Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
 Wiadomości lokalne
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
» Odebrano prace konserwatorskie w zabytkowym kościele w Woli Rzeczyckiej
» Komunikat MZK
» Pijany rowerzysta zderzył się z motorowerem
» Kamila Piech, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Komunikat MZK
» Renata Butryn: Podkarpacie w naszych sercach
» Plac Piłsudskiego będzie zielony. 8,8 mln zł z Funduszu Ochrony Środowiska
» Koniec z zalewaniem miasta. Ponad 6 mln na retencję
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Wtorek, 19 października 2021 r. godz. 18:29     /Artykuł promocyjny/
Radość jest w nich i to dosłownie!

Zespół Antynuda z Głogowa Małopolskiego.
Zespół "Antynuda" z Głogowa Małopolskiego.
Fot. Piotr Grygiel
2 października w Stalowej Woli odbył się Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów pod hasłem "Bo radość jest w nas". To już VII edycja imprezy.

Siódma i na pewno nie ostatnia bowiem z roku na rok liczba uczestników jest coraz większa. To tylko świadczy o tym jaka jest duża potrzeba i oczekiwanie ze strony środowiska senioralnego na zagospodarowanie przestrzeni, w której chcą się spełniać, rozwijać, poddawać ocenie. Te trzy aspekty mogą odnaleźć w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów.

Bo dziś senior to nie tylko "babcia" z dziecięcej czytanki, opatulona kocem, siedząca na bujanym fotelu w towarzystwie kota i koszyka z włóczką. Albo dziadek - z fajką w ustach przy kominku wspominający dawne lata. Dziś senior to obok babci, dziadka, przebojowa grupa społeczna, chcąca wycisnąć z życia ile się da. I to właśnie można było zobaczyć na październikowym Przeglądzie.

"Muzykalni 60 plus" od tego co prezentują na scenie, co może podoba się publiczności, to też ich emocje, obserwacja miejsca do którego przyjeżdżają, to debaty co i jak zaprezentować aby było dobrze, aby nie wrócić "na tarczy". Bo mimo że festiwale, konkursy to fajna zabawa, okazja aby poszerzyć grono znajomych, miejsce rywalizacji, spełnienia marzeń i ambicji.

Zespół "Antynuda" z Głogowa Małopolskiego przyjechał do Stalowej Woli bo jak mówią jego członkowie lubią się wyszaleć. Nasze miasto jest im dobrze znane, kojarzą dom kultury, teraz doszło Centrum Aktywności Seniora. Oprócz śpiewu i tańców tworzą także grupę teatralną. Podczas występów w Spółdzielczym Domu Kultury nie ukrywali, że trema nie jest im obca. Przed przesłuchaniami a później finałem musieli trochę potrenować, bo ostatnie wydarzenia związane z pandemią nie służyły kulturze. Na szczęcie się udało. Wróciły z "Brązowym dyplomem", z którego bardzo się cieszą. - Nie postawiliśmy tym razem na nowy repertuar z racji tego, że doszły do nas nowe osoby. Za to chcieliśmy i zaprezentowaliśmy utwory do akompaniamentu gitary. Moje Panie były bardzo z tego zadowolone - mówi Piotr Grygiel z "Antynudy". Nazwa formacji nie jest przypadkowa - nudzić się nie dały nikomu gdy tylko zawitały do Centrum Aktywności Seniora. Oddany na potrzeby środowiska senioralnego obiekt zrobił na nich duże wrażenie, zwłaszcza potańcówka, nazwana przez nich "rozbujaną podłogą". - Takie miejsca sprzyjają integracji, to nowe kontakty, nowe znajomosci, wymiana doświadczeń - stwierdza Piotr Grygiel. Pan Piotr miał jeszcze jedno, odpowiedzialne zadanie. Fotografował przeglądowe poczynania zespołu. - Panie lubią się fotografować? - pytamy. - Mają do mnie zaufanie. Wiem jak robić im zdjęcia, żeby były zadowolone. Musi być na pewno spontanicznie - dodaje nasz rozmówca. Na kolejny Przegląd zaproszenie z miłą chęcią przyjmą. Dobrze się u nas czuli, naprawdę było widać, że o uczestników się dba.

