Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
 Wiadomości lokalne
» Wielki Czwartek w Pysznicy
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
» Odebrano prace konserwatorskie w zabytkowym kościele w Woli Rzeczyckiej
» Komunikat MZK
» Pijany rowerzysta zderzył się z motorowerem
» Kamila Piech, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Komunikat MZK
» Renata Butryn: Podkarpacie w naszych sercach
» Plac Piłsudskiego będzie zielony. 8,8 mln zł z Funduszu Ochrony Środowiska
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 11:40     /Magdalena Rodecka/
Energia na wagę złota

Trudna sytuacja na światowych rynkach hurtowych dotyka zarówno firmy, które sprzedają jak ich Klientów. Jednym z takich sprzedawców jest Enesta, która w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej zajmuje się również dystrybucją energii i ciepła.
Trudna sytuacja na światowych rynkach hurtowych dotyka zarówno firmy, które sprzedają jak ich Klientów. Jednym z takich sprzedawców jest Enesta, która w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej zajmuje się również dystrybucją energii i ciepła.
Fot. Jacek Rodecki
Ceny energii szaleją w całej Europie. Już teraz w większości państw stawki za prąd są wyższe niż w Polsce. Przykładem są m.in. Włochy, gdzie zanotowano 40% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Z kolei ceny gazu w ciągu roku wzrosły aż 5-krotnie. Trudna sytuacja na światowych rynkach hurtowych dotyka zarówno firmy, które sprzedają jak ich Klientów. Jednym z takich sprzedawców jest Enesta, która w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej zajmuje się również dystrybucją energii i ciepła.

Przyczyny wzrostu w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce są tożsame. To między innymi wzrost cen węgla, koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, zwiększony popyt na energię po przestojach spowodowanych pandemią koronawirusa, zbyt uboga infrastruktura magazynująca energię ze źródeł odnawialnych, w końcu skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynkach światowych.

Gwałtowne zmiany stawek za "błękitne paliwo" mogą szokować. - Wzrosty cen gazu na okres zimowy 2021/2022 na Towarowej Giełdzie Energii SA obecnie kształtują się na poziomie 500 - 600 % w stosunku do cen w okresie zimowym 2020/2021. Czyli ceny wzrosły z około 80 - 100 zł/MWh do 450 - 500 zł/MWh na obecny sezon zimowy. Dla odbiorców kontraktujących gaz na rok 2022 (okres styczeń grudzień 2022) obecnie ceny na TGE kształtują się na poziomie 275-290 zł/MWh. W stosunku do cen roku 2020 jest to wzrost 450 - 500%. Dotyczy to wyłącznie podmiotów gospodarczych i nie uwzględnia stawek za dystrybucję gazu ziemnego - wyjaśnia Mirosław Trela, prezes spółki Enesta.

- Enesta prowadzi rozmowy z kilkoma klientami dotyczące renegocjacji cen wynikających z umów - mówi prezes Trela. Chodzi o największych odbiorców, którzy mają zawarte umowy terminowe. -Bazując na analizie sytuacji rynkowej i na ugruntowanych relacjach handlowych musieliśmy podjąć takie rozmowy, mając nadzieję na wspólne znalezienie jak najlepszych rozwiązań w tej trudnej sytuacji. Renegocjacja warunków umów w sytuacji tak drastycznej zmiany otoczenia rynkowego jest jak najbardziej uzasadniona. Biorąc pod uwagę poprzednie lata, praktycznie nie sposób było przewidzieć tak dużych wzrostów cen - dodaje Mirosław Trela.

Jak się dowiedzieliśmy Klienci, z którymi prowadzone są rozmowy mają zawarte umowy na czas określony. O szczegółach negocjacji prezes Enesty nie chciał mówić, ze względu na tajemnicę handlową. - O szczegółach rozmawiamy wyłącznie z poszczególnymi Klientami - stwierdził.

Jednocześnie, tak jak każdy, kto jest odpowiedzialny za finanse w przedsiębiorstwie, zdaje sobie sprawę, że nie można drożej kupować niż sprzedawać. - W rozmowach z Klientami najbardziej racjonalne są liczby, których pada tam znacznie więcej. One mówią najwięcej. Ceny dla klientów wzrosną, ale jednocześnie i tak będą korzystniejsze niż te obecnie na rynku. W jaki dokładnie sposób te zmiany cen odczują Klienci Enesty? To jest uzależnione od poszczególnych kontraktów oraz okresu, na jaki zostały zawarte. Znacznie gorszym rozwiązaniem finansowym dla Klientów byłoby zaprzestanie sprzedaży gazu przez Enestę. Wówczas wchodzi w grę sprzedaż rezerwowa i nowe stawki od nowego sprzedawcy, zgodnie z bieżącymi cenami gazu na TGE - przekonuje prezes.

