprawa jest to ze żydzi po wkroczeniu Armii czerwonej liczyli na pomoc ze strony komunistów. W miasteczkach Lubelszczyzny wręcz ich witali. Ale to inny temat.
+0-0
Sobota, 13 sierpnia 2022 r. godz. 14:10
~cc
Stalowa Wola była miastem BEZ Zydów. Nie mieli tu prawa mieszkac ania pracowac, Zakłamujecie historie jak Hollywood
+1-0
Sobota, 13 sierpnia 2022 r. godz. 08:43
~HARTFORD
panie Ferdek , zadnych reparacji nie bedzie. Temat reparacji wyciaga PiS zawsze przed wyborami , regularnie co 4 lata. Polska gospodarka zalezy od niemcow w okolo 30 %. PiS nie zrobi nic w tej sprawie , slucha niemcow tak jak PO , opdpisuje wszystko co unia chce , a potem mowi ze to wina Tuska i opozycji .
+0-1
Środa, 17 sierpnia 2022 r. godz. 16:39
~Mafia u Władzy
Dokladnie, jedna trzecia eksportu z Polski trafia do Niemiec. I to jest bardzo istotna czesc polskiej gospodarki. A populista Kaczy szczuje, bo w ten sposob podsyca nastroje swoich "stalych" wyborcow !
+0-0
Sobota, 13 sierpnia 2022 r. godz. 09:29
~Aamon
Ferdek to ruski troll... Nawet ma tabliczkę na łbie: ,,Sdiełano w CCCP"...
+1-0
Piątek, 12 sierpnia 2022 r. godz. 15:39
~HARTFORD
Pan Garbacz otrzymal dane o zydach od instytuta Yad VAshem , to dobre zrodlo ... Od razu obalono informacje o ratowaniu zydow przez doktora , ktory ratowal zydow poprzez informowanie niemcow o epidemii. Ale doktor ktory ratyowal zydow byl polakiem . Prezciez wg instytutu Yad Vashem sa winni holokaustu . Panie Garbacz , za czyje pieniadze pan pisze ta ksiazke. ?
+0-0
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. godz. 12:25
~Historyk
Kiedy rzekomo Łazowski ratował Żydów, w Rozwadowie nie było już ani jednego Żyda. Bum!!!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.