Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 17 sierpnia 2022 r. Imieniny: Anity, Jacka
 Wiadomości lokalne
» Przebudowa rozwadowskiego rynku w Stalowej Woli opóźni się o miesiąc
» Ostatnie pożegnanie Marii Mireckiej-Loryś
» Zboczeniec na błoniach! Został zatrzymany przez policję
» Inspirowane Baśnią o wężowym sercu
» Święto Wojska Polskiego pełne obietnic i niepokoju
» Powiat poręczy kredyt PKS-owi. Starosta: robimy to co roku
» Sztuczny tyfus nie ratował rozwadowskich Żydów - twierdzi historyk
» Uchwała krajobrazowa potrzebna w Stalowej Woli? Procedura skomplikowana i kosztowna
» Nowy rok szkolny z Biurem Plus!
» Trwają pracę przy renowacji nagrobków na rozwadowskim cmentarzu
» Powstała publikacja o Żydach w Stalowej Woli i Rozwadowie
» Sądny przetarg w sprawie przebudowy Mickiewicza i Żwirki i Wigury
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Dobre Granie Przy Fontannie
» Kino letnie - sierpień 2022
» Letnie Kino Dzieci
» Matka Stanisława Ignacego Witkiewicza - spektakl Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. J. Żmudy
» Rzeczyca Długa: gminne dożynki
» Letnia czytelnia Miejskiego Domu Kultury
» Poznaj dawne życie Lasowiaków na wystawie rzeźby Jana Puka
» Ciche życie? Martwa natura w malarstwie polskim XX i XXI wieku
» RDK Sokół 2022/2023 - nabór
» MDK 2022/2023 - nabór
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nadwiślański Fashion Week: Modne Podkarpacie
»Nadwiślański Fashion Week: Modne Podkarpacie
»Krzysztof Faraś ścigał się w Limanowej
»III Lasowiacki Festiwal Pierogów i Rzemiosła
»Nie pompujesz - nie jedziesz
»Otwarcie Parku Zimnej Wody
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 5 sierpnia 2022 r. godz. 17:16     /Magdalena Rodecka/informacja prasowa MDK/
Rowerowa ankieta. Co miłośnicy jednośladów chcą zaproponować?

Rowerowa ankieta. Co miłośnicy jednośladów chcą zaproponować?
Rowerowa ankieta. Co miłośnicy jednośladów chcą zaproponować?
Fot. Jacek Rodecki
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli podsumował wyniki ankiety rowerowej jakie zorganizowanej przez stowarzyszenie "Bikelandia".

Ankietę uzupełniło 233 respondentów w wieku 18 - 70 lat. Wśród ankietowanych 63,8% to mężczyźni, a 36,2 % kobiety. Większość, bo aż 99,1% posiada własne rowery. Codziennie korzysta z nich 66,15% ankietowanych, a 20,4% weekendowo.

W jakim celu korzystamy z roweru? Kolejno wymienione zostały: rekreacja (201 głosów), dojazd do pracy/szkoły (122 głosy), zakupy (72 głosy). Jakie dystanse pokonujemy rowerem tygodniowo? Najwięcej ankietowanych (40%) pokonuje tygodniowo do 30 km. Po 20% ankietowanych deklarowało wartości: do 100 km oraz ponad 100 km. Pozostałe dystanse, określone na poziomie do 50 km i do 200 km, przejeżdża po 10% ankietowanych. Tygodniowy dystans ponad 200 km, w tym nawet i 300 km, zadeklarowało 3 rowerzystów.

Ankietowani najbardziej lubią jeździć rowerem indywidualnie (48%), następnie rodzinnie (31,9%), w gronie znajomych (15,3%), zaś w grupie turystycznie tylko 5,1%.

Dokąd najbardziej lubimy jeździć? Okazuje się, że do lasu (cisza, spokój, nie ma aut i pieszych). Liczne jednak były również odpowiedzi, że wszędzie. Dokąd dokładnie? Ankietowani najczęściej wymieniali: Nadsańskie Błonia, okolice Ciemnego Kąta, Podwolinę, Piaski, Obojnię, Jamnicę, Kochany, Przyszów, a sporadycznie Sandomierz oraz Ulanów.

Dokąd z kolei nie lubimy jeździć? Ogólnie tam gdzie są: wysokie krawężniki, nawierzchnia z kostki, skrzyżowania, ruchliwe drogi, wyjazdy z bocznych dróg, zły stan ścieżek rowerowych, liczni piesi na ścieżkach rowerowych, niskie gałęzie drzew nad ścieżkami. A dokładnie które to rejony? Nie lubimy centrum miasta, okolic wiaduktu oraz "wylotówek" do Niska, Przyszowa, Jamnicy, Pysznicy (niebezpiecznie jest na moście na Sanie, ponieważ ścieżka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni samochodowej), Brandwicy. Rowerzyści nie lubią również jeździć do Rozwadowa (brak ścieżek, wąskie chodniki).