Rozmowy negocjacyjne nie są łatwe, ale jak się dowiadujemy, opierają się na szczegółowych wyliczeniach i analizie rynku energii. Jedno jest pewne. Dla każdej ze stron tak gwałtowna sytuacja związana z cenami gazu biznesowo to duże wyzwanie. Nie tylko dla budżetu Klientów. Dla Enesty to także spore zagrożenie. Bez zmian warunków umów Spółka ze Stalowej Woli może znaleźć się w sytuacji, w której zabraknie środków na kontynuowanie jej bieżącej działalności. O ustaleniach w wyniku tych rozmów będziemy informować.

Spółka działa na rynku energetycznym od 1999 roku, dbając o potrzeby Klientów, nie tylko z zakresie dystrybucji. Oprócz trudności związanych z wyzwaniami na rynku gazu, Enesta ma też plany rozwoju. - W czasie przed pandemią przymierzaliśmy się do projektów związanych z efektywnością energetyczną. Musieliśmy to zawiesić. Mamy nadzieję, że po pokonaniu wyzwań związanych z rynkiem gazu wrócimy do nich - mówi prezes Trela.

Pandemia COVID-19 podobnie jak sytuacja na rynku gazu, wpłynęła nie tylko na działalność firm ulokowanych w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej ale i samej Enesty. - W minionym roku pandemia nie wpłynęła znacząco na wyniki spółki, których wysokość z uwagi na wpływ wielu czynników ukształtowała się na poziomie wyższym od wyników w roku 2019. Jednak w pierwszej fazie odnotowaliśmy spadek zapotrzebowania na nasze usługi. Część zakładów ograniczyła lub wstrzymała produkcję. W miarę upływu czasu działalność naszych odbiorców dochodziła do poziomu wyjściowego. Po sprawnej adaptacji w kilku miejscach na terenie strefy mogliśmy rozlokować załogę, żeby nie przebywali w jednym miejscu, zapewniając tym samy bezpieczeństwo i ciągłość pracy - mówi prezes Spółki.