"Stryjki i stryjenki" ze Strzyżowa w Stalowej Woli "rozbili bank". Zgarnęli Grand Prix Przeglądu. - Nazwa festiwalu adekwatna do rzeczywistości. Było bardzo radośnie. Duże uznanie dla organizatorów - mówi Jacek Wojtuń. "Stryjki i stryjenki" to zespół stojący na straży tradycji, historycznej spuścizny. Występują w strojach z XIX wieku, śpiewają gwarą pogórzańską, cały czas w tym kierunku się rozwijają, badają dzieje regionu. Swoją unikalność zaprezentowali w Stalowej Woli. Mówią, że zaskoczyła ich serdeczna, bardzo dobra atmosfera jaka panowała podczas Przeglądu a także atrakcje jakie zaproponowano poza festiwalem. - To były bardzo ciekawe propozycje, od zwiedzania Centrum Aktywności Seniora po przejazd komunikacją miejską. Każda grupa miała swojego opiekuna. Czyliśmy się jak u siebie - dodaje Jacek Wojtuń. Duże wrażenie na uczestnikach ze Strzyżowa zrobiło profesjonalne jury, które punktowało mocne i słabe strony występu. To dodatkowa lekcja dla zespołu co należy poprawić, co wyeksponować. Przygotowując się do przesłuchań starają się oczarować sędziów, publiczność unikatowością utworów, ich oryginalnością. - Wiele piosenek prezentujemy tylko my. Tak też było w Stalowej Woli. To że zdobyliśmy Grand Prix, to że mogliśmy liczyć na tak profesjonalne przyjęcie, napawa nas dumą. Na pewno będziemy rekomendować to wydarzenie - stwierdza nas rozmówca. Może jak się uda za rok wystąpimy w akompaniamencie z cymbałami i harmonijką ustną - zapowiadają.

- Jak nam dawno nie towarzyszyły takie emocje - mówi Maria Sowińska z Senior Show z Mielca. - Od samego początku było czuć lekki stres ale wyjście na scenę sprawia, że negatywne emocje nas opuszczają. Do samego końca nie wierzyłyśmy, że dotarłyśmy do finału, dopytywałyśmy się czy to na pewno o nas chodzi - dodaje pani Maria. Pewnie, że chcieli coś wygrać, nie wracać z pustymi rękoma bo każdy liczy na jakaś wygraną. Zdobycie "Złotego dyplomu" to duże wyróżnienie. Jak mówią, będą się mieli czym pochwalić. Mielczanki chwalą dom kultury, chwalą Centrum Aktywności Seniora: - Przydałoby się u nas takie miejsce. Wielki brawa dla Stalowej Woli, że taki obiekt powstał. Z salami, sceną, kuchnią, tarasem. Zazdrościmy - słyszmy od uczestniczek Przeglądu. Bo jak mówią nie tylko integracja seniorów jest ważna. Do współpracy warto zapraszać młodzież bo za parę lat przecież oni nas zastąpią. "Senior Show" bardzo dużo dały konsultacje z jurorami. Są grupą amatorów więc każde obcowanie z profesjonalistami nie odbierają w kategoriach krytyki ale dobrej rady, lekcji, co jeszcze można poprawić. - Mówię, że jesteśmy zespołem z innej planety. Mamy wiele dużo tytułowych projektów: "Być kobietą", "Gdzie Ci mężczyźni?", lata 70, 80, 90, Koterbska, zajmujemy się trochę teatrem. Najważniejsze wychodząc na scenę jest to żeby robić to zgodnie z przesłaniem Przeglądu, z radością, bo tylko wtedy to ma sens - słyszymy od pani Marii.

"Dolanie" z Tryńczy to zespół ludowy, zdobywca "Złotego Dyplomu": - Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem finału, tego co dla nas przygotowano, jak zorganizowano, to że mogliśmy spotkać się profesjonalnym jury bardzo dużo nam dało. Ze względu na konieczność szybkiego wyjazdu nie możemy sobie pozwolić na konsultacje ale sam fakt, że ktoś taki nas ocenia to dla nas duże wyróżnienie - mówi Zofia Sokół. Podobnie jak pozostali uczestnicy duże wrażenie na zespole zrobił czas spędzony w Centrum Aktywności Seniora, poczęstunek, przygotowane zajęcia, możliwość napicia się kawy na tarasie. - Mało gdzie się zdarza, żeby czas oczekiwania na wyniki był czymś wypełniony. Zazwyczaj się po prostu czeka a tu tyle niespodzianek, tańce dla seniorów. Integracja na super poziomie. W ogóle zapominało się o rywalizacji - stwierdza nasza rozmówczyni. Przygotowując się do przesłuchań w Stalowej Woli, doboru repertuaru, kluczem jest regulamin, wnikliwie czytany i analizowany. - Sporo w naszym repertuarze ludowizny, regionalizmu, nie zapominając o różnorodności, rytmice. Staramy się aby występ nie był nudny - dodaje pani Zofia. Zdobycie "Złotego Dyplomu" było dla nich dużym wyróżnieniem i o ile regulamin nie zabroni, za rok chcą do Stalowej Woli wrócić i powalczyć o Grand Prix.

W tegorocznej edycji Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów wzięło udział łącznie 200 seniorów. Wydarzenie dresowane jest dla osób powyżej 60 roku życia zrzeszonych w chórach, zespołach wokalnych, zespołach wokalno-instrumentalnych, instrumentalnych, solistów i duetów. Celem imprezy jest między innymi stwarzanie okoliczności sprzyjających nawiązywaniu i zacieśnianiu relacji pomiędzy uczestnikami przeglądu, podnoszenie poziomu wokalnego artystów, inspirowanie środowiska seniorów do szukania nowych form pracy oraz promocja miasta.

Aby jeszcze raz poczuć ducha Przeglądu, zachęcamy do odwiedzenia profilu Facebook Bo radość jest w nas, gdzie można znaleźć relacje foto i video z przesłuchań i koncertu finałowego.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.