Na pytanie dokąd/gdzie najbardziej brakuje ścieżek rowerowych, ankietowani najliczniej wyrazili opinię, że do: Rozwadowa oraz wzdłuż ulic: Żwirki i Wigury, Mickiewicza, Niezłomnych. Również tam, gdzie odbywa się największy ruch pieszy (centrum miasta) i samochodowy ("wylotówki" z miasta). Mocno odczuwalny jest również brak ścieżki rowerowej łączącej Park Zimnej Wody i Nadsańskie Błonia.

A które miejsca są szczególnie niebezpieczne dla rowerzystów w Stalowej Woli? Ankietowani wymienili te, gdzie znajdują się: podwójne jezdnie, skrzyżowania z zieloną strzałką umożliwiającą skręt w prawo samochodom, wysokie krawężniki czy uszkodzone ścieżki. Problematyczne też okazują się miejsca, gdzie odbywa się duży ruch pieszych, którzy używają ścieżek rowerowych jako chodników, po prostu nimi spacerując. Za najbardziej niebezpieczne miejsce w Stalowej Woli ankietowani uznali ul. Leśną (od skrzyżowania z ul. Staszica po skrzyżowanie z ul. Mickiewicza oraz wylotem ścieżki rowerowej z Parku Miejskiego). Pozostałe, uznane za niebezpieczne dla rowerzystów, miejsca w naszym mieście to: rondo koło Policji, Rozwadów i dojazd do tego osiedla, okolice wiaduktu oraz rondo przy Hali Targowej. W tej kategorii wymieniane były również wszystkie drogi wylotowe z naszego miasta.

Jak w sumie ocenione zostały miejskie ścieżki rowerowe? Najwięcej, gdyż 60,9% ankietowanych uważa, że ścieżki są dobre. Źle ocenia ścieżki 24,8%, a 9,1% bardzo źle. Zaledwie 5,2% ankietowanych ocenia stan ścieżek rowerowych jako bardzo dobry.

Czy powinien powstać turystyczny przewodnik rowerowy po mieście i regionie? Ankietowani w 79,1% byli na tak. Nie widzi takiej potrzeby 20,9%. Jaki obszar taki przewodnik powinien obejmować? 60,3% chce, by był to teren o promieniu 50 km wokół Stalowej Woli. 20,5% optuje za przewodnikiem po Powiecie Stalowowolskim.

Czy obawiamy się kradzieży swojego roweru? Z czego nasze obawy wynikają? Zdecydowana większość ankietowanych boi się o swoje rowery. Obawy te wynikają z coraz większej wartości rowerów oraz własnych złych doświadczeń lub doświadczeń znajomych. Ankietowani wnioskują o liczniejsze i bardziej bezpieczne, monitorowane stojaki, ulokowane szczególnie przy sklepach, miejscach pracy, szkołach.

Czy korzystamy z roweru miejskiego? Z ankiety wynika, że nie korzysta z niego 86,1% ankietowanych, a 13,6% korzysta. Głównym powodem, dla którego nie korzystamy z systemu rowerów miejskich jest posiadanie własnego pojazdu. Pośród innych przyczyn wymienione zostały: niska jakość tych rowerów oraz ich zły stan techniczny.

W swoich uwagach ankietowani postulowali również o większą troskę o bezpieczeństwo - zarówno wynikające ze stosowania prawa o ruchu drogowym, ale też infrastruktury (jej spójności z całym systemem drogowym) oraz o zwykłą życzliwości wobec siebie wszystkich użytkowników dróg (kierowców, pieszych, rowerzystów). Ankietowani domagają się również większej ilości serwisów rowerowych.

Z analizy ankiety wynika spory kontrast. Ogólnie ścieżki rowerowe w Stalowej Woli ocenione zostały dobrze, ale ilość uwag i ich ciężar gatunkowy tonują dobry nastrój. Jakie wnioski można więc wyciągnąć?

Ścieżki rowerowe nie są osobnym bytem, ale należy je planować w kontekście całego miejskiego systemu komunikacji. Na co w nim postawić? Na ograniczenie ruchu samochodowego w mieście. Obierając taką perspektywę należy zadbać o sprawną komunikację publiczną oraz dobrą infrastrukturę dla rowerzystów i pieszych, gwarantującą przede wszystkim ich bezpieczeństwo.