Prezes Trela zapewnia również, że aktywa Spółki są z roku na rok doinwestowywane: - Przeznaczamy w ramach rocznego pakietu inwestycji średnio ponad 6 milionów złotych na infrastrukturę elektryczną i gazową. Stosujemy najnowsze rozwiązania dostępne na rynku. Spółka kontynuuje między innymi rozbudowę sieci dystrybucyjnych, zwiększa możliwości przesyłowe sieci, ogranicza straty ciepła, eliminuje potencjalne miejsca awarii, porządkuje przebieg sieci i zmniejsza straty hydrauliczne - wymienia Mirosław Trela, dodając, że to pokazuje, jak ważna jest działalność stalowowolskiej Spółki dla funkcjonujących tam firm.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 9 grudnia 2021 r. godz. 22:22
~Siem
Dlaczego energia jest droga? Ponieważ obecna władza ukochała wegiel który emituje najwiecej i jest droga energia. Gdzie trafiają pieniądze z certyfikatów emisji, ano trafiają do budżetu państwa polskiego. Wiec im droższe certyfikaty tym większe wpływy i maja ci kraść i trochę rozdać swoim. A rachunki za energię i tak zapłaci suweren. Państwowa Spółka od elektrowni atomowej działa od 11 lat! I co? Wiemy gdzie będą budować i jaką technologią? Nie nie wiemy, ale pensje pobierają sowite.
+0-0
Środa, 8 grudnia 2021 r. godz. 10:45
~Balatazar
Utrzymanie we Włoszech też jest tańsze . Jakie zarobki???Pokazcie to a nie .Porównajcie nas jeszcze do USA i wogole bedize że mamy eden .Co za banda zje..... Masakra z wasza retoryka....
+0-0
Środa, 8 grudnia 2021 r. godz. 04:20
~Ferdek z Poniatowskiego
Ja czekam na elektrownię atomową. Bo Polska musi ją mieć, żeby w razie czego wykorzystać odpady na złych sąsiadów ze wschodu, czyli Wladimirów i z zachodu, czyli Helmutów, he he he.
+0-0
Środa, 8 grudnia 2021 r. godz. 17:33
~stary-inżynier
Juz kiedyś rozpoczęto w Polsce budowę elektrowni atomowej... "Solidarność" ten projekt zniszczyła. Budowę wstrzymano, poniesiono spore straty.
+0-0
Środa, 8 grudnia 2021 r. godz. 11:17
~Aamon
Na razie to te twoje ,, patrioty i katoliki" płaca karę za ,,Turów" w którym nielegalnie utylizowali śmieci z Niemiec. Do tej pory po katastrofie ekologicznej nie są wpuszczane tam niezależne komisje... Również Czesi są ciekawi co tam tak naprawdę Niemcy zwozili, czego nie mogli tego utylizować u siebie? A pisowiec do pieca i po problemie! Tam mafia dobrze działa, ale trzeba 1,5 mln dziennie płacić. Zawierzenie energii matce boskiej było niewypałem, bo z tego co się orientuję nie miała chyba zbyt dużej wiedzy o prądzie...
+0-0
Środa, 8 grudnia 2021 r. godz. 02:31
~Wkurzony.
Przestańcie już pieprzyc o tych niskich cenach. Pokażcie siłę nabywcza i wtedy okaże się że jesteśmy na starym końcu. No ale przecież tak dobrze teraz zarabiamy. Co niektórzy NAPEWNO. ***** ***!
+0-0
Środa, 8 grudnia 2021 r. godz. 00:09
~ZŁODZIEJE
ile zarbiaja we włoszech i w europie ile w Polsce wstyd i hańba WIELKA UNIA EUROPEJSKA A WYPŁATY W POLSCE 2 100 ZŁ
+0-0
Środa, 8 grudnia 2021 r. godz. 18:44
~Tow. Jan Winnicki
Unia Europejska nie ma nic do wypłat w Polsce i o takowych nie decyduje, PiSi ignorancie!
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 23:54
~Ferdek z Poniatowskiego
Straże! Proszę na łyso ogolić Gala. I wypolerować na lusterko jego łysinę. Dodatkowa żarówa siem przyda, he he he.
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 20:50
~:-)
no i mamy skutki pisoskiej dojnej zmiany.....
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 19:27
~Pina
Mimo niby drożyzny w Italii wole tu mieszkać i pracować, stać mnie na zdecydowanie więcej nie nie muszę oszczędzać, super ludzie bez genu zawiści, klimat i jedzonko prima sort! Espresso, siesta, winko i śpiew. Zapraszam. L'Italia è fantastica.
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 19:19
~Ferdek z Poniatowskiego
Nie martwcie siem, ciemności nam nie grożą, bo jak nasza Straż Obywatelska zacznie golić celebrytów i zdrajców interesów polskich i polerować im łysiny, to blask i jasność będzie biła, że ciemne okulary będą potrzebne, he he he.
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 21:50
~Gal
Ferdek twój, wasz idol lubił ciemne okulary, a i teleranek nawet zawiesił, wprowadził stan wojenny, czyli tak jak wasza komusza partia. Jeden wódz jedna partia. Naród z partią partia z narodem. To wsze motto, znane z PRL. Zanim wypowiesz kolejne faszystowskie frazy szmaciarzu to palnij się ten głupi łeb i mocy nie żałują, aż zobaczysz gwiazdy w ilości …. ***** ***
+1-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 17:18
~olka
Ceny energii szaleją w Europie jak Platfusy w TVP
+0-0
Czwartek, 9 grudnia 2021 r. godz. 00:09
~Nocna_zmiana
TVP? To już tylko szambo brudnej PiSowskiej propagandy. I nic poza tym!!!
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 19:16
~POmyleni i Obłąkani
Ty Pasożyt i Sęp... TVP nie oglądasz? Tam teraz szaleją Platfusy żeby kraść minuty antenowe rzeczowym rozmówcom ze Zjednoczonej Prawicy. Taki mają prikaz. Nic do powiedzenia tylko bla bla bla bla
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 18:49
~PiS - Pasożyty i Sępy
... a to juz nie niejaki Kurski szaleje w TV-PiS???
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 17:01
~Dede
Czy to też jest wina PiSu, że ceny energii we Włoszech podrożały o 40%? Bo ja myślę, że to jest pokłosie NS2 czyli umowy niemców z ruskimi. To jest ta nasza OŚ ZŁA! Niemcy chcą nękać wszystkich finansowo i jeszcze odsprzedawać ruski gas, zarabiać i szantażować Europę. A ruskim to jest na rękę, bo oni mogą szantażować niemców. Jedni i drudzy są potomkami Kaina. I nasza totalna opozycja też.
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 18:51
~PiS prowadzi na Wschód!
A to pro-putinowscy aparatczycy z PiSu nie potrafia sie dogadac (tak jak ich "guru" Orban) z Putinem i kupowac z Rosji tanszy gaz?
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 14:04
~SENIOR
Czyli czeka Nas ostatni stopień zasilania energetycznego ŚWIEĆ PANIE NAD NASZĄ DUSZĄ .
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 13:54
~Dzidek z Czarnieckiego
My z babom tylko przy lampce siedzi my, a I tak rahunki wysokie,że glowa boli.
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 17:13
~Czarniecki z Dzideckiego
zgaście lampkę
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 12:49
~olo
Już od nowego roku wszystko bardzo stanieje bo nie będziemy płacić VAT i AKCYZY. Po za tym POLACY będą zwolnieni z podatków do 30 tysięcy złotych. Taki dobrobyt nam szykuje rząd PIS.
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 16:08
~smaki i niesmaki
Nie bedzie "VAT" i akcyzy? I znowu klamiesz, dyzurny propagandzisto PiSowskiej mafii?
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 12:12
~J 23
Tak coś czułem, że jak rząd uparcie stawia na gazyfikację wszystkiego wsi, elektrowni itp. to trzeba robić dokładnie odwrotnie... Piękny wymysł ten handel CO2 :) po prostu genialny - to lepsze narzędzie spekulacji niż krypto waluty :) A tyle w tym ekologii co nic.
+0-0
Wtorek, 7 grudnia 2021 r. godz. 11:54
~babka
Zaspaliście, przespaliście.... dobijecie firmy
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.