Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 23 maja 2022 r. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
 Wiadomości lokalne
» Fotobudka "FotoLudek"
» Trendy ślubne 2022: jak ubrać się na wesele jako gość?
» Komunikat MZK
» Wydział promocji wyposaża się w sprzęt. Konkretna marka (lub równoważna)
» Znikający plac zabaw
» 6,4 mln zł na podwyżki płac w strukturze miasta
» Do stalowowolskiego szpitala powróciły ablacje
» Sesyjny bałagan
» Awantura w Centrum Koordynacyjno-Wytchnieniowym. Interweniowała policja
» 49-letni motocyklista ciężko ranny w wypadku
» Bojanów: rozbudują stację uzdatniania wody o drugie ujęcie
» Czy na błoniach powinno powstać więcej palenisk?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"COP to był wieli dorobek naukowy myśli polskiej. W tym okresie powstało 52 fabryki na polskich technologiach, 58 rozbudowano i zmodernizowano, utworzono 128 tysięcy miejsc pracy".
Prof. dr hab. Marek Jabłonowski, Uniwersytet Warszawski.
 Imprezy w mieście
» Szancer, wyobraź sobie!
» Reksio - przyjaciel na medal
» Piast TOTAL WAR Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej
» Poznaj dawne życie Lasowiaków na wystawie rzeźby Jana Puka
» Zaproszenie do udziału w konferencji "Przestrzeń oswojona/nasza/bezpieczna. Co to znaczy zamieszkiwać?"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Majówka: Stalowa Wola Ukrainie
»Majówka: Stalowa Wola Ukrainie
»1 maja. Nowa Lewica pamięta o Święcie Pracy
»Wiadukt na Romualda Traugutta gotowy
»Ruszył odcinkowy pomiar prędkości
»Jarmark Bożonarodzeniowy w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Sobota, 20 listopada 2021 r. godz. 09:58     /Artykuł sponsorowany/Renata Domka/
Klaster Lasowiacki rozwija się

Klaster Lasowiacki ma nowy zarząd i radę, a w planie jest konferencja o dziedzictwie lasowiackim oraz wirtualny bożonarodzeniowy jarmark.
Klaster Lasowiacki ma nowy zarząd i radę, a w planie jest konferencja o dziedzictwie lasowiackim oraz wirtualny bożonarodzeniowy jarmark.
Klaster Lasowiacki ma nowy zarząd i radę, a w planie jest konferencja o dziedzictwie lasowiackim oraz wirtualny bożonarodzeniowy jarmark. To ustalenia, które zapadły na walnym spotkaniu członków 18 listopada.

Kultura lasowiacka zyskuje coraz więcej sympatyków. Wszystko za sprawą Klastra Lasowiackiego, a dokładniej powiększającego się wciąż grona członków, którzy wiążą swoją działalność z dziedzictwem lasowiackim. Inicjatywa powstała w Stalowej Woli, ale skupia podmioty z całego regionu północnego Podkarpacia i południowego województwa świętokrzyskiego. I rozwija się bardzo szybko.

Tymczasowy zarząd został wyłoniony podczas wiosennego spotkania inicjującego powstanie Klastra Lasowiackiego. Na spotkaniu 18 listopada został formalnie zatwierdzony regulamin, a wraz z nim, wybrano nowe władze. Decyzją zgromadzonych przedstawicieli członków KL, w skład nowego zarządu weszli: Marek Gruchota, dyrektor MDK w Stalowej Woli, Justyna Wesołowska, prezeska Fundacji GAMON, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Katarzyna Cuber z Browaru Lasowiak oraz Marcin Kurnik z Fundacji Q. Z kolei w radzie KL zasiadają: prof.PL dr hab. Agnieszka Rzepka - ekspertka PARP, Rafał Nieckarz, prezes Wydawnictwa Samorządowego, Renata Sendrowicz - "Renidzieło", Katarzyna Knap-Sawicka z urzędu Miasta Sandomierz, Roman Niwierski z urzędu Miasta Stalowa Wola, Grzegorz Buława z salonu Skoda, Patrycja Laskowska-Chyła - etnolog UJ i Roman Pokora z Bractwa Flisackiego z Ulanowa. Zadecydowano także, że honorowymi członkami rady KL zostaną zespoły Lasowiaczki i Cyganianki, jako te, które są nośnikiem pamięci i kontynuatorami tradycji i kultury lasowiackiej.

Sformalizowanie działalności było konieczne ze względu na szybko powiększającą się liczbę członków. Dotychczas do klastra przystąpiły już 42 podmioty. Warto przypomnieć, że w czerwcu podczas spotkania założycielskiego deklarację przystąpienia podpisało 20 instytucji, a zatem w ciągu pół roku liczba członków podwoiła się.

To były intensywne miesiące pracy i rozwoju Klastra Lasowiackiego. Byliśmy na kilkunastu inicjatywach kulturalnych, m.in. na Jarmarku Dominikańskim, czy festiwalu Etnolas, odbył się szereg szkoleń, mamy wielu nowych członków - poinformował dyrektor MDK-u w Stalowej Woli i zarazem lider inicjatywy. - Zaplanowany przez nas harmonogram projektowy został wyprzedzony o około pół roku. Nie chcielibyśmy hamować rozwoju tej inicjatywy, dlatego zdecydowaliśmy już teraz o przyjęciu regulaminu, wybraniu nowego zarządu i rady oraz grup tematycznych. Rozpoczniemy też pracę nad powołaniem fundacji, która w przyszłości będzie zarządzać klastrem.

Najbliższym organizowanym przez KL wydarzeniem będzie konferencja pt. "Klaster lasowiacki - szansa na nowy model współpracy w regionie" zaplanowana na 2 grudnia. W programie znajdzie się blok poświęcony Marii Kozłowej i Franciszkowi Kotuli, strategii rozwoju województwa w oparciu o dziedzictwo lasowiackie, ale nie zabraknie również zagadnień związanym z tym, jak wykorzystać to dziedzictwo w biznesie oraz w działalności samorządów. Na spotkanie zostali zaproszeni znakomici prelegenci, doświadczeni praktycy klastrowi, eksperci i środowisko naukowe.

Właśnie powstaje strona internetowa i księga znaku logotypu, wkrótce ruszy wirtualny jarmark bożonarodzeniowy, w planach na przyszły rok są także wydarzenia i projekty kulturalne, które KL zamierza realizować już samodzielnie oraz dalsze szkolenia dla członków.

Klaster tworzy grupa podmiotów, które łączy nawiązanie w swojej działalności do kultury lasowiackiej. Sieciują się, by wspólnie budować strategię rozwoju regionu, stworzyć ciekawą ofertę turystyczną i kulturalną oraz rozwijać własną działalność. Klaster tworzą firmy, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, samorządy i rękodzielnicy.

Przypomnijmy, że Klaster Lasowiacki powstał wiosną tego roku w ramach projektu: "Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014 - 2021.

Wciąż można dołączyć do Klastra. Warunkiem jest złożenie formularza z opisem działalności wnioskującego. Informacje na temat KL można znaleźć na profilu Facebook, a także stronie MDK-u w Stalowej Woli. Biuro klastra mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli i jest czynne w każdą środę od 10. 00 do 16.00.

Klaster Lasowiacki powstał w ramach projektu "Przebudowa i wykonane prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014 - 2021Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.