O jakich zmianach można rozmawiać w Stalowej Woli? Czy nie należałoby przykładowo ograniczyć ul. Staszica oraz Alei Jana Pawła II tylko do jednego pasa przeznaczonego dla samochodów? Uwolniony drugi pas mógłby być zamieniony w ścieżkę rowerową oraz parkingi samochodowe i rowerowe. Powstałby w ten sposób główny ciąg rowerowo- pieszy ze ścieżkami-odnogami w kierunku Rozwadowa, Nadsańskich Błoń, Parku Zimnej Wody i Ciemnego Kąta.

Takie i podobne zmiany i rozwiązania wprowadzane są w miastach na całym świecie. Podstawą akceptacji mieszkańców dla takiego działania jest zorganizowanie dobrej komunikacji publicznej oraz korzyści wynikające ze zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, polepszenia jakości powietrza czy rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

W kwestii roweru miejskiego, z którego ankietowani w większości nie korzystają, trzeba się zastanowić, czy środków przeznaczonych na ten cel nie należałoby przesunąć na organizację miejskich serwisów rowerowych oraz parkingów rowerowych. Często niewielka pomoc techniczna przywraca sprawność naszym pojazdom. Miejski serwis rowerowy mógłby remontować przekazywane przez mieszkańców niesprawne rowery i oddawać je w użytkowanie osobom, których na zakup takowego nie stać. W ankiecie mocno podkreślano problem z bezpiecznym i praktycznym przechowywaniem rowerów. Często ich właściciele wnoszą je i przechowują we własnych mieszkaniach czy na balkonach (również na wyższych piętrach) wyłączając tym samym sobie bezcenną przestrzeń z użytkowania. Osoby starsze nie mają siły, by wynosić rowery z piwnic. Zadaszone, monitorowane parkingi na osiedlach z pewnością zwiększyłyby częstotliwość użytkowania jednośladów.

