Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 3 października 2022 r. Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
 Wiadomości lokalne
» Dziki handel. Gdzie i czy jest z tym problem?
» Remont schodów w Urzędzie Miasta trwał 12 miesięcy
» Ruszyły wypłaty dodatków węglowych
» Zmarł ks. Adam Kamiński
» Krakowski Salon Poezji rozpoczął w niedzielę działalność w Stalowej Woli
» Pysznie, literacko i filmowo na Nocy Bibliotek 2022
» Zalany budowany tunel, zalana budowana Okulickiego
» Dzień Kawy w Konesso!
» Jaka przyszłość Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli?
» Miasto wycofuje się z likwidacji ZAB-u. Czym to tłumaczy?
» Horrendalna kwota za przebudowę Placu Piłsudskiego. Ponad 111 mln zł!
» 33-letni mieszkaniec powiatu aresztowany za przestępstwa narkotykowe
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Nowy kurs tańca towarzyskiego
» Najsłynniejsze przeboje Ordonówny
» Samo życie i już!
» Kątem oka
» Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego nieczynna
» MR: Nieznane - Zachowane
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Szymon Hołownia w Stalowej Woli
»Szymon Hołownia w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Nadwiślański Fashion Week: Modne Podkarpacie
»Krzysztof Faraś ścigał się w Limanowej
»III Lasowiacki Festiwal Pierogów i Rzemiosła
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Sobota, 20 listopada 2021 r. godz. 09:58     /Artykuł sponsorowany/Renata Domka/
Klaster Lasowiacki rozwija się

Klaster Lasowiacki ma nowy zarząd i radę, a w planie jest konferencja o dziedzictwie lasowiackim oraz wirtualny bożonarodzeniowy jarmark.
Klaster Lasowiacki ma nowy zarząd i radę, a w planie jest konferencja o dziedzictwie lasowiackim oraz wirtualny bożonarodzeniowy jarmark.
Klaster Lasowiacki ma nowy zarząd i radę, a w planie jest konferencja o dziedzictwie lasowiackim oraz wirtualny bożonarodzeniowy jarmark. To ustalenia, które zapadły na walnym spotkaniu członków 18 listopada.

Kultura lasowiacka zyskuje coraz więcej sympatyków. Wszystko za sprawą Klastra Lasowiackiego, a dokładniej powiększającego się wciąż grona członków, którzy wiążą swoją działalność z dziedzictwem lasowiackim. Inicjatywa powstała w Stalowej Woli, ale skupia podmioty z całego regionu północnego Podkarpacia i południowego województwa świętokrzyskiego. I rozwija się bardzo szybko.

Tymczasowy zarząd został wyłoniony podczas wiosennego spotkania inicjującego powstanie Klastra Lasowiackiego. Na spotkaniu 18 listopada został formalnie zatwierdzony regulamin, a wraz z nim, wybrano nowe władze. Decyzją zgromadzonych przedstawicieli członków KL, w skład nowego zarządu weszli: Marek Gruchota, dyrektor MDK w Stalowej Woli, Justyna Wesołowska, prezeska Fundacji GAMON, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Katarzyna Cuber z Browaru Lasowiak oraz Marcin Kurnik z Fundacji Q. Z kolei w radzie KL zasiadają: prof.PL dr hab. Agnieszka Rzepka - ekspertka PARP, Rafał Nieckarz, prezes Wydawnictwa Samorządowego, Renata Sendrowicz - "Renidzieło", Katarzyna Knap-Sawicka z urzędu Miasta Sandomierz, Roman Niwierski z urzędu Miasta Stalowa Wola, Grzegorz Buława z salonu Skoda, Patrycja Laskowska-Chyła - etnolog UJ i Roman Pokora z Bractwa Flisackiego z Ulanowa. Zadecydowano także, że honorowymi członkami rady KL zostaną zespoły Lasowiaczki i Cyganianki, jako te, które są nośnikiem pamięci i kontynuatorami tradycji i kultury lasowiackiej.

Sformalizowanie działalności było konieczne ze względu na szybko powiększającą się liczbę członków. Dotychczas do klastra przystąpiły już 42 podmioty. Warto przypomnieć, że w czerwcu podczas spotkania założycielskiego deklarację przystąpienia podpisało 20 instytucji, a zatem w ciągu pół roku liczba członków podwoiła się.

To były intensywne miesiące pracy i rozwoju Klastra Lasowiackiego. Byliśmy na kilkunastu inicjatywach kulturalnych, m.in. na Jarmarku Dominikańskim, czy festiwalu Etnolas, odbył się szereg szkoleń, mamy wielu nowych członków - poinformował dyrektor MDK-u w Stalowej Woli i zarazem lider inicjatywy. - Zaplanowany przez nas harmonogram projektowy został wyprzedzony o około pół roku. Nie chcielibyśmy hamować rozwoju tej inicjatywy, dlatego zdecydowaliśmy już teraz o przyjęciu regulaminu, wybraniu nowego zarządu i rady oraz grup tematycznych. Rozpoczniemy też pracę nad powołaniem fundacji, która w przyszłości będzie zarządzać klastrem.

Najbliższym organizowanym przez KL wydarzeniem będzie konferencja pt. "Klaster lasowiacki - szansa na nowy model współpracy w regionie" zaplanowana na 2 grudnia. W programie znajdzie się blok poświęcony Marii Kozłowej i Franciszkowi Kotuli, strategii rozwoju województwa w oparciu o dziedzictwo lasowiackie, ale nie zabraknie również zagadnień związanym z tym, jak wykorzystać to dziedzictwo w biznesie oraz w działalności samorządów. Na spotkanie zostali zaproszeni znakomici prelegenci, doświadczeni praktycy klastrowi, eksperci i środowisko naukowe.

Właśnie powstaje strona internetowa i księga znaku logotypu, wkrótce ruszy wirtualny jarmark bożonarodzeniowy, w planach na przyszły rok są także wydarzenia i projekty kulturalne, które KL zamierza realizować już samodzielnie oraz dalsze szkolenia dla członków.

Klaster tworzy grupa podmiotów, które łączy nawiązanie w swojej działalności do kultury lasowiackiej. Sieciują się, by wspólnie budować strategię rozwoju regionu, stworzyć ciekawą ofertę turystyczną i kulturalną oraz rozwijać własną działalność. Klaster tworzą firmy, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, samorządy i rękodzielnicy.

Przypomnijmy, że Klaster Lasowiacki powstał wiosną tego roku w ramach projektu: "Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014 - 2021.

Wciąż można dołączyć do Klastra. Warunkiem jest złożenie formularza z opisem działalności wnioskującego. Informacje na temat KL można znaleźć na profilu Facebook, a także stronie MDK-u w Stalowej Woli. Biuro klastra mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli i jest czynne w każdą środę od 10. 00 do 16.00.

Klaster Lasowiacki powstał w ramach projektu "Przebudowa i wykonane prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014 - 2021Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.