- Dziękujemy za zaangażowanie się w wypełnienie ankiety. Liczymy na to, że jej analiza przyczyni się do zmiany myślenia o infrastrukturze rowerowej w naszym mieście (najliczniejsze prośby rowerzystów dotyczą planowania i budowy ścieżek o powierzchni asfaltowej), poprawi bezpieczeństwo i zapewni satysfakcję z korzystania z niej. W końcu jesteśmy Miastem Rowerów, a to zobowiązuje zarówno organizatorów systemu miejskiej komunikacji, jak i jej użytkowników. Rowerzystów w Stalowej Woli może być jeszcze więcej, pod warunkiem jednak, że jazda rowerem stanie się tu dla nas czystą przyjemnością - piszą organizatorzy ankiety.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 18:02
~szok
Ja proponuję szkolenia dla miłośników jednośladów. I nie jest to żadna złośliwość. Widzimy jak jeżdżą. Wjeżdżają na pasy w sposób nieprawdopodobny. Nie sygnalizują niczego. Jeżdżą po chodnikach z prędkością światła. Być może nie znają przepisów ruchu drogowego? Może warto zainwestować w szkolenia - może to uratuje jakieś życie? Jak już rządzący (weber) nadali im prawnie nieśmiertelność to może podszkolmy ich.
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 12:21
~użytkownik
A ja jeżdżę hulajnogą i przeszkadzają mi wysokie krawężniki.
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 11:36
~nikt
Jest połączenie Parku Zimnej Wody z Błoniami - tylko szutrowe. Wczoraj widziałem tam dużo rowerów.
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 10:50
~Be
Ścieżki rowerowe super inicjatywa! Jak najwięcej asfaltowych bo są uniwersalne dla rowerów, desek, rolek, rowerów hulajnóg... Te kostkowe to żenada... Jednak ja tu bym się skupił na miejskich rowerach, ponieważ od czasu do czasu korzystając, w co najmniej 4/5 rowerów zawsze jakaś usterka... Ludzie nie potrafią o to dbać niestety i to jest słabe, "nie moje to ch...", takie podejście..." . A ścieżki super, jak najwięcej! Czekam na asfaltowe/żwirowe wzdłuż Sanu. Tyle w temacie:)
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 09:32
~nmbv
FARYZEUSZE - ci co zadają takie pytanie.
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 06:04
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja proponuję, żeby każdy Platfus, który chce pożyczyć miejski rower, dmuchał najsampierw w alkomat. Tak prewencyjnie, bo mają jakieś skłonności do jeżdżenia slalomem, a nie każdą "tyczkę" da siem ominąć…I co wtedy?
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 19:10
~buk
ty pisowski patusie nigdy bys wtedy rowerem nie jechal bo jestes caly czas na bani
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 09:03
~kary
Rower powinny być takie, ze po wyczuciu u dosiadającego go jeźdźca alkoholu lub głupoty, powinny same wysadzać delikwenta z siodła.
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 22:39
~cabrón
Miastem rowerów jesteśmy tylko z nazwy. To historyczna zaprzeszłość. Inne miasta dawno nas przegoniły.
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 11:28
~ehh
Może w końcu zlikwidują te rowery miejskie. Marnowanie kasy, którą można przeznaczyć na nowe ścieżki rowerowe.
+1-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 07:58
~Doda
"Wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców " To jest takie udawanie dobrodziejów. Szkoda, że nie zapytali przed wycinką lasu.
+1-1
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 04:46
~Ferdek z Poniatowskiego
I jeszcze proponuję, żeby Platfusy jeździli na rowerach w niemieckich hełmach na głowach, żeby łatwiej ich było odróżnić od innych rowerzystów i również dla ich własnego bezpieczeństwa, bo jak siem jeździ zygzakiem to siem można przewrócić. A tak byśmy mogli ich z daleka omijać i szybciej POwiadamiać drogówkę, he he he.
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 11:16
~baba
Ubierz czepek kąpielowy. I koniecznie polar, ten co się wietrzy na balkonie.
+0-0
Sobota, 6 sierpnia 2022 r. godz. 23:00
~12 groszy
Ja proponuję co by pisiory z opaska na ręku się poruszały aby ich omijać jak konwój boru jak tej co na drutach robi
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 05:55
~Qwerty
Zje. ie już były takie czasy, że ludzie innej narodowości i wiary musieli chodzić w opaskach, właśnie przez takich deb.ili jak ty i twój pomysł. Jak nie wiesz jak się to dla nich skończyło to podpowiem, że tragicznie
+0-0
Sobota, 6 sierpnia 2022 r. godz. 19:36
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja proPOnuję, żeby Franka co zygzakiem jeździł POzbawić immunitetu.
+0-0
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r. godz. 09:39
~benqu
odpowiedzialny obywatel robi zatrzymanie obywatelskie. a ty byś tylko informował, konfidencie.
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 18:38
~Ferdek z Poniatowskiego
A ja benko siem pytam jaka to ideologia wnioskować o POzbawienie immunitetu POsła co zygzakiem jeździ PO ulicach i stwarza zagrożenie dla innych. On POwinien świecieć przykładem, bo jest w POdkomisji do spraw bezpieczeństwa drogowego ty ideologiczny baranie niestrzyżony benko. Miłośniku Lenina wiecznie żywego, he he he. Chyba mumi Lenina.
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 15:43
~benco
Niektórym wydaje się, że są trzeźwi, ale to tylko ułuda. Wpisy osobników typu powyższy świadczą, że pomroczność wywołana jego nagminnym szprycowaniem się ideologią, zdemolowała jasny i logiczny osąd rzeczywistości. Co robić? Takie pytanie często też zadawał Lenin. Jego następca już tak nie dramatyzował i robił swoje.
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 14:12
~jasiu
Nie broń pijakóf benko bo stwarzajom zagrożenie dla innych.
+0-0
Sobota, 6 sierpnia 2022 r. godz. 21:40
~benko
Wyszła z ciebie ormowska natura. Ciebie nikt nie musi kablować. Sam siebie upokarzasz. I nie siadaj na rower. Nie zasługujesz.
+0-0
Sobota, 6 sierpnia 2022 r. godz. 13:56
~Kajakowerzysta
Zdecydowanie brakuj mi ścieżki rowerowej do jeziora tarnobrzeskiego, a najlepiej jakby koło ścieżi był szlak wodny na kajaki
+0-0
Piątek, 5 sierpnia 2022 r. godz. 23:40
~Pomysł
mozna też nalac asfalt na wale od vivo gdzie bedzie most az do błoni jak zrobiono to na parku zimnej wody, dokładnie tak samo a nie trzeba jeżdzić w komarach przez blonia, a chociaż od ul działkowej koło oczyszczani a najlepiej to byłoby az do mostu Brandwickiego. A gdyby tak wylać asfalt po drugiej stronie Sanu na ten żużel drogi wzdłuż wału od mostu aż do Chłopskiej woli to była by fajna petla z widokami przyrody.
+0-0
Niedziela, 7 sierpnia 2022 r. godz. 13:53
manukun
Przecież do 2024 powstanie ścieżka na wale.
+0-0
Piątek, 5 sierpnia 2022 r. godz. 20:47
~czcz
niższe krawezniki przy zjazdach ..
+0-0
Piątek, 5 sierpnia 2022 r. godz. 18:50
~kupbilet
Bardzo roszczeniowi ci rowerzyści. Najbardziej są niebezpieczni sami dla siebie. Przepisy i infrastruktura nie zastąpią niestety dbania o własne bezpieczeństwo...
+0-0
Piątek, 5 sierpnia 2022 r. godz. 19:03
~Mop
A ty co alergia na rowerzystów
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.